Oriģinālielasījumi

NOVEMBRIS

Jānis Einfelds. Armagedona cikls
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (6 st. 34 min.)

“Armagedona cikls” ir rakstnieka Jāņa Einfelda desmitā grāmata. Romāns reālistiskā manierē tēlo personības tapšanu padomju okupācijas dziļās stagnācijas periodā, 1980. gados, īpaši regresīvā un represīvā vidē – profskolā.

Romāns sākas ar neizskaidrojamu slepkavību, ko cenšas atšķetināt mūsdienu izmeklētāju grupa, kas dēvējas par Armagedona ciklu. Aizdomās turētas divas personas – pulkvedis Vējš un dzejnieks Līdzenumu Altajs –, kuru savstarpējā saistība un saikne ar noziegumu Armagedona ciklam ir jāpierāda.

 

Dzidra Meikšāne. Otrpus Kalnam. Pārdomas no seniora senioram
Lasa Lāsma Pintere, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks ( 3 st. 11 min.)

Psiholoģijas doktores Dzidras Meikšānes grāmata ir pārdomas par dzīvi “kalna” otrā pusē – dzīves “sausais atlikums”, mainīgais laikmets, senioriem svarīgi eksistenciāli un sadzīviski jautājumi. “Grāmata gaišākam skatam – no seniora senioram, autores atklātais ceļš, kā uzmundrināt sevi un iedvesmot citus,” lasām izdevuma anotācijā.

 

Kolīna Hūvere. Veritija
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (9 st. 51 min.)

Slavenā New York Times bestselleru autore Kolīna Hūvere ir uzrakstījusi septiņpadsmit romānus, kas ir augsti novērtēti un apbrīnoti visā pasaulē. Rakstniece trīs gadus pēc kārtas saņēmusi prestižo Goodread Choice balvu.

Kolīnas Hūveres jaunais trilleris “Veritija” sākas intriģējoši. Neviena nepamanīta rakstniece Louena Ešlija atrodas uz finansiālā sabrukuma robežas, kad viņai tiek piedāvāts rakstīt turpinājumu slavenās rakstnieces Veritijas Krofordas romānu sērijai. Veritija pēc autokatastrofas vairs nespēj kustēties un runāt. Ešlija pēc Veritijas vīra Džeremija uzaicinājuma uz laiku apmetas greznajā Krofordu lauku mājā. Darba istabā viņa atrod nepabeigto Veritijas autobiogrāfiju. Tiek atklāti meli, baisi noslēpumi un patiesība, kas šokē Louenu un apstiprina viņas aizdomas, ka Veritija nemaz nav tik bezpalīdzīga. Kā attīstīsies Džeremija un Louenas attiecības? Vai atklāt Džeremijam patiesību par sievas rīcību? Ko darīt? Romāns ir viens vienīgs iepriekš neatbildētu jautājumu kopums, kas noslēdzas pārsteidzoši.

 

Sofija Kaspari. Flamingu lagūna
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 7 min.)

Vācu rakstnieces Sofijas Kaspari triloģijas otrā grāmata “Flamingu lagūna” atklāj svešu un nezināmu pasauli, iepazīstinot ar Argentīnas vēsturi 19. gadsimtā, politisko spriedzi un tās iedzīvotājiem. Šajā romānā sastopam triloģijas pirmajā grāmatā “Koraļļkoku zemē” iepazītos varoņus. Grāmatā turpinām sekot Annas un Viktorijas dzīvēm, kuras jaunībā no Vācijas emigrēja uz Argentīnu, un iepazīsim viņu meitu dzīves gaitas. Trīs ģimeņu likteņstāsti savijušies kopā, nabadzība un bagātība, cerība un izmisums, laime un posts, aizliegtā, slepenā, gaidošā un atraidītā mīlestība.

 

Sofija Kaspari. Ūdenskrituma dziesma
Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (15 st. 36 min.)

