2019

SEPTEMBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Lija Brīdaka
Aizvējš pie jūras
Lasa Līga Liepiņa, 2000. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (9 st. 3 min.)

Populārās latviešu rakstnieces Lijas Brīdakas romāns pirmo reizi izdots apgāda “Lauku Avīze” sērijā “Lata romāns”. Romāns aptver apmēram divu gadu periodu. Aizvējš pie jūras lauku sētā Liepājā ir Vaivas un viņas ģimenes miera osta – māja, kurā pietiek visa – gan mīlestības, gan darba un panākumu mazajā tūrisma biznesā. Taču parādās jauna kaislība, un nekas vairs nav tik drošs, lai nemainītos. Grāmatas varone padodas kārdinājuma neapvaldāmajam spēkam un sper pārdrošu soli. Ko gan kaislībai pretī spēj likt sievietes sirdsapziņa? Vai bērni ir ģimenes veseluma ķīla?

 

Klusie vēstures veidotāji
Lasa Ieva Maračkovska, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (4 st. 16. min.)

Novadpētniecības grāmatā “Klusie vēstures veidotāji” ir apkopoti 30 stāsti par ievērojamiem cilvēkiem, par kuriem līdz šim skaļi nerunāja. Tie ir cilvēki, kuri ar savu darbu un talantu ir atstājuši “pēdas” Latvijas valsts un redzes invalīdu kopienas attīstībā. Starp viņiem ir kultūras, izglītības un zinātnes darbinieki, sportisti, sabiedriskie darbinieki nevalstiskajā sektorā un citas nozīmīgas personības. Tā grāmatu raksturo sastādītāja Gunta Bite.

 

Nacionālā enciklopēdija. Latvija
Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Radio 2019.gada digitāls audioieraksts. Tajā ietverta daļa no Nacionālās enciklopēdijas sējuma “Latvija”. Laika gaitā ieraksts tiks papildināts un ielasītas visas tematiskās sadaļas.

Izdevums sakārtots tematiski un izceļ plašu faktoloģisko pārskatu par valsti pēc neatkarības atjaunošanas. Saturu veido sadaļas: vispārīgas ziņas par valsti, vēsture, daba, kultūra, izglītība, zinātne, valsts iekārta un pārvalde, demogrāfija, tautsaimniecība, veselība, sociālā aizsardzība, komunikācija, grāmatniecība un poligrāfija, reliģija un baznīca, sports, kā arī pielikumi.

 

Rutku Tēvs
Sumpurņu ciems
Lasa Daina Tobijāne, 1981. gada digitāls audioieraksts (6 st. 52 min.)

Senu dienu mīlas un māņu romāns, kas aptver laika posmu no 1709. gada pavasara līdz 1711. gada sākumam. Romāna darbība risinās Piltenē, kur atradās Kurzemes bīskapijas centrs un latviešu brīvzemnieku apmetne Ugāles vērī, ko māņticīgie pilsētnieki sauc par Sumpurņu ciemu. Ciemā rit mierīga, harmoniska dzīve. Tur ļaudis dzīvo komūnās atbilstoši gadalaiku ritumam un kristiešu Dieva vietā godā latviskās dievības. Viņiem pretstatīta vāciskā, kristīgā Piltene ar tās mācītāju Gosvinu Huneku un tiesnesi Ādamu Kunci priekšgalā, kuri tic raganām un nešķīstiem gariem. Autors detalizēti, precīzi raksturo darbības vidi, iezīmējot laikmeta elpu. Romānu caurvij mīlestības tēma.

 

Andrejs Upīts
Zelts
Lasa Uldis Deisons, 1999. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (15 st. 41 min.)

Latviešu rakstnieka Andreja Upīša (1877–1970) romānā aplūkots kādas nabadzīgas mazpilsētas drēbnieku dzimtas pārbaudījums, kas sākas pēkšņi un negaidīti. Romāna darbība aizsākas pirms Pirmā pasaules kara, kad lauku cilvēku dzīvē ienāk lielpilsētas kārdinājumi. Vecākā dēla, naiva puiša Augusta Sveiļa jun. rīcībā nonāk liels mantojums. Zelts un viegla peļņa ierauj viņu pavisam nepazīstamā, līdz tam tikai no tālienes redzētā vidē. Augusts no veiksmīga darboņa kļūst par sīku blēdi, uzdzīvotāju un pavedēju. Ar šo darbu A. Upīts centies parādīt naudas ietekmi uz ģimeniskām attiecībām – no absolūtas pārticības līdz trūkumam.

 

Ārzemju literatūra

Mišels Bisī
Laiks ir slepkava
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (15 st. 58 min.)

Franču rakstnieks Mišels Bisī strādā par ģeogrāfijas profesoru Ruānas Universitātē un raksta romānus. Viņš saņēmis vairāk nekā sešpadsmit literārās godalgas.

Pēc vecāku un brāļa bojāejas avārijā, kas notika pirms divdesmit septiņiem gadiem Korsikā, Klotilde ar vīru un meitu nolemj atgriezties uz salas un pavadīt tur atvaļinājumu. Salā Klotilde satiekas ar vecvecākiem. Un tad viņa saņem vēstuli, kuru parakstījusi viņas mirusī māte Pamela. Šī atgriešanās Korsikā liek Klotildei atcerēties pusaudzes gadus, laiku pirms nelaimīgās autokatastrofas. Autors prasmīgi saglabā lasītājā arvien pieaugošo spriedzi starp pagātni un tagadni un pārsteidz ar finālu.

 

Roberts Galbraits
Ļaunuma raža
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (17 st. 35 min.)

Roberta Galbraita darbs “Ļaunuma raža” ir trešais angļu kriminālromānu ciklā par privātdetektīvu Kormoranu Straiku un viņa asistenti Robinu Ellakotu. Robinai tiek piegādāts noslēpumains sūtījums. Atvērusi paciņu, viņa ar šausmām ierauga, ka tajā atrodas nocirsta sievietes kāja. Robinas šefs, bijušais armijnieks, tagad privātdetektīvs Kormorans Straiks, saprot šo notikumu kā nepārprotamu norādi uz viņa pagātni, atgādinot par notikumiem viņa iepriekšējās karjeras laikā. Romāna gaitā lasītājam tiek atklāts, ko tieši Straiks līdzcilvēkiem ir nodarījis. Slepkavības turpinās, kājai seko citas cilvēka ķermeņa daļas. Izmeklēšanas laikā atklājas arī Robinas pagātnes notikumi. Kas ir šis aukstasinīgais un gudrais slepkava?

 

Martins Pistoriuss, Megana Loida Deivisa
Neredzamais zēns
Lasa Ralfs Dirnēns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (8 st. 25 min.)

Galvenais varonis ir Dienvidāfrikā dzimušais zēns Martins, kurš bērnībā saslima ar smadzeņu infekciju, zaudēja spēju kontrolēt savas kustības un runāt. Un tad notika kaut kas neizskaidrojams – prāta un kustību spējas pamazām sāka atgriezties. Zēns atbrīvojās no dzīves, kurā bija iesprostots pats savā ķermenī gandrīz 13 gadus. Šīs grāmatas autors ir pats Martins, kurš izstāsta par savu brīnumaino atgriešanos ģimenē, sabiedrībā un dzīvē. Viņš stāsta arī par to, kas notika aprūpes namos un kā cilvēks tur jūtas. Autors tagad dzīvo Anglijā, ir precējies un strādā pie runas atveides programmatūras izstrādes.

 

Kristina Sabaļauskaite
Silva rerum IV
Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (18 st. 50 min.)

Ceļu pie lasītājiem uzsācis ilgi gaidītais mākslas vēstures zinātņu doktores Kristinas Sabaļauskaites tetraloģijas “Silva rerum” noslēdzošais romāns “Silva rerum IV”. Tas turpina Norvaišu ģimenes stāstu un pabeidz lielo Viļņas sāgu. Romāns vēsta par XVIII gs. otro pusi – par laiku, kad notiek straujas pārmaiņas politikā, ekonomikā un kultūrā, par Baroka un Apgaismības laikmetu lūzuma punktu, kad Lietuvas dižkunigaitija pieredz politisku dekadenci un vienlaikus progresīvu ideju uzplūdus. Šajā procesā bajāri sašķeļas divās nesamierināmās nometnēs: vieni iestājas par veco, bet otri par jaunu pasaules kārtību, kuru ir gatavi aizstāvēt ar savas dzīves izvēlēm.

 

Alfreds Širokauers
Lukrēcija Bordžija
Lasa Gaida Pūce, 1993. gada digitāls audioieraksts (8 st. 13 min.)

Vēsturisks romāns aptver laika posmu no 15. gadsimta beigām līdz 16. gadsimta sākumam. Tas vēsta par spāņu aristokrātu dzimtu Itālijā, kurai bija liela loma valsts politiskajā dzīvē. Galvenais tēls romānā ir viena no noslēpumainākajām sievietēm pasaules vēsturē – skaistā, mākslu mīlošā, izglītotā renesanses laikmeta sieviete Lukrēcija Bordžija (1480–1519).

Pāvesta Aleksandra VI meita Lukrēcija divpadsmit gados uzzina, ka viņas īstais tēvs ir ietekmīgais kardināls Rodrigo Bordžija. Drīz vien nomirst pāvests. Kardināls Bordžija tiek pie kārotā pāvesta krēsla. Lai savus ārlaulībā dzimušos bērnus padarītu par ietekmīgiem cilvēkiem un paplašinātu Bordžiju ietekmi Itālijā, viņš izprecina Lukrēciju. Dramatiskiem, asiņainiem notikumiem līdzās virmo nebeidzamas mīlas intrigas.

 

Hermanis Zūdermanis
Kūlenītis
Lasa Daina Lorence, 1989. gada digitāls audioieraksts (9 st. 33 min.)

Hermanis Zūdermanis (1857–1928) bija ievērojams vācu naturālisma konsekventais pārstāvis. Viņa darbos uzsvērta iedzimtības un apkārtējās vides ietekme uz cilvēka rīcību. Grāmata dod iespēju iepazīt H. Zūdermaņa daiļradi. Aizraujošais romāns “Kūlenītis” vēsta par cilvēcību.

