2018

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

 

Belševica, Vizma

Nelaime mājās

Lasa Līga Liepiņa, 1995. gada ieraksts, digitāls audio (4 st. 29 min.)

Šajā stāstu krājumā apkopoti seši humoristiski stāsti, kuros komiskais mijas ar traģisko. Krājumā iekļauti stāsti- „Burbeķīša”, „Trīs mārciņas cīsceņu”, „Baltā sieva”, „Nelaime mājās”, „Pēcpusdiena ar bērniem”, „Tās dullās Paulīnes dēļ”. Visur darbojas asprātīgi mūsdienās noskatītu cilvēku tipi. Tie ir spilgti portreti, kuros raksturīgākie vaibsti izcelti tumšākos ēnojumos.

 

Eglītis, Anšlavs

Līgavu mednieki

Lasa Ingrīda Andriņa, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (13 st. 18 min.)

“Trīsdesmito gadu Rīga… Kādā no ielām majestātisks un varens slejas ciļņiem un skulptūrām, torņiem un tornīšiem rotāts nams. Tas pieder bagātajam Surģeniekam, tur notiek balles un pieņemšanas, viesības un kāršu partijas, skan viesu runas un asprātības, šķind glāzes, vārdu sakot, pulsē dzīve. Kurš gan nealkst dzīvot? Un tāpēc uz Surģenieka namu tiecas jaunieši, un tur ne gluži aicināti, ne saukti salasās vairāki jauni cilvēki, ko Anšlavs Eglītis zobgalīgi dēvē par līgavu medniekiem..”, literatūrzinātnieks Viktors Hausmanis.

 

Gailīte, Skaidrīte

Tu esi viens no mūžības

Lasa Dzidra Liepiņa, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 52 min.)

Divdesmitā gadu simteņa skarbums netaupa nevienu. Arī Valdmaņu dzimtu, kas mīt pašā Leišmalē pie Aknīstes. Karu un politikas asie virpuļi Valdmaņu vecāko dēlu Jāni arvien iemet vissmagākajās situācijās. Vai šis taisnīgais un gudrais vīrs – vienlaikus gan karavīrs, gan skolotājs – prot atrast izeju? Dziļais humānisms, pārāk lielā ticība labajam iznīcina viņu pašu un sagādā ciešanas ģimenei.

Stipras un garā bagātas ir arī šī neparastā cilvēka mūža sievietes. Kaislīgas, gudras un uzticīgas.

 

Jundze, Arno

Sarkanais dzīvsudrabs

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 8 min.)

Viduslaiku karaļi alka iegūt īpašumā alķīmiķu daudzināto filozofu akmeni, jo tas solīja mūžīgu jaunību, laimi un bagātību. 20. gadsimta 90. gados vēsture atkārtojās daudz vienkāršāk — nekādu slepenu mācību vai aizplīvurotu mājienu. Ļautiņi primitīvi dzinās pakaļ padomju izlūkdienestu iztēlē radītajam sarkanajam dzīvsudrabam — izdomātai brīnumvielai, kas garantētu tā īpašniekam pasaules kundzību. Vēl vairāk bija tādu, kas vienkārši dzīvoja, gribēja būt laimīgi un mīlēt. Laikmetu griežos bruka sapņi un ilūzijas — nepazaudēt sevi un pašcieņu izrādījās ļoti grūti. Latvija pēkšņi kļuva brīva, bet atrast brīvību sevī spēka pietika ne katram, jo vajadzēja izdzīvot.

 

 

Melgalve, Ieva

Mirušie nepiedod

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 12 min.)

Mazas kalnu pilsētiņas mieru un labklājību nodrošina magi, kas bez pūlēm valda pār vienkāršo cilvēku prātiem. Tad pilsētā ierodas noslēpumainā svešzemju ceļotāja Vega. Jau nākamajā rītā viņa tiek atrasta netālu no sudraba raktuvēm blakus mirušam magam. Ja tā ir slepkavība, tad Vega nav vienīgā aizdomās turamā – bet, šķiet, vienīgi viņa pati vēlas noskaidrot, kas patiesībā noticis. Arvien jauni notikumi atklāj gan senus nodarījumus, gan jaunas kaislības.

 

Melgalve, Ieva

Mēness teātris

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 28 min.)

Zinātniskās fantastikas romāns, ko varēs izbaudīt ne vien žanra cienītāji, bet ikviens lasītājs, kam patīk intelektuāli izaicinājumi. Romāna galvenie varoņi – aktieri milzīgā teātrī – ir būtnes bez savas identitātes, kuru dzīve seko iepriekš uzrakstītiem scenārijiem. Vai ir iespējams šo scenāriju lauzt – un kāda ir cena, kas par to jāmaksā? Kam ir iespējams uzticēties šajā pasaulē, kurā valda skatuves likumi un bezpersonisks mākslīgais intelekts? Un kas notiek tad, ja mehāniska būtne sāk apzināties sevi?

 

Raščevska, Ilga

Norakstītie

Lasa Vilnis Bīriņš, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 24 min.)

Valdone ir mazs pagastiņš uz novadu robežas un dzīve te rit līdzīgi kā jebkurā citā vietā Latvijā. Romānā atklājas četru ģimeņu likteņi. Tik dažādas dzīves kā slikti satīti dzijas kamoli, –saņerkstījušās, sapinušās, kožu saēstas; neko lāga no tādiem vairs nenoaudīsi. Taču reizēm kaut kas izjauc ikdienas ritmu un tikai tad ieraugām, cik pārsteidzoši daudz ir vienkārši izmestā, noliegtā un nesakārtotā tajā, ko sauc par dzīvi. Varbūt kaut ko vēl var savākt, izvērtēt vai saglābt. Kamēr nav par vēlu.

 

Sēle, Laimdota

Mūsu mīlestības gadsimts

Lasa Dzidra Liepiņa, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 21 min.)

Latviešu tautas ciešanu un mīlestības gadsimta pārstāsts, kas radies, izsekojot divu dzimtu likteņu līkločiem un krustpunktiem.

 

Ulberga, Kristīne

Tur

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 53 min.)

“Šī ir grāmata par teritoriju, kur pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados – okupācijas stagnācijas zenītā – bija iespējams uzturēties ikvienam. Ja vien cilvēks spēja izdarīt izvēli. Alternatīvā dzīve kā brīvības ilūzija, iekšējā dzīve – kā brīvības slēdzene. Grāmata, kas nerotaļājas ar laikmeta ainiņām un butaforiju, bet ietiecas cilvēka pamatos, būtībā.”

Gundega Repše

 

Zālīte, Māra

Paradīzes putni

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 28 min.)

Māras Zālītes autobiogrāfiskais romāns “Pieci pirksti” (2013), ieguvis ne tikai plašu lasītāju, bet arī profesionāļu atzinību. Māra Zālīte saņēmusi gan Lielo lasītāju balvu, gan Latvijas literatūras gada balvu. Autore bija solījusi turpinājumu. Nu šis brīdis ir pienācis – lasītāji saņem romāna “Pieci pirksti” otro grāmatu “Paradīzes putni”. Jaunā prozas darba grodā dramaturģija un precīzās poētiskās detaļas spilgti un nepielūdzami tēlo aprakstīto laikposmu, kas desmitgadīgajai Laurai ir vienīgā realitāte, kurā augt, pieaugt un meklēt patiesību.

 

Ārzemju literatūra

Doils, Arturs K.

Etīde purpura toņos

Lasa Una Jansone, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (12 st. 38 min.)

Šis ir pirmais rakstnieka stāsts par slaveno Šerloku Holmsu. Viss sākas 1881. gadā, kad doktors Vatsons meklē apmešanās vietu Londonā. Viens paziņa zina teikt, ka kāds Šerloks Holmss meklē dzīvokļa biedru, un slavenie tēli iepazīstas. Holmsa īpašo izmeklēšanas un noziegumu risināšanas spēju apburts, Vatsons nolemj pievienoties slavenajam detektīvam mīklu minēšanā.

 

Dostojevskis, Fjodors

Idiots

Lasa Mārtiņš Daugulis, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls audio (29 st. 07 min.)

Romāns četrās daļās. Aizraujošs stāsts par traģisku kaisli, kas saistīta ar tirgotāja Parfena Rogožina, bijušā bagātā augstmaņa mīļāko Nastju Fiļipovnu un “ideālā cilvēka” kņaza Ļeva Nikolajeviča Miškina — bezpalīdzīgu idiotu, iekāres un ļaunuma pasaulē, vēstot par to, ka līdzjūtība, iespējams, ir vienīgais likums cilvēciskai esamībai.

 

Elkota, Luīza M.

Labās sievas

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 28 min.)

Psiholoģiskajā romānā “Labās sievas” autore attēlo pašas pieredzē sakņotu dzīves modeli. Tēva un mātes dzīves paraugs kļūst par Mārču ģimenes četru meitu dzīvē. Mātes stingrās un reizē maigās rokas vadīta, “mazo sieviešu” bērnības pasaule pārtop “labo sievu” lielajā dzīvē. Tas ir romāns par mātes un meitu attiecībām, kur ģimene ir dārgums visām māsām gan priekos, gan bēdās.

 

Gulvogs, Olavs

Tas sākās Jāņu naktī

Lasa Dzidra Liepiņa, 1983. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 26 min.)

Romāna darbība risinās Norvēģijā 18. gadsimtā. Lielsaimnieka meita Truje iemīl iebūvieša dēlu Grimu un pretēji tēva gribai iziet pie mīļotā cilvēka. Dzīves apstākļi tomēr sarežģās tā, ka Truje ar četriem bērniem atgriežas tēva mājās.

 

Heilijs, Arturs

Vakara ziņas

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1997. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (25 st. 02 min.)

Kad TV ziņu vadošā diktora Kroforda Slouna sieva, dēls un tēvs tiek mīklainā veidā nolaupīti, viņa dzīve pilnīgi pārvēršas. Viņš lūdz Hariju Pārtridžu – savu draugu un sāncensi vēl kopš Vjetnamas kara laikiem – uzņemties šīs operācijas vadīšanu. Turklāt Džesika, Kroforda sieva, ir vienīgā sieviete, ko Harijs Pārtridžs jelkad mīlējis.

 

Konsaliks, Heincs G.

Skaistā ārste

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1996. gada ieraksts, digitāls audio (15 st. 01 min.)

Darbība norisinās ogļraču pilsētiņā. Romānā spilgti attēlota strādnieku bīstamā ikdiena, kas bieži saistīta ar negadījumiem ogļu raktuvēs. Darbs cieši savijies ar mīlestības līkločiem.

 

Kristi, Agata

Likteņa vārti

Lasa Una Jansone, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls audio (7 st. 34 min.)

Tomijs un Tapensa Beresforda nupat ir kļuvuši par lepniem vecas mājas īpašniekiem. Kopā ar īpašumu viņi ir mantojuši arī antīkas grāmatas, kurās atrod pavedienu, kas mudina uzsākt kādas nāvējošas saindēšanās izmeklēšanu sešdesmit gadus pēc notikuma.

 

Linka, Šarlote

Izvēle

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 27 min.)

Patiesībā Simons kopā ar abiem bērniem ir nodomājis nosvinēt mierīgus Ziemassvētkus Dienvidfrancijā. Taču viss izvēršas pavisam citādi. Vīrietis gluži nejauši iepazīstas ar pagalam panīkušu meiteni Natāliju. Simonam Natālijas kļūst žēl, un viņš tai piedāvā savu palīdzību, nenojauzdams, ka līdz ar šo izvēli ievilks sevi briesmīgos notikumos, kuru pēdas stiepjas līdz pat Bulgārijai.

 

Tvens, Marks

Konektikutas jeņķis karaļa Artūra galmā

Lasa Jānis Ābols, 1991. gada ieraksts, digitāls audio (13 st. 51 min.)

Uzņēmīgais jeņķis, gūstot galvas traumu kādā kautiņā, nokļūst no Konektikutas 19.gs. beigām uz karaļa Artūra galmu. Pateicoties amerikāņa entuziasmam, bruņinieki un augstmaņi, burvji un mūki, jaunavas un tauta sāk pierast pie civilizācijas priekšrocībām.

 

Vudhauzs, Pelhalms G.

Strihnīns zupā

Lasa Uldis Deisons, 1997. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 20 min.)

Humoristisku stāstu krājums. Tajos asprātīgi attēlotas ainas no cilvēku dzīves, viņu piedzīvojumi un rīcība dažādās dzīves situācijās.

 

Zimmels, Johanness M.

Dievs sargā mīlētājus

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1996. gada ieraksts, digitāls audio (11 st. 21 min.)

Divu cilvēku dzīvē un mīlestībā ielaužas pagātne. Vai iespējams dzīvi sākt no jauna, piedodot nodevību un attaisnojot pat slepkavību?

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Latviešu literatūra

Širmanis, Jānis

Pīkstīte: krēslas stundu stāsti Mārītei

Lasa Daina Lorence, 1990. gada ieraksts, digitāls audio (3 st. 46 min.)

