Presei/Raksti

Turpinās Latvijas valsts simtgades pasākumu cikls
«Klusie vēstures veidotāji»

Latvijas Neredzīgo bibliotēka (LNerB), turpinot Latvijas valsts simtgades ietvaros iesākto un ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas «Latvijai — 100» atbalstu īstenoto pasākumu ciklu «Klusie vēstures veidotāji», aicina uz tikšanos ar cilvēkiem, kuri devuši lielu ieguldījumu redzes invalīdu kopienas attīstībā un godam nesuši Latvijas vārdu pasaulē. No 5. līdz 26. jūnijam notiks vairāki šo cilvēku godināšanas pasākumi izglītības, kultūras, sporta u.c. jomās.

Šoreiz notiks vairākas tikšanās klātienē ar klusajiem vēstures veidotājiem, lai iepazītus viņus tuvāk, lai sarunātos ar viņiem par ikdienišķām un ne tik ikdienišķām lietām, kā arī lai izteiktu pateicību par paveikto.

5.jūnijā bibliotēkas darbinieki dosies pēdējā kapu sakopšanas vizītē uz Kocēnu kapiem pie Edgara Rungas. Viņš bija ne tikai ilggadējs Braila raksta grāmatu redaktors, bet arī matemātikas skolotājs, komponists un pianists. Viņa komponētās dziesmas koriem «Celies dziesma pār Dzimteni», «Rīts» un «Oda pavasarim» 1984. gadā skanēja LU Lielajā aulā tautas kora «Jolanta» izpildījumā.

7.jūnijā plkst. 16.00 Latvijas Neredzīgo bibliotēkā Strazdumuižas ielā 80 notiks pirmā «SARUNU PĒCPUSDIENA» ar divām savas jomas reformatorēm: Ligitu Ģeidi (Strazdumuižas internātvidusskolas neredzīgiem un vājredzīgiem bērniem-attīstības centra direktori) un Svetlanu Sproģi (Latvijas Neredzīgo biedrības valdes priekšsēdētāju).

12.jūnijā plkst. 14.00 bibliotēkā notiks sarunas ar Andru Jākobsoni (Latvijas Neredzīgo bibliotēkas direktori) un Zaigu Kļaviņu (Servisa suņu biedrības TEODORS kinologi) par to cik viegli vai grūti ir ieviest jaunas reformas un ieviest jaunus pakalpojumus atbilstoši mainīgajai likumdošanai un sociālajām prasībām.

14.jūnijā plkst. 13.00 sarunas par politiku gan valsts, gan Neredzīgo biedrības pašpārvaldes līmenī, jo bibliotēkā viesosies Latvijas Neredzīgo biedrības biedrs, Triju Zvaigžņu ordeņa Sudraba Goda zīmes saņēmējs Aleksandrs Svilāns.

17.jūnijā plkst. 12.00 LNerB Ventspils filiālbibliotēkā Baldones ielā 16 (Ventspils) tikšanās ar ilggadēju Neredzīgo biedrības dalībnieci, rakstnieci un Atzinības krusta 1. pakāpes zeltītas goda zīmes īpašnieci Aiju Zentu Veseli.

19.jūnijā plkst. 14.00 bibliotēkā Rīgā turpināsim «Sarunu pēcpusdienu» ar literātiem. Šoreiz ar dzejniekiem Imantu Smirnovu un Laimu Locāni.

20.jūnijā plkst. 14.00 Sarunu pēcpusdienā notiks tikšanās ar sportistiem: Māri Kaušeli, Vladimiru Priedi un Kasparu Biezo.

26.jūnijā plkst 11.00 Liepājas Neredzīgo biedrībā Ganību ielā 197/205 (Liepāja) tikšanās laikā ar biedrības valdes priekšsēdētāju un bijušo politiķi Māri Ceiruli tiks runāts gan par politiku, gan sociālo iekļaušanos un cilvēka spēju robežām.

Informējam, ka pasākuma laikā notiks fotografēšana un vēlāk bildes tiks publicētas publiskajā telpā. Ja nevēlaties, lai jūs tiktu fotografēts, lūgums pirms pasākuma par to informēt rīkotājus.

