Pasākumi

Virtuāls ceļojums pa Latvijas muižām un pilīm

2019. gada 3. maijā pēc viena gada pārtraukuma Daugavpils filiālbibliotēka atkal aicināja svinēt par skaistu tradīciju kļuvušos Baltā galdauta svētkus, sanākot kopā bibliotēkā un iepazīstot Latvijas nacionālos dārgumus.

Latvijas pilis un muižas ir unikāli mūsu zemes pagātnes liecinieki, mūsu kopīgais kultūrvēsturiskais mantojums, kura vērtību nav iespējams izteikt skaitļos. Un nav svarīgi, kuras tautas pārstāvji – vācieši, poļi vai krievi – likuši pamatu šim mantojumam: piļu un muižu vēsturi veidojuši un ietekmējuši arī parasti cilvēki, un tā ir daļa no Latvijas stāsta.

Tieši pilis un muižas, to bagātā un leģendām apvītā vēsture bija viena no lasītāju ierosinātajām tēmām 2016. gadā rīkotajā Baltā galdauta svētku mēģinājumā, tāpēc šogad lasītājiem tika piedāvāts doties unikālā virtuālā ceļojumā pa Latviju un, nepametot bibliotēkas telpas, apmeklēt četras brīnišķīgas pilis un muižas – par Červonku dēvēto Vecsalienas muižas pili, Preiļu muižas kompleksu, Krustpils pili un Dundagas pili.

Bibliotekāru sagatavoto stāstījumu organiski papildināja klasiskās mūzikas skaņdarbi un dažādi skaņu efekti (zirgu pakavu skaņa, putnu čivināšana, spocīgas skaņas u.c.), kas rosināja iztēli un palīdzēja radīt klātbūtnes efektu, iepazīstinot virtuālos ceļotājus ar piļu, muižu un to parku izskatu, iekārtojumu, vēsturi, iemītniekiem, kā arī daudzajiem nostāstiem par piļu saimnieku un spoku izdarībām.

 

___________________________________________________________________________________________

Lieldienu izstāde “Priekam ir apaļa forma”

No 2019. gada 8. līdz 27. aprīlim, aptverot dažādu kristīgo konfesiju gatavošanās laiku Lieldienām, Daugavpils filiālbibliotēka aicināja uz izstādi “Priekam ir apaļa forma”.

Izstāde sniedza interesentiem iespēju smelties dažādu nozaru literatūrā, periodiskajos izdevumos un tematiskajos materiālos padomus un idejas, kā praktiski un radoši sagatavoties Lieldienu svinēšanai. Olu krāsošana pēc sentēvu metodēm un mūsdienu tendences olu rotāšanā, dāvanu izgatavošana bērniem un pieaugušajiem, svētku dekori un gardas receptes dažādām gaumēm – izstāde piedāvāja izmēģināt kaut ko jaunu un pārsteigt sevi, tuviniekus un viesus.

___________________________________________________________________________________________

Pirmais literārais apskats “Kompass”

Ik gadu pasaules grāmatnīcu un bibliotēku plauktos, kā arī elektroniskajā vidē nonāk tūkstošiem jaunu izdevumu dažādās literatūras nozarēs, neticami strauji papildinot un bagātinot cilvēces zināšanu bāzi un iepriekš radīto literāro mantojumu. Arī dzīve daiļliteratūras jomā kūsā, parādoties jaunām tendencēm, intrigām, talantiem un brīnišķīgām grāmatām.

Lai palīdzētu lasītājiem orientēties plašajā literatūras pasaulē un bibliotēkas grāmatu piedāvājumā, iepazīstinātu ar aktuāliem notikumiem, autoriem un viņu darbiem, Daugavpils filiālbibliotēka no 2019. gada piedāvā literāru apskatu ar simbolisku nosaukumu “Kompass”.

Literāro apskatu “Kompass” ir iecerēts rīkot divas reizes gadā, un pirmo reizi tas pulcēja grāmatmīļus 2019. gada 12. aprīlī. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar noslēdzošo vēstures romānu sērijas “Mēs. Latvija, XX gadsimts” darbu – Andra Akmentiņa romānu”Skolotāji”, kurš ieskaņots audio formātā, kā arī atcerēties šī gada februārī mūžībā aizgājušo populāro rakstnieci, par “sieviešu romāna meistari” dēvēto Rozamundu Pilčeri, uzzinot interesantus faktus par viņas dzīvi, radošo karjeru un iepazīstot grāmatas, kuras pieejamas bibliotēkas krājumā.