Pasaka par mazo, balto, zinātkāro un drosmīgo pelīti Pīkstīti. Pasaka, ko tētis stāsta savai slimajai meitiņai Mārītei. Viņš stāsta, ka ārā saticis neparasto pelīti un iemācījies viņas valodu. Pīkstīte dzīvo Gaujas krasta aplokā kopā ar tēti Ūsaini un māmiņu Čiepsti. Izpētījusi melnā strazda māju, pelīte ierosina, lai Mārītes tētis viņai uzbūvē tādu pašu māju ar plašu virtuvi, guļamistabu un ēdamistabu.

 

Ārzemju literatūra

Roulinga, Džoanna Ketlīna

Harijs Poters un uguns biķeris

Lasa Kristīne Sadovska, 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (24 st. 39 min.)

Harijs Poters ir neparasts zēns. Ne velti viņu pazīst visā pasaulē – viņš ir vienīgais, kam spēkojoties ar pašu Lordu Voldemortu, izdevies palikt dzīvam. Taču priecāties ir pāragri – Tumsas Pavēlnieks vēlas atgriezties un atgūt zudušo godību. Ceturtais gads Cūkkārpas skolā Harijam sagādās ne vienu vien pārsteigumu un pārbaudījumu – kā nekā atcelts ir pat gadskārtējais skolas Kalambola turnīrs. Kas tie ir par pārsteigumiem – pagaidām ir Burvestību ministrijas noslēpums.

 

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Рубина, Дина

Бабий ветер

Читает Кристина Кокина, запись 2018 года, 1 компакт-диск (6 ч. 59 мин.)

В центре этой, книги – Женщина. Героиня, в юности – парашютистка и пилот воздушного шара, пережив личную трагедию, вынуждена заняться совсем иным делом в другой стране: она косметолог, живет и работает в Нью-Йорке.

 

 

Sastādīja Beāte Vītola
LNerB KAN bibliotekāre

________________________________________________________________________________________________

NOVEMBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Guļevska, Lia

Dzene, Lilija

Jānis Kubilis. Kad gadiem es pāri skatos…

Lasa Vilnis Bīriņš, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 22 min.)

Grāmatu saturiski veido divas daļas. Pirmās daļas autore ir Lia Guļevska (dz. 1944) un tajā stāstīts par leģendārā aktiera Jāņa Kubiļa (dz. 1923) bērnību, skolas gadiem, jaunību un arī par aktiera teātra gaitām. Otro grāmatas daļu veido teātra kritiķes Lilijas Dzenes (1929–2010) rakstītais grāmatā “Aktiera Jāņa Kubiļa atbildes”, ko izdevis apgāds “Liesma” 1984. gadā. Grāmatā apkopoti arī aktiera laikabiedru viedokļi un atdzinumi, kā arī paša Jāņa Kubiļa pārdomas par dzīvi.

 

Judina, Dace

Gredzens

Lasa Andra Jākobsone, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 53 min.)

Latviešu rakstnieces Daces Judinas (dz. 1970) sērijas “Latvijas simtgades romāni” tetraloģijas otrajā grāmatā Katrīnas un Mārtiņa attiecības nonākušas krīzes punktā, tomēr viņa piekrīt ielūgumam piedalīties lielajā rudens ražas talkā un Kalēju dzimtas saietā. Atradums iekustina neapturamu pagātnes notikumu lavīnu. Nekas nav tā, kā šķitis no malas. Kalēju skapjos grab krietns pulks baismīgu skeletu, kas varētu atklāt gadu desmitiem un simtiem rūpīgi slēpto patiesību par varmācību, nodevību, alkatību, nāvējošām kaislībām un… arī par mīlestību

 

Judina, Dace

Kad klusums kliedz

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 27 min.)

Latviešu rakstnieces Daces Judinas (dz. 1970) sērijas “Latvijas simtgades romāni” tetraloģijas trešajā grāmatā remontējot Ozolu veco māju, Katrīna un Kaspars pat nespēj iedomāties, kurp viņus aizvedīs Kaspara studiju biedra negaidītais telefona zvans. Uzņemoties pētīt svešas dzimtas likteņus, tu neesi pasargāts ne no svešiem, ne no paša skeletiem. Var gadīties, ka tas, ko līdz šim esi zinājis par savējiem, pēkšņi sabrūk kā trausls kāršu namiņš, un viss jābūvē no jauna. Caur sāpēm, noliegumu un skaudru patiesības filtru. Ko darīt, ja viens tuvinieks bijis vainīgs otra nāvē, bet trešais izrādās izbijis čekists, ziņotājs un mierīgo iedzīvotāju slepkava? Ko darīt, ja ar politiku un varu piesegtā iekāre, greizsirdība un alkatība iznīcinājusi vairākas paaudzes?

 

Judina, Dace

Septiņi vakari

Lasa Andra Jākobsone, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (6 st. 19 min.)

Latviešu rakstnieces Daces Judinas (dz. 1970) sērijas “Latvijas simtgades romāni” tetraloģijas pirmajā grāmatā Katrīna un Mārtiņš ierodas nesen nopirktajās “Ozolu” mājās, kas noslēpušās dziļi mežā. Pārkāpjot vecā nama slieksni, viņi atrod vecu mājasgrāmatu un nonāk it kā citā dimensijā – pazūd laiks, un nākamajās septiņās dienās jaunieši piedzīvo biedējoši reālas atklāsmes par to, kas pēdējo divsimt gadu laikā noticis ar šo māju un tās saimniekiem. Septiņi “Ozolos” pavadītie vakari izmaina jaunā pāra dzīvi, pārbauda viņu jūtu stiprumu un atsedz kāda rūpīgi glabāta noslēpuma plīvuru.

 

Judina, Dace

Uzraksti man… vakar

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 26 min.)

Latviešu rakstnieces Daces Judinas (dz. 1970) sērijas “Latvijas simtgades romāni” tetraloģijas noslēdzošajā grāmatā savijas Ozolu, Kalēju, Nordenu, Ziemeļu, Balto, Legzdiņu, Tillmaņu un Locānu dzimtu likteņu epizodes, apliecinot – māju un cilvēku stāstiem nav sākuma un beigu.

 

Kolbergs, Andris

Nekas nav noticis

Lasa Dzidra Liepiņa, 1988. gada ieraksts, digitāls audio (11 st. 53 min.)

Latviešu rakstnieks un scenārists, detektīvžanra romāna meistars Andis Kolbergs (dz. 1938) savā darbā raksta par padomju laiku pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados.

Aleksis, kārtējo kontrabandas Panasonic transportējot uz komisijas veikalu, pa ceļam iebrauc psihiatriskajā slimnīcā pēc māsas, kura tur atradusies jau divus gadus kopš mātes, veikala vadītājas, pašnāvības. Imaldai acu priekšā visu laiku ir no gaiteņa gala redzamais vaļējais istabas logs, mātes rītakleitas stūris un nepazīstama vīrieša roka uz durvju stenderes ar cipariem 1 9 3 2 uz pirkstiem…

 

Stradiņš, Jānis Ivars

Lēdijas Šarlotes Geskelas nolaupīšana

Lasa Uldis Deisons, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 21 min.)

Latviešu rakstnieka Jāņa Ivara Stradiņa (1943–2008) detektīvromānā kāds latviešu gleznotājs Leons Freidenfelds viesodamies pie mātesmāsas Londonā iepazīstas ar vientuļu meiteni Džeinu Stounu. Šajā laikā Anglijas galvaspilsētas sabiedrību pārsteidz negaidīta vēsts – nolaupīta lorda Džona Geskela jaunā un skaistā sieva Šarlote. Džeinai, kas nonākusi finansiālās grūtībās, lorda piesolītais atalgojums liek izmēģināt laimi, un kopā ar gleznotāju viņa aizrautīgi ņemas izmeklēt lietu. Nemaz neapjauzdama, ka runa ir par…

 

Treimanis, Gunars

Tur prieks ar bēdām kopā savērpts… Impresijas par teātrī satiktajiem cilvēkiem

Lasa Aivars Bogdanovičs, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 19 min.)

Latviešu teātra kritiķa Gunara Treimaņa (1931–2008) grāmata ir atsauce uz viņa dzīves spilgtākajiem teātra iespaidiem: pa daļai tās ir atmiņas, portreti, pa daļai impresijas par vērojumiem ikdienā. Par atmosfēru, kuru autors izjutis, strādājot gan divos teātros, gan Radio un TV, gan regulāri fiksējot izrādes recenzijās.

 

Ārzemju literatūra

Jangs, Viljams P.

Būda

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 26 min.)

Kanādiešu rakstnieka Viljama P. Janga pirmais darbs – romāns “Būda” ir autora atskārsme par to, kā darbojas Dievs.

Brīvdienu laikā tiek nolaupīta Makenzija Alena Filipa jaunākā meita Misija. Pēc četriem gadiem Makenzijs joprojām nav samierinājies ar traģisko notikumu. Kādu dienu viņš saņem mīklainu zīmīti, kuru it kā ir rakstījis pats Dievs… Turpmākie notikumi maina Makenzija dzīvi uz visiem laikiem…

 

Klementa, Dženifera

Lūgšanas par nolaupītajām

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (6 st. 37 min.)

Rakstnieces, žurnālistes un starptautiskā “PEN” kluba pašreizējās prezidentes Dženiferas Klementas (dz. 1960) romāna “Lūgšanas par nolaupītajām” galvenā varone Leididī Garsija Martinesa un viņas draudzenes Paula, Marija un Estefani uzaug mūsdienu Meksikā, kalnu ciematiņā netālu no Akapulko starp kukurūzas un magoņu laukiem. Te, kalnos visa vara pieder narkokarteļiem un likumus raksta vīri melnos džipos. Amerikāņu autores stāsts atspoguļo skarbo un necilvēcisko realitāti, kur meitenes dzīvībai ir maza vērība, kur ciemata iedzīvotājiem ir iespēja paklausīt, vai arī mirt.

 

Loiko, Sergejs

Reiss

Lasa Ilvars Jansons,2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 49 min.)

Romāna pamatā ir pirms četriem gadiem Ukrainas gaisa telpā notriektās Malaizijas aviokompānijas pasažieru lidmašīnas “Boeing” reisa “MN-17” katastrofa, kurā gāja bojā ap 300 cilvēku.

 

Stīla, Daniela

Tikai viena vasara

Lasa Dzidra Liepiņa, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 51 min.)

Pasaulē populārās un latviešu iemīļotās amerikāņu rakstnieces Danielas Stīlas (dz. 1944) romāns stāsta par ģimeni, kurai vajadzētu būt laimīgai – Daienai ir glīts, labs vīrs Marks, eleganta māja Sanfrancisko un meita Pilāra, kura drīz vien jau būs pieaugusi. Tomēr Daienu gremž dīvaina nepiepildītības sajūta, un priekšā ir viņas vienmuļās, rūpīgi izplānotas dzīves trīsdesmit astotā vasara, kurā pēkšņi mainīs visu, padarot Daienu par sava likteņa noteicēju.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Ārzemju literatūra

Roulinga, Džoanna Ketlīna

Harijs Poters un Azkabanas gūsteknis

Lasa Kristīne Sadovska, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 10 min.)

Trešā grāmata britu rakstnieces Dž. K. Roulingas (dz. 1965) romānu sērijā par mazo burvi Hariju Poteru. Harijs Poters ar draugiem Ronu un Hermioni atgriežas Cūkkārpas Raganības un burvestību arodskolā, lai uzsāktu trešo mācību gadu. Viņi satiek izbēgušu Azkabanas cietumnieku Sīriusu Bleku un Attārpotājus, kuru uzdevums ir sargāt skolēnus. Harijam jāatklāj Sīriusa pagātne, kurā viņš atrod norādes arī uz savu noslēpumiem tīto pagātni.

 

Tolkīns, Džons Ronalds Rūels

Hobits jeb Turp un atpakaļ

Lasa Valda Drulle, 1992. gada ieraksts, digitāls audio (13 st. 34 min.)

Pasaulslavenais angļu rakstnieks Džons Ronalds Rūels Tolkīns (1892–1973) izdomāja pasaku būtni hobitu, kas augumā ir pavisam īsi, vēl mazāki par rūķiem, ciena kārtīgas maltītes un pēc dabas ir miermīlīgi.

Šajā aizraujošajā piedzīvojumā iepazīsimies ar Hobita Bilbo, burvja Gendalfa un trīspadsmit rūķu ceļojumu uz pūķa Smoga valstību, kurš pirms daudziem gadiem nolaupījis rūķu dārgumus.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Маринина, Александра

Бой тигров в долине

Читает Кристина Кокина, запись 2018 года, 1 компакт-диск (15 ч. 47 мин.)

Упав с балкона одного из московских домов, насмерть разбилась молодая девушка Екатерина Аверкина. Многие соседи, гулявшие в этот момент во дворе, видели, как Катю столкнула вниз ее старшая сестра Наташа. Наташа в шоке – во время трагедии она… гуляла по Москве со своим молодым человеком Ленаром! Однако делом Аверкиной-старшей заинтересовались адвокат Виталий Кирган и оперуполномоченный Антон Сташис. В ходе расследования они обнаруживают неожиданные факты, которые в конце концов приведут их к ошеломляющей разгадке…

 

Юске, Яак

Хроника забытой Нарвы

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (3 ч. 32 мин.)

