Presei/Raksti

Konference „Vai viegli dzīvot sabiedrībā? Invaliditāte.”

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centrs, Mūkusalas ielā 3, Rīgā

9:30 – 10:00 Kafija, reģistrācija

10:00 – 10:30 Ievadrunas

Juris Jansons, tiesībsargs

Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs

Andris Vilks, Latvijas Nacionālās bibliotēkas

Ingus Alliks, Labklājības ministrijas Valsts sekretārs

Gints Kaminskis, Pašvaldību Savienības priekšsēdētājs

10:30 – 11:30 I sesija. Tiesību īstenošana praksē

Moderators: Ineta Piļāne, Tiesībsarga vietniece, Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja

 • “Atbalsts ģimenē – pamats bērna ar funkcionāliem traucējumiem dzīvei sabiedrībā. Pašvaldību prakse un vecāku viedoklis”, Zanda Rūsiņa, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vecākā juriste
 • “Cilvēks ar garīga rakstura traucējumiem starp valsti un pašvaldību, gaidot sabiedrībā balstītus pakalpojumus”, Inga Zonenberga, Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece

11:30 – 12:00 Kafijas pauze

12:00 – 13.30 II sesija. Izaicinājumi un iespējas

Moderators: Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs

 • “NVO un pašvaldība DI procesā”, Eva Viļķina, biedrības “Cerību spārni” valdes priekšsēdētāja
 • “NVO iespējas DI procesā”, Inga Šķestere, biedrības “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” valdes priekšsēdētāja
 • “DI blakus procesi un nepieciešamais atbalsts”, Malda Caune, Salaspils novada Bērnu un jauniešu ar invaliditāti biedrības “Zelta atslēdziņa” pārstāve
 • “DI process. Kā patiesībā jūtas cilvēks?”, Agita Šulca, biedrības ģimenēm ar īpašo vajadzību bērniem un jauniešiem “Vecāki kopā” pārstāve

13:30-14:30 Pusdienas pārtraukums

14:30- 16:00 III sesija. Rīcības un risinājumi

Moderators: Ineta Rezevska, Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja

 • “Sabiedrības iesaiste Dienas centra izveidē – Ādažu pieredze”, Māris Sprindžuks, Ādažu novada domes priekšsēdētājs
 • “Sabiedrībā balstīti pakalpojumi. Saldus pieredze”, Ina Behmane, Saldus novada PA “Sociālais dienests” direktore
 • “Invaliditāte. Patstāvība. Iespējas.”, Anna Jegorova, Daugavpils novada domes Sociālā dienesta vadītāja
 • ”Deinstitucionalizācija – izaicinājumi un turpmākā rīcība”, Aldis Dūdiņš, ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktora p. i., Kristīne Lasmane, LM Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte

Konferences kopsavilkums

Svinīgā ceremonija “Gada balva cilvēku ar invaliditāti atbalstam 2018”

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zāle

18:00 – 21:00 Apbalvošanas svinīgā ceremonija

Lāčplēša dienā arī Strazdumuižā varēs nolikt svecītes

un doties lāpu gājienā

 

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 11. novembrī aicina uz interesantu un aizkustinošu Lāčplēša dienas pasākumu “Svecīšu aizdegšana Strazdumuižā. Mēs savai Latvijai”. Pasākums sāksies ar bērnu zīmējumu galeriju “Mana Latvija” un dokumentālās filmas “Jaunatne Latvijas Brīvības cīņās” seansu. Turpinājumā no Strazdumuižas parka Juglā sāksies lāpu gājiens, kas noslēgsies pie Latvijas Neredzīgo bibliotēkas, kur tiks aizdedzināts ugunskurs un noliktas svecītes. Pasākumu īpašu darīs literārā konkursa “Es savai Latvijai’ uzvarētāju apbalvošana. Pasākumu atbalsta Rīgas dome.

 

Ir ļoti svarīgi veidot pielāgotus svētkus, lai tajos kopīgi varētu piedalīties ikviens un radīt pasakainu svētku noskaņojumu, neaizmirstamas atmiņas un prieku par padarīto. Strazdumuižas ciematā dzīvo cilvēki ar īpašām vajadzīgām, kuri arī ir sabiedrības daļa un vēlas piedalīties Lāčplēša dienas svinībās kopā ar citiem, tāpēc Latvijas Neredzīgo bibliotēka aicina to darīt kopā, jo mums visiem ir kas kopīgs — sajūtas!

 1. novembrī bibliotēka piedāvās visiem pieejamu un interesantu svētku programmu:

Plkst. 15.00       Keramikas izstrādājumu izstādes un zīmējumu galerijas “Mana Latvija” atklāšana, kā arī dokumentālās filmas “Jaunatne Latvijas Brīvības cīņās” seansa sākums.

