Oriģinālielasījumi

SEPTEMBRIS

Mišels Bisī. Laiks ir slepkava
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (15 st. 58 min.)

Franču rakstnieks Mišels Bisī strādā par ģeogrāfijas profesoru Ruānas Universitātē un raksta romānus. Viņš saņēmis vairāk nekā sešpadsmit literārās godalgas.

Pēc vecāku un brāļa bojāejas avārijā, kas notika pirms divdesmit septiņiem gadiem Korsikā, Klotilde ar vīru un meitu nolemj atgriezties uz salas un pavadīt tur atvaļinājumu. Salā Klotilde satiekas ar vecvecākiem. Un tad viņa saņem vēstuli, kuru parakstījusi viņas mirusī māte Pamela. Šī atgriešanās Korsikā liek Klotildei atcerēties pusaudzes gadus, laiku pirms nelaimīgās autokatastrofas. Autors prasmīgi saglabā lasītājā arvien pieaugošo spriedzi starp pagātni un tagadni un pārsteidz ar finālu.

 

Solvita Denisa–Liepniece. Caps – un ciet jeb Vilks manipulators
Lasa Laura Vinogradova, 2019. gada digitāls audioieraksts (42 min.)

Medijpratības pasaku radījusi Vidzemes Augstskolas docente Dr. sc. comm. Solvita Denisa-Liepniece. Grāmata paredzēta bērniem vecumā no 9 līdz 11 gadiem. Izglītojošs un izklaidējošs stāsts palīdzēs saprast, kā veidojas informatīvā vide, un rosinās bērnus kritiski izvērtēt redzēto vai dzirdēto. Šī grāmata ir autores mēģinājums sarežģītas komunikācijas lietas pasniegt vienkāršā, bērniem vieglāk uztveramā veidā.

Roberts Galbraits. Ļaunuma raža
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (17 st. 35 min.)

Roberta Galbraita darbs “Ļaunuma raža” ir trešais angļu kriminālromānu ciklā par privātdetektīvu Kormoranu Straiku un viņa asistenti Robinu Ellakotu. Robinai tiek piegādāts noslēpumains sūtījums. Atvērusi paciņu, viņa ar šausmām ierauga, ka tajā atrodas nocirsta sievietes kāja. Robinas šefs, bijušais armijnieks, tagad privātdetektīvs Kormorans Straiks, saprot šo notikumu kā nepārprotamu norādi uz viņa pagātni, atgādinot par notikumiem viņa iepriekšējās karjeras laikā. Romāna gaitā lasītājam tiek atklāts, ko tieši Straiks līdzcilvēkiem ir nodarījis. Slepkavības turpinās, kājai seko citas cilvēka ķermeņa daļas. Izmeklēšanas laikā atklājas arī Robinas pagātnes notikumi. Kas ir šis aukstasinīgais un gudrais slepkava?

 

Klusie vēstures veidotāji
Lasa Ieva Maračkovska, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (4 st. 16. min.)

Novadpētniecības grāmatā “Klusie vēstures veidotāji” ir apkopoti 30 stāsti par ievērojamiem cilvēkiem, par kuriem līdz šim skaļi nerunāja. Tie ir cilvēki, kuri ar savu darbu un talantu ir atstājuši “pēdas” Latvijas valsts un redzes invalīdu kopienas attīstībā. Starp viņiem ir kultūras, izglītības un zinātnes darbinieki, sportisti, sabiedriskie darbinieki nevalstiskajā sektorā un citas nozīmīgas personības. Tā grāmatu raksturo sastādītāja Gunta Bite.

 

Martins Pistoriuss, Megana Loida Deivisa. Neredzamais zēns
Lasa Ralfs Dirnēns, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (8 st. 25 min.)

Galvenais varonis ir Dienvidāfrikā dzimušais zēns Martins, kurš bērnībā saslima ar smadzeņu infekciju, zaudēja spēju kontrolēt savas kustības un runāt. Un tad notika kaut kas neizskaidrojams – prāta un kustību spējas pamazām sāka atgriezties. Zēns atbrīvojās no dzīves, kurā bija iesprostots pats savā ķermenī gandrīz 13 gadus. Šīs grāmatas autors ir pats Martins, kurš izstāsta par savu brīnumaino atgriešanos ģimenē, sabiedrībā un dzīvē. Viņš stāsta arī par to, kas notika aprūpes namos un kā cilvēks tur jūtas. Autors tagad dzīvo Anglijā, ir precējies un strādā pie runas atveides programmatūras izstrādes.