 

Hermanis Zūdermanis
Reiz bija
Lasa Dzidra Liepiņa, 1990. gada digitāls audioieraksts (18 st. 29 min.)

Hermanis Zūdermanis ar savu ironisko reālismu, ar savu neatkarīgas personības nostāju sabiedrībā, ar savu saukli: – dzīvot pašam savu dzīvi – spilgti iekļaujas mūsdienu modernajā literatūrā un problemātikā. Spraigā stāstījumā lasītājs iepazīstas ar romāna “Reiz bija” varoņa sarežģīto raksturu, izseko to attīstībai, virzībai uz gaišo, paliekošo dzīvē un mūžībā.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Latviešu literatūra

Solvita Denisa–Liepniece
Caps – un ciet jeb Vilks manipulators
Lasa Laura Vinogradova, 2019. gada digitāls audioieraksts (42 min.)

Medijpratības pasaku radījusi Vidzemes Augstskolas docente Dr. sc. comm. Solvita Denisa-Liepniece. Grāmata paredzēta bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem. Izglītojošs un izklaidējošs stāsts palīdzēs saprast, kā veidojas informatīvā vide, un rosinās bērnus kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto. Šī grāmata ir autores mēģinājums sarežģītas komunikācijas lietas pasniegt vienkāršā, bērniem vieglāk uztveramā veidā.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Сара Ларк
Цветы из огненного рая
Читает Кристина Кокина, запись 2019 года, 1 компакт-диск (20 ч. 54 мин.)

Немецкие колонизаторы перебираются в Новую Зеландию. Среди них – дочь богатого ремесленника Ида и влюбленный в нее Карл. Парень из бедной семьи, поэтому у их отношений нет будущего. Отец девушки выдает ее за состоятельного Оттфрида Брандманна. Однако Ида несчастна в этом браке: супруг пьет и издевается над ней. Единственный, кто может ее спасти – Карл. Все, что нужно сделать красавице, -позволить себе быть счастливой. Но ведь не так-то просто нарушить устои и открыть сердце для настоящей любви.

 

Марк Леви
Не такая, как все
Читает Кристина Кокина, запись 2019 года, 1 компакт-диск (5 ч. 36 мин.)

На Пятой авеню в Нью-Йорке стоит небольшое здание, ничем не отличающееся от других. Его жильцы шагу ступить не могут без своего лифтера Дипака, который управляет механическим лифтом – диковинным старинным механизмом. Беззаботная жизнь обитателей дома заканчивается в тот день, когда коллега Дипака, ночной лифтер, падает с лестницы. Санджай, племянник Дипака, неожиданно приехав в Нью-Йорк из Мумбаи, спасает положение, заняв место пострадавшего. Никому и в голову не приходит, кто он такой на самом деле.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Latviešu literatūra

Мирдза Клява
Пёстрое лето
Читает Маргарита Елисеева, запись 2019 года, 1 компакт-диск (3 ч. 44 мин.)

Длинная сказка, почти роман о добрых и веселых зверушках, которые живут мирно и весело. Дедушка Крот – один из самых уважаемых жителей посёлка Старые Дубы. Он – начальник этого самого поселка и живет в желтом домике. Дедушка Крот любит поесть. Особенно ржаной хлеб, салат и кофе. Сегодня к хозяину желтого дома пришел Аист Криштьян – журналист местной газеты. Дед не любил журналистов, но в силу своего добродушия, не смог отказать дорогому гостю. Аиста интересовал всего один вопрос – почему жители поселка Старые Дубы такие дружные, веселые и добрые и что для этого делает начальник поселка? Дедушка Крот недолго думая, показал журналисту устав поселка, где был всего один пункт: “Один за всех и все за одного!”

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

AUGUSTS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Dace Judina
Amnēzija
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 2 min.)

Lasītāju iemīļotās rakstnieces Daces Judinas detektīvsērijas Izmeklē Anna Elizabete devītajā grāmatā atkal satiekam visus Pūčmājniekus, kuru dzīves joprojām turpina pīties un šķetināties. Annas Elizabetes un Mika Kaķīša medusmēnesi izjauc Rīgā uzradusies melno džipu banda, kuru pēdas aizved līdz partijai “Māja un ģimene”. Mežāju šosejas piesnigušajā grāvī atrod pagasta priekšnieces Maigas Lācītes apledojušo galvu. Naktīs Pūču salas parkā klīst dīvainas ēnas. Kādu rītu pie Bergu nama ārdurvīm klauvē pārsalusi un atmiņu zaudējusi jauna meitene. No profesora Mihailova privātklīnikas izbēg Līzbetes bijusī draudzene Zane Zālīte, kura ir nolēmusi atriebties visiem un jo īpaši Annai Elizebetei fon Bergai. Starp līķiem, politiku un varaskāri caurvijas sirdslietas, mīlestība, draudzība, savstarpējas attiecības, ģimene, ilgas, gaidas un cerības.

 

Dace Judina
Lāsts
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 36 min.)

Ceļu pie lasītājiem uzsācis detektīvsērijas Izmeklē Anna Elizabete desmitais romāns Lāsts. Pēc baroneses Annas Rozes fon Bergas ieteikuma pulkvežleitnants Miks Kaķītis kopā ar Annu Elizabeti un tikko apprecinātajiem Kārli un Ievu Sauliešiem dodas ceļojumā uz Vec-Vilku muižu Latvijas un Igaunijas pierobežā, kur saimniekojot sens Bergu dzimtas paziņa Adrians Feldbergs. Vai viņš ir tas par ko uzdodas? Gaidītais dubultmedusmēnesis izvēršas par jaunu neuzkrītošu izmeklēšanu. Ir notikušas zvērīgas jaunas mākslinieces un pilskunga slepkavības. Anna Elizabete dzen pēdas īstam vilkatim. Tikmēr Rīgā, ģenerālis Guntis Boze cīnās ar “dzīvajiem manekeniem”, atvaļinātais ģenerālis Kārlis Bass Latvijas “platajā galā” palīdz jaunības draugam Jezupam risināt vietējā lielsaimnieka mīklainās nāves noslēpumu. Pārdomu raisošais romāns uzdod mūžīgo jautājumu par to, kurus noziegumus var attaisnot un kurus nedrīkst piedot.

 

Jānis Ivars Stradiņš
Mežvidu velns
Lasa Uldis Deisons, 2001. gada ieraksts, digitāls audio (9 st. 55 min.)

Latviešu detektīvžanra rakstnieka Jāņa Ivara Stradiņa (1943–2008) kriminālromānā, atpūšoties Mežvidos – īrētā mājā Kurzemes pusē, Kronbergs un Štāls uzzina, ka tajā pirms nepilna mēneša noslepkavots mājas bijušais īpašnieks Atis Bergmanis. Ap namu, kas atrodas nomaļus, manīta klīstam dīvaina cilvēkveida būtne. Ap viņiem sāk risināties savādi, neizprotami notikumi. Atklājas, ka viņu prombūtnes laikā kāds mēģinājis ielauzties mājā. Draugi izšķiras par aktīvu rīcību…

 

Teodors Zeltiņš
Antiņš Amerikā meklē līgavu. Antiņš Amerikā cīnās ar sievu un trimdu. Antiņš debesīs meklē latviešus.
Lasa Valdis Birģelis un Uldis Deisons, 1994. gada ieraksts, digitāls audio (30 st. 54 min.)

ASV dzīvojoša latviešu rakstnieka Teodora Zeltiņa (1914–1991) triloģijā ietverti trīs satīriski romāni: “Antiņš Amerikā meklē līgavu” (1963), “Antiņš Amerikā cīnās ar sievu un trimdu” (1966), “Antiņš debesīs meklē latviešus” (1970). Tie vēsta par emigrācijas aprindu tikumiem un netikumiem, par latviešu identitātes problēmām svešā zemē.

Latviešu emigrants Antiņš Jērs, kurš pēc dzīves ASV lauku fermā nolēmis pārcelties uz Ņujorku. Draugu mudināts Antiņš piekrīt nodibināt ģimeni. Viņš ir ļoti greizsirdīgs un lielā egoismā sargā savu sievu Ragnu no tās Ņujorkas draugiem – sabiedriskiem darbiniekiem, literātiem, māksliniekiem. Ragna beigās viņu atstāj, tāpēc Antiņš ierosina Vilim Hāzneram dibināt sievu skolu laulības uzdevumu apmācīšanā. Visbeidzot Antiņš piepilda savu sapni un nonāk pie debesu vārtiem, kurus sargā eņģelis un, neslēpjot savu neviltoto prieku un lepnumu, pasaka, ka ir latvietis. Tieši tādēļ eņģelis izlemj ielaist Antiņu debesīs.

 

Ārzemju literatūra

Hanna Lindberga
Stokholmas virtuve
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 32 min.)

Izcietis cietumsodu, skandalozais fotogrāfs Lennijs Lī atgriezies Stokholmā laikā, kad notiek “Zelta pavārs” balvu pasniegšanas ceremonija. Nejaušība liek Lennijam atkal satikt žurnālisti Solveigu Bergu. Viesu burzmā atskan šāviens…

“Stokholmas virtuve” ir zviedru rakstnieces Hannas Lindbergas otrais romāns.

 

Rofs Smits
Auksts alus un krokodili: Ar divriteni apkārt Austrālijai
Lasa Uldis Deisons, 2002. gada ieraksts, digitāls audio (9 st. 36 min.)

Ceļojumu grāmatas autors, amerikāņu žurnālists Rolfs Smits kā riteņbraucējs amatieris uz deviņiem mēnešiem pameta žurnālista karjeru un ar divriteni veica 10 000 jūdžu jeb 15 000 kilometrus garu ceļu apkārt Austrālijas kontinentam.