Эта книга о том, какой была прежняя Нарва, как она рождалась и преображалась, кто здесь жил и какой след оставил в истории города.

Автор приглашает читателей совершить вместе с ним пять прогулок, каждая из которых начинается от не существующих ныне средневековых городских ворот. Прогулки завершаются у исторически значимых объектов в окрестностях Нарвы, в том числе в Нарва-Йыэсуу (Усть-Нарве).

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

OKTOBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Ceļvedis pa Latviju

Lasa Ausma Bobkova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (27 st. 5 min.)

Ceļvedis iepazīstina ar Latvijā nozīmīgākajiem apskates objektiem: gan svarīgākajiem vēstures lieciniekiem: pilskalniem, alām, kulta vietām, parkiem, dižkokiem, unikālām celtnēm, pieminekļiem, dievnamiem, muzejiem, gan vietām un uzmanības vērtiem objektiem, kas īpašas kļuvušas pavisam nesen. Grāmatā sniegta informācija par Rīgas un Jūrmalas apskates objektiem, kā arī sniegts ieskats Vidzemes, Latgales, Kurzemes, Zemgales un Augšzemes pilsētu tūrisma maršrutos.

 

Jaunsudrabiņš, Jānis. Kapri

Lasa Anta Rugāte, 1983. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 47 min.)

Romānā tēloti dažādu tautību mākslinieki uz Kapri salas Itālijā trīsdesmitajos gados. Kapri tēlota kā iemīļota mākslinieku atpūtas vieta. No Latvijas pilsētas Rīgas projām uz Kapri dodas divdesmit gadus jauna meitene Marija Velme, kas nav gatava saistīt savu dzīvi ar piecdesmit gadus veco profesoru un apmetas Kapri salā. Mitrais klimats, trūcīgie dzīves apstākļi un ciešanas sabeidz Marijas veselību un viņa mirst ar diloni.

 

Jaunsudrabiņš, Jānis. Nauda

Lasa Anta Rugāte, 1983. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 47 min.)

Laba dzīves un cilvēku psiholoģijas pazīšana raksturīga 20. gadsimta 30. gados sarakstītajam Jāņa Jaunsudrabiņa (1877–1962) romānam “Nauda” (1942).

 

Kalniņš, Jānis. Kalna Kaibēni. Brāļu Kaudzīšu dzīves romāns

Lasa Dzidra Liepiņa, 1992. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (36 st. 27 min.)

Romānā rakstnieks Jānis Kalniņš (1922–2000) pievērš lasītāju uzmanību ne tik daudz abu brāļu tautskolotāju un rakstnieku Reiņa (1839–1920) un Matīsa (1848–1926) Kaudzīšu literārajam devumam, cik dzīves faktiem, personiskajiem pārdzīvojumiem un laikmeta norisēm, kas veidoja rakstniekus. Bagātais izziņas materiāls un krāšņais, emocionālais cilvēku sarežģīto attieksmju tēlojums var piesaistīt visplašākā lasītāju loka uzmanību šim darbam.

 

Vēsturiskie Strazdumuižas ieraksti

  1. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (47 min.).

Saturs

  1. Strazdumuižas vietējā radio ieraksts par pieredzes apmaiņas braucienu uz Tartu Neredzīgo biedrības TO uzņēmumu un semināru Cēsīs.
  2. Apsveikums darbaļaudīm 1. maija svētkos latviešu un krievu valodā.
  3. LNerB pirmsvēsture – stāsta Staņislavs Miklaševičs.

 

Užāne, Jette, Apsīte, Elīna. Jettes Dienu grāmata

Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (6 st. 7 min.)

Cimdu adītājas un domātājas, kas kopš bērnības visu mūžu pavadīja ratiņkrēslā, Jettes Užānes (1924–2007) jeb Cimdu Jettiņas dienasgrāmatas, kas sāktas rakstīt 1940. gadā un turpinātas līdz 1964. gadam.

Grāmatas sastādītājai Elīnai Apsītei (dz. 1974) ideja par grāmatas izdošanu radās brīdī, kad viņa šīs dienasgrāmatas nejauši atrada pēc Jettes Užānes aiziešanas viņsaulē.

 

Žuravska, Dzintra. Kad bumerangs atgriežas

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 15 min.)

Dzintras Žuravskas (dz. 1939) romānā bumerangs salīdzināts ar teicienu: ” ko sēsi – to pļausi “, kur cilvēkam savā dzīvē bieži nākas saskarties un atbildēt par savām pieļautajām kļūdām.

 

Ārzemju literatūra

Di Morjē, Dafne. Mana māsīca Reičela

Lasa Uldis Deisons, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 34 min.)

Bāreni Filipu Ešliju ir uzaudzinājis viņa tēvocis Ambrozs. Filips uzzina, ka Ambrozs ārzemju ceļojuma laikā Itālijā iepazinies un apprecējies ar attālu radinieci Reičelu. Jauneklī mostas greizsirdība un viņš dodas uz Florenci – taču Ambrozs ir miris un Reičela pazudusi. Filips jūtas pārliecināts, ka tieši viņa ir vainojama Ambroza nāvē, un zvēr atriebties… Drīz pēc Ambroza nāves Anglijā ierodas viņa atraitne Reičela, un starp noslēpumaino sievieti un Filipu veidojas attiecības…

Vai Reičela ir vainojama Ambroza nāvē? Par visu to izlasīsiet angļu autores Dafnes di Morjē (1907 – 1989) romānā.

 

Hora, Reičela. Cerību spārnos

Lasa Ināra Martinsone, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 44 min.)

Lielbritānijas rakstniece un publiciste Reičela Hora (dz. 1960) ilgus gadus strādājusi izdevējdarbības jomā Londonā, šobrīd ir pasniedzēja Austrumanglijas Universitātē.

Šajā romānā Belvjū dārzu vienpadsmitā nama īpašniece Lionija Breta savulaik bijusi veiksmīga sieviete ar galvu reibinošu karjeru. Viņai bija iespēja mīlēt, taču mīlestība sniedza ne tikai brīnišķīgas izjūtas, bet arī sāpīgu vilšanos.

Noslēpumaina vēstule satricina Lionijas ikdienu. Ir apdraudēts viņas vislielākais dārgums – māja, ilgi lolotā miera osta, kas glabā nenovērtējamas atmiņas.

 

Šepetis, Rūta. Jūras sāļums

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 34 min.)

Lietuviešu izcelsmes amerikāņu rakstnieces Rūtas Šepetis (dz. 1967) romāns stāsta par laiku, kad Otrais pasaules karš tuvojas beigām, un tūkstošiem Austrumprūsijas bēgļu izmisīgi iet pretim brīvībai. Bēgļu vidū ir arī Joana, Emīlija un Florians. Liktenis ir savedis viņus kopā šajā ceļā uz vienīgo cerību – kuģi “Vilhelms Gustlofs” –, un katrā noietajā šī ceļa posmā tiek pārbaudīts trijotnes spēks, drosme un savstarpējā uzticēšanās.

Kad glābiņš jau šķiet tuvu, sākas traģēdija…

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Latviešu literatūra

Latviešu tautas pasakas. 100 pasakas, 100 mākslinieki

Lasa LNerB darbinieki, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 24 min.).

Latvijas simtgadei veltītajā grāmatā apkopotas 100 pasakas – 32 brīnumu pasakas, 40 pasakas par dzīvniekiem un 28 sadzīves pasakas, kas apliecina latviešu tautas gudrību, labestību un asprātību, spēju dzīvespriecīgi paraudzīties uz pasauli, atklājot un skaidrojot to tēlaini un ar mīlestību. Pasakās vēstīts gan par seniem, gan mazāk seniem laikiem, dzīvnieki tajās runā cilvēku valodā, priekšmeti atdzīvojas, un dzīve ir brīnumu pilna.

 

Ārzemju literatūra

Naneti, Andžela. Mans vectēvs bija ķiršu koks

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (2 st. 41 min.)

Itāļu rakstnieces Andželas Naneti (dz. 1942) stāsts ir par bērnību. Pilsētas zēnam Tonīno ir četri vecvecāki – vieni dzīvo kaimiņos, un tiem vairāk rūp suns, nevis mazdēls, savukārt mammas vecāki dzīvo laukos. Vectētiņš Otaviāno un vecāmamma Teodolinda ir sirsnīgi ļaudis, viņu māja un dārzs ir Tonīno laimes zeme, tur var kāpt lielajā ķirsī, jāt uz zoss un brokastīs dabūt gogelmogeli. Kad pilsētas priekšnieki grib dārzu atņemt un ķirsi nozāģēt, lai būvētu jaunu ceļu, zēns apņemas to nepieļaut.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

Кросс, Яан. Раквереский роман. Уход профессора Мартенса

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт–диск (24 ч. 18 мин.)

Действие “Раквереского романа” происходит во времена правления Екатерины II. Жители Раквере ведут борьбу за признание законных прав города, выступая против несправедливости самодержавного бюрократического аппарата.

“Уход профессора Мартенса” — это история жизни российского юриста и дипломата, одного из образованнейших людей своей эпохи, выходца из простой эстонской семьи — профессора Мартенса (1845–1909).

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

SEPTEMBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

 

Caucis, Gothards Ādolfs

Viena latvieša stāsts. Mūža svētdienā

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 17 min.)

Gotharda Ādolfa Cauča (1889–1964) atmiņu grāmata ir par Latviju 19. gadsimta beigās, Pirmā pasaules kara laikā, Latvijas dzimšanu 1918. gadā un arī sagrāvi krievu un vācu okupācijas gados.

 

Guļevska, Lia

Jākobsons, Gunārs

Tikai dziesma nenosalst. “Mikrofons” – Latvijas fenomens

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 16 min.)

Raidījuma “Mikrofons” bijušo vadītāju Lias Guļevskas (dz. 1944) un Gunāra Jākobsona (dz. 1935) grāmata par leģendārā estrādes dziesmu konkursa vēsturi, slavenākajām dziesmām, Mikrofona aptaujas spilgtākajiem brīžiem, tā veidotājiem un dalībniekiem.

 

Kolbergs, Andris

Automobilī rīta pusē

Lasa Jānis Ābols, 1986. gada ieraksts, digitāls audio (9 st. 53 min.)

Pazīstamā latviešu rakstnieka Andra Kolberga (dz. 1938) romānā jūras krastā sniegā atrasts nošauts miris baskājains vīrietis ar smieklīgu adītu slēpotāja cepurīti, ko tikai pirms nošaušanas viņš bija noņēmis. Viss it kā liecina par pašnāvību… Vai atrastais mirušais vīrietis tiešām ir kāda elektropreču veikala pazudušais ietekmīgais direktors Arkādijs Pinks, par kuru reiz bija izsludināta Vissavienības meklēšana?

 

Nemiera, Linda

Kaķis maisā

Lasa Olga Vītoliņa, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 31 min.)

Lindas Nemieras (dz. 1981) grāmata turpina fantāzijas romānā “Kaķa lāsts” (2012) aizsākušos divdabes Leonīdas Fēliksas, 35 gadus vecās sievietes, kura strādā reklāmu birojā, piedzīvojumus. Leo tiek apsūdzēta nopietnos noziegumos pret vilkaču baru un ir apdraudēta ne tikai viņas, bet vēl daudzu citu divdabju dzīvības, vairs nav laika laiskoties uz dīvāna. Vilkaču barvedis Rego Zvērs izmeklē zādzību un noslēpumainu slepkavību, kurā visi pierādījumi liecina pret Leo. Vai Rego noticēs Leonīdas nevainīgumam?

 

Pasaules salas latviešu klaidoņu acīm

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 59 min.)

Populārā ceļojumu grāmatu sērijas “Aiz apvāršņa” autori ir tādi populāri ceļotāji kā Māris Gailis, Ingūna Grīnberga, Mārcis Kalniņš, Pjotrs Kotovs, Juris Lorencs, Gunita Ozoliņa, Māris Puķītis, Pēteris Strubergs, Mārtiņš Šics un Ēriks Veits. Grāmata, kurā apkopoti viņu stāsti, veltīta pasaules apceļotājam un “Pasaules latviešu klaidoņu brālības” goda biedram Jānim Vaišļam. Stāstus kopā likusi Kristīna Blaua. Dr.geol., Latvijas Ģeogrāfijas biedrības prezidenta Ivara Strautnieka ievadvārdi.

 

Žīgure, Anna

Es stāstu par Latviju

Lasa Dzidra Liepiņa, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 10 min.)

Atmiņu grāmata, kurā rakstniece un tulkotāja, pirmās atjaunotās Latvijas valsts vēstniece Somijā un Igaunijā, Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere Annu Žīgure (dz. 1948) raksta par savu bērnību, ģimeni, vecvecākiem, par laiku Jūrmalā un Tartu universitātē, kā arī par piedzīvoto Helsinkos, kur viņa kļuva par diplomātu korpusa vecāko. Publicēti arī fragmenti no dienasgrāmatas, kas ataino 1991. gada dramatiskos notikumus. Žīgures dzīvesbiedrs somu žurnālists Juka Rislaki ir sarakstījis pēdējo nodaļu “Dzīvesbiedra dienasgrāmata”.

