Sadarbība ar LKM

Sadarbība ar Latgales Kultūrvēstures muzeju (LKM)

2010. gadā veiksmīgi uzsākta Rēzeknes filiālbibliotēkas un LKM sadarbība. Muzejpedagoģe Inese Ločmele vairākkārt apmeklēja bibliotēku, kur iepazinās ar neredzīgu un vājredzīgu cilvēku informācijas uztveres īpatnībām, konsultējās par muzeja pasākumu pielāgošanu cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Rezultātā tika  izveidota speciāla programma cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kas tiek realizēta Latgales keramikas ekspozīcijā „Māla un uguns pārvērtību radīts brīnums”.

Programmas mērķis ir veidot muzeja ekspozīcijas pieeajamas arī vājredzīgajiem un neredzīgajiem apmeklētājiem, pēc iespējas maksimāli ļaujot aptaustīt muzeja priekšmetus. Lai nodrošinātu muzeja eksponātu ilglaicību, ir izgatavotas trauku kopijas.

 

Māla pikuča piedzīvojumi

2010.g.12.oktobrī bibliotēkas lietotāji piedalījās muzejpedagoģiskajā  nodarbībā „Māla pikuča piedzīvojumi”.

 

Pasaku tēls Māla pikucis aicināja un palīdzēja vājredzīgajiem un neredzīgajiem apmeklētājiem doties ceļojumā pa Latgales keramikas valstību un iepazīties ar podniecības pirmsākumiem, uzzināt ko podnieks veda pārdot uz tuviem un tāliem tirgiem, iemācīties muzicēt ar svilpauniekiem, noskaidrot, kā iekārtota podnieka istaba, izprast, kādas pārvērtības notiek podnieka darbnīcā un kas ir klinkers, atklāt, ko izcilu paveica mākslas zinātnieks Jānis Pujāts un kādus apbalvojumus 1937.gadā Latgales keramiķi ieguva Parīzē.

Nodarbības dalībniekiem bija iespēja arī pašiem praktiski darboties ar mālu un pārliecināties, ka no māla pikas top brīnumains keramikas darinājums.

 

2010.g.15.decembrī muzejpedagoģe Inese Ločmele ciemojās Rēzeknes filiālbibliotēkā , lai piedalītos pasākumā „No sirds uz sirdi”, līdzi atnesdama apdedzinātus bibliotēkas lietotāju muzejā veidotos darbiņus.

 

„Kas visu izteic bez mēles…”

2011.g. 22.februārī Rēzeknes filiālbibliotēkas lietotāji piedalījās LKM  muzejpedagoģiskajā nodarbībā „Kas visu izteic bez mēles?…” un apskatīja Jura Cibuļa ābeču izstādi. Pasākuma mērķis bija, radoši darbojoties, apceļot pasauli ar ābeču palīdzību, iepazīt vairāku pasaules valodu īpatnības un kultūras iezīmes.

 

Izstādē no Jura Cibuļa privātkolekcijas bija skatāmas vairāk nekā 400 ābeces un plakāti ar alfabētiem no visas pasaules (Tanzānijas, Panamas, Ugandas, Zimbabves, Indijas, Zviedrijas u. c.) dažādās valodās – gan latviešu un latgaliešu, gan krievu, angļu, albāņu, čerokī, persiešu, gruzīnu u. c. valodās, kā arī nedzirdīgajiem (latviešu un krievu) un neredzīgajiem jeb Braila rakstā (latviešu, lietuviešu, krievu, gruzīnu) izdotās ābeces.Izstāde pārsteidza ar  tādiem brīnumiem kā vismazākā ābece pasaulē angļu valodā, kas ir tikpat liela kā 1 ASV cents, runājošā ābece krievu un angļu valodā, kas nosauc burtus un vārdus, senēģiptiešu alfabēts, kas izlasāms uz papirusa un dvieļa, spāņu alfabēts uz sērkociņu kastītēm, ivrita alfabēts uz koka skaitīkļiem u.c.

Rožu izstāde Rozes pilsētā

Rēzeknes vēstures leģenda vēsta par princesi Rozi, kas aicina pārvarēt šķēršļus un katram atrast laimi savā pilsētā. Rožu izstāde ir iespēja simboliski iedzīvināt vēsturisko leģendu .

10.jūnijā bibliotēkas lietotāji pulcējās kopā, lai dotos uz Latgales Kultūrvēstures muzeju uz rožu izstādi. Izstādē varēja gan apskatīt, gan izsmaržot dažādu šķirņu rozes, apbrīnot rožu ziedu krāsu nianses un pārliecināties par ziedu karalienes burvību. Izstādē bija skatāmi grieztie rožu ziedi un rozes podos.