 

Informāciju sagatavoja
Gunta Bite Projekta vadītāja, 29137112

 

GODINĀM NEREDZĪGO UN VĀJREDZĪGO IZGLĪTĪBAS AIZSĀCĒJUS

Aicinām rīt, 23. maijā, plkst. 14.00 uz piemiņas pēcpusdienu Latvijas Neredzīgo bibliotēkā, kas notiks Latvijas valsts simtgades projekta “Pasākumu cikls “Klusie vēstures veidotāji”” ietvaros. Pasākums tiek rīkots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai — 100” atbalstu.

Pasākumā Strazdumuižas internātvidusskolas direktora vietniece mācību jomā Sarmīte Rozīte pastāstīs par četriem ļoti nozīmīgiem cilvēkiem redzes invalīdu izglītībā. Saruna būs par Rīgas Neredzīgo institūta dibinātāju Idu Valentinoviču. Viņas ideja par neredzīgo skolu tika īstenota 1871. gada 27. augustā, kas Latvijas neredzīgo un vājredzīgo kompleksās rehabilitācijas attīstībā iezīmēja jaunu posmu — intelektuāli profesionālās rehabilitācijas sākumu.

Savukārt tiflopedagogs no Hamburgas Oskars Alberts Johans Notnāgels viņai palīdzēja kā pedagogs, vēlāk no 1883./84. mācību gada kā skolas direktors.

Šo cilvēku devums ir nenovērtējams, jo tā pamatā ir neredzīgo Latvijas iedzīvotāju lasīt un rakstītprasme, kas paver durvis uz attīstību, zinātnēm un kultūru, lai būtu pilntiesīgi sabiedrības locekļi.

Noslēgumā tiks pieminēti Alberts Rutkis un Pāvils Eihe, kuri 1922. gadā Braila rakstu pielāgoja latviešu valodai. Viņu ieviestā sistēma tiek lietota līdz pat šai dienai.

Diemžēl par šiem cilvēkiem vairs nav saglabājušās nedz fotogrāfijas, nedz informācija par viņu atdusas vietām, tāpēc projekta ietvaros viņi tiek godināti šajā piemiņas pēcpusdienā.

Pasākums tiks fotografēts un attēli var tikt publicēti publiskajā vidē.

 

Informāciju sagatavoja
Gunta Bite
Projekta vadītāja, 29137112

___________________________________

Esi grāmatu mīlis, bet nevari lasīt grāmatas parastajā drukā?
Tā vairs nav problēma!
Zvani Latvijas Neredzīgo bibliotēkai pa tālruni (+371) 67514513, jo mums ir grāmatas tieši Tev!

Ja esi neredzīga persona

vai

persona ar redzes traucējumiem, kuru dēļ nespēj lasīt rakstu darbus parastajā drukā kā to var personas bez šādiem traucējumiem (piemēram, seniori),

vai

persona ar uztveres traucējumiem vai ar citādām lasīšanas grūtībām, kuru dēļ tu nespēj lasīt rakstu darbus līdzvērtīgi personām bez šādiem traucējumiem (piemēram, ar disleksiju vai autismu),

vai arī

esi persona, kura fizisku traucējumu dēļ nespēj noturēt grāmatu, rīkoties ar to, fokusēt skatienu vai kustināt acis tādā mērā, kāds tas parasti būtu nepieciešams lasīšanai,

tad sazinies ar Latvijas Neredzīgo bibliotēku, jo mums ir audiogrāmatas tieši Tev!

Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2017/1563 un Autortiesību likuma 22.1pantu, tagad ir iespēja nodrošināt literatūras pielāgotu formātu izgatavošanu un izplatīšanu ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām, kā arī pielāgoto formātu saņemšanu no Eiropas Savienības dalībvalstīm un citām valstīm, kas parakstījušas Marrākešas līgumu.

Zvani un noskaidro vai arī Tu vari šīs audiogrāmatas saņemt lasīšanai, neatkarīgi no tā, kur Tu atrodies Latvijā vai ārpus tās.

Informāciju sagatavoja:
Gunta Bite
Braila raksta nodaļas vadītāja
29137112

___________________________________

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 2018.gadu uzsākusi jaunajās telpās Rīgā, Strazdumuižas ielā 80.