Autoram izdevies atklāt Austrālijas daudzveidību un neatkārtojamību no bezgalīgi skaistās un dzestrās Tasmānijas līdz izkaltušajiem, tveicīgajiem plašumiem, kur pusdienas saulē temperatūra sasniedz 50 grādus. Aizraujošajā ceļojumu grāmatā iepazīstam Austrālijas lopu fermas, kalnraču pilsētas, aborigēnu kopienas, lietusmežus un tuksnešus…

 

Stendāls
Sarkanais un melnais
Lasa Dzidra Liepiņa, 1980. gada ieraksts, digitāls audio (21 st. 40 min.)

Ievērojamā franču prozaiķa Stendāla (1783–1842), īstajā vārdā Anrī Marī Bels, romāna sižeta pamatā likti patiesie notikumi, par kuriem Stendāls lasījis kādā tiesas hronikā.

Stendāls šajā romānā attēlojis nabadzīga un talantīga jaunekļa Žiljēna Sorela centienus pēc slavas un ievērojama stāvokļa sabiedrībā, parādot galveno varoni kā spēcīgu un daudzpusīgu personību.

 

Daniela Stīla
Kaleidoskops
Lasa Uldis Deisons, 1999. gada ieraksts, digitāls audio (13 st. 53 min.)

Pie lasītājiem atgriežas populārās amerikāņu rakstnieces Danielas Stīlas romāns “Kaleidoskops”. No Otrā pasaules kara mājās atgriežas Sems Volkers ar savu līgavu, skaisto francūzieti. Mīlestībā un laimīgā laulībā dzimst trīs meitas. Negaidīta traģēdija šo idilli izjauc – meitenes izaug vienas. Dzīve kā kaleidoskops katru no māsām aizved pa visu pasauli. Taču, neatkarīgi no dažādiem likteņiem, visas māsas spēj dedzīgi mīlēt un būt uzticīgas tāpat kā viņu māte.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

JŪLIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Anna Brigadere
Kvēlošā lokā
Lasa Dzidra Liepiņa, 1992. gada ieraksts, digitāls audio (20 st.)

Latviešu rakstnieces, dramaturģes un dzejnieces Annas Brigaderes (1861–1933) romāns uzrakstīts 1928. gadā. Tajā tēlota Latvijas valsts tapšana caur Pirmā pasaules kara un atbrīvošanās cīņu ugunīm.

 

Guntis Eniņš
Tepat Latvijā
Lasa Dzidra Liepiņa, 1986. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 16 min.)

Dabas pētnieks, publicists un sabiedriskais darbinieks Guntis Eniņš savā stāstu un tēlojumu grāmatā rosina doties un ieskatīties dabā. Tajā ir daudz informācijas, kas lieti noder ceļojumos pa Dievu zemi Latviju, kā arī iztēli aizraujoši apraksti.

 

Rutku Tēvs
Trīs vella kalpi
Lasa Jānis Ābols, 1991. gada ieraksts, digitāls audio (14 st. 24 min.)

Latviešu aktiera, humorista, prozaiķa un dramaturga Arveda Mihelsona jeb Rutku Tēva (1886–1961) vēsturiskā romāna “Trīs vella kalpi” (1935) darbība norisinās Rīgā 17. gadsimtā poļu-zviedru kara (1600–1629) laikā.

Trīs drosmīgi latviešu karakalpi Andris, Pēteris un Ērmanis kopā ar draudzenēm Rūtu, Annu un Lēni aizstāv Rīgu, ko ielenkusi zviedru armija, ģenerāļa Svensona vadībā (1921). Vella kalpu dēkainie varoņdarbi iedveš bijību ienaidnieka pulkos.

 

Dagnija Zigmonte
Pavasara krustcelēs
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 57 min.)

Romāns bijis publicēts 1995. gadā “Latvijas Avīzes” turpinājumos, un šis ir tā pirmais izdevums grāmatā. Romantisks laikmetu iezīmējošs stāsts par 20. gadsimta 90. gadu sākumu Latvijā, kad pēc brīvības un valsts neatkarības atgūšanas sākas jauns periods Latvijas vēsturē.
Galvenie varoņi ir padsmitgadnieki – rīdziniece Maruta un lauku puisis Haralds, kurš stāv savas dzīves un mīlestības pavasara krustcelēs.

 

Ārzemju literatūra

Sofija Kaspari
Koraļļkoka zemē
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 1 min.)

Vācu rakstnieces Sofija Kaspari aizraujošais, spraigais un aizkustinošais romāns stāsta par vāciešu emigrāciju uz eksotisko Argentīnu 19. gadsimta otrajā pusē.
1863. gada vasarā, izceļojot no Vācijas uz Argentīnu, uz kuģa iepazīstas divas jaunas vācietes: pašpārliecinātā un turīgā Viktorija Santosa un piezemētā Anna Veinbrennere. Abas sievietes dodas pie saviem vīriem, kuri jau iepriekš aizceļojuši uz Jauno pasauli, cerot uz labāku dzīvi. Ilgais laiks, kas abām jāpavada šķērsojot Atlantijas okeānu, viņas satuvina. Tālajā zemē, kas saistās ar lielām cerībām, Viktorijas šķietami saldā dzīve iegrozās pavisam citādi, nekā cerēts, bet Annu pēc ierašanās sagaida šokējoša ziņa…

 

Federiko Garsija Lorka
Bernardas Albas māja
Latvijas Radioteātris piedāvā Latvijas Neredzīgo bibliotēkai.

Spāņu 20. gadsimta dzejnieka un dramaturga, mūziķa un domātāja Federiko Garsijas Lorkas (1898–1936) drāma “Bernardas Albas māja” ir viena no viņa populārākajām lugām.
Lugas pamatā ir traģisks stāsts par piecām māsām – Adelu (20), Martirio (24), Amēliju (27), Magdalēnu (30) un Angustiasu (39)–, kuras tiek audzinātas pēc mātes, kas ir visu veco tradīciju un aizspriedumu sargātāja, stingrajiem noteikumiem. Pēc vīra nāves Bernarda Alba paliek viena ar meitām. Vecākajai meitai un dzimtas īpašumu mantiniecei ierodas precinieks, kurš patiesībā ir iemīlējies jaunākajā atvasē. Mātes nodoms ir līgavaini nogalināt…

 

Ivans Turgeņevs
Asja. Pirmā mīlestība
Lasa Līga Liepiņa, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 12 min.)

Ierakstā apkopoti divi krievu rakstnieka Ivana Turgeņeva (1818–1883) stāsti.
Pirmais stāsts “Asja” uzrakstīts 1857. gadā. Tajā autors runā par pieauguša vīrieša un 17 gadus jaunas meitenes Asjas traģisko mīlestību.
Otrais stāsts “Pirmā mīlestība” uzrakstīts 1860. gadā un vēsta par pirmo, vēl bērnišķīgo mīlestību.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Ārzemju literatūra

Mērija Meipa Džoisa
Sudraba slidas
Lasa Dzidra Liepiņa, 1978. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 41 min.)

Amerikāņu rakstnieces Mērijas Meipsas-Dodžas romāns pirmoreiz tika publicēts 1865. gadā un atnesa autorei pasaules slavu.
Romāna notikumi norisinās Holandē 19. gadsimta sākumā. Stāsts ir par Holandē dzīvojošiem bērniem Grēteli, viņas brāli Hansu, par viņu draugiem un nelabvēļiem, par interesantiem notikumiem, kas maina abu bērnu dzīves.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

JŪNIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Inguna Bauere
Palieku tev uzticams. Juris Neikens
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 42 min.)

Latviešu Dziesmu svētku tēvs Juris Neikens (1826–1868) bija parasts lauku zēns – zemnieka dēls no Limbažu puses, kurš 1843. gadā nonāca Cimzes skolotāju seminārā, kur ieguva ceļamaizi nākotnei – studijām Tērbatas Universitātē un kļūšanai par teologu. Viņš nebeidza pulcināt ap sevi ļaudis un skaidrot viņiem savu pārliecību, rakstīja pamācošus stāstiņus un dzejolīšus, ko publicēja paša izdotajā laikrakstā “Ceļa Biedris”. Līdz paveica to, par ko latvieši viņu pieminēs mūžīgi – 1864. gada maijā Dikļos sarīkoja pirmos apkārtnes koru sadziedāšanās svētkus. Par to vēsturisko romānu autores Ingunas Baueres grāmatā.

 

Milda Geidāne
Kārklu sīkstums
Lasa Dzidra Liepiņa, 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 5 min.)

Rakstnieces Mildas Geidānes (1928–2004) romānu “Kārklu sīkstums” (2002) var uzskatīt par netiešu romāna “Bāka pār mežiem” (2000) turpinājumu, tikai pirmajā plānā vairs nav izvirzīta Gaisma, bet Daina. Darbība notiek ne tikai Kurzemes pusē, bet arī “Stariņu” mājās Vidzemē.

 

Kārlis Ieviņš
Pie teiksmotā ezera
Lasa Jānis Ābols, 1991. gada ieraksts, digitāls audio (16 st. 32 min.)

Ievērojamā pirmskara Latvijas prozaiķa Kārļa Ieviņa (1888–1977), īstajā vārdā Kārlis Viktors Paķulis, romāna notikumi risinās Zemgales un Kursas robežu apvidū 30. gadu sākumā. Intīmais sižets vēstī par lepnu un strauju zemnieku puisi, kas pēkšņi aizvainots, pamet nesen apprecētu sievu un aizraujas ar pirmatnēji kaislu latgaļu meiteni.

 

Kārlis Ieviņš
Putras Dauķis
Lasa Jānis Ābols, 1988. gada ieraksts, digitāls audio (28 st. 31 min.)

Romāns “Putras Dauķis” (1930) ir viens no labākajiem Kārļa Ieviņa (1888–1977) darbiem. Tajā satīriskā gaismā tēlots Zemgales budzis, viņa izkurtējusī morāle. Tas ir viens no spilgtākajiem pelēkā barona tēliem visā latviešu pirmspadomju literatūrā.

Romāns divās daļās.

 

Zenta Mauriņa lasa savus darbus
Lasa Zenta Mauriņa, restaurēts 1994. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (1 st. 59 min.)
Zentas Mauriņas dāvinājums Latvijas Sarkanā Krusta Neredzīgo kopai.