 

Kristina Sabaļauskaite. Silva rerum IV
Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 audiokompaktdisks (18 st. 50 min.)

Ceļu pie lasītājiem uzsācis ilgi gaidītais mākslas vēstures zinātņu doktores Kristinas Sabaļauskaites tetraloģijas “Silva rerum” noslēdzošais romāns “Silva rerum IV”. Tas turpina Norvaišu ģimenes stāstu un pabeidz lielo Viļņas sāgu. Romāns vēsta par XVIII gs. otro pusi – par laiku, kad notiek straujas pārmaiņas politikā, ekonomikā un kultūrā, par Baroka un Apgaismības laikmetu lūzuma punktu, kad Lietuvas dižkunigaitija pieredz politisku dekadenci un vienlaikus progresīvu ideju uzplūdus. Šajā procesā bajāri sašķeļas divās nesamierināmās nometnēs: vieni iestājas par veco, bet otri par jaunu pasaules kārtību, kuru ir gatavi aizstāvēt ar savas dzīves izvēlēm.

______________________________________________________________________________________________

AUGUSTS

Dace Judina. Amnēzija
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 2 min.)

Lasītāju iemīļotās rakstnieces Daces Judinas detektīvsērijas Izmeklē Anna Elizabete devītajā grāmatā atkal satiekam visus Pūčmājniekus, kuru dzīves joprojām turpina pīties un šķetināties. Annas Elizabetes un Mika Kaķīša medusmēnesi izjauc Rīgā uzradusies melno džipu banda, kuru pēdas aizved līdz partijai “Māja un ģimene”. Mežāju šosejas piesnigušajā grāvī atrod pagasta priekšnieces Maigas Lācītes apledojušo galvu. Naktīs Pūču salas parkā klīst dīvainas ēnas. Kādu rītu pie Bergu nama ārdurvīm klauvē pārsalusi un atmiņu zaudējusi jauna meitene. No profesora Mihailova privātklīnikas izbēg Līzbetes bijusī draudzene Zane Zālīte, kura ir nolēmusi atriebties visiem un jo īpaši Annai Elizebetei fon Bergai. Starp līķiem, politiku un varaskāri caurvijas sirdslietas, mīlestība, draudzība, savstarpējas attiecības, ģimene, ilgas, gaidas un cerības.

 

Dace Judina. Lāsts
Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 36 min.)

Ceļu pie lasītājiem uzsācis detektīvsērijas Izmeklē Anna Elizabete desmitais romāns Lāsts. Pēc baroneses Annas Rozes fon Bergas ieteikuma pulkvežleitnants Miks Kaķītis kopā ar Annu Elizabeti un tikko apprecinātajiem Kārli un Ievu Sauliešiem dodas ceļojumā uz Vec-Vilku muižu Latvijas un Igaunijas pierobežā, kur saimniekojot sens Bergu dzimtas paziņa Adrians Feldbergs. Vai viņš ir tas par ko uzdodas? Gaidītais dubultmedusmēnesis izvēršas par jaunu neuzkrītošu izmeklēšanu. Ir notikušas zvērīgas jaunas mākslinieces un pilskunga slepkavības. Anna Elizabete dzen pēdas īstam vilkatim. Tikmēr Rīgā, ģenerālis Guntis Boze cīnās ar “dzīvajiem manekeniem”, atvaļinātais ģenerālis Kārlis Bass Latvijas “platajā galā” palīdz jaunības draugam Jezupam risināt vietējā lielsaimnieka mīklainās nāves noslēpumu. Pārdomu raisošais romāns uzdod mūžīgo jautājumu par to, kurus noziegumus var attaisnot un kurus nedrīkst piedot.

 

Hanna Lindberga. Stokholmas virtuve
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 32 min.)

Izcietis cietumsodu, skandalozais fotogrāfs Lennijs Lī atgriezies Stokholmā laikā, kad notiek “Zelta pavārs” balvu pasniegšanas ceremonija. Nejaušība liek Lennijam atkal satikt žurnālisti Solveigu Bergu. Viesu burzmā atskan šāviens…

“Stokholmas virtuve” ir zviedru rakstnieces Hannas Lindbergas otrais romāns.

______________________________________________________________________________________________

JŪLIJS

Dagnija Zigmonte. Pavasara krustcelēs
Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 57 min.)