Plkst. 17.00       Pasākuma vadītājas uzruna Strazdumuižas parkā Braila ielā 5.

Plkst. 17.10       lāpu gājiena sākums.

Plkst. 17.50       lāpu gājiena noslēgums teritorijā pie bibliotēkas Strazdumuižas ielā 80, kur tiek aizdedzināts ugunskurs.

Pasākuma laikā dalīs siltu tēju, lai uzturētu mundrumu un patīkamas sajūtas. Pasākumu finansiāli atbalsta Rīgas dome.

Informējam, ka pasākums tiks fotografēts/filmēts un materiāli bibliotēkas darbības reklamēšanas nolūkos var tikt izvietoti publiskajā vidē. Ja nevēlaties, ja jūs tiekat fotografēts, lūgums pirms pasākuma par to informēt rīkotājus.

 

Informāciju sagatavoja:

Dinija Bite
“Svecīšu aizdegšana Strazdumuižā. Mēs savai Latvijai” producente

___________________________________

 

Latvijas valsts simtgades ietvaros

“Mērnieku laiki” piedzīvo savu trešo izdevumu Braila rakstā!

 

Robežsargu dienā, 7. novembrī, plkst. 16.00 Latvijas Neredzīgo bibliotēka sadarbībā ar Latvijas valsts simtgades biroju aicina uz brāļu Kaudzīšu grāmatas “Mērnieku laiki” Braila rakstā atvēršanas svētkiem. Svētki notiks Latvijas valsts simtgades informācijas centrā Mūkusalas ielā 3 (Latvijas Nacionālajā bibliotēkā) un tos bagātinās taustāma izstāde ar visiem grāmatas pielāgotajiem izdevumiem audio formātā un neredzīgo rakstā, ieskaitot 1928. gadā Braila rakstā ar roku pārrakstīto “Mērnieku laiki” pirmizdevumu.

 

Latvijas Neredzīgo bibliotēka Latvijas valsts simtgades ietvaros ir reproducējusi brāļu Kaudzīšu grāmatu “Mērnieku laiki”. Šī grāmata, pielāgota neredzīgo lasītāju vajadzībām, piedzīvo savu trešo izdevumu. Pirmais izdevums Braila rakstā tika pārrakstīts ar roku 1928. gadā, savukārt otro izdevumu tā piedzīvoja tikai 1966. gadā, tāpēc līdz mūsdienām no pirmā izdevuma ir saglabājušies vien trīs sējumi. Savukārt audio formātā “Mērnieku laiki” pirmo reizi tika ieskaņota 1985. gadā magnetofona lentē, vēlāk tā tika pārrakstīta kasetēs un diskā.

Šī “Mērnieku laiki” pielāgotās literatūras attīstības evolūcija ir ne tikai interesanta, bet arī nozīmīga Latvijas grāmatniecības sastāvdaļa, par kuru plaši nerunā. Lai sabiedrība varētu ieskatīties arī šajā grāmatniecības vēstures daļā, Latvijas Neredzīgo bibliotēka no 7. līdz 21. novembrim Latvijas valsts simtgades informācijas centra telpās piedāvā apskatīt izstādi “Citādie “Mērnieku laiki””.

Savukārt, atzīmējot šīs grāmatas jaunāko reprodukciju Braila rakstā, Robežsargu dienā, 7. novembrī, plkst. 16.00 notiks pielāgotās grāmatas atvēršanas svētki.

Svētkus vadīs Ķencis, viņam palīdzēs Latvijas Neredzīgo bibliotēkas darbinieki, savukārt īpašo viesu vidū tiek gaidīti Vecpiebalgas muzeja “Kalnu Kaibēni” pārstāvji, kuru rīcībā tiks nodots “Mērnieku laiki” 2. izdevums Braila rakstā, lai tas turpinātu sevī glabāt grāmatniecības vēsturi, nu jau muzeja telpās.

Uz šiem svētkiem tiek aicināts ikviens, kurš vēlas godināt brāļu Kaudzīšu ieguldījumu latviešu literatūrā.

Informējam, ka pasākuma laikā notiks fotografēšana un vēlāk bildes tiks publicētas publiskajā telpā. Ja nevēlaties, lai jūs tiktu fotografēts, lūgums pirms pasākuma par to informēt rīkotājus.

 

Informāciju sagatavoja:

Gunta Bite

Braila raksta nodaļas vadītāja

29137112

___________________________________

Nodarbinātības pēcpusdiena
“Manas prasmes ir mana nākotne!”