 

Ārzemju literatūra

Adlers–Olsens, Jusi

Lieta Nr. 64

Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 30 min.)

Dāņu rakstnieka Jusi Adlera–Olsena (dz. 1950) ceturtā grāmata sērijā par Q nodaļu un tās vadītāja Karla Merka lietām.
2010. gads. Detektīvs Karls Merks pēta Ritas Nilsenas, eskorta firmas īpašnieces, pazušanu. Izmeklēšanā atklājas, ka Ritas nozušana ir nevis atsevišķs gadījums, bet gan cieši saistīta ar noziegumiem, kuri aizsākušies pirms vairāk nekā divdesmit gadiem un turpinās joprojām…

 

Bisī, Mišels

Melnās ūdensrozes

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 24 min.)

Mišels Bisī (dz. 1965) ir viens no slavenākajiem mūsdienu franču kriminālromānu rakstniekiem.

Romānā Žeroms Morvāls, vīrs, kura kaislība pret mākslu ir tikpat spēcīga kā viņa kaisle pret sievietēm, atrasts miris dzidrajā upē, kas plūst cauri dārziem. Viņa kabatā ielikta pastkarte ar Monē “Ūdensrozēm”, uz kuras rakstīts: Vienpadsmit gadi. Apsveicu dzimšanas dienā!

Noslēpumā ir iesaistītas trīs sievietes – meitene ar gleznotājas talantu, pavedinoši pievilcīga skolotāja un veca sieva ar pūces acīm, kura redz un zina visu, kas ciematā notiek…

 

Rīds, Tomass Mains

Liktenīgais šāviens

Lasa Valda Drulle, 1993. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 33 min.)

Tomasa Maina Rīda ( 1818–1883) piedzīvojumu romānā iepazīsimies ar Amerikas Dienvidu štata Misisipi ļaužu dzīvi un paražām. Negaidīti notikumu pavērsieni, plantatora meitas mīlestība, nodevība un naids.

 

Vodolazkins, Jevgēņijs

Aviators

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 16 min.)

Jevgeņijs Vodolazkins (dz. 1964) ir krievu prozaiķis un literatūrpētnieks, senkrievu literatūras speciālists. Rakstnieka jaunākais romāns „Aviators” krievu valodā izdots 2016. gadā. Tas ieguva Krievijas nacionālo literāro prēmiju “Большая книга”.

Romāna varonis Inokentijs Platonovs ir cilvēks tabula rasa stāvoklī, proti, nācis pie samaņas slimnīcas gultā, viņš saprot, ka nezina par sevi itin neko – ne savu vārdu, ne to, kas viņš tāds ir un kur atrodas. Cerībā rekonstruēt savu dzīvesstāstu, viņš pieraksta atmiņā uzausušās neskaidrās un haotiskās epizodes…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

 

Бинчи, Мейв

Хрустальное озеро

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (24 ч. 59 мин.)

Юная Кит живет с родителями и братом в провинциальном ирландском городке. Мать Кит, красавица Элен, чувствует себя среди них несчастной, и когда однажды в ненастье она пропадает на берегу озера, все уверены, что произошла трагедия… Идет время — дети вырастают, меняется и родной городок. У Кит странным образом завязывается переписка с преуспевающей незнакомкой из Лондона, которой она начинает доверять свои секреты. Девушка понимает, что ей необходимо встретиться со своей новой подругой: ведь та знает тайну ее матери…

 

Ульман, Лин

Благословенное дитя

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт-диск (8 ч. 54 мин.)

Три сестры собираются навестить отца, уединенно живущего на острове. Они не видели его много лет, и эта поездка представляется им своего рода прощанием: отец стар и жить ему осталось недолго. Сестры, каждая по-своему, вспоминают последнее лето, проведенное ими на острове, омраченное трагическим и таинственным случаем, в котором замешаны все.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

AUGUSTS
JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

 

Ezera, Regīna
Varbūt tā nebūs vairs nekad

Lasa Dzidra Liepiņa, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 18 min.)

Regīnas Ezeras (1930–2002) grāmatā “Varbūt tā nebūs vairs nekad” (1997) lasāmi “Divi stāsti par ūdeņiem un sapņiem”, “Četri suniski stāsti”, “Šī plēsoņa – vārdā “kino”” – fragmenti, no autores dienasgrāmatas par to, kā 1984. gadā tapa dokumentālā filma “Sieviete starp diviem romāniem” un stundu kalendārs “Visticamāk, ka jā…”.

 

Janševskis, Jēkabs
Kā bagātā Čāpiņa dēls precējās

Lasa Aleksandrs Kūlainis, 1979. gada ierasts, digitāls audio (7 st. 29 min.)

Rakstnieka un žurnālista Jēkaba Janševska (1865–1931) izlasē ietilpst stāsti “Bagātā Čāpiņa dēls”, “Varakļānu pagasta skolotājs” un “Lielās bēdas”, kuros autors asi izsmej sava laika lauku bagātnieku varas un dižmanības alkas, kā arī rāda dzīves pabērnu skumjo likteni.

 

Kolbergs, Andris
Meklējiet sievieti

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1997. gada ieraksts, digitāls audio (17 st. 10 min.)

Latviešu rakstnieka un scenārista Andra Kolberga (dz. 1938) kriminālromāna “Meklējiet sievieti” (1996) notikumi vēsta par varas un ietekmes tumšo pusi 20. gadsimta beigās. Romāna darbība noris galvenokārt Rīgā, daudziem tik pazīstamajās vietās. Ir noslepkavota kāda Saeimas deputāta palīdze. Alkatība pēc naudas un cinisms iet roku rokā ar seksa verdzību un prostitūciju, kur iesaistās arī kaimiņvalstu uzņēmēji. Problēmu loks aptver visus sociālos slāņus.

 

Strubergs, Pēteris
Anatolijs Danilāns. Dakteris ar atvērtu sirdi

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 34 min.)

“Profesors Anatolijs Danilāns uzskata, ka profesionālajā jomā svarīgākais ir tas, lai ikviens cilvēks sajustu, ka ārsts no sirds vēlas viņam palīdzēt. Šī pārliecība profesoram ir palīdzējusi sasniegt to, ar ko viņš, būdams izcils speciālists gastroenteroloģijā, šobrīd var lepoties”, tā par Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību profesoru Anatoliju Danilānu (dz. 1943) saka grāmatas autors Pēteris Strubergs (dz. 1945).

 

Zebris, Osvalds
Gaiļu kalna ēnā

Lasa Ilvars Jansons, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (6 st. 55 min.)

Romānu sērijas ”Mēs. Latvija, XX gadsimts” pirmais darbs – Osvalda Zebra (dz. 1975) romāns ”Gaiļu kalna ēnā” – sakņots pirmajos lielajos satricinājumos Latvijas 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma vēsturē. Tā laika notikumi bija izšķirīgs brīdis latviešu nācijas tapšanā, tie lika pamatus Latvijas valstij. Romāna priekšplānā izvirzīts smags un pavisam neromantisks jautājums – kāds ir indivīda ceļš no pretošanās idejas līdz revolūcijas upuriem, no ideālistiska skata uz rītdienu un it kā sabiedrības interešu vārdā uzsāktas cīņas līdz noziegumam un dziļam izmisumam.

Ārzemju literatūra

Benuā, Pjērs
Libānas pils

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1995. gada ieraksts, digitāls audio (8 st. 25 min.)

Franču rakstnieks Pjērs Benuā (1886–1962) ir Franču Akadēmijas loceklis un daudzu romānu autors.

Romānā franču pretizlūkošanas dienesta kapteinis Domevrs ar savu kavalēriju varonīgi cīnās pret arābiem Sīrijas teritorijā un ir pārliecināts, ka viņu sagaida spoža karjera un laulības. Tā arī būtu noticis, ja vien viņš nesatiktu kādas vecas pils burvīgo īpašnieci – grāfieni Orlovu, kura strādā gan Francijas, gan Anglijas pretizlūkošanas dienestu labā.

 

Darels, Džerlds
Rozija ir mana radiniece

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1996. gada ieraksts, 1digitāls audio (14 st. 9 min.)

Angļu rakstnieka, dabas pētnieka un zoologa Džeralda Darela (1925–1995) romāns stāsta par zilonīti Roziju, kuru jaunajam Adrianam mantojumā atstājis paklīdušais tēvocis. Rozija sagādā raizes ne tikai savu izmēru, bet arī savas kaislības uz reibinošiem dzērieniem dēļ. Abus notver policija, un sekojošais tiesas process izvēršas par Rozijas milzīgā šarma triumfu.

Grāmatā iekļauti vēl četri stāsti.

 

Eljota, Ketrina
Mans vīrs dzīvo kaimiņos

Lasa Ināra Martinsone, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (21 st. 2 min.)

Angļu romānā Ellas dzīve norit lauku sētā – starp suņiem, aitām, vistām, nepaklausīgiem bērniem un vīru, kurš dzīvo kaimiņos. Ar koferiem nupat ieradusies Ellas despotiskā māte, kas grasās apmesties vienā no saimniecības mājām. Ellai nav miera arī no bagātās un augstprātīgās māsas Džinijas, kurai ik mazākais sīkums sagādā galvassāpes. Turpat netālu strādā valdzinošais dārznieks Ludo, kurš vienīgais saprot Ellu… bet ir precējies. Sirdi grauž arī bēniņos noslēptie molberti – Ellas nepiepildītais sapnis par gleznošanu…

Dzīve sāk izirt pa vīlei vien. Tā vairs nevar turpināt!

 

Lekarē, Džons
Misijas dziesma
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 52 min.)

Džons Lekarē (dz. 1931) ir viens no mūsdienu pazīstamākajiem britu rakstniekiem.

Romānā Bruno Salvadors, saukts Salvo, ir īru katoļu misionāra un kāda Kongo ciema vadoņa meitas dēls, kurš ieguvis labu izglītību un iemācījies gan vairākas Eiropas, gan Āfrikas tautu valodas. Kādā nedēļas nogalē, izsaukts tulkot īpaši slepenas Rietumu finansistu un Āfrikas militāristu pārrunas, Salvo kļūst par liecinieku nodevīgam darījumam, kurā tiek pirktas un pārdotas tādas “preces” kā tautas liktenis, afrikāņu vecajo sirdsapziņa, dabas resursi un valsts nākotne. Salvo jāizlemj, kā rīkoties turpmāk.

 

Volers, Roberts Džeimss
Madisonas apgabala tilti

Lasa Uldis Deisons, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (4 st. 35 min.)

Amerikāņu rakstnieka Roberta Džeimsa Volera (dz. 1939) romantiskais romāns. Ciedru tilts bija viens no Madisonas apgabala tiltiem, uz kura mājsaimniece no provinciālas mazpilsētas Frančeska Džonsone sastapās un iemīlējās Robertā Kinsaidā, rakstniekā un fotogrāfā no Bellingemas Vašingtonas štata. Šī tikšanās jeb liktenīgā kaislība Frančeskai ļaus izbaudīt mīlestību, kāda atnāk tikai reizi mūžā.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Latviešu literatūra

Trūps, Raimonds
Pirāts Džons un karaļa karavīri

Lasa autors, 2018. gada ieraksts, digitāls audio (31 min.)

Raimonda Trūpa (dz. 1962) pirmā grāmata stāsta par pirāta Džona piedzīvojumiem jūrā un uz sauszemes. Džona tēvs bija slavens jūras laupītājs, bet viņš pats nebija ļauns. Viņš nevienam negribēja darīt pāri. Jauneklis vēlējās dzīvot savādāk nekā visi citi pirāti.

 

Ārzemju literatūra

Portere, Eleonora H.
Pollianna

Lasa Valda Drulle, 1994. gada ieraksts, digitāls audio (8 st. 33 min.)

Amerikānu rakstnieces Eleonoras H. Porteres (1868–1920) stāsts par 11 gadus veco meitenīti Polliannu, kura tika audzināta mīlestībā. Meitene skatījās uz dzīvi ar sajūsmu. Bet notika nelaime, un viņa palika bārene. Pollianna spēlēja priecāšanās spēli, kuru tēvs meitai iemācīja, lai rastu spēku pārvarēt dzīves grūtības un vienmēr tajā saskatītu arī ko priecīgu. Tā viņa sniedza pozitīvas emocijas sev un arī citiem. Pamazām pilsētiņas iedzīvotāji sāka mainīties, atverot savas sirdis darītpriekam un dzīvespriekam, neļaujot ienākt skumjām.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

 

Иванов, Андрей
Путешествие Ханумана на Лолланд

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт–диск (12 ч. 46 мин.)