Literārā apskata ietvaros bibliotekāri izcēla vairākus jaunieguvumus audio formātā un parastajā iespiedrakstā, kuriem jāpievērš īpaša uzmanība, kā arī piedāvāja stāstījumu par amerikāņu autoru Entoniju Doru, kurš vairākkārt pievērsies neredzības tēmai savā daiļradē, un viņa spilgto, pasaules slavu un atzinību ieguvušo romānu “Mums neredzamā gaisma”.

Pasākuma noslēgumā no apmeklētāju puses izskanēja pozitīvas atsauksmes par literāro apskatu, kā arī jautājums par nākamā apskata norises laiku. Informējam, ka otrais “Kompass” gaidāms rudenī – ar jaunām aktualitātēm, aizraujošiem stāstiem par grāmatām, neklātienes randiņiem ar autoriem no visas pasaules un viedokļu apmaiņu par izlasīto!

___________________________________________________________________________________________

Izstāde “Literārā aptieka”

“Grāmata ir gan ārsts, gan zāles vienlaikus. Tā nosaka diagnozi un ārstē. Piemeklēt īstos romānus atbilstošajām kaitēm – tas ir veids, kā es pārdodu grāmatas…” Šie vārdi pieder vācu rakstnieces Ninas Georges romāna “Lavandu istaba” galvenajam varonim Žanam Pardū, kurš vada Parīzē grāmatu bodi uz kuģīša ar nosaukumu “Literārā aptieka”.

Burvīgais romāns un tā pamatā esošā biblioterapijas jēdziena interpretācija iedvesmoja Daugavpils filiālbibliotēkas darbiniekus izveidot izstādi “Literārā aptieka”, kura no 2019. gada 4. līdz 30. martam piedāvāja apmeklētājiem atrast piemērotu grāmatu cīņai ar kādu no četrām kaitēm, kuras bieži sastopamas pārejas periodā no ziemas uz pavasari.

Imunitātes stiprināšanai kā universālas zāles jālieto dzirkstoša humora un sirsnības piestrāvotas grāmatas bērniem un pieaugušajiem, uzveikt pavasara nogurumu un depresiju var palīdzēt iedvesmojošu cilvēku dzīvesstāsti, galvu reibinoši ceļojumi un aizraujoši piedzīvojumu romāni, savukārt, lai atbrīvotos no ziemā uzkrātām asarām, ieteicams kāds smeldzīgs romāns par dzīvi, attiecībām, sava ceļa meklējumiem, satikšanos vai – otrādi – nesatikšanos.

Visas izstādē “Literārā aptieka” eksponētās grāmatas audio formātā, Braila rakstā un parastajā iespiedrakstā turpina pildīt ārsta misiju arī pēc izstādes beigām – jautājiet bibliotekāriem!

___________________________________________________________________________________________

Novadpētniecības lasījumu cikls “Daugavpils mozaīka”

No 2019. gada 9. janvāra līdz 13. februārim – sešu trešdienu garumā – Daugavpils filiālbibliotēka piedāvāja interesentiem novadpētniecības lasījumu ciklu “Daugavpils mozaīka”, kas bija veltīts Daugavpils un tajā dzīvojošu tautību vēsturei.

Lasījumu cikla sagatavošanā tika izmantoti bibliotēkas novadpētniecības materiāli un krājums, un tas tika rīkots ar mērķi darīt pieejamu bagātīgu kultūrvēsturisku informāciju par Daugavpili, kura diemžēl nav pielāgota audio formātā vai Braila rakstā. Novadpētniecības lasījumus kopumā apmeklēja 93 cilvēki, kuri izrādīja dzīvu interesi par Daugavpilī dzīvojošu tautību – krievu, latviešu, poļu, baltkrievu, ebreju, vāciešu, lietuviešu un čigānu – vēsturi, izzinot to caur interesantu un maz zināmu faktu, personību un notikumu prizmu.

27. februārī, noslēdzot lasījumu ciklu “Daugavpils mozaīka”, bibliotēkā notika tikšanās ar novadpētnieku, Latgales vēstures un pētniecības kluba “1914” un biedrības “Bunkurs” biedru, kolekcionāru un baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” līdzdibinātāju Nikolaju Pavloviču. Nikolajs – vēsturnieks pēc izglītības – visu mūžu strādājis celtniecības jomā, kura viņam sniedza lielisku iespēju īstenot arī savu pētniecisko interesi par pilsētas un novada vēsturi – gan satiekot dažādus cilvēkus un uzklausot viņu atmiņu stāstus, gan atrodot būvdarbu laikā neskaitāmus vēstures priekšmetus un pat apslēptās mantas. Laika gaitā Nikolajs kļuvis par Daugavpilī augstu novērtētu vēstures ekspertu, un viņa privātkolekcijas vairākkārt eksponētas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā.