Domājot par nodarbinātību, kā arī par jauniešu nākotnes profesijas izvēli, un to, lai iegūtās zināšanas pēc tam varētu ieguldīt darbā un pašiem nodrošināt savu nākotni, Latvijas Neredzīgo bibliotēka sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru aicina interesentus, īpaši jauniešus, uz Nodarbinātības pēcpusdienu “Manas prasmes ir mana nākotne!”, kas notiks 3. oktobrī plkst. 15.30 bibliotēkas lasītavā Strazdumuižas ielā 80, Rīgā.

Programmā:

15.30   VĀRDS BIBLIOTĒKAI

 • bibliotēka iepazīstina ar sevi kā darba devēju
 • pastāsta par krājumā esošajām grāmatām, kas palīdz sagatavoties darba tirgum, darba intervijai, kā arī tādas, kas palīdz kļūt par labu komandas spēlētāju darba kolektīvā, sevi attīstīt un kā sevi pasargāt.
 • pieejamie juridiska rakstura izdevumi un informatīvie materiāli.

15.45   VĀRDS NODARBINĀTĪBAS VALSTS AĢENTŪRAI

 • NVA piedāvātie nodarbinātības pasākumi bezdarbniekiem
 • labās prakses piemēru prezentācija 

16.00     NVA INDIVIDUĀLĀS KARJERAS KONSULTĀCIJAS JAUNIEŠIEM

Aicinām izmantot iespēju noteikt savas prasmes un talantus, lai izvēlētos savu nākotnes profesiju vai zinātu kādas prasmes jāattīsta, lai darba tirgū būtu konkurētspējīgs.

Informējam, ka pasākuma laikā notiks fotografēšana un attēli var tikt publicēti publiski pieejamās tīmekļa vietnēs! Ja Jūs  nevēlaties, lai tiktu fotografēts pirms pasākuma par to paziņojiet bibliotekāram.

___________________________________

Dino Zoo pasaulē notiks sporta diena personām ar
invaliditāti un viņu līdzcilvēkiem

22. septembrī Dino Zoo pasaulē, Krasta ielā 52, notiks Sporta diena “Tu neesi viens”, kurā personas ar īpašām vajadzībām, viņu ģimenes locekļi un līdzcilvēki ir aicināti kopā piedalīties dažādās fiziskās aktivitātēs un patīkami pavadīt laiku.

Sporta dienas ietvaros no plkst. 11.00-15.00 arēnā un āra terasē tiks organizētas sporta spēles gan lieliem, gan maziem. Dalībnieki varēs pārbaudīt savu veiklību, spēku un līdzsvaru, skriešanā uz laiku, bumbas mešanā, lēkšanā, iešanā pa virvi, rokas spēka pārbaudē un citās sporta aktivitātēs. Spēles ir pielāgotas personām ar īpašām vajadzībām.

Lielajā zālē ģimenes ar bērniem ir aicinātas piedalīties kanisterapijas nodarbībās. Bērniem ar cerebrālo trieku un dauna sindromu būs pieejama nodarbība ar speciāli apmācītiem un sertificētiem suņiem, tikmēr pieaugušie būs aicināti noklausīties lekciju par kanisterapijas iespējām veselības uzlabošanā.

Mākslas zālē visi interesenti tiks iepazīstināti ar mākslas terapiju, kur notiks praktiskas nodarbības ar mālu, savukārt kustību zālē norisināsies deju un kustību terapija, kurā funkcionālie speciālisti mācīs, kā ar kustību palīdzību uzlabot gan fizisko, gan emocionālo pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Nodarbībās priekšzināšanas nav nepieciešamas, tāpēc tajās aicināts piedalīties ikviens!

Uz skatuves notiks vingrošana fizioterapeita vadībā, kas palīdzēs relaksēties un izstaipīties pēc sporta aktivitātēm. Atzīti Latvijas sportisti arī dalīsies ar saviem pieredzes stāstiem par to, kā sadzīvot ar funkcionāliem traucējumiem un gūt teicamus panākumus sportā, par spīti ierobežojumiem.

Pasākuma laikā paralēli fiziskajām nodarbībām būs pieejamas plaušu slimību speciālista un ergoterapeitu lekcijas, kur pieredzējuši speciālisti stāstīs par plaušu veselības nozīmi, pareizu elpošanu un ergoterapijas iespējām rehabilitācijā. Tāpat ikvienam būs iespēja uzzināt, kā tiek apmācīti suņi – pavadoņi un asistenti.

Tu neesi viens! Tiekamies sporta dienā!