Audioierakstā apkopotas izcilās latviešu rakstnieces, esejistes, tulkotājas un domātājas Zentas Mauriņas (1897–1978) darbu fragmentu lasījumi autores izpildījumā no grāmatām “Septiņi viesi” un “Dzīves jēgu meklējot”, kā arī Mauriņas pārdomas un stāstījums par rakstniekiem – Jāni Poruku (1871–1911), Jāni Jaunsudrabiņu (1877–1962), Jāni Akurateru (1876–1937) un komponistu Emīlu Dārziņu (1875 – 1910).
Audioierakstā skan Zentas Mauriņas mīļākā dziesma – Jānis Mediņš (1890–1911) “Glāsts” operdziedātāja Jāņa Zābera (1871–1911) izpildījumā.

Dace Judina
Ceturtais kauliņš
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 25 min.)

Rakstnieces, publicistes Daces Judinas–Nīmanes lasītāju iemīļotās sērijas “Izmeklē Anna Elizabete” septītajā grāmatā pulkvežleitnantam Kaķītim un pārējiem Basa detektīvaģentūras darbiniekiem jāvelk smags vezums – vairākas lietas. Anna Elizabete aizceļojusi uz Austriju, lai baronu Bergu rezidencē pētītu dzimtas arhīvu. Taču miera nav arī Eiropas vidienē – atklājusi viešņai Bergu dzimtas melnos plankumus, traģiskā nāvē mirst Berghofas saimniece Leontīne, un nu Annai šī mīkla jārisina kopā ar Volfsbergas policiju.

 

Juris Rubenis, Māris Subačs
Dievs ir tepat
Lasa Līga Liepiņa, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 7 min.)

Teologa, rakstnieka Jura Rubeņa un mākslinieka Māra Subača grāmatā uzzināsiet par Dievu, par attiecībām ar Viņu, par kristietības pamatjautājumiem. Grāmatas autori vēlas, lai šī grāmata būtu pirmās iepazīšanās starpnieks starp cilvēkiem un Dievu un aicina paraudzīties uz pasauli savādāk.

 

Jānis Ivars Stradiņš
Konrāda Laubes noslēpums
Lasa Aivars Bogdanovičs, 2000. gada ieraksts, digitāls audio (11 st. 50 min.)

Jāņa Ivara Stradiņa (1943–2008) grāmata “Konrāda Laubes noslēpums” turpina romānā “Zelta orda” aizsākušos notikumus. Privātdetektīvi Kronbergs un Štāls iesaistās no Krievijas izvestā zelta meklēšanā. Šo operāciju vada pulkvedis Medveds. Pēc Maskavas izmeklētāju versijas, zelts glabājas kādā namā rietumos. Draugi trijatā dodas uz Cīrihi, kur pirms tezaurācijas tirgus atklāšanas gaida ierodamies lielāko nelegālā zelta uzpircēju fon der Klūgi; ja Klūge mēģinās nodibināt kontaktus ar Zelta ordas emisāru ārzemēs, tad… Bet pēkšņi atklājas, ka meklēt slēptuvi devušies arī citi…

 

Jānis Ivars Stradiņš
Zelta orda
Lasa Aivars Bogdanovičs, 2000. gada ieraksts, digitāls audio (11 st. 40 min.)

Latviešu detektīvžanra rakstnieka Jāņa Ivara Stradiņa (1943–2008) romānā “Zelta orda” kāpņu telpā, privātdetektīvu Kronberga un Štāla dzīvokļa durvju priekšā, tiek atrasts vīrieša līķis. Dīvainais fakts izraisa aizdomas, ka slepkavības vieta nav izraudzīta nejauši. Taču noziedznieka patiesais nolūks atklājas tikai pēc sarežģītas izmeklēšanas, turklāt galēja riska apstākļos…

 

Mudīte Šneidere
Dzīves sadedzinātie
Lasa Dzidra Liepiņa, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 30 min.)

Dailes teātra bijusī aktrise un literāte Mudīte Šneidere skaudri un atklāti raksta par savu mīlestību – Dailes teātra aktieri Hariju Liepiņu (1927–1998). Dienasgrāmatā aptvertais laika posms: 1998. gada 7. augusts – 1999. gada 7. augusts. Personiski vērojumi, apkārt notiekošā analīze cieši savijas ar atmiņām par abu aktieru kopdzīves gadiem.

 

Ārzemju literatūra

Dens Brauns
Sākums
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (18 st. 25 min.)

Slavenais kriptotrilleru rakstnieks Dens Brauns iesaista šajā romānā kodus, zinātni, reliģiju, vēsturi un arhitektūru. Hārvardas simbologs – profesors Roberts Lengdons – nonāk bīstamās krustugunīs, meklējot atbildi uz cilvēces mūžīgajiem jautājumiem. Atbilde tiek atrasta, un tā ir šokējoša.

 

Roberts Galbraits
Zīdtārpiņš
Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 33 min.)

Roberta Galbraita, kas, izrādās ir angļu rakstnieces Dž K. Roulingas literārais pseidonīms, kriminālromāns “Zīdtārpiņš” ir otrais ciklā par Kormoranu Straiku un viņa asistenti Robinu Ellakotu. Bez pēdām pazūd rakstnieks Ouens Kvains, kurš nupat ir pabeidzis rakstīt romānu, kurā nežēlīgi kariķēti teju visi viņa paziņas. Ja manuskripts tiktu publicēts, tas sabojātu dzīvi ne vienu vien – tāpēc ir daudz tādu, kuri vēlētos rakstnieku apklusināt. Drīz tiek atrasts Kvaina līķis; viņš ir noslepkavots visai dīvainos apstākļos. Detektīvs Straiks cenšas noskaidrot, kāds motīvs bijis nepieredzēti cietsirdīgajam slepkavam.

 

Aleksandra Mariņina
Svešā maska
Lasa Uldis Deisons, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 58 min.)

Populārā krievu detektīvu autore Aleksandra Mariņina šajā romānā risina dubultnieka tēmu. Nejaušības sasaista kopā trīs slepkavības – trīs ģimeņu likteņstāstus, un Anastasija Kamenska var atklāt vienu kopīgu cēloņsakarību. Populārs rakstnieks, aiz kura vārda slēpjas īstā autore, notiesāts uzņēmējs, kas noliedz savu vainu, un prostitūta – deputāta kandidāta sievas aizstājēja – ir gan upuri, gan līdzvainīgie noziegumā, kas sācies pirms daudziem gadiem.

 

Endrjū Mortons
Diāna
Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, digitāls audio (15 st. 27 min.)

Angļu žurnālists, rakstnieks un Velsas princeses Diānas biogrāfs Endrjū Mortons sarakstīja grāmatu, balstoties uz emocionāli sagrautās Diānas audioierakstu, kurā princese Diāna (1961–1997) atklāj savas pārdomas un pārdzīvojumus, un nolēma tās publicēt, uzticot ierakstu autoram.

 

Tasmīna Perija
Zelta nams
Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 45 min.)

Zelta nams Saulrieta ezera krastā vairāk nekā pusgadsimtu pieder Vaiatu ģimenei. Pēc universitātes absolvēšanas Dženifera Vaiata atgriežas tajā pilna ar cerībām, jo priekšā ir vasara pie ezera. Kad tā beigsies, viņas sirds būs salauzta, ģimene sabrukusi, un sapņi izplēnējuši…

Pēc divdesmit gadiem atgriežas Džims – vīrietis, kuru viņa satika un iemīlēja tai tālajā brīnumainajā vasarā un kurš plāno uzspodrināt Zelta namu līdz tā agrākajam spožumam.

Vai viņiem pietiks drosme visu sākt no gala?

 

Ērihs Marija Remarks,
Ēnas paradīzē
Lasa Kārlis Cīrulis, 1985. gada ieraksts, digitāls audio (17 st. 2 min.)

Viens no pēdējiem Ēriha Marija Remarka (1898–1970) romāniem “Ēnas paradīzē” (1971) ir vācu žurnālista Roberta Rosa dzīves stāsts. Bēgdams no nacistiem, Ross nokļūst Ņujorkā, kur sagaida Otrā pasaules kara beigas. Aizbēgt no savas pagātnes Ross nespēj, viņš paliek emigrants emigrantu pasaulē.

 

Stendāls
Parmas klosteris
Lasa Jānis Ābols, 1985. gada ieraksts, digitāls audio (19 st. 34 min.)

Romāna darbība notiek Restaurācijas laiku Itālijā, nelielajā Parmas valstiņā. Jaunais romantiskais Fabrīcio del Dongo un viņa krustmāte grāfiene Džina Sanseverīna izmisīgi cīnās par savu laimi un par visu vairāk mīl brīvību un savu dzimteni Itāliju. Šī brīvības mīlestība uztrauc un rod nosodījumu Parmā valdošā prinča uzticīgo un pazemīgo pakalpiņu acīs, toties rod atbalstu kaismīgā dzejnieka dumpinieka Ferrantes Pallas dvēselē un rīcībā, kurš pēc karbonāru sazvērestības sagrāves slēpjas mežos.

 

Džīna Stouna
Paisums dvēselē
Lasa Līga Liepiņa, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 47 min.)

Amerikāņu rakstnieces aizkustinošs romāns ir par draudzību, mīlestību un ģimenes saitēm, kura galvenajai varonei nākas vēlreiz sastapties ar savas pagātnes noslēpumiem, jo tikai tad viņa spēs gaišu skatu raudzīties nākotnē.

 

Ēva Tika
Klusā vasara
Lasa Dzidra Liepiņa, 1989. gada ieraksts, digitāls audio (12 st. 44 min.)

Somu rakstnieces romāns “Klusā vasara” sarakstīts, apskatot norises cilvēkā un dabā. Pēc vecākā dēla traģiskas bojāejas ģimenē viss pārmainās. Klusā pavasara un vasaras gaitā cilvēki cenšas atrast ceļu līdz savai un tuvinieku sirdīm.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Ингмар Бергман
Латерна магика
Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компакт-диска (10 ч. 16 мин.)