Герои плутовского романа Андрея Иванова, индус Хануман и русский эстонец Юдж, живут нелегально в Дании и мечтают поехать на Лолланд – датскую Ибицу, где свобода, девочки и трава. А пока ютятся в лагере для беженцев, втридорога продают продукты, найденные на помойке, взламывают телефонные коды и изображают русских мафиози… Но ловко обманывая других, они сами постоянно попадают впросак, и ясно, что путешествие на Лолланд никогда не закончится.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

JŪLIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Dziļums, Alfreds

Celmenieki

Lasa Uldis Deisons, 1996. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (27 st. 15 min.)

Alfreda Dziļuma (1907–1976) triloģija “Celmenieki” (“Celmenieki”, “Rīta cēliens”, “Dieva dzirnas”, 1948–1953) stāsta par latviešu zemniekiem. Tās pamatā viena Latvijas nostūra, viena likteņa vienotas cilvēku grupas dzīve, ikdienas darbs un savstarpējās attiecības.

 

Jaunsudrabiņš, Jānis

Jaunsaimnieks un velns

Lasa Aleksandrs Kūlainis, 1983. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 23 min.)

Jānis Jaunsudrabiņš (1877–1962) romānā attēlo laiku, kad bija beidzies Pirmais pasaules karš un izveidojās jauna valsts. Kara veterāns kapteinis Krasts savā īpašumā iegūst zemi un kopā ar sievastēvu plāno būvēt savu lauku sētu. Netālu no viņa mājām dzīvo Velns, kurš nav sajūsmā par jauno kaimiņu. Velns viņam cenšas visādi ieriebt un kavēt saimniecības tapšanu. Krasts pārkāpj laulību ar kaimiņos dzīvojošo, nabadzīgo skaistuli Mangu.

Kā tas ietekmēs viņa dzīvi un ikdienu? Vai Velnam izdosies jaunsaimniekus no viņu zemes padzīt?

 

Triju zvaigžņu atspīdums

Lasa Līga Liepiņa, 1995. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 40 min.).

Grāmata par tiem, kas Latviju darīja brīvu. Savās atmiņās par Andri Slapiņu, Gvido Zvaigzni un Juri Podnieku te dalās Andra tēvs Heinrihs Slapiņš, brālis Jānis un dzīvesbiedre Natālija Dišēna, Jura tēvs Boriss Podnieks, Gvido māte Ilona Zvaigzne, tēvs Jānis un dzīvesbiedre Daiga, kinooperators Raits Valters un daudzi jo daudzi viņu draugi, kolēģi, domubiedri. Citētas arī viņu pašu vēstules un ieraksti dienasgrāmatās.

/Aina Rozeniece, “LV” nozares redaktore/

 

Vanaga, Melānija

Iedzīvoju pasakā

Lasa Dzidra liepiņa, 1999. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 37 min.)

“Iedzīvoju pasakā” ir piektā grāmata Melānijas Vanagas (1905–1997) darbu ciklā “Dvēseļu pulcēšana”. Grāmata ir vēstījums par autores dzīves skaistākajiem mirkļiem – par mūža lielo mīlestību, par dēla piedzimšanu. Turpinās arī apraksts par kora “Dziesmuvara” kāpšanu slavas kalnā. Vienlaikus tas ir arī vēstījums par Latvijas valsts attīstību, ietverot arī 1934. gada 15. maija notikumus. Grāmatas centrā izvirzās Aleksandra Vanaga personība, dots ieskats viņa dzimtas – Lietuvas Vanagu vēsturē.

 

Ārzemju literatūra

 

Čemberlena, Diāna

Sadragātie sapņi

Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 17 min.)

Daudzkārt godalgotās amerikāņu rakstnieces Diānas Čemberlenas (1950) romānā slavenā Holivudas aktrise Īdena Railija piedzīvo dramatisku dzīves posmu – viņas laulība ir izjukusi, karjeras virsotnē ir auksti un vientuļi, un viņa ir nogurusi no tēlošanas… Īdena nolemj doties uz vecāku māju bērnības zemē, lai atgūtos, sakārtotu domas un iedvesmotos savam jaunajam projektam. Viņa ir nolēmusi uzņemt filmu par savu māti Ketrinu Sviftu – populāru bērnu grāmatu rakstnieci, kura traģiski gājusi bojā, kad Īdena bija pavisam maza.

 

Dimā, Aleksandrs

Karalienes kaklarota

Lasa Uldis Deisons, 2001. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (29 st. 54 min).

Franču autora Aleksandra Dimā (1802–1870) romānā galma juvelieri piedāvā Francijas karalim Luijam XVI nopirkt savai sievai Marijai Antuanetei lielisku briljantu kaklarotu, tomēr karaliene atsakās pieņemt tik dārgu dāvanu, iesakot karalim par šo naudu uzbūvēt kuģi, lai stiprinātu Francijas varenību. Pēc neilga laika kāda veikla intrigante, uzdevusies par Marijas Antuanetes uzticības personu, mēģina izkrāpt kaklarotu it kā karalienei…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Гармаш–Роффе, Татьяна

Вторая путеводная звезда

Читает Кристина Кокина, запись 2018 года, 1компакт–диск (6 ч. 8 мин.)

Колдунья вышла, и в подвале воцарилась кромешная тьма. Преодолевая слабость, Юля села на узком топчане. Цепь на ноге громыхнула. Гарри, ее бывшего мужа, в темнице не было, – сумел сбежать по дороге?..

…Тем временем частный детектив Алексей Кисанов пробирался по подземному ходу, продирался через лес и болото, гнал на машинах, – чтобы найти, чтобы успеть, чтобы спасти всех тех, кто пропал, кто исчез в этот странный день, полный тревог и невзгод…

 

Сенкевич, Юрий и Шумилов, Александр

Их позвал горизонт

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2018 года, 1 компакт–диск (10 ч. 38 мин.)

Авторы рассказывают об открытиях и судьбах замечательных географов и путешественников: о Колумбе и Эль–Кано, о Седове и Стеллере, о Миклухо–Маклае и Шмидте…

Тринадцать новелл, тринадцать человеческих судеб.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

JŪNIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Ezera, Regīna

Pūķa ola: pilnatnes stāsti.

Lasa Līga Liepiņa, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 1 min.)

Regīnas Ezeras (1930–2002) krājumā “Pūķa ola” (1995) sešās novelēs apvienoti vienas pilnmēness nakts notikumi oktobra vētrā, kad cilvēku likteņi kļuvuši dramatiski atkarīgi no tāda nieka kā atcelts autobusa reiss. Satikšanās un šķiršanās, nāve un jaunas dzīvības pieteikums, bezcerība un laime mazliet mistiskā un psiholoģiski smalkā vēstījumā.

 

Eglītis, Anšlavs

Pansija pilī

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 42 min.)

Latviešu prozaiķa, pēc kara ASV dzīvojošā Anšlava Eglīša (1906–1993) romāns “Pansija pilī” ir autobiogrāfisks darbs, ko raksturo spraigs sižets un lieliska humora izjūta. Darbība pārsvarā notiek Eglīšu ģimenes muižā Inciemā jeb pilī, kā to dēvē pats rakstnieks. Anšlavs tur pavadīja piecpadsmit neaizmirstamas un aizraujošas vasaras. Te allaž iegriežas spilgtas kultūras personības, kā gleznotāji Konrāds Ubāns, Voldemārs Tone, Romāns Suta, dzejnieks Edvards Virza, izdevējs Miķelis Goppers, komponists Volfgangs Dārziņš, dievturis Ernests Brastiņš un daudzi citi pazīstami un mazāk pazīstami saimnieka, Anšlava tēva – rakstnieka un dzejnieka Viktora Eglīša viesi.

 

Kļavis, Aivars

Likvidētie autobusi

Lasa Olga Vītoliņa, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 21 min.)

Latviešu rakstnieks un žurnālists Aivars Kļavis (1953) savā vēsturiskajā romānā aprakstījis Padomju Savienības laikus. “Tas ir skaudrs, bet iejūtīgs un trāpīgām detaļām bagāts vēstījums, kas tapis ar mērķi pavēstīt par latviešu literatūrā līdz šim maz atspoguļotu laika posmu un cilvēkiem – paaudzi, kas dzimusi 20. gadsimta četrdesmito gadu beigās,” vēsta izdevēji.

 

Janovskis, Gunars

Dziesma mežam

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 34 min.)

Gunara Janovska (1916–2000) romāns “Dziesma mežam” apakšvirsrakstā nodēvēts “No Mārča Umura atstātajām piezīmēm”. Mārcis Umurs dzīvo vientuļā meža mājā; uzmanības centrā ir viņa attiecības ar savu strādnieku Padiju, veco mežsargu Dēvidu un ekstravaganto meiču Pamelu, kura pametusi bagātās mājas un strādā prastā lauku krogā par apkalpotāju.

 

Janovskis, Gunars

Svešumā

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 20 min.)

Trimdas latviešu rakstnieka Gunara Janovska grāmatā “Svešumā” (1966) iekļauti divi garstāsti.

Abus stāstus vieno darbības vide – kāds Anglijas vidienes lauku nostūris. “Izdedži” ir stāsts par to, kā itin klasisks „purva bridējs” Arturs Ozols apprec pusparalizētu jaunkundzi Džilu. Savukārt “Kuprī” vēstīts par kāda labsirdīga cilvēka bēdīgo likteni un pašnāvību, tā raksta Guntis Berelis.

 

Ūdris, Jānis

Leitnants Rubenis. Bruņinieks Roberts: vēsturisks romāns par nācijas sirdsapziņu

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 1 min.)

Rakstnieka un publicista Jāņa Ūdra septītais romāns ir aizraujošs ieskats 27 gadus jaunā Latvijas armijas Auto-tanku pulka rezerves virsnieka Roberta Rubeņa (1917–1944) dzīvē. Priekšzīmīgo virsnieku cienīja dienesta biedri un apjūsmoja sievietes, dēvējot par bruņinieku Robertu. Romānā sniegta plaša Latvijas okupācijas un Baigā gada panorāma, to caurvij pārliecība, ka par savu valsti ir jācīnās jebkuros apstākļos. Tā ir aksioma, kas īpašu nozīmi iegūst mūsdienu saspringtajā starptautiskajā situācijā.

 

Ārzemju literatūra

 

Džonsone, Millija

Neprātīgā vasara

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 29 min.)

Popularitāti guvušās angļu rakstnieces Millijas Džonsones romānā liktenis savedis kopā četras burvīgas sievietes, kuru dzīves savijušās mezglainos rakstos. Katra no viņām vēlas būt laimīga, un katra atrodas kādā izšķirošā dzīves posmā. Taču drosmīgu lēmumu pieņemšanai reizēm vajadzīgs vien neliels impulss. Kā spirgta, silta vēja brāzma dzīvesgudrā un dinamiskā Kristija Samersa iebrāžas šo sieviešu dzīvē… Šīs sievietes sagaida vasara, kuru viņas nekad neaizmirsīs!

 

Laklo, Šoderlo de

Bīstamie sakari

Lasa Valdis Birģelis, 1990. gada ieraksts, digitāls (16. st. 57 min.)

Franču rakstnieka un politiskā darbinieka Šoderlo de Laklo (1741–1803) erotiskais romāns par 18. gs sabiedrību. Brunču mednieks de Valmons iekārojis tikumīgo Presidenta De Turvela kundzi, un savas mīlas dēkas regulāri pārspriež ar savu bijušo mīļāko Marķīzi De Merteiju, kura apsolījusi sevi Vikontam De Valmonam, ja viņš iekaros De Turvelu…

 

Malpasa, Džodija Ellena

Miesassargs

Lasa Ināra Martinsone, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 12 min.)

NEW YORK TIMES bestselleru autores, strauji uzlecošās zvaigznes Džodijas Ellenas Malpasas (1980) romāns stāsta par attiecībām starp vīrieti un sievieti. Kamilla Logana ir bagāta un ietekmīga uzņēmēja Trevora Logana meita. Tikai daži cilvēki zina, ka jaunā sieviete smok savā zelta būrītī – stingrā tēva uzraudzībā – un dara visu, lai kļūtu finansiāli neatkarīga. Kad bagātā uzņēmēja meitas dzīvība tiek apdraudēta, tiek noalgots augstākās klases miesassargs – Džeiks Šārps. Viņš ir augstasinīgs profesionālis, gudrs, precīzs, izveicīgs un piedevām vēl velnišķīgi skaists.

 

Mariņina, Aleksandra

Sods bez ļauna nodoma

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 26 min.)

Krievu detektīvromānu autores Aleksandras Mariņinas (1957) asa sižeta romānā Anastasija Kamenska un viņas bijušais kolēģis Jurijs Korotkovs aizbraukuši uz tālu Sibīrijas pilsētu – Verbicku. Nastjas brālis gatavojas tur uzcelt dārgu pansionātu un lūdzis viņus atrast tam piemērotu vietu. Pašā domes pirmsvēlēšanu cīņas karstumā pār pilsētu aizvēlies vilnis noslēpumainu ekologu slepkavību. Pats par sevi saprotams, ka šī lieta ieinteresējusi Kamensku daudz vairāk nekā kaut kāda zemes gabala meklēšana…

 

Vujačičs, Niks

Dzīve bez robežām

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 26 min.)