Uz visām nodarbībām notiek iepriekšēja pieteikšanās, norādot vārdu, uzvārdu un interesējošo nodarbību vai lekciju. Atsevišķas nodarbības ir paredzētas tikai īpašām mērķa grupām. Pieteikšanās un vairāk informācijas par nodarbībām pieejama pa tālruni: +371 28305097.

Pasākums tiek īstenots Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta Nr.9.2.4.2./16/I/021 “Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi!” ietvaros.

Materiāli ar detalizētu pasākuma programmu redzes invalīdiem pielāgotā formātā ir pieejami Latvijas Neredzīgo bibliotēkā.

___________________________________

Kompetences paaugstināšanas nometne cilvēkiem ar redzes invaliditāti un viņu atbalstītājiem “Dots devējam atdodas”

No 6. līdz 10. augustam viesu namā “Dubultmuiža” notiks Rīgas Vājredzīgo un Neredzīgo biedrības “Redzi mani” rīkota, Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros līdzfinansēta un Latvijas Neredzīgo bibliotēkas atbalstīta nometne “Dots devējam atdodas”.

Nometnes laikā 20 dalībnieki – cilvēki ar redzes invaliditāti un viņu atbalstītāji iegūs jaunas un papildinās esošās zināšanas un prasmes grupu veidošanā un saliedēšanā, NVO vadībā, projektu rakstīšanā, publiskās runas un sava tēla veidošanā. Iegūtās zināšanas, prasmes un saliedētības sajūta padarīs efektīvāku jau iesākto darbu cilvēku ar redzes invaliditāti integrācijā sabiedrībā. Par nometnes dalībniekiem draudzīgiem jeb pielāgotiem mācību materiāliem rūpēsies Latvijas Neredzīgo bibliotēka.

Zinātnieki visā pasaulē atzinuši, ka redzes invaliditāte ir viena no smagākajām invaliditātes formām. Aptuveni 80% sev apkārt esošās informācijas cilvēks uztver ar redzi, piemēram, drukātā informācija, apkārtējo cilvēku redzēšana un atpazīšana pēc izskata, neverbālā komunikācija, pārvietošanās. Daļējs redzes vai pilnīgs redzes zudums apgrūtina informācijas uztveri, kā rezultātā ievērojami mazinās cilvēka dzīves kvalitāte un rodas problēmas pilnvērtīgi komunicēt un iekļauties sabiedrībā.

Baidoties no apkārtējās sabiedrības neizpratnes, cilvēki ar redzes invaliditāti drošāk jūtas sev labi pazīstamā vidē. Grūtības un problēmas, ar kurām saskaras cilvēki ar redzes invaliditāti, vislabāk izprot paši vājredzīgie un neredzīgie, tādēļ biedrība par vienu no saviem mērķiem izvirzījusi aktīvāko biedru sagatavošanu darbam ar saviem līdzcilvēkiem, palīdzot viņiem uzlabot dzīves kvalitāti un spēju iesaistīties sabiedrībā, kā arī palīdzot viņu tuviniekiem, radiem, draugiem un asistentiem izprast un atbalstīt cilvēkus ar redzes invaliditāti.

Rīgas Vājredzīgo un Neredzīgo biedrība “Redzi mani”

___________________________________

2018.gada 18.jūnijs, Rīga

Informācija masu medijiem

Aicina uz interesantu Jāņu ielīgošanu

Strazdumuižā pie Juglas ezera

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 21.jūnijā aicina uz interesantu un bagātīgu Jāņu ielīgošanu Strazdumuižā pie Juglas ezera. Dienas pirmajā pusē bibliotēkas telpās būs interaktīva izstāde “Līgo dienas pieskāriens” ar alus kausiem, alus pudeļu etiķetēm un vainagiem, savukārt vakarā Strazdumuižas estrādē sāksies atraktīvā daļa “Ielīgojam Jāņu dienu” ar koncertu un informatīviem stendiem, kuros varēs redzēt servisa suņus un pielāgoto tehniku, piedalīties īpašas grāmatas veidošanā un nobaudīt bezalkoholisko alu un Latvijas sierus. Pasākuma atklāšanā piedalīsies KM valsts sekretāra vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš. Pasākumu atbalsta Rīgas dome.

Ir svarīgi radīt pielāgotus svētkus ikvienam, lai tajos varētu kopīgi piedalīties un radīt svētku dāvanu Latvijai Jāņu noskaņās bez cilvēku dalīšanas sociālajās grupās. Strazdumuižas ciematā mīt cilvēki ar īpašām vajadzīgām, kuri arī ir sabiedrības daļa un vēlas piedalīties Jāņu ieskandināšanā. Latvijas Neredzīgo bibliotēka aicina to darīt kopā, jo mums visiem ir kas kopīgs — sajūtas! Tām nav vajadzīga redze vai tauste, vienīgi sirds.