“Ūdenskrituma dziesma” ir vācu rakstnieces Sofijas Kaspari triloģijas trešā grāmata par dzimtu un ļaužu likteņiem eksotiskajā Argentīnā 19. gadsimta noslēgumā. Romānā darbojas pirmajā un otrajā grāmatā iepazīti personāži. Viņiem pievienojas dzimtas trešā paaudze – Annas Veinbrenneres un viņas draudzenes Viktorijas mazbērni, kā arī Klarisa, kura traģiski zaudējusi vīru Havjeru. Lasītājs kopā ar tās varoņiem piedzīvos gan intrigas, bailes un dusmas, gan traģiskus notikumus, dziļas jūtas, draudzību, mīlestību un negaidītus dzīves pārsteigumus.

 

Nele Noihausa. Mežā
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (22 st. 3 min.)

Kriminālromāns “Mežā” ir vācu rakstnieces Neles Noihausas ceturtais romāns, kas tiek izdots latviešu valodā. Līdz šim latviski izdoti trīs Noihausas darbi – “Sniegbaltītei jāmirst” (2014.), “Dusmīgais vilks” (2016.), “Dzīvie un mirušie” (2018.).

Romāna darbība notiek ciemā Rupertshainā. Nakts vidū mežā aizdegas dzīvojamais treilers. Krāsmatās tiek atrasts bojāgājušais. Drīz pēc tam kādā pansijā tiek atrasta mirusi veca sieviete. Izmeklēšanu uzsāk talantīgie un asredzīgie kriminālinspektori Olivers fon Bodenšteins un Pia Kirhofa (tagad Zandere), kopā ar kolēģiem no Kriminālpolicijas 11. nodaļas. Izmeklēšana noved pie vairāk nekā 40 gadus seniem notikumiem šajā pašā ciemā, kad bez pēdām 1972. gada vasarā pazuda desmitgadīgais Arturs, Olivera bērnības draugs. Mirušo skaits turpina pieaugt. Nāk gaismā ilgi glabāti noslēpumi. Vai šodienas slepkavības saistītas ar zēna pazušanu?

 

Irsa Sigurdardotira. DNS
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (15 st. 22 min.)

Irsa Sigurdardotira (dz. 1963) ir pasaulē atzīta islandiešu kriminālromānu rakstniece, viņas darbi ir tulkoti un izdoti vairāk nekā 30 valodās. Pagaidām latviešu valodā ir izdots viņas romāns “DNS”, kas iesāk trīs romānu ciklu, kura centrā ir detektīvs Huldars un psiholoģe Freija, kura specializējusies darbā ar vardarbību pārcietušiem bērniem.

Jaunās sērijas romāns sākas ar brutāli nogalinātas jaunas sievietes slepkavību kādā Reikjavikas namā. Šīs šausminošās slepkavības lieciniece ir upures septiņus gadus vecā meitiņa Margrēta, kura atsakās runāt par redzēto. Drīz pirmajai slepkavībai seko vēl viena, ne mazāk nežēlīga. Slepkava sūta savādas norādes un pastāv risks, ka slepkava atgriezīsies, lai apklusinātu Margrētu – vienīgo liecinieci. Lietas izmeklēšanā iesaistās Freija un Huldars. Abiem jāsāk strādāt plecu pie pleca un jāatrod slepkava, kurš nogalina īpaši nežēlīgi un nedomā apstāties. Taču abu sadarbība neizpaliek bez konfliktiem. Kas slēpjas šifrētajās vēstulēs? Vai vīrietis, kas novēro māju naktī, tiešām ir policists? Atbildes uz šiem un citiem sarežģītiem jautājumiem meklē autore kopā ar saviem romāna varoņiem.

______________________________________________________________________________________________

OKTOBRIS

Mālina Pēšsone Džolito. Plūstošās smiltis
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (14 st.26 min.)

Ar vairākām balvām godalgotais zviedru romāns – Mālinas Pēšsones Džolito spraigais tiesas trilleris “Plūstošās smiltis” tiek raksturots kā psiholoģiska drāma, kas raisa jautājumus par mīlestības dabu, vainas sajūtu un tiesu sistēmu.