Niks Vujačičs (1982) piedzimis bez rokām un kājām, bet dzīvo neatkarīgu, bagātu, piepildītu un “neiedomājami labu” dzīvi, būdams paraugs ikvienam, kas meklē patiesu laimi. Šajā grāmatā viņš uzsver, ka svarīgākais ir atrast dzīves mērķi un nekad nepadoties, lai kādas grūtības stātos ceļā. Niks stāsta par savu emocionālo cīņu bērnībā, pusaudža gados un arī vēlāk.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Ārzemju literatūra

 

Lorija, Luisa

Devējs

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 43 min.)

Amerikāņu rakstnieces Luisas Lorijas (1950) jauniešiem adresēts zinātniskās fantastikas romāns. Jonas pasaule ir ideāla. Viss tiek kontrolēts. Nav kara, nav sāpju, nav baiļu. Nav arī jāizdara izvēle. Katram cilvēkam kopienā uz mūžu ir ierādīta noteikta loma. Kad Jonam aprit divpadsmit gadu, viņš tiek izraudzīts, lai saņemtu īpašu apmācību no Devēja. Devējs ir vienīgais, kurš glabā atmiņas par patieso prieku un sāpēm, ko var sniegt dzīve. Ir pienācis laiks Jonam saņemt šo patiesību. Un no tās vairs nav atpakaļceļa.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

MAIJS
JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ
Latviešu literatūra

Lejiņš, Jānis

Vīrieša sirds

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 21 min.)

Jāņa Lejiņa (1954) jaunākais romāns stāsta par armijas instruktoru Ludi Šteinbergu, kurš 1939. gada pavasarī ierodas kādas mazpilsētas ģimnāzijā, lai mācītu zēnus kļūt par īstiem vīriešiem. Viņa rūpīgi koptajā mazajā vecpuiša pasaulītē ienāk Viņa…

Otra nosacītā sižeta līnija vēsta par diviem izbijušiem sarkanajiem strēlniekiem – Pēteri Kalēju un Uldi Kociņu. Sižets noris uz Padomju Savienības, britu, vācu un Latvijas specdienesta darbības fona.

 

Ārzemju literatūra

 

Katsa, Meibela

Vieglākais ceļš, kā dzīvot

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (2 st. 40 min.)

Meibelas Katsas, Mornas zināšanu pārņēmējas, doktora Ihaleakala Hjū Lena skolnieces 2009. gadā sarakstītajā grāmatā jūs uzzināsiet, kādi ir priekšnoteikumi, lai kļūtu patiesi paši, būtu harmonijā ar dzīvi un sirdsskaidri, kas ir svarīgs apskaidrības stāvoklis. Jūs atklāsiet, ka vairumu problēmu, ar ko saskaraties, rada pagātnes šabloni un atmiņas, kas turpina skanēt jūsu zemapziņā un neļauj jums būt tiem, kas patiesībā esat. Jūs sapratīsiet, ka neviena problēma neeksistē ārpus jums, un, tā kā tās atrodas jūsos, jūs spējat par tām uzņemties simtprocentīgu atbildību.

 

Laklo, Šoderlo de

Bīstamie sakari

Lasa Valdis Birģelis, 1990. gada ieraksts, digitāls (16. st. 57 min.)

Franču rakstnieka un politiskā darbinieka Šoderlo de Laklo (1741–1803) erotiskajā romānā brunču mednieks de Valmons iekārojis tikumīgo Presidenta De Turvela kundzi, un savas mīlas dēkas regulāri pārspriež ar savu bijušo mīļāko Marķīzi De Merteiju, kura apsolījusi sevi Vikontam De Valmonam, ja viņš iekaros De Turvelu…

 

Lūkasa, Šarlote

Tavs ideālais gads

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 41 min.)

Šarlote Lūkasa (1972) ir vācu rakstnieces Vībkes Lorencas literārais pseidonīms. Kopā ar māsu (kopīgais pseidonīms – Anne Hertz) viņa raksta arī bestsellerus. “Tavs ideālais gads” ir aizraujoši skaists romāns par vīrieti, sievieti un patiesi svarīgajiem dzīves jautājumiem.

 

Railija, Lūsinda

Pusnakts roze

Lasa Sandra Lavrinoviča, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (20 st. 18 min.)

Indija, Britu impērijas ziedu laiki…

Vienpadsmit gadus vecā Anahita no dižciltīgas, bet trūcīgas ģimenes kļūst par mahārādžas meitas Indiras labāko draudzeni un kompanjoni. Pirmā pasaules kara priekšvakarā abas meitenes dodas uz Angliju un nokļūst Astberijas muižā Dārtmūras tīrelī.

  1. gada vasarā senajā Anglijas muižā ierodas slavenā amerikāņu aktrise Rebeka Bredlija. Drīz vien Astberiholā ierodas Ari Maliks, Anahitas mazmazdēls, kurš interesējas par savas ģimenes pagātni, un viņi kopā ar Rebeku sāk šķetināt Astberiju dzimtas noslēpumus, kas vajājuši ģimeni ilgus gadus.

 

Tolstojs, Aleksandrs

Sāpju ceļi

Lasa Aleksandrs Kūlainis, 1982. gada ieraksts, digitāls (38 st. 32 min.)

Triloģija divos sējumos. Pirmais sējums, kurā ietilpst pirmā grāmata “Māsas” un otrā grāmata “Astoņpadsmitais gads”. Izcilais krievu padomju rakstnieks un publicists Aleksejs Tolstojs (1883–1945) spilgtā monumentālā panorāmā attēlojis Krievijas dzīvi divu laikmetu griežos – Pirmā pasaules kara, Oktobra revolūcijas un pilsoņu kara laikā un uz šo vēsturiski grandiozo notikumu fona – sociālo izmaiņu radītās radikālās pārvērtības cilvēku apziņā, viņu garīgajā pasaulē.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM
Ārzemju literatūra

 

Kamerons, Viljams Brūss

Beilija stāsts. Suņa dzīves jēga

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (4 st. 6 min.)

Populārā amerikāņu rakstnieka Viljamsa Brūsa Kamerona (1960) sirsnīgais stāsts par zeltainā retrīvera Beilija un “viņa zēna” Ētana draudzību aizkustinās ikvienu lasītāju un palīdzēs iepazīt mūsu četrkājaino draugu dabu. “Beilija stāsts” neparastā formā – no suņa skatpunkta – atklāj gan gluži ikdienišķus notikumus, gan attiecību samezglojumus un pat dramatiskus pavērsienus kādas ģimenes dzīvē.

Pēc grāmatas “Suņa dzīves jēga” motīviem uzņemta pilnmetrāžas filma ar tādu pašu nosaukumu.

 

Roulinga Dž. K.

Harijs Poters un Noslēpumu kambaris

Lasa Kristīne Sadovska, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 59 min.)

Otrā grāmata britu rakstnieces Džoannas Ketlīnas Roulingas (1965) septiņu grāmatu sērijā par burvju puisēnu Hariju Poteri. Vasaras brīvlaikā Harijs pēc iespējas ātrāk vēlas atgriezties Cūkkārpas un Raganu burvju arodskolā. Mājās ierodas mazs, dīvains, neaicināts viesis – elfs Dobijs ar svarīgu ziņu – ja Harijs atgriezīsies Cūkkārpā, tad notiks kaut kas šaušalīgs…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ
Ārzemju literatūra

 

Кларк, Мэри Хиггинс

Позволь называть тебя милой

Читает Кристина Кокина, запись 2018 года, 1компакт-диск (6 ч. 23 мин.)

Ожидая в приемной пластического хирурга, когда прооперируют ее дочь, пострадавшую в аварии, Кэрри Макграт внезапно видит красивую женщину, которая кажется ей странно знакомой. Через две недели в той же приемной она встречает еще одну женщину, невероятно похожую на ту, предыдущую.

Неужели врач делает одно и то же лицо разным пациенткам? Будучи помощником прокурора, Кэрри видела много жертв преступлений, и ее вдруг осеняет: именно так выглядела дочь этого пластического хирурга, убитая несколько лет назад.

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

APRĪLIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Kaijaks, Vladimirs

Svīre, Māra

Vēstule

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 34 min.)

Šis ir turpinājums Vladimira Kaijaka (1930–2013) romānam “Meitene no nekurienes”.

“Vēstule var iepriecināt, vēstule var skumdināt, paretam gadās, ka vēstule iejaucas cilvēka liktenī, notikumi sāk vērpties pavisam citādi, nekā iepriekš gribēts, un mīlestībai basām kājām jāiet asām šķembām kaisīts ceļš – kā notiek šajā romānā,” tā Vladimira Kaijaka dzīvesbiedre un romāna līdzautore Māra Svīre.

 

Kota, Laima

Istaba

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 14 min.)

Sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” iznākušais Laimas Kotas (1962) romāns “Istaba” ļauj ielūkoties Latvijas ļaužu dzīvē pirms trim gadu desmitiem, kad arvien lielākās saimnieciskās grūtībās nonākusī padomju valsts vara pēkšņi kļuva labvēlīga cilvēciskai vēlmei dzīvot pārticīgāk un izsludināja perestroiku.

 

Priede, Dace

Saule špagas asmenī. Pirmā un otrā grāmata

Lasa Dzidra Liepiņa, 1996. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (33 st. 40 min.)

13 romānu autores, aktrises, teoloģes Daces Priedes (1954) romānā ir daudz autobiogrāfisku motīvu – tas ir vēstījums par tikko konservatoriju beigušas aktrises Artas sarežģīto, pretrunu pilno dzīvi 20. gadsimta 70. gadu Latvijā, kurai paralēli plūst Artas fantāzijā dzimušā jaunā barona Žaka Ranjē gaitas romantizētā iztēles pasaulē.

Romāna otrajā grāmatā turpinās jaunā barona Žaka un nu jau bijušās aktrises Artas paralēlās dzīves. Abiem jārisina smagais jautājums: kas ir labāk – samocīta dzīvei godīga nāve? Un daudz kas izrādās nepavisam ne tāds, kā sākumā šķita.

 

Zīle, Monika

Vīrietis vēsai vasarai

Lasa Laura Matule, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 34 min.)

Latviešu rakstnieces un žurnālistes Monikas Zīles (1941) romāna “Vīrietis vēsai vasarai” (2010) galvenā varone Renāte dzimtajās mājās pie bērnības mistiski dzīvā ezera domās atzīstas, ka viņai pieder daudz: lieliska bērnība un jaunība, bagātība un plaukstošs personīgais uzņēmums, pieauguši bērni un citi tuvinieki. Viņa ir skaistākajos sievietes pilnbrieda gados, kad esi vēl iekārojamāka nekā agrā jaunībā un patīc vīriešiem. Tomēr, piedzīvojot negaidītu aizvainojumu, sirds salst un vēlas būt mīlestībā sasildīta.

 

Ārzemju literatūra

 

Ekšteins, Modris

Ceļā kopš rītausmas

Lasa Uldis Deisons, 2002. gada ieraksts, digitāls (10 st. 17 min.)

Grāmatas autors Modris Ekšteins (1943) ir latviešu izcelsmes Kanādas vēsturnieks un rakstnieks. Šajā grāmatā viņš pauž dziļi aizkustinošu un intelektuālu viedokli par mūsdienu vēsturi un tās nozīmi mūsdienu cilvēkiem. Jaunā skatījumā izvērtēdams Otrā pasaules kara mantojumu, autors uzdod būtiskus jautājumus par vēsturi un tās jēgu.

 

Evanss, Nikolass

Vilku lokā

Lasa Uldis Deisons, 2000. gada ieraksts, digitāls (17 st. 19 min.)

Grāmata “Vilku lokā” (1989) ir rakstnieka, žurnālista, scenārista un producenta Nikolasa Evansa (1950) otrais romāns un stāsta par cilvēka un dabas vienotību.

Pēc negaidīta drauga uzaicinājuma talantīgā bioloģe un vilku pētniece Helēna Rosa dodas uz Montānu, lai iesaistītos vilku atjaunošanās programmā. Īpaši tuvas attiecības Helēna izveido ar Montānas ietekmīgākā lauksaimnieka jaunāko dēlu Lūku…

 

Evanss, Nikolass

Zirgu vārdotājs

Lasa Dzidra Liepiņa, [1998]. gada ieraksts, digitāls (14 st. 44 min.)

Angļu žurnālista, producenta, scenāriju autora un rakstnieka Nikolasa Evansa (1950) romānā trīspadsmitgadīgā Greisa un viņas zirgs Piligrims tiek sakropļoti satiksmes negadījumā: meiteni pārņem skumjas, un viņa ieslīgst grūtsirdībā, bet zirgs kļūst neuzticīgs pret visu pasauli. Greisa kopā ar savainoto zirgu dodas tālā ceļā cauri visai Amerikai uz Montānu pie zirgu vārdotāja Toma Bukera. Satikšanās ar Tomu pilnībā maina visu galveno grāmatas varoņu attieksmi vienam pret otru un pret dzīvi.

 

Gripando, Džeimss

Gultā ar svešinieku

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks ( 11 st. 29 min.)