Tāpēc 21. jūnijā bibliotēka piedāvās visiem pieejamu un interesantu svētku programmu:

Plkst. 10.00 — 17.00 (bibliotēkas telpās Strazdumuižas ielā 80) izstāde “Līgo dienas pieskāriens” ar alus kausiem, biedrības “Alus Fans” alus pudeļu etiķešu kolekciju, neredzīgo pansionāta keramikas pulciņa māla izstrādājumiem, Jāņu vainagiem un mūziku.

Plkst. 18.00 (Strazdumuižas estrādē) aktivitātes ar servisa suņiem, pielāgoto tehniku neredzīgajiem, Latvijas Sarkano krustu, Jāņu svinēšanas tradīciju grāmatas veidošanu un spēlēm. Savukārt Neredzīgo biedrības verandā — tiflotehnikas izstāde.

Plkst. 18.30 Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieka kultūrpolitikas jautājumos Ulda Zariņa svētku atklāšanas uzruna.

Plkst. 18.45 Strazdumuižas kluba vīru ansamblis “Senozols”.

Plkst. 18.55 Ieskats tautasdziesmu vācelītē.

Plkst. 19.10 Solists Edijs Fuksis

Plkst. 19.20 grupas “Sestā jūdze” koncerts.

Pasākuma laikā notiks alusdarītavas “Vecmuiža” bezalkoholoskā alus un dažādu Latvijas ražotāju siera degustācija.

Informējam, ka pasākums tiks fotografēts/filmēts un materiāli bibliotēkas darbības reklamēšanas nolūkos var tikt izvietoti publiskajā vidē. Ja nevēlaties, ja jūs tiekat fotografēts, lūgums pirms pasākuma par to informēt rīkotājus.

 

Informāciju sagatavoja:
Dinija Bite
“Ielīgojam Jāņu dienu” producente
Tel. 27554134
dinija.bite@neredzigobibliotēka.lv

___________________________________

2018.gada 9.aprīlī

Informācija masu medijiem

Pirmās apvienotās grāmatas Braila rakstā un audio formātā

“Pirāts Džons un karaļa karavīri” atvēršanas svētki!

 

Trešdien, 11. aprīlī, plkst. 13.00 Latvijas Neredzīgo bibliotēkā (Rīgā, Strazdumuižas ielā 80) notiks Raimonda Trūpa bērnu grāmatas Braila rakstā „Pirāts Džons un karaļa karavīri” atvēršanas svētki. Pie neredzīgiem lasītājiem tā nonāks Braila rakstā ar pasakas audioieraksta pielikumu. Turklāt šī grāmata būs īpaša arī ar to, ka pirmo reizi Braila raksta grāmatu izdošanas vēsturē tās vāku rotās oriģinālizdevuma zīmējums.

 

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 11. aprīlī pulksten 13.00 aicina apmeklēt bibliotēkas lasītavu Rīgā Strazdumuižas ielā 80, lai iepazītos ar jaunu un interesantu grāmatu Braila rakstā. Tā ir Raimonda Trūpa pirmā izdotā grāmata bērniem „Pirāts Džons un karaļa karavīri”, kas nu reproducēta Braila rakstā ar audioieraksta pielikumu, kurā pasaku lasa pats autors.

Pasākuma laikā notiks tikšanās ar autoru un viņa dēlu, kurš bijis par iedvesmas avotu grāmatas tapšanai. Atvēršanas svētkos piedalīsies arī māksliniece Baiba Līmane, kas ir netipiski Braila raksta grāmatām, jo parasti oriģinālizdevumu zīmējumi netiek izmantoti. Māksliniece ar prieku piekrita sadarbībai ar bibliotēku un deva atļauju viņas ilustrāciju izmantot Braila rakstā reproducētās grāmatas vāka izveidei.

Uz šiem svētkiem tiek aicināti ikviens — gan liels, gan mazs, jo pasaku lasītāji nekad nenoveco. Turklāt šī pasaka būs īpaši interesanta un raisīs gan pārdomas, gan radīs daudz jautājumu. Bibliotēkas kolektīvs būs sagatavojis arī našķu lādi, no kuras cienāties varēs mazie lasītāji.

Informējam, ka pasākuma laikā notiks fotografēšana un vēlāk bildes tiks publicētas bibliotēkas mājaslapā un bibliotēkas sociālo tīklu profilos. Ja nevēlaties, lai jūs tiktu fotografēts, lūgums pirms pasākuma par to informēt rīkotājus.