Romāns sākas ar tiesas prāvu, kurā astoņpadsmitgadīgā Maja tiek apsūdzēta masu slepkavībā Stokholmas turīgas priekšpilsētas Jūšholmas vidusskolā. Šajā stindzinošajā asinspirtī nošauti četri viņas skolasbiedri un skolotājs. Starp upuriem ir meitenes iemīļotais puisis Sebastians un labākā draudzene. Kā Maja – teicamniece no labas un pārtikušas ģimenes nokļuva masu slepkavības epicentrā? Kā negācijas viņu noveda līdz negatīvam rezultātam, pašai nespējot no tā visa izķepuroties? Romāns vēsta par šķiru kontrastiem, imigrāciju un bīstamām spēlītēm, kādās jaunieši iesaistās vecākiem nezinot.

 

Dace Judina, Arturs Nīmanis. Devītais
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (7 st. 2 min.)

Rakstnieces un žurnālistes Daces Judinas un viņas dzīvesbiedra, komponista Artura Nīmaņa kopdarbs aizsāk jaunu sēriju “Laika stāsti” – par laiku, varu, cilvēkiem un likteņiem. “Četri atskaites faktori, ko laiks izdara ar cilvēku,” skaidro Dace Judina.

Saulainā maija dienā Silciema pagastmājā ierodas jaunā ārste Zīle. Meklējot ziņas par Silakalnu mājām, viņa kļūst par dzīvības glābēju sirmajam Ansim Silakalnam – cilvēkam, ar kuru viņas dzimtu vieno noslēpumainas saites.

Pirms vairāk nekā septiņdesmit gadiem silciemieši bijuši liecinieki ciniskai nodevībai un divām asinis stindzinošām traģēdijām. Grāmatā mūsdienu notikumi savijas ar pagātnes stāstiem, aicinot lasītāju aizdomāties, vai šodienas varā ir izlīdzināt pagātni, lai mainītu nākotni?

Kopš aizlaikiem zīmīgos un liktenīgo brīžos Silakalnu ozolu svētbirzī sanāk divpadsmit Laika Sargi. Katram savs mūžīgais uzdevums, taču tikai vienam dota vara – zināt patiesību.

 

Matiass Edvardsons. Gandrīz normāla ģimene
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (11 st. 42 min.)

Zviedru rakstnieks un skolotājs no Trelleborgas Matiass Edvardsons sarakstījis vairākus romānus pieaugušajiem un jauniešiem, kā arī grāmatu bērniem. Psiholoģiskās spriedzes romāns “Gandrīz normāla ģimene” pirmo reizi iznāca 2018. gadā, īsā laikā kļūstot par vienu no populārākajiem zviedru romāniem.

Sandelu ģimeni satricina ziņa, ka viņu meita Stella tiek apsūdzēta slepkavībā. Stellas māte Ulrika, kas ir veiksmīga advokāte, uzskata, ka meitene kaut ko slēpj. Ģimenes galva Ādams, Lundā labi pazīstams mācītājs, ir pārliecināts, ka ne visi jautājumi ir atbildēti. Patiesība liek Ādamam pārvērtēt sevi, liekot arī lasītājam uzdot jautājumu – cik tālu tu esi spējīgs iet, lai pasargātu savu bērnu?

 

Tommi Kinnunens. Četru ceļu krustojums
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (8 st. 17 min.)

Romāns ir somu rakstnieka Tommi Kinnunena apžilbinoši spožā un veiksmīgā debija. Kopš iznākšanas romāns ticis izdots vairāk nekā 20 valstīs, saņēmis dažādus apbalvojumus (Somijas Grāmatu tirgotāju asociācijas balva, Bonnier gada labākās grāmatas balva un citas), pēc tā motīviem radīta opera un teātra izrādes.

Romāna vēstījumu veido četri stāsti, kuru centrā ir sabiedrības normām spītējošā akušiere Marija, viņas meita fotogrāfe Lahja, kas gribētu pareizu dzīvi, Lahjas vīrs, sava laika izpratnē pilnīgi nepareizais galdnieks Onni un Lahjas vedekla Kārina. Personāži ir daudzslāņaini, katrs ar saviem noslēpumiem un identitātes mokām, cilvēku attiecības ir saspringtas līdz baltkvēlei.
/www.zvaigzne.lv/

 

Aivars Kļavis. Melnais akmens
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (6 st. 14 min.)