Tikšanās laikā Nikolajs Pavlovičs aizrautīgi dalījās ar stāstiem iz savas dzīves – par interesantajiem vēsturiskajiem atradumiem un unikālām vērtībām, kuras viņam izdevies izglābt no iznīcības nezinošu cilvēku rokās. Novadpētniekam stāstāmā būtu pieticis krietni ilgākam laikam par pusotru stundu, tomēr pasākuma apmeklētājiem tika piedāvāti ne vien stāsti, bet arī īsti vēsturiskie atradumi, kurus drīkstēja izpētīt ar tausti. To vidū bija 5 tūkstošus gadu sens akmens cirvis, izcelts Daugavpilī no Daugavas dzelmes, 17. gadsimta sākuma Zviedrijas monēta, sieviešu braunings, 18. gadsimta baznīcas grāmata, I Pasaules kara laika patrona no Japānas un pat PSRS slepenā karte, kurā attēlots Daugavpils Neredzīgo biedrības ciemats.

Īpašs paldies Nikolajam Pavlovičam par vērtīgu dāvinājumu bibliotēkas mini muzejam – Mītavā (Jelgavā) izdotajiem 1890. un 1912. gada dokumentiem attiecībā uz naudas līdzekļu vākšanu Krievijas impērijas neredzīgo vajadzībām!

Atskats uz pasākumi bildēs pieejams te: https://flic.kr/s/aHskPbVuF6

___________________________________________________________________________________________

Februāra izstādes

“Mans klusums vairs nav šausmu piekliegts, bet mana tumsa ir gaismas pielieta” – ar šādiem vārdiem noslēdzas Dzintras Žuravskas eseja, kura 2007. gadā Eiropas reģionā līdzās vēl četriem darbiem uzvarēja starptautiskajā Braila raksta eseju konkursā.

2019. gadā Dzintra Žuravska – ar Atzinības krusta Lielo Sevišķās pakāpes Goda zīmi apbalvotā latviešu rakstniece, sabiedriskā un kultūras darbiniece, kura strādājusi arī bibliotēkā – svin 80. jubileju. Autore, kura visu mūžu rakstījusi gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem – aizvien regulāri publicē dzeju un prozu laikrakstā “Talsu Vēstis”, raksta grāmatas, kuru vidū pēdējās veltītas Latvijas simtgadei un izdotas 2018. gadā.

Atzīmējot kopā ar rakstnieci skaistos mūža svētkus, Daugavpils filiālbibliotēka no 2019. gada 4. līdz 16. februārim aicināja uz literatūras izstādi “Mana tumsa ir gaismas pielieta”, kurā varēja iepazīties ar daļu no Dzintras Žuravskas bagātā literārā mantojuma audio formātā un parastajā iespiedrakstā.

Izstādē bija eksponēti arī vairāki romāni no cikla “Skarbajā krastā”, ko uzskata par Dzintras Žuravskas mūža darbu un par ko viņai piešķirta Egona Līva literārā prēmija, kā arī autores godalgotā eseja “Gaismas pielietā tumsā” un raksti žurnālā “Rosme”.

Savukārt no 18. februāra līdz 2. martam bibliotēkā bija pieejama literatūras izstāde “Humors ir gudru ļaužu lietussargs”, kura bija veltīta vācu rakstnieka un pacifista Ēriha Kestnera (18991974) 120. jubilejai.

Rakstījis gan dzeju, gan prozu, gan lugas, autors visplašāk pazīstams kā humora pilnu bērnu grāmatu autors. Reti kurš nav lasījis viņa darbus “Emīls un Berlīnes zēni”, “Divas Lotiņas”, “Lidojošā klase”, “Punktiņa un Antons”, turklāt daudzi no tiem iestudēti Latvijas teātros un ekranizēti dažādās pasaules valstīs. Arī pieaugušajiem lieti noder ik pa laikam palasīt bērnu literatūru, lai atsvaidzinātu savu domāšanu un pasaules uztveri – šīs izstādes apmeklētājiem bija iespēja atrast labu lasāmvielu gan audio formātā, gan parastajā iespiedrakstā.

___________________________________________________________________________________________

Informatīva tikšanās ar Swedbank pārstāvjiem

Sakarā ar stingrākām Eiropas Savienības prasībām banku klientu digitālajai autentifikācijai, kuras stājas spēkā šī gada septembrī (ES Komisijas Deleģētā regula 2018/389), daudzas Latvijas bankas 2019. gada gaitā pilnībā atteiksies no kodu kartēm, piedāvājot kientiem drošus autentifikācijas risinājumus – kodu kalkulatorus un mobilās lietotnes. Viena no pirmajām būs banka Swedbank, kura 9. septembrī slēgs kodu kartes bankas digitālo pakalpojumu izmantošanai.