 

Informāciju sagatavoja:

Gunta Bite

Braila raksta nodaļas vadītāja

67522131

___________________________________

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 2018.gadu uzsākusi jaunajās telpās Rīgā, Strazdumuižas ielā 80.

Lai arī cik mīļas un pierastas bija iepriekšējās mājas Strazdumuižas ēkā Juglas ielā 14, Rīgā, tomēr bibliotēkai bija jārod cita vieta darbības turpināšanai, jo senā ēka bija kļuvusi nedroša turpmākai izmantošanai. Ļoti ceram pēc dažiem gadiem atgriezties savā iepriekšējā vietā, bet jau atjaunotā, modernizētā un katram lietotājam pieejamā ēkā, bibliotēkā, kas kultūras mantojumu, gan ēkas vēsturisko, gan literāro, saglabātu un darītu pieejamu saviem lasītājiem.

Šobrīd bibliotēka jau pilnvērtīgi darbojas jaunajās telpās, kas atrodas aptuveni piecu minūšu gājiena attālumā no iepriekšējās atrašanās vietas.

Latvijas ģerbonis. Zem tā uzraksts "Kultūras ministrija"

Pateicoties Kultūras ministrijas piešķirtajam finansējumam, bija iespējams veikt bibliotēkas pārcelšanu un telpu pielāgošanu visām vajadzībām. Ēkas pirmajā stāvā ir iekārtotas lasītāju apkalpošanas zāles ar jaunu inventāru, grāmatu krājums ir izvietots lasītājiem ērti pieejamos plauktos, kā arī ir labiekārtots “bērnu stūrītis” mazākajiem lasītājiem. Daļa bibliotēkas krājuma ir pārvesta uz Nacionālās bibliotēkas krātuvi Silakrogā.

LNerB abonementsLNerB lasītava Rīgā

Bibliotēkas administrācija un pārējās nodaļas atrodas ēkas 3.stāvā. Šeit notiek arī iespieddarbu reproducēšana bibliotēkas mērķauditorijai piemērotajos formātos: Braila rakstā, palielinātā drukā un audioformātā. No jauna izbūvētajā Skaņu ierakstu studijā turpinās grāmatu un žurnālu ielasīšana. Jaunajās telpās nodrošināta ugunsdrošības prasībām atbilstoša ugunsgrēka atklāšanas sistēma un apsardzes signalizācija.

Bibliotēkas pārcelšanās laiks bija grūts visiem darbiniekiem, bet jo īpaši bibliotēkas direktorei. Tieši viņas lietu skatījums, organizēšanas prasme un neizsīkstošā enerģija ļāva paveikt šo sarežģīto procesu neilgā laika periodā. Bibliotēkas kolektīvs, iedvesmojoties no savas vadītājas, ir mobilizējies un saliedējies, un jaunajā gadā gatavs jauniem mērķiem un izaicinājumiem.

Rudenī būsim gatavi bibliotēkas akreditācijai!

_______________________________________

Kultūras mantojums

Braila rakstā tiek pārcelts uz citām telpām

 

Šogad Latvijas Neredzīgo bibliotēka Rīgā Juglas ielā 14 uz laiku tiek pārcelta uz citām telpām Strazdumuižas ielā 80. Lielie darbi padarīti, atlikusi pēdējā Braila raksta un palielinātās drukas grāmatu krājuma daļa, ko nepieciešams pārvietot. Latvijas Neredzīgo bibliotēkā ir vienīgais nacionālais Braila raksta grāmatu krājums, tāpēc aicinām patriotu nedēļas otrdienā, 14. novembrī, plkst. 11.00 piedalīties GRĀMATU DRAUGU ĶĒDĒ, lai bibliotēka varētu noslēgt krājuma pārcelšanu un pēc iespējas ātrākā laikā atsākt mērķauditorijas bibliotekāro apkalpošanu. Braila raksta grāmatu draugu ķēdē nepieciešami ne mazāk kā 300 brīvprātīgie.

 

Bibliotēka dibināta 1962. gadā un kopš tā laika ir izveidojies plašs pielāgotās literatūras klāsts ar vairāk nekā 150 000 vienībām. Lielākā daļa no tām, sakarā ar telpu maiņu un pamatojoties uz sadarbības līgumu ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), ir jau pārceltas uz LNB krātuvi Silakrogā. Atlikusī daļa uzglabāsies jaunajās telpās Strazdumuižas ielā 80. Starp tām ir arī unikālās (retās) Braila raksta grāmatas, kas izdotas 19. gs. Šī krājuma daļa nekur citur Latvijā nav uzkrāta, tāpēc jo īpaši svarīgi ir tās saglabāšana nākošajām paaudzēm.