“Melnais akmens” ir Baltijas Asamblejas laureāta Aivara Kļavja vēsturiskas triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” pirmā grāmata, kas iznāca 2018. gada sākumā. Triloģiju rakstnieks paredzējis pusaudžiem un jauniešiem, bet tā būs interesanta lasāmviela visa vecuma lasītājiem. Šajā darbā autors stāsta par senvēsturi un to, kā dzīve ritēja tolaik, kad mūsu senie senči no stepēm vēl tikai devās dzīvot pie Baltijas jūras krastiem un kā sākās šis ceļš.

Meteorītu meklējot, Dāvis atrod senu akmens plāksni, uz kuras redzami noslēpumaini raksti. Ko melnais akmens var pastāstīt par mūsu tālajiem senčiem? Talkā nāk arheologi, vēsturnieki un…

Kad mežonīgo klejotāju uzbrukuma laikā Vardots kļūst par bāreni bez savas cilts, puika ir nolemts nāvei. Taču Vardots ir noskaņots dzīvot un atriebties. Kopā ar citiem pusaudžiem – noslēpumaino Vilka Zobu, brašo Lēnu, karstgalvi Jaānu, nopietno Virgo un citiem – Vardots izveido jaunu cilti un kļūst par tās virsaiti… Jauniešiem dzīve vienos piedzīvojumos un cīņās šķiet lieliska, bet cilšu vecajie pūlas viņus apturēt visiem līdzekļiem…
/www.zvaigzne.lv/

 

Aivars Kļavis. Bēgšana no čūsku valstības
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (6 st. 52 min.)

2018. gada vidū izdota Aivara Kļavja vēsturiskās triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” otrā grāmata “Bēgšana no čūsku valstības”. Tajā varoņu gaitas turpinās tagadējā Baltkrievijas teritorijā. Vienlaikus lasāmi notikumi mūsdienās un pagātnē.

Ko mums vēsta melnais akmens, pagaidām nav zināms. Toties arheologi atklājuši kādu Uguns kraujas noslēpumu. Dāvis un Nauris strādā izrakumos, lai atrastu tam pierādījumu. Ja izdosies, tad kļūs skaidrs, kāpēc šo vietu sauc par Uguns krauju.

Koru cilts tikmēr iestrēgusi purvos šaipus Boreshenas upei. Šķiet, ka uz mūžīgiem laikiem. Vai jaunajam virsaitim Ardim kopā ar savu draugu, kuram nav ne vārda, ne vecāku un kuru ļaudis iesaukuši par Čūsku Dīdītāju, izdosies atrast sabiedrotos? Vai viņi spēs uzvarēt cilts vecākā savtīgumu un varaskāri? Vai tiks galā ar Ezerpilī valdošo apātiju un bailēm? Lai to panāktu, būs jāizcīna ne viena vien cīņa. Līdz beidzot, bēgot no čūsku valstības, koru likteni izšķirs viņu bijušie līdzgaitnieki skalvji. Ejot pretī rietošai saulei, tie tikuši tālāk par koriem. Viss atkarīgs no tā, vai viņi bijušos ciltsbrāļus tagad laidīs cauri savai zemei, vai arī ceļu nāksies izcirst ar cirvjiem?
/www.zvaigzne.lv/

 

Aivars Kļavis. Asinis uz dzintara
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (6 st. 47 min.)

Vēsturiskās triloģijas “Ceļš uz nezināmo zemi” noslēdzošā grāmata “Asinis uz dzintara” tika izdota 2018. gada nogalē. Šogad, 2019. gadā Jāņa Baltvilka balvas 15. jubilejā, rakstniekam Aivaram Kļavim par vēsturisko romānu sēriju “Ceļš uz nezināmo zemi” tika piešķirta Jāņa Baltvilka balva bērnu rakstniecībā. Triloģijas pēdējā grāmatā autors turpina seno baltu cilšu ceļojumu. Stāsts risinās aptuveni pirms 2000 gadiem.