Aizraujošā amerikāņu trilleru autora Džeimsa Gripando (1958) romānā pār dakteres Peitones Šīldsas brīnišķīgo dzīvi savelkas melni mākoņi. Peitone iekļūst avārijā un tiek cauri ar veselu ādu. Tomēr vēlāk viņu sāk vajāt savādi un biedējoši notikumi, un neviens, pat viņas vīrs netic Peitones apgalvojamam, ka negadījumu virkne, kas jau robežojas ar tīšiem noziegumiem, izraisīta ar nodomu. Neredzamais ienaidnieks, šķiet, nešaubīgi zina katru viņas soli…

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Ārzemju literatūra

 

Ende, Mihaels

Momo

Lasa Valda Drulle, 1992. gada ieraksts, digitāls (9 st. 4 min.)

Viens no populārākajiem vācu fantāzijas un bērnu literatūras rakstnieka Mihaela Endes (1929-1995) darbiem.

Kas ir Momo? Maza meitenīte, kura dzīvo veca amfiteātra drupās. Cilvēki tiecas pie viņas, jo Momo piemīt brīnumainas spējas ieklausīties cilvēkos. Turklāt viņas tuvumā ikviens iegūst laiku, ko var veltīt savai ģimenei un draugiem. Tomēr viss nav tik vienkārši. Pelēkie kungi uzskata, ka laiks ir jātaupa. Šī ideja izplatās kā lipīga slimība. Momo stājas tai pretī, jo saprot: laiks ir dzīve, bet dzīve glabājas sirdī.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Кангур, Пааво

Яак Йоала

Читает Александр Жиленко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 1 компакт-диск (7 ч. 3 мин.)

Книга основана на воспоминаниях современников. Подробный рассказ о пути Яака Йоалы к творческим вершинам, а оттуда – к отшельничеству. Читателю будет любопытно узнать, насколько насыщенными были те годы его жизни, которые прошли вне сцены – говорит редактор и журналист Евгения Вяря.

 

Райг, Кулле

Мистер Икс

Читает Татьяна Косминина, запись Эстонской библиотеки для слепых [2015] года, 1 компакт-диск (8 ч. 29 мин.)

Репертуар Георга Отса насчитывал более пятисот песен, которые он исполнял на двадцати с лишним языках.

Что думал этот человек о музыке, вообще об искусстве, о призвании художника, о работе и обязанностях человека, об обществе и семье, о своем положении? Что за человек он был? На все эти вопросы книга старается найти ответы.

 

Саймонс, Полина

Медный всадник

Читает Татьяна Косминина, запись Эстонской библиотеки для слепых [2017] года, 1 компакт-диск (32 ч. 31 мин.)

1941-й, Ленинград. Тот роковый день, когда Германия напала на СССР, стал для шестнадцатилетнией Татьяны началом истории ее любви. Встреча с Александром, советским офицером, перевернула всю ее жизнь. Одного взгляда им хватило, чтобы понять – это судьба! Но… невольно девушка оказалась соперницей своей сестры. Не желая причинять ей боль, Татьяна решила отказаться от собственного счастья…

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

MARTS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Zaldātu zābakos. Padomju armijas stāsti

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 31 min.)

Grāmatā ievietoti divdesmit pieci dažādu autoru — mūziķu, mākslinieku, uzņēmēju, aktieru, un citu — atmiņu stāsti par dienesta laiku Padomju armijā. Stāsti veido plašu vēsturisku kopainu par laiku no 1953. gada līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai.

 

Ārzemju literatūra

 

Nesbē, Jū

Tarakāni

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 22 min.)

Norvēģu kriminālromānu rakstnieka Jū Nesbē (1960) romāna darbība risinās nevis Norvēģijā, bet Taizemē. Noplukušā moteļa istabā Bangkokā ir atrasts Norvēģijas vēstnieka līķis, un Hariju norīko izmeklēt šo noziegumu. Slepkavība ir jāatklāj, neizraisot skandālu! Lieta kļūst sarežģītāka, kad Harija rokās nonāk apsūdzošs videoieraksts.

 

Railija, Lūsinda

Meitene uz kraujas

Lasa Ināra Martinsone, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (18 st. 33 min.)

Īru rakstnieces Lūsindas Railijas (1968) romānā Grenija Raiena atgriežas Īrijā pie savas mīlošās ģimenes, jo pārdzīvo nesenu zaudējumu. Un tieši tur viņa uz kraujas malas sastop Auroru – mazu meitenīti. Tikšanās pilnībā maina viņas dzīvi, un Grenija atklāj, ka meitenītes un viņas pašas ģimenes gaitas vēsturiski savijušās ciešā kamolā…

 

Simses, Mērija

Melleņu vasara

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 27 min.)

Amerikāņu rakstnieces Mērijas Simses romānā Manhetenas augstāko aprindu juriste Elena Brenforda dodas izpildīt savas vecmāmiņas pēdējo vēlēšanos — atrast viņas jaunības gadu mīlestību Česteru Kamingu un nodot viņam vecmāmiņas pēdējo rakstīto vēstuli. Tā Elena nokļūst Bīkona Menas štatā, kuras laukos zaļo melleņu mētras. Nejauši viņa iekrīt Bīkonas līča ledainajā ūdenī un viņu izglābj Rojs Kamings…

 

Vīrs, Endijs

Marsietis

Lasa Zane Bičevska, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 55 min.)

Amerikāņu rakstnieka Endija Vīra (1972) romānā ekspedīcija “Andrejs-3” uz Marsa piedzīvo ļoti stipru smilšu vētru. Pēc notikušās vētras astronauts Marks Votnijs ir bez vēsts pazudis un oficiāli pasludināts par bojā gājušu, tāpēc viņa komanda spiesta evakuēties un doties atceļā uz Zemi bez viņa. Sakari ir pārtrūkuši, nākamā ekspedīcija uz Marsa ieradīsies tikai pēc vairākiem gadiem. Cīnoties ar izsīkstošajām gaisa un pārtikas rezervēm, Marksam jāatrod veids, kā paziņot Zemei par savu eksistenci un izdzīvot līdz brīdim, kad ieradīsies glābēji…

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Latviešu literatūra

 

Bērnu grāmatu izlase

Lasa LNerB darbinieki: Dinija Bite, Gunta Bite, Herma Cīrule, Sarmīte Gromska, Dzintra Isajeva, Andra Jākobsone, Renārs Naglinskis, Indra Ozola, Dina Kāgane-Kovaļova, Sondra Kokorēviča, Laura Vinogradova, LNerB 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 55 min.).

Saturs: Kristīne Neimane “Ezītis, kam nebija kažociņa”, Juris Zvirgzdiņš “Franklina cepure”, Māra Zālīte “Mamma un tētis kūrortā”, Māra Cielēna “Mazais mākoņzaurs”, Mirdza Kļava “Kaķēnijas pasaka”, Sandra Cīrule “Mīļumpasaciņa”, Lida Pakraste “Mazais mušķērājs”, Ieva Samauska “ Amariļļa mīļumzeme”, Valdis Rūmnieks “Mārīte pazemē”, Linda Nemiera “Pūča un Pinčijas gaisa pils”, Juris Zvirgzdiņš “Ahoi! Plūdi Daugavā”, Māra Cielēna “Teo un Mūmīte”, Baiba Ozoliņa “Matilde un Šalku Paija”.

 

Iteranta, Emmi

Ūdens atmiņa

Lasa Renārs Naglinskis, 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 44 min.)

Somu rakstnieces Emmi Iterantas (1976) debijas romāns “Ūdens atmiņa” ir vēstījums par pasauli pēc apokalipses. Ūdens sadali sagrābusi militāra diktatūra, kas valda gandrīz visā tagadējās Eirāzijas teritorijā. Tējas meistara meita Noria Kaito kļūst par pilntiesīgu tējas meistari un uzzina senču rūpīgi glabāto noslēpumu – zināšanas par tīra ūdens avotu, kurš, rūpīgi apslēpts, arvien vēl izverd zem klintīm tēva māju tuvumā laikā, kad pats lielākais noziegums ir ūdens slēpšana.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Волконский, Сергей (князь)

Родина. Воспоминания

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2015 года, 1 компакт-диск (11 ч. 27 мин.)

В книгу вошли мемуары князя Сергея Михайловича Волконского (1860-1937) – известного русского театрального деятеля, критика, прозаика, эмигранта. В своих воспоминаниях автор рассказывает о детстве, обучении в гимназии и университете, сложных годах первой мировой войны и революции в 1917 г.

 

Даррелл, Джеральд

Моя семья и другие звери

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 1 компакт-диск (9 ч. 34 мин.)

Это юмористическая сага о детстве будущего знаменитого зоолога и писателя на греческом острове Корфу, где его экстравагантная семья провела пять блаженных лет. Юный Джеральд Даррелл делает первые открытия в стране насекомых, постоянно увеличивая число домочадцев.

 

Дринкуотер, Кэрол

Оливковая ферма

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2016 года, 1 компакт-диска (11 ч. 18 мин.)

Кэрол Дринкуотер, английская актриса, много странствовала по миру, и наконец нашла свою любовь – француза Мишеля (продюсера), и свой дом в Провансе. Будучи не особенно богатыми, особенно учитывая непостоянность их доходов, они влюбляются в старую заброшенную оливковую ферму, и решаются потратить все свои сбережения и ещё незаработанные деньги на мечту!

 

Маккейг, Дональд

Ретт Батлер

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2012 года, 1 компакт-диска (20 ч. 57 мин.)

Роман о любви Ретта Батлера и Скарлетт О`Хара! Здесь рассказывается о юных годах Ретта и о становлении его характера в непростых отношениях с деспотичным и безжалостным отцом. Здесь находят объяснение многие поступки Ретта, которые озадачивали читателей романа Митчелл. Здесь появляются как новые персонажи, так и уже хорошо знакомые нам герои, спутники Ретта на разных этапах его жизни. В этой книге история Ретта Батлера начинается за 12 лет до знакомства со Скарлетт О`Харой.

 

Мутть, Михкель

Международный человек.

Читает Дмитрий Косяков, запись Эстонской библиотеки для слепых 2013 года, 1 компакт-диска (9 ч. 6 мин.)

Роман повествует о восстановлении независимости Эстонии. Действие разворачивается вокруг возвращения Эстонии на карту мира. В центре событий – эстонские дипломаты, добивающиеся восстановления независимости Эстонии, в шефе которых нетрудно узнать необычного международного человека Леннарта Мери, ставшего затем главой государства. В 1991-1992 годах Михкель Мутть работал заведующим бюро информации в министерстве.

 

Хокинс, Пола

Девушка в поезде

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 1 компакт-диск (12 ч. 31 мин.)

Однажды, проезжая мимо, Рейчел видит, как в дворике коттеджа, где живут супруги Джесс и Джейсон, происходит нечто странное, загадочное, шокирующее. Всего минута – и поезд опять трогается, но этого достаточно, чтобы идеальная картинка исчезла навсегда. А потом – Джесс пропадает. И Рейчел понимает, что только она способна разгадать тайну ее исчезновения. Примет ли полиция ее показания всерьез? И надо ли вообще ей вмешиваться в чужую жизнь?

 

Хофманн, Коринна

Белая масаи

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2016 года, 1 компакт-диск (14 ч. 9 мин.)

Это рассказ о том, как белая женщина отказалась от тех благ, что дарует современному человеку европейская цивилизация, ради любви к темнокожему войну масаи.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

FEBRUĀRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

Ābele, Inga

Duna

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 6 min.).

Vēsturisko romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts” septītais romāns – Ingas Ābeles (1970) “Duna” – vēsta par 1949. gadu Rīgā, Sēlijā un Latgalē. Grāmatā savijas cilvēku un šķirnes zirgu likteņi pēckara Latvijā, kolhozu un deportāciju ēnā.

 

Gailīte, Zane

Mūsu Baumaņu Kārlis

Lasa Alda Zariņa, 2017. gada ieraksts,1 kompaktdisks (6 st. 42 min.).

Mūzikas vēsturnieces Zanes Gailītes (1952) grāmata ir veltījums Latvijas Republikas himnas autora Baumaņu Kārļa (1835 – 1905) dzīvei un darbībai viņa 180 gadu jubilejā. Grāmatā spilgti un tēlaini sniegta arī plašāka laikmeta panorāma un raksturoti komponista līdzgaitnieki, vide un notikumi, ļaužu saskarsme un kaislības, tikumi un netikumi.

 

Repše, Gundega

Ugunszīme

Lasa Daina Lorence, 1990. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 26 min.).

Gundegas Repšes(1960) romāns vēsta par pagājušā gadsimta 50. gadiem – pēckara laiku Latvijā. Romāna darbība aizsākas 1949. gadā, attēlojot latviešu inteliģenci, kura iecienījusi franču kultūru un tika dēvēta par latviešu kultūras vēsturē nu jau nezūdošu zīmolu “franču grupa”.

 

Uz ežiņas galvu liku… Traģiskās partizānu cīņas Latvijas mežos pēckara gados. 1. grāmata

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1993. gada ieraksts, digitāls (16 st. 47 min.).