Lai arī cik mīļas un pierastas bija iepriekšējās mājas Strazdumuižas ēkā Juglas ielā 14, Rīgā, tomēr bibliotēkai bija jārod cita vieta darbības turpināšanai, jo senā ēka bija kļuvusi nedroša turpmākai izmantošanai. Ļoti ceram pēc dažiem gadiem atgriezties savā iepriekšējā vietā, bet jau atjaunotā, modernizētā un katram lietotājam pieejamā ēkā, bibliotēkā, kas kultūras mantojumu, gan ēkas vēsturisko, gan literāro, saglabātu un darītu pieejamu saviem lasītājiem.

Šobrīd bibliotēka jau pilnvērtīgi darbojas jaunajās telpās, kas atrodas aptuveni piecu minūšu gājiena attālumā no iepriekšējās atrašanās vietas.

Latvijas ģerbonis. Zem tā uzraksts "Kultūras ministrija"

Pateicoties Kultūras ministrijas piešķirtajam finansējumam, bija iespējams veikt bibliotēkas pārcelšanu un telpu pielāgošanu visām vajadzībām. Ēkas pirmajā stāvā ir iekārtotas lasītāju apkalpošanas zāles ar jaunu inventāru, grāmatu krājums ir izvietots lasītājiem ērti pieejamos plauktos, kā arī ir labiekārtots “bērnu stūrītis” mazākajiem lasītājiem. Daļa bibliotēkas krājuma ir pārvesta uz Nacionālās bibliotēkas krātuvi Silakrogā.

LNerB abonementsLNerB lasītava Rīgā

Bibliotēkas administrācija un pārējās nodaļas atrodas ēkas 3.stāvā. Šeit notiek arī iespieddarbu reproducēšana bibliotēkas mērķauditorijai piemērotajos formātos: Braila rakstā, palielinātā drukā un audioformātā. No jauna izbūvētajā Skaņu ierakstu studijā turpinās grāmatu un žurnālu ielasīšana. Jaunajās telpās nodrošināta ugunsdrošības prasībām atbilstoša ugunsgrēka atklāšanas sistēma un apsardzes signalizācija.

Bibliotēkas pārcelšanās laiks bija grūts visiem darbiniekiem, bet jo īpaši bibliotēkas direktorei. Tieši viņas lietu skatījums, organizēšanas prasme un neizsīkstošā enerģija ļāva paveikt šo sarežģīto procesu neilgā laika periodā. Bibliotēkas kolektīvs, iedvesmojoties no savas vadītājas, ir mobilizējies un saliedējies, un jaunajā gadā gatavs jauniem mērķiem un izaicinājumiem.

Rudenī būsim gatavi bibliotēkas akreditācijai!

_______________________________________

Kultūras mantojums

Braila rakstā tiek pārcelts uz citām telpām

 

Šogad Latvijas Neredzīgo bibliotēka Rīgā Juglas ielā 14 uz laiku tiek pārcelta uz citām telpām Strazdumuižas ielā 80. Lielie darbi padarīti, atlikusi pēdējā Braila raksta un palielinātās drukas grāmatu krājuma daļa, ko nepieciešams pārvietot. Latvijas Neredzīgo bibliotēkā ir vienīgais nacionālais Braila raksta grāmatu krājums, tāpēc aicinām patriotu nedēļas otrdienā, 14. novembrī, plkst. 11.00 piedalīties GRĀMATU DRAUGU ĶĒDĒ, lai bibliotēka varētu noslēgt krājuma pārcelšanu un pēc iespējas ātrākā laikā atsākt mērķauditorijas bibliotekāro apkalpošanu. Braila raksta grāmatu draugu ķēdē nepieciešami ne mazāk kā 300 brīvprātīgie.

 

Bibliotēka dibināta 1962. gadā un kopš tā laika ir izveidojies plašs pielāgotās literatūras klāsts ar vairāk nekā 150 000 vienībām. Lielākā daļa no tām, sakarā ar telpu maiņu un pamatojoties uz sadarbības līgumu ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), ir jau pārceltas uz LNB krātuvi Silakrogā. Atlikusī daļa uzglabāsies jaunajās telpās Strazdumuižas ielā 80. Starp tām ir arī unikālās (retās) Braila raksta grāmatas, kas izdotas 19. gs. Šī krājuma daļa nekur citur Latvijā nav uzkrāta, tāpēc jo īpaši svarīgi ir tās saglabāšana nākošajām paaudzēm.