Galvenais varonis virsaiša dēls Ulriķis, saukts arī par nolemto, spiests pamest dzimto krastu un kāpt laivā kopā ar mežonīgiem, dzīvē daudz redzējušiem vīriem, kas ved uz Romu dzintaru. Tālajā, noslēpumainajā Karnuntā nonāk tikai trīs no viņiem. Bet arī tur puisim ilgi palikt nav lemts. Līst asinis, nokrāsojot dzintaru tumši sarkanu. Ulriķis ar draugu Sīmu spiesti meklēt ceļu mājup. Tas ir daudz grūtāk un sarežģītāk, nekā sākumā šķita. Tomēr, kad abi beidzot sasniedz kuršu krastu, izrādās – cilts nonākusi krustcelēs. Tai jāizvēlas: doties uz dienvidiem un kļūt par daļu no kādas varenākas tautas vai iet uz ziemeļiem pretī nezināmajam, toties saglabājot savu neatkarību, savus dievus un senču tradīcijas. Tāds ir jautājums, uz kuru jaunajam kuršu ķoniņam tagad jāatrod atbilde.

Bet, kamēr kurši iekopj savu zemi, tās krastiem tuvojas laivas ar bruņotiem vīriem. Beidzot mēs uzzinām, kā melnais akmens nonāca Uguns kaujā.
/www.zvaigzne.lv/

 

Harijs Sils.Pamests Vjetnamā
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (2 st. 43 min.)

Pasaules apceļotāja, vairāku grāmatu autora un autoekspedīcijas “Lao Cai – Rīga 2017” vadītāja Harija Sila grāmatā “Pamests Vjetnamā” lasiet par tālo un neprognozējamo ceļojumu uz Vjetnamu.

Grāmatas anotācijā rakstīts: “2017. gada jūnijā uz Vjetnamu dodas 7 ceļotāji, kuru mērķis ir atgādāt atpakaļ no Laokajas uz Rīgu autoekspedīcijas “Rīga–Melburna” automašīnu — pārbūvētu “ugunsdzēsēju” Mercedes Benz 1113, kas pirms gandrīz astoņiem gadiem pamests pie Vjetnamas robežpārejas punkta. Tas nav viegls uzdevums, jo mašīnai, pēc astoņu gadu stāvēšanas tropiskā klimatā, ir nepieciešami nopietni remontdarbi, turklāt tā ir iestrēgusi starp Ķīnu un Vjetnamu, kurās iebraucot ir jānokārto speciālas atļaujas, kas ir ļoti sarežģīts, dārgs un laikietilpīgs process. Pirms došanās tālajā ceļā Latvijā tiek veikti nopietni sagatavošanās un plānošanas darbi. Vai izdosies šī gandrīz “neiespējamā misija”?”.

______________________________________________________________________________________________

SEPTEMBRIS

Mišels Bisī. Laiks ir slepkava
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (15 st. 58 min.)

Franču rakstnieks Mišels Bisī strādā par ģeogrāfijas profesoru Ruānas Universitātē un raksta romānus. Viņš saņēmis vairāk nekā sešpadsmit literārās godalgas.

Pēc vecāku un brāļa bojāejas avārijā, kas notika pirms divdesmit septiņiem gadiem Korsikā, Klotilde ar vīru un meitu nolemj atgriezties uz salas un pavadīt tur atvaļinājumu. Salā Klotilde satiekas ar vecvecākiem. Un tad viņa saņem vēstuli, kuru parakstījusi viņas mirusī māte Pamela. Šī atgriešanās Korsikā liek Klotildei atcerēties pusaudzes gadus, laiku pirms nelaimīgās autokatastrofas. Autors prasmīgi saglabā lasītājā arvien pieaugošo spriedzi starp pagātni un tagadni un pārsteidz ar finālu.

 

Solvita Denisa–Liepniece. Caps – un ciet jeb Vilks manipulators
Lasa Laura Vinogradova, 2019. gada digitāls audioieraksts (42 min.)

Medijpratības pasaku radījusi Vidzemes Augstskolas docente Dr. sc. comm. Solvita Denisa-Liepniece. Grāmata paredzēta bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem. Izglītojošs un izklaidējošs stāsts palīdzēs saprast, kā veidojas informatīvā vide, un rosinās bērnus kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto. Šī grāmata ir autores mēģinājums sarežģītas komunikācijas lietas pasniegt vienkāršā, bērniem vieglāk uztveramā veidā.

Roberts Galbraits. Ļaunuma raža
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (17 st. 35 min.)