Grāmatu krājuma pārcelšanai uz jaunajām telpām bibliotēka 14. novembrī plkst. 11.00 organizēs Braila raksta grāmatu ķēdi, kas palīdzēs no rokas rokā nodot gan seno, gan mūsdienu Braila raksta grāmatu krājumu. Ķēdes garums ir vairāk nekā 300 metru, tāpēc ērtākai grāmatu padošanai bibliotēkai nepieciešams piesaistīt vismaz 300 palīgus. Pirmā grāmata, ar ko sāksies ķēde būs pirmā ar roku Braila rakstā pārrakstītā grāmata — Augusts Deglavs “Pastarā diena. Stāsts iz tautas dzīves”, kas latviešu valodā izdota 1899. gadā. Tas tiks darīts, godinot latviešu valodas Braila raksta alfabētu, kam šogad aprit 95 gadi.

Bibliotēka darbu ar savu primāro auditoriju plāno atsākt 21. novembrī, tādēļ aicinām ikvienu piedalīties šajā svarīgajā grāmatu ķēdē.

Sīkāka informācija par Grāmatu ķēdi varat saņemt sazinoties ar “ķēdes” koordinatori Guntu Biti tel. 67522131, mob.t. 29137112, e-pasts gunta.bite@neredzigobiblioteka.lv.

Lūgums par iespēju piedalīties Grāmatu draugu ķēdē un dalībnieku skaitu paziņot līdz 10. novembrim.

 

Īsumā par bibliotēku

Latvijas Neredzīgo bibliotēka (turpmāk — bibliotēka) ir LR Kultūras ministrijas pakļautībā esoša kultūras, izglītības un informācijas iestāde, kuras darbības misija ir uzlabot dzīves kvalitāti un nodrošināt cilvēktiesības brīvi un neierobežoti saņemt kvalitatīvu informāciju personām, kuras ir neredzīgas, ar redzes traucējumiem vai citādām lasīšanas grūtībām, darbojoties kā izglītības, kultūras un sociālās integrācijas centram, nodrošinot pieejamību kultūras mantojumam, daudzpusīgiem pakalpojumiem un veicot informācijas reproducēšanu piemērotā veidā — audioformātā, palielinātā drukā un Braila rakstā. Papildus tiešajiem pienākumiem, bibliotēka ir vienīgā organizācija, kas veic unikālo (reto) iespieddarbu Braila rakstā uzkrāšanu un saglabāšanu kā vēstures liecības par Braila raksta grāmatu attīstības vēsturi.

 

Informāciju sagatavoja:

Gunta Bite

Braila raksta grāmatu ķēdes koordinatore

tel.: 67522131, mob.t.: 29137112

gunta.bite@neredzigobiblioteka.lv

www.neredzigobiblioteka.lv

Attēlā Braila raksta grāmata Latvija skaitļos un faktos, kas tiek padota no rokas rokā

_______________________________________

Latvijas Neredzīgo bibliotēka

savu dzimšanas dienu svinēs “Zelta pasaku” noskaņās!

 

 

23. martā (2017) plkst. 15.00 Latvijas Neredzīgo bibliotēkā (Juglas ielā 14, Rīgā) notiks dzimšanas dienas svinības, kas noritēs nule reproducētās audiogrāmatas “Zelta pasakas” noskaņās. To ielasījuši bibliotēkas darbinieki ar mērķi sagādāt dāvanu savai Bibliotēkai 55 gadu jubilejā. Starp grāmatas ielasītājiem ir arī kāda neredzīga darbiniece. Dzimšanas dienā būs arī redzes invalīdiem pielāgota izstāde par bibliotēkas 55 darba gadiem, t.sk., ieskats bibliotēkas logo izveides pirmsākumiem.

 

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 23. martā pulksten 15.00 aicina apmeklēt bibliotēkas lasītavu Rīgā, kur mīļā un draudzīgā gaisotnē tiks atzīmēta bibliotēkas 55 gadu jubileja. Par godu tai, bibliotēkas darbinieki ir ielasījuši jaunu audiogrāmatu “Zelta pasakas”, viena no kurām ir arī neredzīga darbiniece, kas stāstu ierunāja, lasot tekstu Braila rakstā ar pirkstiem.

