Braila raksta nodaļa

Ja vēlies uzzināt, kas notiek nodaļā spied > AKTIVITĀTES BRAILA RAKSTA NODAĻĀ

2011. gadā bija apkopoti Braila raksta nodaļas darba kvalitātes un lasītāju vēlmju apzināšanas APTAUJAS REZULTĀTI. Kopā aptaujā piedalījās 24 respondenti, t.sk., filiālbibliotēku lasītāji.

_______________________________________________

Braila raksta nodaļa (BRN) izveidota 2005. gada 1. novembrī projekta “Bibliotekāro pakalpojumu Braila rakstā daudzveidības nodrošināšana kā priekšnoteikums redzes invalīdu integrācijai sabiedrībā un konkurētspējai darba tirgū” ietvaros, kura galvenais mērķis ir nodrošināt redzes invalīdiem daudzveidīgus un kvalitatīvus bibliotekāros pakalpojumus Braila rakstā.

Braila raksta nodaļas misija ir

 • bagātināt, izglītot un izklaidēt LNerB galveno mērķauditoriju – redzes invalīdus, nodrošinot nepārtrauktu bibliotēkas krājuma papildināšanu ar reproducētām grāmatām un citiem izdevumiem Braila (neredzīgo) rakstā.
 • popularizēt Braila rakstu, veidojot dažādus informatīvus materiālus, kā arī organizējot seminārus, pasākumus, apmācības.

Savā attīstības stratēģijā un darbībā nodaļa balstās uz sekojošām pamatvērtībām: lasītāju apmierinātība, pastāvīga darba pilnveidošanās, darba kvalitāte, pastāvīga komunikācija ar lasītājiem, kopīgs nākotnes redzējums, komandas darbs, ilgtermiņa perspektīvas, inovatīva pieeja.

Nodaļa ir aprīkota ar specializētu tehniku, kas nodrošina darbiniekiem, it īpaši redzes invalīdiem, piemērotus darba apstākļus. Nodaļa aprīkota ar:

 • Braila raksta printeri „IndexBraille 4×4 PRO”

Attēlā Braila printeris

 • Braila raksta rindu ALVA
 • Jaws un WinBraille datorprogrammām. Kā papildierīces redzes invalīdi izmanto arī Braila rakstāmmašīnu un Slēgtās sistēmas televīzijas lupu ar 20-kārtīgu palielinājumu.

Nodaļas uzdevums ir ne tikai nodrošināt grāmatu Braila rakstā pieejamību, bet arī apkalpot lasītājus, kuriem nepieciešama informācija Braila rakstā savām vajadzībām. Tās var būt dažādas instrukcijas, raksti no preses izdevumiem, dažādi mācību materiāli (skat. video). Pakalpojums ir bez maksas, taču tā apjoms nedrīkst pārsniegt 15 A4 Braila raksta lapas. Šis pakalpojums īpaši noderīgs lasītājiem, kuri neprot strādāt ar datoru, printeri vai skeneri. Šāda veida pasūtījumu nodaļas darbinieki veic vienas nedēļas laikā un lasītājs savu pasūtījumu saņem jau iesietā veidā.

BRN piedāvā sekojošus bezmaksas Lasītāju pakalpojumus reģistrētajiem lietotājiem:

 • izdrukas Braila rakstā vai palielinātā drukā;
 • teksta palielināšana un izdruka;
 • iesiešana: ar skavām, ar metāla vai plastmasas spirālēm;

Attēlā spiraliekartaAttēlā skavotājs

 • bigošana;
 • papīru griešana vajadzīgā izmērā (max. A3).

Nodaļa sniedz arī bezmaksas konsultācijas par:

 • pierakstu Braila rakstā gan latviešu, gan svešvalodām;
 • tekstu aplauzumu Braila rakstam;
 • Braila rakstu uz zāļu kastītēm;
 • Braila raksta printera lietošanu.

Nodaļā tiek izdots arī bezmaksas informatīvais izdevums Jaunie Vāki, kurā ir apkopota informācija par nodaļā izdotajām grāmatām Braila rakstā. Lasītājiem ir iespēja arī piedalīties izdodamo grāmatu saraksta veidošanā.

Lai iepazītos ar Braila raksta grāmatu izdošanas specifiku ir vērts atbraukt uz bibliotēku interesantā un saistošā ekskursijā, kurā ikvienam interesentam ir iespēja paša spēkiem rakstīt Braila rakstā. Braila raksta nodaļa sniedz arī dažādas konsultācijas par Braila pierakstu.

Attēlā redzama braila raksta grāmatas maketēšana

Braila raksta nodaļa piedāvā arī dažādas izbraukuma aktivitātes (tikšanās ar audzēkņiem mācību iestādēs, demonstrējot tehniskos palīglīdzekļus un Braila raksta grāmatas) un seminārus par Braila rakstu un tā pielietojumu Latvijā un pasaulē.

Attēlā bērniem iespēja pašiem rakstīt Brailā

Ja arī jūs vēlaties, lai mūsu bibliotēka aizbrauktu pie jums ciemos, tad sazinieties ar Braila raksta nodaļas vadītāju Guntu Biti (67522131, 29137112) un mēs garantējam interesantu un izglītojošu tikšanos.

Nodaļa ir uz attīstību orientēta, tāpēc sākot ar 2011. gada nogali tiek izdota jauna bibliotēkas avīzīte “BAZŪNE” ar vairākām interesantām sadaļām: Bibliotēkas ziņas, Runā lasītājs, Dzeja, Ieskats grāmatā.

Atgādinām, ka avīzīti “Bazūne” ir iespējams pasūtīt arī individuāli, lai saņemtu to savā pastkastītē.

Attēlā nodaļas vadītāja Gunta Bite Kopš nodaļas dibināšanas par nodaļas vadītāju strādā Gunta Bite, kas papildus tiešajiem darba pienākumiem, iesaistās arī dažādu kultūras pasākumu organizēšanā.