Roberta Galbraita darbs “Ļaunuma raža” ir trešais angļu kriminālromānu ciklā par privātdetektīvu Kormoranu Straiku un viņa asistenti Robinu Ellakotu. Robinai tiek piegādāts noslēpumains sūtījums. Atvērusi paciņu, viņa ar šausmām ierauga, ka tajā atrodas nocirsta sievietes kāja. Robinas šefs, bijušais armijnieks, tagad privātdetektīvs Kormorans Straiks, saprot šo notikumu kā nepārprotamu norādi uz viņa pagātni, atgādinot par notikumiem viņa iepriekšējās karjeras laikā. Romāna gaitā lasītājam tiek atklāts, ko tieši Straiks līdzcilvēkiem ir nodarījis. Slepkavības turpinās, kājai seko citas cilvēka ķermeņa daļas. Izmeklēšanas laikā atklājas arī Robinas pagātnes notikumi. Kas ir šis aukstasinīgais un gudrais slepkava?

 

Klusie vēstures veidotāji
Lasa Ieva Maračkovska, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (4 st. 16. min.)

Novadpētniecības grāmatā “Klusie vēstures veidotāji” ir apkopoti 30 stāsti par ievērojamiem cilvēkiem, par kuriem līdz šim skaļi nerunāja. Tie ir cilvēki, kuri ar savu darbu un talantu ir atstājuši “pēdas” Latvijas valsts un redzes invalīdu kopienas attīstībā. Starp viņiem ir kultūras, izglītības un zinātnes darbinieki, sportisti, sabiedriskie darbinieki nevalstiskajā sektorā un citas nozīmīgas personības. Tā grāmatu raksturo sastādītāja Gunta Bite.

 

Martins Pistoriuss, Megana Loida Deivisa. Neredzamais zēns
Lasa Ralfs Dirnēns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (8 st. 25 min.)

Galvenais varonis ir Dienvidāfrikā dzimušais zēns Martins, kurš bērnībā saslima ar smadzeņu infekciju, zaudēja spēju kontrolēt savas kustības un runāt. Un tad notika kaut kas neizskaidrojams – prāta un kustību spējas pamazām sāka atgriezties. Zēns atbrīvojās no dzīves, kurā bija iesprostots pats savā ķermenī gandrīz 13 gadus. Šīs grāmatas autors ir pats Martins, kurš izstāsta par savu brīnumaino atgriešanos ģimenē, sabiedrībā un dzīvē. Viņš stāsta arī par to, kas notika aprūpes namos un kā cilvēks tur jūtas. Autors tagad dzīvo Anglijā, ir precējies un strādā pie runas atveides programmatūras izstrādes.

 

Kristina Sabaļauskaite. Silva rerum IV
Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (18 st. 50 min.)

Ceļu pie lasītājiem uzsācis ilgi gaidītais mākslas vēstures zinātņu doktores Kristinas Sabaļauskaites tetraloģijas “Silva rerum” noslēdzošais romāns “Silva rerum IV”. Tas turpina Norvaišu ģimenes stāstu un pabeidz lielo Viļņas sāgu. Romāns vēsta par XVIII gs. otro pusi – par laiku, kad notiek straujas pārmaiņas politikā, ekonomikā un kultūrā, par Baroka un Apgaismības laikmetu lūzuma punktu, kad Lietuvas dižkunigaitija pieredz politisku dekadenci un vienlaikus progresīvu ideju uzplūdus. Šajā procesā bajāri sašķeļas divās nesamierināmās nometnēs: vieni iestājas par veco, bet otri par jaunu pasaules kārtību, kuru ir gatavi aizstāvēt ar savas dzīves izvēlēm.

______________________________________________________________________________________________

AUGUSTS

Dace Judina. Amnēzija
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 2 min.)