Sastādītājs un galvenais redaktors Aleksandrs Kalvāns. Grāmatā ietvertas ziņas par 132 nacionālo partizānu vienībām un 855 pretošanās kustības dalībniekiem, kas cīnījās pret sarkano mēri.

 

Ārzemju literatūra

 

Hārmela, Kristīna

Aizmirstības kanēļa smarža

Lasa Ināra Martinsone, 2017. / 2018. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 20 min.).

Amerikāņu rakstnieces Kristīnas Hārmelas (1979) romānā Houpa dodas uz Parīzi, lai atklātu vairāk nekā pusgadsimtu glabāto ģimenes mantojumu – kulinārijas noslēpumus, kuru priekšā atveras ne vien durvis, bet arī svešu cilvēku sirdis. Romānā atklājas skaists mīlasstāsts mūža garumā, kas pārdzīvojis kara šausmas un nāvi.

 

Kineo, Anna

Kā upe plūst. Stāsts par džentlmeņa un mūziķa Frānsisa Tradžana dzīvi un dažkārt slepenajiem piedzīvojumiem

Lasa Uldis Deisons, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (20 st. 5 min.).

Franciski rakstošas šveiciešu rakstnieces Annas Kineo (1936–2015) vēstījums par vēsturisku personu – angļu aristokrātu un mūziķi Frānsisu Tradžanu un viņa neparasto dzīves gaitu sarežģītajos reliģijas karu apstākļos 16. gs. beigās un 17. gs. sākumā. Darbība risinās Anglijā, Francijā, Itālijā, Holandē, Šveicē – visā Rietumeiropā.

 

Koula, Martina

Bīstamā lēdija

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (21 st. 27 min.).

Talantīgās angļu rakstnieces Martinas Koulas (1959) pirmajā romānā stāstīts par Raianu, trūcīgas īru deviņu bērnu emigrantu ģimenes bīstamo un nežēlīgo ceļu uz kriminālās pasaules virsotnēm.

 

Maknota, Džūdita

Paradīze

Lasa Dzidra Liepiņa, 1998. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (31 st. 27 min.).

Amerikānu rakstnieces Džūditas Maknotas (1944) mīlestības romāns stāsta par jaunības kaisli, kas noved divus šķirtus mīlētājus pie otrreizējas satikšanās brīnuma. Tie ir Meredita Benkrofta, nopietna, skaista blondīne, un Metjū Ferels, enerģisks, pievilcīgs finanšu magnāts, kas nejēdzīga pārpratuma un šķietamas nodevības dēļ vairāk nekā desmit gadus centušies aizmirst viens otru, neapjauzdami, ka viņiem lemts iet dzīvē kopīgu ceļu…

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Ārzemju literatūra

 

Montgomerija, Lūsija Moda

Anna no “Zaļajiem jumtiem”

Lasa Una Jansone, Ideju Forums ieraksts 2008. gadā, 1 kompaktdisks (11 st. 4 min.).

Pirmā grāmata vēstī par Annas Šērijas bērnību sākot no 11 gadu vecuma. Viņa kā bārene ar ļoti grūtu bērnību beidzot tiek pieņemta ģimenē. Lai arī tas notiek kļūdas pēc, ar bagātu iztēli apveltītā, sarkanmatainā meitene ātri vien atrod savu vietu veco aizbildņu Metjū un Marillas Katbertu un citu mazās Eivonlijas ciema iedzīvotāju sirdīs Prinča Edvarda salā, Kanādā. Viņa meklē draugus, piedzīvojumus un visu, kas īstai bērnībai piederas.

 

Montgomerija, Lūsija Moda

Anna no Eivonlijas

Lasa Una Jansone, Ideju Forums ieraksts 2008. gadā, 1 kompaktdisks (9 st. 33 min.).

Otrā grāmata par dedzīgo un sirsnīgo Annu no “Zaļajiem jumtiem”. Nu viņai ir jau sešpadsmit gadu. Īstā Annas rakstura pārbaude sākas, kad viņa kļūst par skolotāju. Annai nākas ne tikai mācīt citiem rakstīt, lasīt un rēķināt, bet arī pašai iziet dzīves skolu: viņa uzzina, cik sarežģīta kļūst dzīve, jaucoties kāda cita mīlas lietās, pieņemot “Zaļajos jumtos” vēl divus bāreņus un vērojot glītā Gilberta Blaita dīvaino uzvedību.

 

Montgomerija, Lūsija Moda

Anna no Salas

Lasa Una Jansone, Ideju Forums ieraksts 2008. gadā, 1 kompaktdisks (8 st. 27 min.).

Anna no Salas – tā ir tā pati lasītāju jau iemīļotā aizrautīgā un sapņainā Anna no “Zaļajiem jumtiem”, kura tagad ar draugiem satiekas tikai reizēm, jo gada lielāko daļu pavada Redmondas koledžā, Anna cītīgi mācās, piedalās vairāku draudzeņu kāzās un arī pati ne vienreiz vien uzklausa bildinājuma vārdus. Taču ir jānāk satraucoši skarbam dzīves brīdim, lai Anna saprastu, kuram tad pieder viņas jūtu un cerību pilna sirds.

 

Montgomerija, Lūsija Moda

Anna no “Vēja papelēm”

Lasa Una Jansone, Ideju Forums ieraksts 2008. gadā, 1 kompaktdisks (9 st. 30 min.).

Anna no “Zaļajiem jumtiem” ir nonākusi “Vēja papelēs”. Šajā mājīgajā namā jaunā Samersaidas skolas direktore pavada trīs gadus – tur viņa raksta vēstules savam līgavainim Gilbertam, sapņo par tikšanos ar viņu, skumst un dusmojas par plašās Pringlu dzimtas augstprātību un vīzdegunību. Annai atkal nākas sastapt ļoti dažādus cilvēkus un ar sev raksturīgo uzņēmību un sirsnību kārtot viņu sirdslietas.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

Астафьев, Виктор

Царь –рыба

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 1 компакт-диска (14 ч. 50 мин.).

В повести поднимается очень сложный и важный психологический вопрос, заключающийся в отношении между индивидуумом и обществом. В роли первого здесь выступает Игнатьич, а в роли второго – жители его родного поселка Чуш.

 

Дринкуотер, Кэрол

Возвращение на оливковую ферму

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 2 компакт-диска (13 ч. 10 мин.).

Это история любви и обретения себя, попытка понять свое место в мире, постичь тончайшие жизненные взаимосвязи и одновременно – увлекательное путешествие по древней земле Прованса, с которым Дринкуотер связала свою жизнь.

 

Кочергин, Эдуард

Крещённые крестами

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 1 компакт-диска (5 ч. 24 мин.).

Книга основана на воспоминаниях о тяжёлых послевоенных временах, когда автор книги бежал из омского детприёмника для детей «врагов народа» на родину в Ленинград, — о беге, длившемся более шести лет, со всеми перипетиями и скитаниями по «эсэсэрии» с её тогдашними казёнными домами, детприёмниками НКВД и колониями.

 

Янгфельдт, Бенгт

Ставка – жизнь. Владимир Маяковский и его круг.

Читает Алексей Горпинченко, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 2 компакт-диска (19 ч. 4 мин.).

Книга рассказывает не только об овеянном легендами любовном и дружеском союзе Брики – Маяковский, но и о других людях, окружавших Маяковского, чьи судьбы были неразрывно связаны с той героической и трагической эпохой. Она рассказывает о водовороте политических, литературных и личных страстей, который для многих из них оказался гибельным.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________

JANVĀRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Caune, Andris

Rīgas Vidzemes priekšpilsēta pirms 100 gadiem

[Priekšpilsētas celtnes un iedzīvotāji 20. gadsimta sākuma atklātnēs]

Lasa LNerB darbinieki:

Dzintra Isajeva, Andra Jākobsone, Vineta Bite, Gunta Bite, Sondra Kokorēviča, Indra Ozola, Liene Jēkabsone, Inguna Pīrāga, Dinija Bite, Ināra Martinsone.

2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 54 min.)

Andra Caunes (1937), vēsturnieka, kura sākotnējā specializācija ir arheoloģija, grāmata stāsta par vienu no Rīgas priekšpilsētām ieskatoties Rīgas vēsturē.

 

Dziļums, Alfreds

Raženā audze

Lasa Alda Zariņa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 39 min.)

Garstāsts “Raženā audze” (1938) ir trimdas rakstnieka Alfreda Dziļuma (1907–1976) autobiogrāfisks darbs, kas saņēmis Jaunatnes Sarkanā Krusta godalgu.

Tas mūsdienu lasītājam atgādina par Latvijas lauku sētas sen pārbaudītajām vērtībām. Autoram raksturīgi ir interesanti savērptie 30. gadu Latvijas brīvvalsts laika notikumi un darba vide.

 

Latvijas Radioteātris piedāvā. Izlase 3

1 kompaktdisks, kopējais skanējuma laiks 3 st. 53 min.

Izlasē iekļauta somu rakstnieces Hellas Vuolijoki lugas “Akmens ligzda jeb Niskavuori sievietes” (1958) dramatizējums Valmieras teātrī latviešu aktiera, režisora un skatuves mākslas pedagoga Pētera Lūča (1907–1991) režijā (1 st. 57 min.) un latviešu rakstnieka un žurnālista Pāvila Rozīša (1889–1937) satīriskā romāna “Ceplis” dramatizējums par 20. gadu Latvijas finansiālajām aprindām. 1995. gada ieraksts Latvijas Nacionālajā teātrī Mihaila Kublinska režijā (1 st. 56 min.).

 

Latvijas Radioteātris piedāvā. Izlase 4

1 kompaktdisks, kopējais skanējuma ilgums 2 st. 32 min.

Izlasē iekļauta Fridriha Dīremanta raidlugas “Avārija” 1970. gada ieraksts Antonijas Apeles režijā (1 st. 21 min.) un Tāla Vaidara radio lugas “Bīskapa vapenis” 1971. gada ieraksts Latvijas Radioteātra iestudējumā (1 st. 31. min.).

 

Stumbre, Lelde

Maija, Cher Ami! Tulkotāja Maija Silmale – dzīve pēc saviem noteikumiem

Lasa Alda Zariņa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 2 min.)

Leldes Stumbres (dz. 1952) grāmata ir par Maiju Silmali (1924-1973) – franču literatūras tulkotāju, dzejnieci, filozofi, brīvmākslinieci, brīvdomātāju. Viņa bija viena no “franču grupas” dalībniecēm, notiesāta, izsūtīta un atgriezusies, lai dzīvotu un strādātu par spīti. M. Silmale nepieņēma ne padomju valsts globalizāciju, ne to, kas tika iesprostots rāmjos, klišejās vai noteikumos.

 

Ārzemju literatūra

 

Šošanna, Brenda

Dzens un iemīlēšanās māksla

Lasa Olga Vītoliņa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 17 min.)

Psiholoģijas doktores Brendas Šošannas grāmata domāta ne tikai tiem, kuri vēlas izbaudīt savu dzīvi pilnībā. Tas ir ielūgums doties pa šo brīnumaino ceļu. Tiek lūgta neliela izturība, vēlme stāties pretī ēnām, kas izzudīs, līdzko mēs uzaicināsim gaismu.

Dzens un mīlestība savienojas pilnīgi neticami. Brīnišķīgā, senā dzena prakse faktiski ir iemīlēšanās prakse. Kad mēs koncentrējamies un laipni uzņemam to, ko sniedz dzīve, katra diena piemērota tam, lai iemīlētos dzīvē, nemitīgi rastu brīnumus, labsirdību, draudzību un rotaļīgumu.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Янссон, Туве

Волшебная зима

Читает М. Гаврилова, запись Новосибирской областной специальной библиотеки для незрячих и слабовидящих [1993] года, 1 компакт-диск (4 ч. 43 мин.)

Знаменитая детская писательница Туве Янссон придумала муми-троллей и их друзей, которые стали знамениты на весь мир.

Как известно, зимой обитатели долины спят. Но Муми-тролль вдруг проснулся и обнаружил, что выспался. Он разыскал малышку Мю, и они с нетерпением стали поджидать Ледяную деву. Глупенькие, они не знали, что Ледяная дева опаснее, чем сама злющая Морра! Впрочем, за долгую зиму им придется пережить немало: опасные приключения, удивительные встречи и веселый праздник. Но зато весной Муми-тролль с гордостью сможет сказать, что он первый в мире Муми-тролль, который не спал целый год.

 

Маринина, Александра

Смерть ради смерти. (Бесконечность зла)

Читает Кристина Кокина, запись 2017 года, 1компакт-диск (9 ч. 10 мин.)

Несложное на первый взгляд дело о разглашении тайны усыновления внезапно обрастает таинственными обстоятельствами. Занимаясь этим делом, сотрудник уголовного розыска Анастасия Каменская сталкивается с необъяснимым феноменом повышенного уровня преступности в одном из районов Москвы. И попытка разгадать эту загадку едва не стоит ей жизни.

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

________________________________________________________________________________________________