Daugavpils filiālbibliotēkas apmeklētāju vidū ir daudz Swedbank klientu, kuri izmanto bankas internetbanku, tomēr nelieto viedierīces un tāpēc satraucas par jauninājumiem. Šādiem klientiem no aprīļa banka piedāvās vairākus kalkulatoru veidus – gan neredzīgajiem un vājredzīgajiem, gan senioriem pielāgotus kalkulatorus.

Rūpējoties par informācijas pieejamību un savu apmeklētāju digitālajām prasmēm, bibliotēka 2019. gada 8. februārī rīkoja tikšanos ar Swedbank Daugavpils filiāles pārstāvjiem.

Tikšanās sniedza lielisku iespēju nepastarpināti saņemt skaidru informāciju par pāreju no kodu kartēm uz kalkulatoriem, kalkulatoru veidiem, cenām un rīcību pārejas periodā. Turklāt, pateicoties bankas pārstāvju pretimnākšanai, interesenti varēja pieteikties kodu kalkulatoriem uz vietas bibliotēkā, netērējot laiku gaidīšanai garās rindās bankas filiālē. Pasākuma apmeklētāji aktīvi izmantoja iespēju uzdot jautājumus arī par citiem bankas pakalpojumiem un izteica vairākus ierosinājumus, kā varētu uzlabot neredzīgo un vājredzīgo apkalpošanas procesu.

Liels paldies Swedbank pārstāvjiem par atsaucību un vēlmi uzlabot informācijas un vides pieejamību cilvēkiem ar redzes traucējumiem!


___________________________________________________________________________________________

Izšūtu gleznu izstāde “Dvēseles krāsas”

Daugavpils filiālbibliotēka no 2019. gada 7. līdz 25. janvārim aicināja iepazīties ar krāsainu un dzīvi apliecinošu izstādi “Dvēseles krāsas”, kurā bija aplūkojamas vājredzīgas rokdarbnieces Tamāras Dorofejevas darinātās gleznas krustdūriena un pērlīšu izšuvuma tehnikā.

Tamāra Dorofejeva ir neparasti gaiša un daudzpusīga personība – kaislīga rokdarbniece, dzejniece un sabiedriskā aktīviste, kura nestāv malā, bet enerģiski iesaistās dažādu nevalstisko organizāciju darbībā, tostarp arī Latvijas Neredzīgo biedrības Daugavpils teritoriālās organizācijas valdes darbā. Uzaugusi un daudzus gadus pavadījusi Daugavpilī, Tamāra tagad dzīvo un aktīvi darbojas Dagdas novadā, kur par savu pilsonisko un sabiedrisko darbību 2018. gadā saņēmusi apbalvojumu “Gada cilvēks”.

Tamāras Dorofejevas pūrā ir gandrīz 80 dažāda izmēra izšūtu gleznu, kurās tematiski dominē krāšņi ziedu motīvi, bērnības tēli un svētbildes, kas attēlo Dievmāti un dažādus svētos. Izstādē “Dvēseles krāsas” bija iespējams aplūkot gandrīz 30 darbu, turklāt izstādes apmeklētājiem autore piedāvāja iejusties Šerloka Holmsa lomā un mēģināt atrast eksponātu vidū vienu īpašu darbu, kuru viņa izšuvusi ar vilnas diegiem. Trīs nedēļu laika tikai vienam cilvēkam izdevās atklāt, kurš ir tas noslēpumainais darbs!

Izstādes “Dvēseles krāsas” atklāšanas pasākums notika 11. janvārī un pulcēja daudz interesentu, kuri vēlējās tikties ar izšūto gleznu autori un uzzināt par viņas dzīves ceļu un radošo darbību. Tamāra Dorofejeva labprāt stāstīja par savu bērnību, trakulīgajiem skolas un studiju gadiem, darba gaitām, ģimeni, hobijiem, likstām ar acu veselību, lasīja pašas un citu sacerēto dzeju, kā arī atklāja galvenās dzīves vērtības, kuras palīdzējušas saglabāt optimismu, gaišumu un garīgo spēku par spīti daudzajiem likteņa triecieniem. Kā atzina šī iedvesmojošā sieviete – viņa turpinājusi izšūt arī tad, kad redze gandrīz pilnībā bija zaudēta.

Pasākumu arhīvs