Выдающийся шведский режиссер театра и кино Ингмар Бергман представляет читателю собственную жизнь, человеческую и художническую. Его воспоминания — подлинно литературный автопортрет. Память о детских и юношеских годах, о первых сценических постановках и фильмах переплетается с размышлениями об искусстве и месте художника в обществе.

 

Ларс Сааби Кристенсен
Полубрат
Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компакт-диска (27 ч. 09 мин.)

На страницах «Полубрата» уместилось полвека с конца Второй мировой до рубежа тысячелетий. В центре сюжета двое сводных братьев, связанных странной, ожесточенной и болезненной любовью-ненавистью. Братьев окружают женщины, сильные, страстные и потому одинокие: мать, которая в день окончания войны стала жертвой насилия, бабушка и прабабка-актриса немого кино, не сыгравшая ни одной роли

 

Хелен Раппапорт
Дневники княжон Романовых. Загубленные жизни
Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компакт-диска (21 ч. 42 мин.)

Записи из личных дневников княжон, на которых построена книга, рисуют портреты умных, чувствительных и восприимчивых к реальности девушек, тонко воспринимавших и переживавших судьбу России на переломе эпох.

 

Коко Шанель
Жизнь, рассказанная ею самой
Читает Кристина Кокина, запись 2019 года, 1 компакт-диск (6 ч. 53 мин.)

Эта книга впервые проливает свет на самые тайные страницы биографии Коко Шанель. Это не просто мемуары, а предельно откровенная исповедь величайшей женщины XX века. История Шанель, рассказанная ею самой.

 

Маргарет Этвуд
Рассказ служанки
Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компакт-диска (12 ч. 17 мин.)

Фредова – Служанка. Один раз в день она может выйти за покупками, но ни разговаривать, ни вспоминать ей не положено. Раз в месяц она встречается со своим хозяином – Командором – и молится, чтобы от их соития получился здоровый ребенок. Потому что в дивном новом мире победившего христианского фундаментализма Служанка – всего-навсего сосуд воспроизводства.

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

MAIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Lāms, Visvaldis

Kāvu blāzmā

Lasa Kārlis Cīrulis, 1989. gada ieraksts, digitāls audio (22 st. 17 min.)

Romānā parādīta jaunatnes traģēdija Otrā pasaules kara laikā. Galvenais varonis — latviešu leģionārs Gunārs Veldre. Romāna darbība sākas Gunāra Veldres apmācību vietā Bolderājā 1943. gada maijā un beidzas Kurzemē ar kapitulāciju 1945. gada maijā.

Ārzemju literatūra

Fītinghofa, Laura

Aizmežu bārenīši

Lasa Valda Drulle, 1990. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 31 min.)

Rakstniece stāsta par savām bērnu dienām. Autores bērnība un agrā jaunība pagāja Zviedrijas ziemeļu kalnienē.

 

Kūpers, Džeimss Fenimors

Sarkanais pirāts

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1996. gada ieraksts, digitāls audio (19 st. 14 min.)

Rakstnieks pievēršas sev labi zināmai tēmai – jūras stihijai. Divas naivas sievietes, dodoties ceļojumā, nokļūst uz pirātu kuģa. Dēkas seko viena otrai.

 

Ribakovs, Anatolijs

Arbata bērni

Lasa Kārlis Cīrulis, 1989. gada ieraksts, digitāls audio (27 st. 54 min.)

Romānā atklāts sarežģīts laika posms – no 1932. līdz 1934. gadam Padomju Savienībā. Rakstnieks atsedz sociālpsiholoģiskos procesus gan sabiedrības augstākajās virsotnēs – partijas Centrālkomitejā, gan tālākajās nomalēs – notiesāto, izstumto un uz Sibīriju izsūtīto vidē.

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Исигуро, Кадзуо

Остаток дня

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компактдиск (7 ч. 23 мин.)

Дворецкий Стивенс, без страха и упрека служивший лорду Дарлингтону, рассказывает о том, как у него развивалось чувство долга и умение ставить нужных людей на нужное место, демонстрируя поистине самурайскую замкнутость в рамках своего кодекса служения.

 

Нельсон, Дженди

Я подарю тебе солнце

Читает Мария Павлова, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компактдиск (12 ч. 4 мин.)

Ноа и Джуд. Брат и сестра, такие разные, но самые близкие друзья на свете. До тех пор, пока страшная семейная трагедия не разлучила их. Спустя три года они встретились снова. Какие испытания им предстоит пройти, чтобы опять быть вместе?

 

Уоллс, Джаннетт

Замок из стекла

Читает Мария Павлова, запись Эстонской библиотеки для слепых 2019 года, 1 компактдиск (8 ч. 38 мин.)

В этой книге Уоллс рассказывает о своем детстве и взрослении в многодетной и необычной семье, в которой практиковались весьма шокирующие методы воспитания. Многие годы Джаннетт скрывала свое прошлое, пока не поняла, что только освободившись от тайн и чувства стыда, она сможет принять себя и двигаться дальше.

Sastādīja Beāte Vītola
LNerB KAN bibliotekāre

APRĪLIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

Akuraters, Jānis

Kalpa zēna vasara

Lasa Latvijas teātru aktieri, Latvijas Radioteātra 1988. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 27 min.)

Atmiņu stāstu “Kalpa zēna vasara” Jānis Akuraters sarakstījis, svešumā esot un ilgojoties pēc laimīgajām dienām dzimtenē. Viņš atceras vasaru, kuru kā kalpa zēns pavadījis, veicot smagus lauku darbus, tolaik sastaptos cilvēkus, dabas burvību un pirmo mīlestību.

 

Brigadere, Anna

Triloģija

Lasa Dzidra Liepiņa, 1987. gada ieraksts, digitāls audio (33 st. 36 min.)

Jaunības triloģija “Dievs, daba, darbs”, “Skarbos vējos”, “Akmens sprostā”. Triloģijas sižeta pamatā ir Brigaderes bērnības un agrās jaunības pārdzīvojumi. Galvenais tēls ir mazā Annele, kura triloģijā darbojas no četru līdz sešpadsmit gadu vecumam.

 

Kārkliņš, Valdemārs

Vientulības kalns

Lasa Dzidra Liepiņa, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 55 min.)

Romāns par zeltu un mīlu mežonīgajos Rietumos.

 

Kļavis, Aivars

Es saucu, lai atsauktos

Lasa Kārlis Cīrulis, 1988. gada ieraksts, digitāls audio (11 st. 33 min.)

Stāstā attēlota mūsdienu vidusskolas vecāko klašu audzēkņu personības un uzskatu veidošanās. Galvenā varoņa Armanda Jurkusa māte ir alkoholiķe. Ģimenē nav neviena, kas gādātu par jaunieti, kas sniegtu padomu, kā dzīvot. Visas problēmas jārisina pašam.

 

Līce, Anda

Mūžīgie līdumnieki

Lasa Dzidra Liepiņa, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 41 min.)

Stāsts par deviņdesmito gadu Latviju, īpaši par tās laukiem. Laiks, kad notiek māju un zemes atgūšana un pilsētnieki atgriežas dzimtajā pusē. Dienasgrāmata piecu gadu garumā.

 

Svīre, Māra

Māsas

Lasa Dzidra Liepiņa, 1997. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 31 min.)

Romānā divas māsas iemīl vienu vīrieti. Kurš izdarīs galīgo izvēli – aktīvākā no māsām vai tomēr neizlēmīgais vīrietis? Un kā tas ietekmēs romāna varoņu turpmāko dzīvi?

Svīre, Māra

No cīruļiem līdz griezei

Lasa Dzidra Liepiņa, 1986. gada ieraksts, digitāls audio (9 st. 40 min.)

Aigars, kas pēc dienesta armijā strādā dzimtajā kolhozā par šoferi, un jaunā zootehniķe Juta mīl viens otru. Taču pēc kāda laika jauniešu attiecībās iestājas pēkšņs atsalums. Varbūt vainojama skaistā mākslinieciskā pašdarbības vadītāja Lauma?

 

Zīle, Monika

Kļavas nosarka divreiz. Melna zivs melnā upē

Lasa Līga Liepiņa, 2000. gada ieraksts, digitāls audio (22 st. 13 min.)

Rakstniece ar lielu sirdssāpi noskatās, cik sekli ikdienišķās esības augsnē saknes spēj dzīt tādi cilvēki, kam pietrūkst ģimenes un tuvinieku mīlestības aizvēja.

 

Ārzemju literatūra

Abgarjana, Narinē

Maņuņa

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 17 min.)

Gaišs, saules un dienvidu tirdziņa smaržu piesātināts, bezgala smieklīgs stāsts par bezrūpīgām bērnu dienām. Maņuņa un Narinē ir divas mazas, ar neizsīkstošu zinātkāri apveltītas meitenītes, kas vienmēr gatavas meklēt aizvien jaunus piedzīvojumus. Viņas atrod un zaudē draugus, mācās izprast sarežģītās cilvēku attiecības un allaž izgudro ko neparastu, reizēm novedot piederīgos teju līdz izmisumam.

 

Adlers-Olsens, Jusi

Bez robežām

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 40 min.)

Policijas pārvaldes pagrabā Q nodaļas vadītājs Karls Merks saņem zvanu no kāda Bornholmas kolēģa. Jau pēc dažām stundām iestājas pilnīgi neparedzamas sekas. Karlam Merkam neatliek nekas cits kā uzņemties 17 gadus vecu un ārkārtīgi traģisku lietu par jaunu, dzīvespriecīgu sievieti, kura pazuda no tautas augstskolas un tika atrasta mirusi.

 

Adlers-Olsens, Jusi

Marko efekts

Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, digitāls audio (18 st. 24 min.)

Piecpadsmit gadus vecais Marko Džeimsons ļoti vēlas kļūt par Dānijas pilsoni un apmeklēt skolu kā jebkurš parasts tīnis. Diemžēl viņa tēvocis Zola spiež bijušā čigānu klana bērnus doties ielās, lai ubagotu un zagtu. Kad Marko nejauši uziet nogalinātu cilvēku, kas pierāda Zolas saistību ar kriminālajām aprindām, viņš aizbēg no mājām. Tomēr viņam dzenas pakaļ un vēlas viņu apklusināt ne tikai ģimenes locekļi vien.