Lasītāju iemīļotās rakstnieces Daces Judinas detektīvsērijas Izmeklē Anna Elizabete devītajā grāmatā atkal satiekam visus Pūčmājniekus, kuru dzīves joprojām turpina pīties un šķetināties. Annas Elizabetes un Mika Kaķīša medusmēnesi izjauc Rīgā uzradusies melno džipu banda, kuru pēdas aizved līdz partijai “Māja un ģimene”. Mežāju šosejas piesnigušajā grāvī atrod pagasta priekšnieces Maigas Lācītes apledojušo galvu. Naktīs Pūču salas parkā klīst dīvainas ēnas. Kādu rītu pie Bergu nama ārdurvīm klauvē pārsalusi un atmiņu zaudējusi jauna meitene. No profesora Mihailova privātklīnikas izbēg Līzbetes bijusī draudzene Zane Zālīte, kura ir nolēmusi atriebties visiem un jo īpaši Annai Elizebetei fon Bergai. Starp līķiem, politiku un varaskāri caurvijas sirdslietas, mīlestība, draudzība, savstarpējas attiecības, ģimene, ilgas, gaidas un cerības.

 

Dace Judina. Lāsts
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 36 min.)

Ceļu pie lasītājiem uzsācis detektīvsērijas Izmeklē Anna Elizabete desmitais romāns Lāsts. Pēc baroneses Annas Rozes fon Bergas ieteikuma pulkvežleitnants Miks Kaķītis kopā ar Annu Elizabeti un tikko apprecinātajiem Kārli un Ievu Sauliešiem dodas ceļojumā uz Vec-Vilku muižu Latvijas un Igaunijas pierobežā, kur saimniekojot sens Bergu dzimtas paziņa Adrians Feldbergs. Vai viņš ir tas par ko uzdodas? Gaidītais dubultmedusmēnesis izvēršas par jaunu neuzkrītošu izmeklēšanu. Ir notikušas zvērīgas jaunas mākslinieces un pilskunga slepkavības. Anna Elizabete dzen pēdas īstam vilkatim. Tikmēr Rīgā, ģenerālis Guntis Boze cīnās ar “dzīvajiem manekeniem”, atvaļinātais ģenerālis Kārlis Bass Latvijas “platajā galā” palīdz jaunības draugam Jezupam risināt vietējā lielsaimnieka mīklainās nāves noslēpumu. Pārdomu raisošais romāns uzdod mūžīgo jautājumu par to, kurus noziegumus var attaisnot un kurus nedrīkst piedot.

 

Hanna Lindberga. Stokholmas virtuve
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 32 min.)

Izcietis cietumsodu, skandalozais fotogrāfs Lennijs Lī atgriezies Stokholmā laikā, kad notiek “Zelta pavārs” balvu pasniegšanas ceremonija. Nejaušība liek Lennijam atkal satikt žurnālisti Solveigu Bergu. Viesu burzmā atskan šāviens…

“Stokholmas virtuve” ir zviedru rakstnieces Hannas Lindbergas otrais romāns.

______________________________________________________________________________________________

JŪLIJS

Dagnija Zigmonte. Pavasara krustcelēs
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 57 min.)

Romāns bijis publicēts 1995. gadā “Latvijas Avīzes” turpinājumos, un šis ir tā pirmais izdevums grāmatā. Romantisks laikmetu iezīmējošs stāsts par 20. gadsimta 90. gadu sākumu Latvijā, kad pēc brīvības un valsts neatkarības atgūšanas sākas jauns periods Latvijas vēsturē.
Galvenie varoņi ir padsmitgadnieki – rīdziniece Maruta un lauku puisis Haralds, kurš stāv savas dzīves un mīlestības pavasara krustcelēs.

 

Sofija Kaspari. Koraļļkoka zemē
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 1 min.)

Vācu rakstnieces Sofija Kaspari aizraujošais, spraigais un aizkustinošais romāns stāsta par vāciešu emigrāciju uz eksotisko Argentīnu 19. gadsimta otrajā pusē.
1863. gada vasarā, izceļojot no Vācijas uz Argentīnu, uz kuģa iepazīstas divas jaunas vācietes: pašpārliecinātā un turīgā Viktorija Santosa un piezemētā Anna Veinbrennere. Abas sievietes dodas pie saviem vīriem, kuri jau iepriekš aizceļojuši uz Jauno pasauli, cerot uz labāku dzīvi. Ilgais laiks, kas abām jāpavada šķērsojot Atlantijas okeānu, viņas satuvina. Tālajā zemē, kas saistās ar lielām cerībām, Viktorijas šķietami saldā dzīve iegrozās pavisam citādi, nekā cerēts, bet Annu pēc ierašanās sagaida šokējoša ziņa…

______________________________________________________________________________________________

JŪNIJS

Inguna Bauere. Palieku tev uzticams. Juris Neikens

Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 42 min.)

