HELOVĪNU NAKTS BIBLIOTĒKĀ

 

2. novembrī 2012.  gadā plkst. 18.00 „Latvijas Neredzīgo bibliotēkā” iestājās Helovīnu nakts. Tās mērķis bija izglītot apmeklētājus par patiesajiem Helovīnu svinēšanas iemesliem, stāstot patieso vēsturi, kas sākusies tepat Eiropā. Pasākuma ievadā Zane Rižija salīdzināja Helovīna tradīcijas ar latviešu Veļu laika tradīcijām. Un tās nemaz tik ļoti neatšķiras. Tikai amerikāņi šos svētkus ir padarījuši skaļākus, komercializētus.

739. gadā pāvests Gregorijs III aizsāka Visu Svēto dienas svinēšanu. Nosaukums „Helovīns” radies no vārdu savienojuma „ALL HALLOWS EVE”, kurā vārds „Hallow” ir angļu vecvārds ar nozīmi „svēts”. Savienojot visu kopā, veidojas Helovīns.

Šogad Helovīni skanēja arī “Latvijas Neredzīgo bibliotēkas” ēkā, kur jau vairākus gadu desmitus mīt muižkungs ar visai skaudro raksturu. Koka ēka, kas celta 1853. gadā kā ērta un mājīga villa, nu savdabīgā veidā bija atdzīvojusies un atguvusi dvēseli. Pie ēkas parādes durvīm gailēja krāsainas laternas, bet zālājā no svecītēm bija izveidots „Labo garu piesaukšanas labirints”. To, soli solī, mūsu praktikanta Laura Kuzņecova vadībā, izgāja visi apmeklētāji un bibliotēkas darbinieki.

Lai Helovīnu atrakcijas būtu „drošas”, sākumā lūdzām apmeklētājus izgrebt ķirbjus, lai atbaidītu ļaunos garus. Tie tika izlikta zālājā ap labirintu un nodrošināja labo domu un labās enerģijas koncentrēšanos.

Uz pasākumu bija ieradušies 14 drosmīgi dalībnieki, no kuriem viens bija mērojis ceļu pat no Cēsīm. Kuplo apmeklētāju pulku papildināja arī bibliotēkas kolektīvs un visi ķērās klāt pie šausmu grāmatas lasīšanas. Šoreiz tika izvēlēta Stīvena Kinga grāmata „Zvēru kapiņi” (grāmata bibliotēkā pieejama gan redzīgo, gan Braila rakstā). Grāmata izraisīja interesi, bet vēl lielāku interesi raisīja stāsti, kuros bibliotēkas darbinieki stāstīja par savu tikšanās pieredzi ar bibliotēkas spoku – muižkungu. Patiesi stāsti, patiesi atgadījumi, patiesas sajūtas!

Pēdējā atrakcija, kuru apmeklētāji gaidīja visvairāk, bija „bateriju ekspedīcija”. Katrs drosminieks saņēma uzdevumu lapu ar 11 jautājumiem un 3 uzdevumiem. Dalībnieki tika sadalīti 3 grupās un katram bija savs maršruts. Lai izpildītu uzdevumus viņiem tumšajā bibliotēkas ēkā ar baterijām rokās vajadzēja atrast 3 nodaļas, izpildīt tajās uzdevumus, atbildēt uz 7 jautājumiem, kā arī atrast skeletu. Uzdevumi nebija no vieglajiem, tāpēc no maksimālā 51 punkta uzvarētājs savāca 48 punktus! Tas ir labs rezultāts īpaši tādēļ, ka uzvarētājs Dāvis (10 gadi) mūsu bibliotēkā bija pirmo reizi. Otrajā vietā bija Annija, bet trešajā — Justīne. Abas drosmīgās meitenes bija savākušas 47 punktus. Savukārt, lai noteiktu, kuri ir pelnījuši Atzinības rakstus, nācās tos izlozēt, jo uz divām vietām pretendēja 5 dalībnieki. Šoreiz laimīgā loze tika Umbertam (10 gadi) un Annai Dubovikai. Par vistālākā ceļa mērošanu un iegūtajiem 47 punktiem balvu saņēma arī Gatis no Cēsīm.

Noslēgumā visi apsēdāmies pie galda ar našķiem un pārspriežot tās nakts notikumus, dalībnieki katrs uzrakstīja vēstuli muižkungam. Kas šajās vēstulēs teikts, to lasiet sadaļā Bērniem.

Helovīnu pasākums noslēdzies, bet nākošais notiks jau pavisam drīz, tāpēc sekojiet līdzi informācijai mājaslapā, kā arī

  • Twitter: @LNerB
  • Draugiem.lv: www.draugiem.lv/neredzigobiblioteka.lv/