 

Galbraits, Roberts

Dzeguzes sauciens

Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 31 min.)

Kad slavena topmodele iet bojā, nokrītot no sava penthausa balkona, tiek pieņemts, ka viņa izdarījusi pašnāvību. Tomēr viņas brālis šaubās par to un nolīgst privātdetektīvu Kormoranu Straiku, lai viņš izmeklētu notikušā apstākļus. Straiks ir kara veterāns. Viņš cer, ka šīs lietas izmeklēšana uzlabos viņa finansiālo stāvokli – taču tā kļūst par lamatām: jo vairāk Straiks iedziļinās jaunās modeles pasaulē un savādajos likumos, kas tajā valda, jo lielākas briesmas draud viņam pašam.

 

Ilfs, Iļja; Petrovs, Jevgeņijs

Divpadsmit krēsli. Zelta teļš

Lasa Kārlis Cīrulis, 1985. gada ieraksts, digitāls audio (24 st. 46 min.)

Divu avantūrisku vīru dzīšanās pēc krēslā noslēptām dārglietām.  Romānā “Zelta teļš” turpinās romāna “Divpadsmit krēsli” galvenā varoņa Ostapa Bendera piedzīvojumi. Abi romāni raksturīgi ar satīrisku padomju dzīves atainojumu.

 

Kronins, Arčibalds Džozefs

No dzīves izsvītrotais

Lasa Uldis Deisons, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 22 min.)

Ir uz mūžu notiesāts cilvēks, bet ir arī brīvībā uzaudzis viņa dēls, kurš tiecas atgūt ne tikai savu īsto uzvārdu, bet arī sava tēva labo slavu.

 

Ladlems, Roberts

Skorpionu ilūzijas

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1997. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (28 st. 7 min.)

Romāns stāsta par Amaiju Bajaretu, kura dzīvo ar vienu domu – lai atriebtos. 10 gadu vecumā viņa kļūst par savu vecāku slepkavības aculiecinieci. Tagad viņa atkal saskaras ar nāvi – vīrieti, ko viņa mīl, nogalina teroristi. Kopā ar kādu noslēpumainu bagātnieku un augstus amatus ieņemošiem cilvēkiem, viņa ir gatava īstenot šausminošus plānus.

 

Šeldons, Sidnijs

Zvaigznes staro pār mums

Lasa Uldis Deisons, 1997. gada ieraksts, digitāls audio (13 st. 34 min.)

Laru Kameronu konkurenti dēvē par “Dzelzs taurenīti” tās nelokāmā rakstura dēļ. Jaunība, skaistums un darbaspējas ļāvušas viņai kļūt par milzīgas celtniecības impērijas īpašnieci. Lai  to visu sasniegtu, Lara nereti spiesta melot, ielaisties negodīgos darījumos, bet viņa nav zaudējusi sievišķību, šarmu un sapņo par lielo mīlestību.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Latviešu literatūra

 

Punkstiņš, Uldis

Lielā ķeza

Lasa Uldis Punkstiņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (1 st. 11 min.)

Bērniem saudzīgu attieksmi pret vidi rosinošs stāstījums dzejā. Iedzīvinātie tēli saskaras ar mūsdienās aktuālām ekoloģijas problēmām, kuru dēļ nonāk kļūmīgā situācijā.

 

Ārzemju literatūra

Portere, Eleonora H.

Pollianna nu jau liela

Lasa Līga Liepiņa, 1994. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 9 min.)

Jaukā meitene Pollianna, kurai dzīvē nebūt nav klājies viegli, izdomājusi prieka spēli, kas neļauj skumt un rosina atrast prieku visur, pat tādās situācijās, kad citiem liekas – nabaga bērns! Rakstniece izseko viņas dzīvei no mazas meitenes līdz jaunai sievietei un viņas pirmajai mīlestībai.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Икстена, Нора

Молоко матери

Читает Маргарита Елисеева, запись 2019 года, 1 компактдиск (5 ч. 39 мин.)

Рассказана история от лица девочки и ее матери, умницы-доктора, поцелованной не то Богом, не то дьяволом, не то тем и другим. Однако рассказано с такой болью и с такой нежностью. Эта семейная история по ходу дела прорастает богатыми всходами и вечными вопросами о свободе, таланте, безумии и способности прощать.

 

Лагеркранц, Давид

Девушка, которая искала чужую тень

Читает Кристина Кокина, запись 2019 года, 1 компактдиск (9 ч. 27 мин.)

Продолжение легендарной серии MILLENNIUM Стига Ларссона, пятый роман о неукротимой Лисбет Саландер.  Стало реальностью то, о чем Лисбет давно догадывалась: она узнала, что значительная часть ее жизни – чей-то жестокий эксперимент. Много лет назад группа шведских ученых затеяла широкомасштабное и крайне секретное исследование. С тех пор утекло много воды, но по земле еще ходят не только участники этого дикого эксперимента, но и те, кто его затеял.

Sastādīja Beāte Vītola
LNerB KAN bibliotekāre

MARTS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Freimanis, Aivars

Katls

Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 40 min.)

Piekrastes lībiešu zvejniekam bija dēls – Ingus Zutis. Tēvam jāziedo cūka, lai Otrā pasaules kara beigās vienīgo mantinieku neiesauktu vācu armijā.

Kad lielākoties valda neziņa un bailes par to, kas būs, cilvēku gaitas bieži negriežas pretī laimei – daudziem nākas skatīt nāvi aci pret aci, bet daudziem arī izdodas izdzīvot, lai kas tajā katlā, ko par dzīvi sauc, vārītos.

 

Janševskis, Jēkabs

Mežvidus ļaudis

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (34 st. 0 min.)

Romāna pirmās daļas darbība notiek 16. gadsimta beigās Kurzemē mēra laikos. Galvenie varoņi Irbe un par viņu krietni vecākais Ziemelis, vienīgie dzīvi palikušie cilvēki plašā apgabalā, simbolizē mūžam dzīvo tautas spēku.

Romāna otrās daļas darbība norisinās 17. gadsimtā Kurzemē zviedru kara laikā. Irbe, kura ir jau vecmāmiņa, ar visu savu dzimtu dodas bēgļu gaitās uz Kurzemes mežiem.

 

Nemiera, Linda

Kaķa koncerts

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 17 min.)

Romānā “Kaķa koncerts” turpinās grāmatās “Kaķa lāsts” un “Kaķis maisā” aizsāktie Leonīdas Fēliksas dēkainie piedzīvojumi.

Pavasaris tuvojas, un sētas kaķi uzsāk skandināt savas mīlas balādes. Arī Leonīda labprāt vaimanātu līdzi, jo dzīves grūtību viņas repertuārā ir pietiekami.

Turklāt problēmu risinātājs Ingemārs Bomis pamanās ar vieglu roku Leonīdai gan izlīdzēt, piesolot bagātīgu atlīdzību, gan iesaistīt jauno sievieti bīstamā spēlītē.

 

Vinogradova, Laura

Izelpas

Lasa Laura Vinogradova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (2 st. 55 min.)

Grāmatā iekļauti astoņi stāsti. Tie skar skarbas tēmas, bet katram no tiem cauri vijas, kaut tikko jaušama prieka stīdziņa – par dzīvi un dzīvību, par tuviem cilvēkiem, par katras dienas nozīmīgumu.

 

Ārzemju literatūra

Lutss, Oskars

Pavasaris. Vasara

Lasa Aleksandrs Kūlainis, 1974. gada ieraksts, digitāls audio (23 st. 21 min.)

Igauņu rakstnieka Oskara Lutsa ievērojamākais darbs. Pirmā daļa “Pavasaris”, otrā daļa “Vasara”. Stāsts par skolas un jaunatnes dzīvi, pieaugšanu un došanos plašajā pasaulē.

 

Po, Edgars Alans

Nodevīgā sirds

Lasa Valdis Birģelis, 1989. gada ieraksts, digitāls audio (22 st. 45 min.)

Stāstu izlase, kurā sastopamas gan metafiziskas šausmas, gan cilvēka psihes noslēpumainās izpausmes.

 

Prevo, Abats

Stāsts par kavalieri de Grijē un Manonu Lesko

Lasa Jānis Ābols, 1990. gada ieraksts, digitāls audio (7 st. 45 min.)

Romāna darbība risinās Francijā. Nokārtojot eksāmenus, de Grijē izlemj atgriezties pie tēva, bet satiek Manonu Lesko. De Grijē jāizdara izvēle starp ticību un mīlestību.

 

Remarks, Ērihs Marija

Lisabonas nakts

Lasa Dzidra Liepiņa, 1984. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 31 min.)

Šai romānā skarta tā pati tēma, kas aizsākta “Triumfa arkā”, – ar vientulību ir jāmaksā par to, ka esi palicis dzīvs. Nemierpilnā bēguļošana, kas lemta katram, kam bijis jābēg no nacistiem; veltīgi mēģinājumi iegūt vīzu izceļošanai uz Portugāli un no turienes tālāk uz Ameriku.

 

Šeldons, Sidnijs

Nekas nav mūžīgs

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1997. gada ieraksts, digitāls audio (11 st. 55 min.)

Centrālais tēls ir jauna, talantīga ārste Peidža Teilora. Notikumi risinās Embarkadero apgabala slimnīcā, kur ātrā palīdzība nemitīgi ved sadurtos, sašautos, sabrauktos. Uz nāves un ciešanu fona tēlota kā slimnieku, tā mediķu pasaule, smags darbs, intrigas, īslaicīgi sakari, mīlestība un nodevība.

 

Šeldons, Sidnijs

Sabrukušās debesis

Lasa Uldis Deisons, 2001. gada ieraksts, digitāls audio (10 st. 4 min.)

Cits pēc cita neizprotami iet bojā Teilora Vintropa ģimenes locekļi dažādos nelaimes gadījumos. Dana Evansa, skaista, jauna Vašingtonas televīzijas ziņu programmas vadītāja, uzskata, ka viņu nāvei par iemeslu bijusi ļaunprātība.