Latviešu Dziesmu svētku tēvs Juris Neikens (1826–1868) bija parasts lauku zēns – zemnieka dēls no Limbažu puses, kurš 1843. gadā nonāca Cimzes skolotāju seminārā, kur ieguva ceļamaizi nākotnei – studijām Tērbatas Universitātē un kļūšanai par teologu. Viņš nebeidza pulcināt ap sevi ļaudis un skaidrot viņiem savu pārliecību, rakstīja pamācošus stāstiņus un dzejolīšus, ko publicēja paša izdotajā laikrakstā “Ceļa Biedris”. Līdz paveica to, par ko latvieši viņu pieminēs mūžīgi – 1864. gada maijā Dikļos sarīkoja pirmos apkārtnes koru sadziedāšanās svētkus. Par to vēsturisko romānu autores Ingunas Baueres grāmatā.

 

Dens Brauns. Sākums

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (18 st. 25 min.)

Slavenais kriptotrilleru rakstnieks Dens Brauns iesaista šajā romānā kodus, zinātni, reliģiju, vēsturi un arhitektūru. Hārvardas simbologs – profesors Roberts Lengdons – nonāk bīstamās krustugunīs, meklējot atbildi uz cilvēces mūžīgajiem jautājumiem. Atbilde tiek atrasta, un tā ir šokējoša.

 

Roberts Galbraits. Zīdtārpiņš

Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 33 min.)

Roberta Galbraita, kas, izrādās ir angļu rakstnieces Dž K. Roulingas literārais pseidonīms, kriminālromāns “Zīdtārpiņš” ir otrais ciklā par Kormoranu Straiku un viņa asistenti Robinu Ellakotu. Bez pēdām pazūd rakstnieks Ouens Kvains, kurš nupat ir pabeidzis rakstīt romānu, kurā nežēlīgi kariķēti teju visi viņa paziņas. Ja manuskripts tiktu publicēts, tas sabojātu dzīvi ne vienu vien – tāpēc ir daudz tādu, kuri vēlētos rakstnieku apklusināt. Drīz tiek atrasts Kvaina līķis; viņš ir noslepkavots visai dīvainos apstākļos. Detektīvs Straiks cenšas noskaidrot, kāds motīvs bijis nepieredzēti cietsirdīgajam slepkavam.

 

Dace Judina. Ceturtais kauliņš

Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 25 min.)

Rakstnieces, publicistes Daces Judinas–Nīmanes lasītāju iemīļotās sērijas “Izmeklē Anna Elizabete” septītajā grāmatā pulkvežleitnantam Kaķītim un pārējiem Basa detektīvaģentūras darbiniekiem jāvelk smags vezums – vairākas lietas. Anna Elizabete aizceļojusi uz Austriju, lai baronu Bergu rezidencē pētītu dzimtas arhīvu. Taču miera nav arī Eiropas vidienē – atklājusi viešņai Bergu dzimtas melnos plankumus, traģiskā nāvē mirst Berghofas saimniece Leontīne, un nu Annai šī mīkla jārisina kopā ar Volfsbergas policiju.

 

Tasmīna Perija. Zelta nams

Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 45 min.)

Zelta nams Saulrieta ezera krastā vairāk nekā pusgadsimtu pieder Vaiatu ģimenei. Pēc universitātes absolvēšanas Dženifera Vaiata atgriežas tajā pilna ar cerībām, jo priekšā ir vasara pie ezera. Kad tā beigsies, viņas sirds būs salauzta, ģimene sabrukusi, un sapņi izplēnējuši…

Pēc divdesmit gadiem atgriežas Džims – vīrietis, kuru viņa satika un iemīlēja tai tālajā brīnumainajā vasarā un kurš plāno uzspodrināt Zelta namu līdz tā agrākajam spožumam.

Vai viņiem pietiks drosme visu sākt no gala?