Dzimšanas dienas moto ir: Viss sākas ar pasakām! Ikviena izglītota cilvēka dzīve sākas ar bērnībā vecāku priekšā lasītām pasakām, vēlāk tās jau lasīja pats, bet noslēgumā tās jau tiek lasītas priekšā saviem bērniem. Pasakas ir arī fantāzijas un radošās domāšanas attīstības pamatā. Jo vairāk tiek lasītas pasakas, jo bagātīgāka un inovatīvāka iztēle piemīt cilvēkam.

Dzimšanas dienas ietvaros bibliotēkā tiek atklāta arī izstāde “Latvijas Neredzīgo bibliotēkai — 55”. Šoreiz tā ir pielāgota arī neredzīgiem izstādes apmeklētājiem, jo tās svarīgo informāciju var noklausīties audio ierakstā. Tāpat interesi izraisa iespēja iepazīties kā tapa bibliotēkas logo.

 

Informāciju sagatavoja:

Gunta Bite

Dzimšanas dienas vadītāja

Plakāts "Latvijas Neredzīgo bibliotēkai 55"

_______________________________________

Latvijas Neredzīgo bibliotēka aicina uz paneļdiskusiju

“Zini savas tiesības”

 

22. martā (2017) plkst. 15.00 Latvijas Neredzīgo bibliotēkā (Juglas ielā 14, Rīgā) notiks paneļdiskusija “Zini savas tiesības”, kurā piedalīsies Tiesībsarga birojs, Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un Juridiskās palīdzības administrācija. Sadarbībā ar Tiesībsarga biroju Latvijas Neredzīgo bibliotēka ir iesaistījusies informācijas par personu ar invaliditāti tiesībām nodrošināšanā viņiem pieejamā formātā. Paneļdiskusijas ietvaros notiks pirmo šādu izdevumu prezentēšana audioformātā, palielinātajā un Braila rakstā.

 

Latvijas Neredzīgo bibliotēka 22. martā pulksten 15.00 aicina apmeklēt bibliotēkas lasītavu Rīgā, kur notiks paneļdiskusija “Zini savas tiesības”. Diskusijā piedalīsies Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juriskonsulte Anete Ilves, Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Dace Āķe un Juridiskās palīdzības administrācijas Juridiskās palīdzības nodrošinājuma nodaļas juriskonsulte Ilona Bērzkalne.

Paneļdiskusijā plānots apskatīt tādas tēmas kā:

 • TIESĪBSARGA BIROJA FUNKCIJAS UN PIENĀKUMI
 • KIBERMOBINGS — KĀ TO IDENTIFICĒT UN KĀ PRET TO CĪNĪTIES. Mobings skolā un e-vidē — kā tas izpaužas un kā pret to cīnīties, lai sevi pasargātu. Kur vērsties pēc palīdzības?
 • VALSTS NODROŠINĀTĀ JURIDISKĀ PALĪDZĪBA. Kam ir tiesības to saņemt un kādās lietās tā tiek piešķirta?

Noslēgumā apmeklētāji varēs speciālistiem uzdot jautājumus.

 

Paneļdiskusijas mērķis ir iepazīstināt personas ar invaliditāti ar viņu tiesībām, izglītot par iespējām saņem palīdzību, kā arī informēt par iespēju cilvēkiem, kuri nevar lasīt parasto iespiedrakstu saņemt nepieciešamo informāciju viņiem pieejamā formātā. Tāpēc pasākuma laikā notiks arī astoņu dažādu informatīvo materiālu audioformātā, palielinātajā un Braila rakstā prezentācija.

Informāciju sagatavoja:

Gunta Bite

Paneļdiskusijas “Zini savas tiesības” vadītāja

Tālr.: 67522131

Plakāts “Zini savas tiesības”

__________________________________________________________

 

“Latvijas Neredzīgo bibliotēka” ir vienīgā bibliotēka Latvijā, kas pati izdod grāmatas sava krājuma papildināšanai, jo tai ir sava tipogrāfija ar Braila raksta redakciju un Skaņu ierakstu studija. Šīs grāmatas ir gan Braila rakstā, gan palielinātā drukā, gan audioformātā.

Par Braila raksta grāmatām rūpējas īpaši izveidota struktūrvienība — Braila raksta nodaļa —, kas piedāvā arī dažādas izbraukuma aktivitātes (tikšanās ar audzēkņiem mācību iestādēs, demonstrējot tehniskos palīglīdzekļus un Braila raksta grāmatas) un seminārus par Braila rakstu un tā pielietojumu Latvijā un pasaulē.

Ja arī jūs vēlaties, lai mūsu bibliotēka aizbrauktu pie jums ciemos, tad sazinieties ar Braila raksta nodaļas vadītāju Guntu Biti (67522131) un mēs garantējam interesantu un izglītojošu tikšanos.