 

Zolā, Emīls

Nauda

Lasa Jānis Ābols, 1979. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (18 st. 3 min.)

Slavenā franču rakstnieka Emīla Zolā romāns par dzīvi Francijā 19. gadsimtā, kurā kritizēti jaunās kapitālistiskās sabiedrības briesmīgie ieradumi.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Ārzemju literatūra

Treversa, Pamela L.

Mērija Popinsa

Lasa Līga Liepiņa, 1994. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 3 min.)

Kopš brīža, kad Mērija Popinsa ierodas Ķiršu gatves septiņpadsmitajā numurā un tūlīt pat uzņemas rūpes par bērniem – Džeinu, Maiklu un dvīnīšiem –, Benksu ģimenes dzīve vairs nav tāda kā iepriekš. Vadot Benksu ģimenes bērnus no viena brīnumaina piedzīvojuma citā, Mērija Popinsa padara viņu ikdienu aizraujošu.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Аарелейд, Кай

Русская кровь

Читает Мария Павлова, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (3 ч. 57 мин.)

Письмо эстонской женщины. Это своеобразная фрагментация жизни о недавнем прошлом в Санкт-Петербурге. Это история адаптации, воспоминания и забвения.

 

АльендеИсабель

Японский любовник

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (11 ч. 30 мин.)

В канун Второй мировой войны маленькую Альму отправляют из Польши к родственникам в Сан-Франциско. Там она влюбляется в мальчика-японца, сына садовника. Но после бомбардировки Перл-Харбора семью садовника, как и многих японцев, осевших в США, высылают в лагерь. Дети обречены на разлуку. И долгие годы им приходится скрывать свою любовь от мира. Уже в наши дни об этой истории узнают внук Альмы и ее помощница Ирина.

 

Даррелл, Джеральд

Птицы, звери и родственники

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (6 ч. 43 мин.)

“Птицы, звери и родственники” вторая часть автобиографической трилогии. Книга представляет собой цикл рассказов о четырехлетнем пребывании семьи Дарреллов на греческом острове Корфу в 1935-39 годах. Когда семья переехала туда, Джеральду было 10 лет.

 

Якобсен, Рой

Чудо-ребенок

Читает Эдуард Тее, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (8 ч. 2 мин.)

Герой книги, умный и нежный мальчик Финн. Его растит мама, потому что папа ушел от них, а потом и вовсе погиб. В эту осень их с мамой жизнь меняется полностью — не успевают они сдать комнату жильцу и начать к нему привыкать, как им на голову сваливается странная маленькая девочка — сводная сестра Финна. Так начинается эта история любви, верности и предательства.

 

Яхина, Гузель

Дети мои

Читает Кристина Кокина, запись 2019 года, 1 компакт-диск (12 ч. 36 мин.)

Поволжье, 1920–1930-е годы. Якоб Бах – российский немец, учитель в колонии Гнаденталь. Он давно отвернулся от мира, растит единственную дочь Анче на уединенном хуторе и пишет волшебные сказки, которые чудесным и трагическим образом воплощаются в реальность.

Sastādīja Beāte Vītola
LNerB KAN bibliotekāre

FEBRUĀRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Akmentiņš, Andris

Skolotāji

Lasa Vilnis Bīriņš, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 51 min.)

“Piecdesmito beigas, sešdesmito sākums. Manu vecāku jaunība, skaists un trauksmains laiks, bet varbūt atmiņas — katram par ko citu — kā lietuvēns dzina visus uz priekšu tā, ka ikviens darbs pārvērtās par cīņu. Kas vēl viņus vienoja, izņemot šo sakāvi galvenajā dzīves cīņā pret nebūtību? Viņi bija lauku skolotāji. Katru varas maiņu pārdzīvojuši vienādi – vispirms slēpjoties, tad atgriežoties skolā.” Andris Akmentiņš

 

Ķuzāne, Lūcija

Saule mūžam mana

Lasa Ralfs Dirnēns, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 49 min.)

Grāmatas pirmizdevums iznāca 1986. gadā. Jaunajā izdevumā manuskripts restaurēts atbilstoši iecerei, bez cenzūras svītrojumiem un labojumiem, papildināts ar jaunatklātiem faktiem un fotomateriālu. Grāmatai pievienots plašs skaidrojošs personu rādītājs.

 

Melgalve, Ieva

Mājas bez durvīm

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 42 min.)

Bruonu pilsētā Grāa noslēpumainā kārtā tiek nogalinātas vienkāršo ļaužu sievietes un pat kāda jauna burve. Kurš ir vainīgais — galvaspilsētas mags Rems vai svešzemniece Vega? Vadošajiem burvjiem taisnīgums nav svarīgs — viņiem pietiek ar to, ka izdzīvo viens. Un tādēļ Vega un Rems cietuma noslēgtībā izcīna klusu un nežēlīgu cīņu. «Mājas bez durvīm» ir turpinājums grāmatai «Mirušie nepiedod».

 

Sārts, Jānis

Pieviltie

Lasa Jānis Ābols, 1989. gada ieraksts, digitāls audio (9 st. 35 min.)

Asa satīra par pirmo padomju gadu Latvijā.

 

Šilde, Ādolfs

Pirmā republika

Lasa Līga Liepiņa, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 32 min.)

Esejas par Latvijas valsti.

Ārzemju literatūra

Šeldons, Sidnijs

Asinsbalss

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, digitāls audio (14 st. 7 min.)

Par liela farmaceitiska uzņēmuma un tā vadītāja dzīvi, kurā bagātības radītais komforts mijas ar džungļu izdzīvošanas likumiem. Elizabete ir Sema Roffes meita un vienīgā mantiniece. Pēc tēva nāves viņa nokļūst citā pasaulē un saprot, ka viņu šeit neviens nevēlas redzēt. Elizabete atklāj, ka kāds cenšas viņu iznīcināt.

 

Tibaldi-Kjeza, Marija

Paganīni

Lasa Jānis Ābols, 1985. gada ieraksts, digitāls audio (14 st. 54 min.)

Par slavenā vijolnieka Paganīni daiļradi, dzīves līkločiem un mīlestības piedzīvojumiem.

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Ārzemju literatūra

Lindgrēne, Astrīda

Brāļi lauvassirdis

Lasa Baiba Gete, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (5 st. 12 min.)

Sirdi plosošs stāsts par diviem brāļiem, no kuriem viens mirst, bet abi viņi ir sarunājuši satikties izsapņotajā Nangijālā, kurā viss ir iespējams.

 

Lindgrēne, Astrīda

Grāmata par Pepiju Garzeķi

Lasa Anta Krūmiņa, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (8 st. 8 min.)

Līdzīgi Karlsonam, Pepija Garzeķe ir katra bērna sapnis par to, kā viņš patiesībā gribētu izturēties.

 

Lindgrēne, Astrīda

Karlsons, kas dzīvo uz jumta, lido atkal. Brālītis un Karlsons, kas dzīvo uz jumta. Karlsons, kas dzīvo uz jumta, lodā atkal

Lasa Ingrīda Andriņa, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (13 st. 34 min.)

Uz pavisam parastas mājas jumta pavisam parastā Stokholmas ielā dzīvo kāds kungs vārdā Karlsons. Aiz lielā dūmeņa paslēpies mazs namiņš, kurā viņš dzīvo. Karlsons, kas dzīvo uz jumta, ir labs draugs Brālītim, kas dzīvo ceturtajā stāvā. Vienā jaukā dienā Karlsons ņem un ielido pa logu pie Brālīša.

 

Lindgrēne, Astrīda

Madikena

Lasa Lidija Pupure, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls audio (3 st. 58 min.)

Jautrs stāsts par septiņgadīgu meiteni, kura izstrādā bezgala daudz visādu stiķu. Pat, ja Madikena pati neko neuzsāk, notiek jocīgas, brīžam pat traģiskas lietas.

 

Lindgrēne, Astrīda

Mēs – Sālsvārnas salas vasarnieki

Lasa Baiba Gete, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (8 st. 31 min.)

Melkersonu ģimene no Stokholmas — tēvs ar četriem bērniem — vasaru pavada Sālsvārnas salā. Tā ir brīnumaina, notikumiem un piedzīvojumiem bagāta.

 

Lindgrēne, Astrīda

Mio, manu Mio

Lasa Baiba Gete, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls audio (3 st. 24 min.)

Buse ir bārenis, kuram daudz kā dzīvē trūkst. Tomēr zēnam piemīt bagāta iztēle, spēja ieiet pasakās un dzīvot fantāzijas tēlu pasaulē. Tā rakstniece apdāvinājusi nelaimīgo bērnu, lai izglābtu viņu no sastinguma un nāves, lai Buse iegūtu brīvību.

 

Lindgrēne, Astrīda

Ronja – laupītāja meita

Lasa Anta Krūmiņa, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (7 st. 43 min.)

Grāmata par to, kā laupītāju vidē bērni ir tie, kas ar savu rīcību mudina pieaugušos saprast, ka īsta draudzība, mīlestība un savstarpējā izpalīdzība ir lielāks spēks nekā naids un konkurence.

 

Lindgrēne, Astrīda

Rūķītis Nilss Karlsons

Lasa Ingrīda Andriņa, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls audio (2 st. 38 min.)

Rūķītis Nilss Karlsons uzaicina Bertilu paciemoties savā istabiņā zem grīdas, Liljonkvasta kungs krēslas stundā aizved Jēramu uz zemi, kuras nav, dzeguze Jautrule izlido no pulksteņa un sāk runāt. Bet tas nebūt vēl nav viss.

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Даррелл, Джеральд

Сад богов

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (6 ч. 25 мин.)

В повести «Сад богов» Джеральд Даррелл вновь возвращается к удивительным событиям, произошедшим с ним и его семьей на греческом острове Корфу, с героями которых читатели уже могли познакомиться в книгах «Моя семья и другие звери» и «Птицы, звери и родственники».

 

Тартт, Донна

Тайная история

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (20 ч. 29 мин.)