Grāmatu krājuma pārcelšanai uz jaunajām telpām bibliotēka 14. novembrī plkst. 11.00 organizēs Braila raksta grāmatu ķēdi, kas palīdzēs no rokas rokā nodot gan seno, gan mūsdienu Braila raksta grāmatu krājumu. Ķēdes garums ir vairāk nekā 300 metru, tāpēc ērtākai grāmatu padošanai bibliotēkai nepieciešams piesaistīt vismaz 300 palīgus. Pirmā grāmata, ar ko sāksies ķēde būs pirmā ar roku Braila rakstā pārrakstītā grāmata — Augusts Deglavs “Pastarā diena. Stāsts iz tautas dzīves”, kas latviešu valodā izdota 1899. gadā. Tas tiks darīts, godinot latviešu valodas Braila raksta alfabētu, kam šogad aprit 95 gadi.

Bibliotēka darbu ar savu primāro auditoriju plāno atsākt 21. novembrī, tādēļ aicinām ikvienu piedalīties šajā svarīgajā grāmatu ķēdē.

Sīkāka informācija par Grāmatu ķēdi varat saņemt sazinoties ar “ķēdes” koordinatori Guntu Biti tel. 67522131, mob.t. 29137112, e-pasts gunta.bite@neredzigobiblioteka.lv.

Lūgums par iespēju piedalīties Grāmatu draugu ķēdē un dalībnieku skaitu paziņot līdz 10. novembrim.

 

Īsumā par bibliotēku

Latvijas Neredzīgo bibliotēka (turpmāk — bibliotēka) ir LR Kultūras ministrijas pakļautībā esoša kultūras, izglītības un informācijas iestāde, kuras darbības misija ir uzlabot dzīves kvalitāti un nodrošināt cilvēktiesības brīvi un neierobežoti saņemt kvalitatīvu informāciju personām, kuras ir neredzīgas, ar redzes traucējumiem vai citādām lasīšanas grūtībām, darbojoties kā izglītības, kultūras un sociālās integrācijas centram, nodrošinot pieejamību kultūras mantojumam, daudzpusīgiem pakalpojumiem un veicot informācijas reproducēšanu piemērotā veidā — audioformātā, palielinātā drukā un Braila rakstā. Papildus tiešajiem pienākumiem, bibliotēka ir vienīgā organizācija, kas veic unikālo (reto) iespieddarbu Braila rakstā uzkrāšanu un saglabāšanu kā vēstures liecības par Braila raksta grāmatu attīstības vēsturi.

 

Informāciju sagatavoja:

Gunta Bite

Braila raksta grāmatu ķēdes koordinatore

tel.: 67522131, mob.t.: 29137112

gunta.bite@neredzigobiblioteka.lv

www.neredzigobiblioteka.lv

Attēlā Braila raksta grāmata Latvija skaitļos un faktos, kas tiek padota no rokas rokā

_______________________________________

 

“Latvijas Neredzīgo bibliotēka” ir vienīgā bibliotēka Latvijā, kas pati izdod grāmatas sava krājuma papildināšanai, jo tai ir sava tipogrāfija ar Braila raksta redakciju un Skaņu ierakstu studija. Šīs grāmatas ir gan Braila rakstā, gan palielinātā drukā, gan audioformātā.

Par Braila raksta grāmatām rūpējas īpaši izveidota struktūrvienība — Braila raksta nodaļa —, kas piedāvā arī dažādas izbraukuma aktivitātes (tikšanās ar audzēkņiem mācību iestādēs, demonstrējot tehniskos palīglīdzekļus un Braila raksta grāmatas) un seminārus par Braila rakstu un tā pielietojumu Latvijā un pasaulē.

Ja arī jūs vēlaties, lai mūsu bibliotēka aizbrauktu pie jums ciemos, tad sazinieties ar Braila raksta nodaļas vadītāju Guntu Biti (67522131) un mēs garantējam interesantu un izglītojošu tikšanos.