Действие романа разворачивается в небольшом колледже в Вермонте, куда девятнадцатилетний Ричард Пэйпен приезжает из Калифорнии изучать древнегреческий язык. Новые друзья Пэйпена — четверо молодых людей и одна девушка — умны, раскованны, богаты. Их дружба не выдерживает, однако, натиска современного мира. В веселой и сплоченной компании происходит убийство.

 

Хорнби, Ник

Мой мальчик

Читает Эдуард Тее, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (8 ч. 36 мин.)

Главный герой романа — обаятельный холостяк, не привыкший переживать по пустякам. Шикарная квартира, модная машина и никаких обязательств и проблем. Но неожиданная встреча с мальчиком Маркусом и настоящая любовь в корне меняют жизнь, казалось бы, неисправимого эгоиста.

 

Юске Яак

Забытый Таллинн

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (3 ч. 46 мин.)

Семь прогулок, которые автор начинает от средневековых городских ворот, повествуя об истории окраин, зданиях и событиях. Путеводитель Яака Юске с большим количеством фотографий и карт для путешествий по средневековому Таллинну рассказывает о неизвестном и помогает вспомнить забытое.

Sastādīja Beāte Vītola
LNerB KAN bibliotekāre

JANVĀRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Judina, Dace

Tīrītājs

Lasa Ilvars Jansons, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 52 min.)

Klusajā Mežāju kapsētā atrod dubultapbedījumu ar pirms mēneša pazudušā virsprokurora līķi. Rīgas nomalē, pamestā mājā tiek nogalēts datorpirāts. Braucot cauri mežam, mašīnā uzsprāgst mediju magnāts. Svētdienas rītā pa darba kabineta logu izveļas apgabala tiesnese. Dežūras laikā slimnīcā nelabu galu ņem ārsts – pacientu nīdējs. Politiķi gatavojas vēlēšanām – saukļi top skaļāki, runātāji – sārtāki. Un tad tīmeklī parādās Negantais.

 

Lapsa, Lato

Zem Muhameda palmas

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 50 min.)

“Allāhs aizvāca visus cilvēkus un dzīvniekus no tuksneša, lai viņam būtu vieta, kur pastaigāties mierā. Tāpēc vareno Sahāru sauc par Allāha dārzu,” vēsta tuksneša iemītnieku gudrība.

Nu ar katru gadu aizvien vairāk izskatās, ka Allāhs ir nopietni apņēmies savu pastaigu vietu paplašināt un padzīt no tās nelūgtos iemītniekus. Taču es viņus vēl paspēju satikt – gan Sudānā un Mauritānijā, gan Mali un Nigērā, gan Marokā, Rietumsahārā un Eritrejā.

Lato Lapsa

Ārzemju literatūra

Hammets, Dešils

Maltas vanags

Lasa Uldis Deisons, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 9 min.)

Amerikāņu rakstnieks vairākus gadus strādājis par detektīvu Pinkertona aģentūrā, tāpēc viņa romāna spilgtais tēlojums spēj patiesi aizraut lasītājus. Autors detektīvu no tīra piedzīvojumu žanra pārvērš par pārdomu žanru, kas situāciju cenšas izanalizēt.

 

Heriots, Džeimss

Viņus visus radīja Dievs

Lasa Aivars Bogdanovičs, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 1 min.)

Karš beidzies. Džeimss Heriots atgriežas Jorkšīras Deilas zaļajos pakalnos pie saviem pacientiem. Tagad darba apgaitā braucot, blakus sēž ne tikai suns Sems, bet arī dēls Džimijs un mazā meitiņa Rozīte. Grāmata ir pilna dzīves apliecinājuma un prieka.

 

Lindberga, Hanna

Stokholmas fails

Lasa Dina Kagāne-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 43 min.)

Žurnāliste Solveiga Berga, zaudējusi darbu avīzē profesionālas kļūdas dēļ, pelna iztiku, strādājot par oficianti. Paralēli viņa raksta blogu par Stokholmas smalkajām aprindām un ir gatava darīt gandrīz jebko, lai tikai atkal nokļūtu apritē. Savukārt Lennijs Lī ir skandalozs fotogrāfs un žurnāla izdevējs, kurš nonācis finansiālās grūtībās. Kad pēc kādas ballītes tiek atrasta noslepkavota slavena glancēto žurnālu modele, abu ceļi krustojas, un viens otram seko spraigu notikumu virkne.

 

Perišo, Anrī

Tulūza-Lotreka dzīve

Lasa Kārlis Cīrulis, 1985. gada ieraksts, digitāls audio (12 st. 25 min.)

Stāsts par mākslinieka Anrī de Tulūza-Lotreka īso un traģisko dzīvi. Monmartras un Parīzes bohēmiskā dzīve un mākslinieka īstā būtība, meklējumi, šaubas un bailes.

 

Stekpūls, Henrijs

Zilā lagūna

Lasa Līga Liepiņa, 1996. gada ieraksts, digitāls audio (12 st. 28 min.)

Romāns stāsta par divu laimīgu jauniešu – Dika un Emelinas dzīvi un mīlestību uz neapdzīvotas salas, kur viņi nonāk astoņu gadu vecumā pēc kuģa bojāejas. Darbība atainota desmit gadu garumā.

 

Stīla, Daniela

Tikai vienreiz dzīvē

Lasa Līga Liepiņa, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 9 min.)

Romāna galvenā varone ir rakstniece Dafne Fīlda, kuru mīl un pazīst lasītāju miljoni. Taču izrādās, ka arī slavenību dzīvē ir problēmas. Dafnes Fīldas romānu pamatā ir viņas pašas dzīve, nepieciešamība izšķirties starp diviem vīriešiem. Viņai jāizvēlas vai nu mātes, mākslinieces vai mīļākās liktenis.

 

Tolstojs, Ļevs

Anna Kareņina

Lasa Dzidra Liepiņa, 1977. gada ieraksts, digitāls audio (40 st. 21 min.)

Anna Kareņina, šķietami laimīga augstākās sabiedrības dāma, atsakās no ierastās, ērtās, bet garlaicīgās ģimenes dzīves un izvēlas mīlestību – viņa pamet vīru un dēlu, lai sāktu jaunu dzīvi kopā ar grāfu Vronski. Tomēr līdz ar mīlestību Annas dzīvē ienāk sabiedrības nosodījums un vientulība. Anna dzīvo ilūzijās, ka mīlestība un tās vārdā nestais upuris nodrošinās mūžīgu laimi, bet ikdiena atšķiras no iztēlotā ideāla.

 

Trapa, Marija A.

Mūzikas skaņas

Lasa Daina Lorence, 1993. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 28 min.)

Grāmatas autore stāsta par savu ienākšanu izbijuša Austrijas flotes virsnieka ģimenē, par šīs ģimenes piedzīvojumiem Austrijā un piespiedu emigrāciju Amerikā. Par ticību, mīlestību un optimismu, kas palīdzēja izturēt visas grūtības.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Ārzemju literatūra

 

Vesta, Keisija

P.S. Tu man patīc

Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 44 min.)

Lilija ir nelabojama sapņotāja, un viņai līdz ģībonim riebjas ķīmija. Viņas sapņotājas gars garlaicīgās ķīmijas stundas padara divtik neinteresantas. Taču tad notiek brīnums – sākums tam ir uz sola ķīmijas kabinetā uzrakstīta Lilijas mīļākās dziesmas rinda. Nākamajā dienā kāds ir uzrakstījis nākamo dziesmas rindiņu un ziņu viņai. Drīz vien Lilija ar anonīmo domubiedru sāk apmainīties vēstulēm – viņi dalās noslēpumos, iesaka viens otram grupas un sāk uzticēties.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Грогэн, Джон

Марли и я

Читает Алексей Горпинченко, запись 2018 года, 1 компакт-диск (9 ч. 26 мин.)

Лабрадор Марли появился в семье Грогэнов в самый сложный момент их жизни: только что вступившие в брак мужчина и женщина пытались привыкнуть друг к другу, болезненно переживая процесс соединения двух совершенно разных прошлых в одно общее будущее. Они помогали собаке стать членом семьи, а она помогла им стать настоящей парой, семьей, родителями.

 

Дорр, Энтони

Весь невидимый нам свет

Читает Татьяна Маркачёва, запись 2018 года, 1 компакт-диск (15 ч. 47 мин.)

Книга рассказывает о двигающихся, сами того не ведая, навстречу друг другу слепой французской девочке и робком немецком мальчике, которые пытаются, каждый на свой манер, выжить, пока кругом бушует война, не потерять человеческий облик и сохранить своих близких. Это книга о любви и смерти, о том, что с нами делает война, о том, что невидимый свет победит даже самую безнадежную тьму.

 

Моэм, Уильям С.

Узорный покров

Читает Алексей Горпинченко, запись 2018 года, 1 компакт-диск (6 ч. 48 мин.)

История любви, разворачивающаяся в небольшом городке в Китае, куда приезжают бороться с эпидемией холеры молодой английский бактериолог с женой.

 

Пастернак, Анна

Лара. Нерассказанная история любви, которая вдохновила на создание Доктора Живаго

Читает Татьяна Маркачёва, запись 2018 года, 1 компакт-диск (10 ч. 25 мин.)

Документальный рассказ о трагичной, мучительной и в то же время романтической любви на фоне одного из жесточайших периодов в истории России. Это история жизни самого писателя, хроника его душевных порывов.

 

Уинман, Сара

Когда бог был кроликом

Читает Татьяна Маркачёва, запись 2018 года, 1 компакт-диск (12 ч. 52 мин.)

В этой книге история о маленькой девочке Элли, о ее больших проблемах, и о кролике, кличка которого бог. О детстве, юности, зрелости. О первых надеждах и первых разочарованиях. О взлетах и падениях, триумфах и поражениях.

 

Хеммингс, Кауи Х.

Потомки

Читает Алексей Горпинченко, запись 2018 года, 1 компакт-диск (8 ч. 45 мин.)

Это смешная и трогательная история про эксцентричное семейство Кинг, которая разворачивается на фоне умопомрачительных гавайских пейзажей.

 

Sastādīja Beāte Vītola
LNerB KAN bibliotekāre