Romāns bijis publicēts 1995. gadā “Latvijas Avīzes” turpinājumos, un šis ir tā pirmais izdevums grāmatā. Romantisks laikmetu iezīmējošs stāsts par 20. gadsimta 90. gadu sākumu Latvijā, kad pēc brīvības un valsts neatkarības atgūšanas sākas jauns periods Latvijas vēsturē.
Galvenie varoņi ir padsmitgadnieki – rīdziniece Maruta un lauku puisis Haralds, kurš stāv savas dzīves un mīlestības pavasara krustcelēs.

 

Sofija Kaspari. Koraļļkoka zemē
Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 1 min.)

Vācu rakstnieces Sofija Kaspari aizraujošais, spraigais un aizkustinošais romāns stāsta par vāciešu emigrāciju uz eksotisko Argentīnu 19. gadsimta otrajā pusē.
1863. gada vasarā, izceļojot no Vācijas uz Argentīnu, uz kuģa iepazīstas divas jaunas vācietes: pašpārliecinātā un turīgā Viktorija Santosa un piezemētā Anna Veinbrennere. Abas sievietes dodas pie saviem vīriem, kuri jau iepriekš aizceļojuši uz Jauno pasauli, cerot uz labāku dzīvi. Ilgais laiks, kas abām jāpavada šķērsojot Atlantijas okeānu, viņas satuvina. Tālajā zemē, kas saistās ar lielām cerībām, Viktorijas šķietami saldā dzīve iegrozās pavisam citādi, nekā cerēts, bet Annu pēc ierašanās sagaida šokējoša ziņa…

______________________________________________________________________________________________

JŪNIJS

Inguna Bauere. Palieku tev uzticams. Juris Neikens

Lasa Jurģis Vancāns, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 42 min.)

Latviešu Dziesmu svētku tēvs Juris Neikens (1826–1868) bija parasts lauku zēns – zemnieka dēls no Limbažu puses, kurš 1843. gadā nonāca Cimzes skolotāju seminārā, kur ieguva ceļamaizi nākotnei – studijām Tērbatas Universitātē un kļūšanai par teologu. Viņš nebeidza pulcināt ap sevi ļaudis un skaidrot viņiem savu pārliecību, rakstīja pamācošus stāstiņus un dzejolīšus, ko publicēja paša izdotajā laikrakstā “Ceļa Biedris”. Līdz paveica to, par ko latvieši viņu pieminēs mūžīgi – 1864. gada maijā Dikļos sarīkoja pirmos apkārtnes koru sadziedāšanās svētkus. Par to vēsturisko romānu autores Ingunas Baueres grāmatā.

 

Dens Brauns. Sākums

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (18 st. 25 min.)

Slavenais kriptotrilleru rakstnieks Dens Brauns iesaista šajā romānā kodus, zinātni, reliģiju, vēsturi un arhitektūru. Hārvardas simbologs – profesors Roberts Lengdons – nonāk bīstamās krustugunīs, meklējot atbildi uz cilvēces mūžīgajiem jautājumiem. Atbilde tiek atrasta, un tā ir šokējoša.

 

Roberts Galbraits. Zīdtārpiņš

Lasa Dina Kāgane–Kovaļova, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 33 min.)

Roberta Galbraita, kas, izrādās ir angļu rakstnieces Dž K. Roulingas literārais pseidonīms, kriminālromāns “Zīdtārpiņš” ir otrais ciklā par Kormoranu Straiku un viņa asistenti Robinu Ellakotu. Bez pēdām pazūd rakstnieks Ouens Kvains, kurš nupat ir pabeidzis rakstīt romānu, kurā nežēlīgi kariķēti teju visi viņa paziņas. Ja manuskripts tiktu publicēts, tas sabojātu dzīvi ne vienu vien – tāpēc ir daudz tādu, kuri vēlētos rakstnieku apklusināt. Drīz tiek atrasts Kvaina līķis; viņš ir noslepkavots visai dīvainos apstākļos. Detektīvs Straiks cenšas noskaidrot, kāds motīvs bijis nepieredzēti cietsirdīgajam slepkavam.

 

Dace Judina. Ceturtais kauliņš

Lasa Vilnis Bīriņš, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 25 min.)

Rakstnieces, publicistes Daces Judinas–Nīmanes lasītāju iemīļotās sērijas “Izmeklē Anna Elizabete” septītajā grāmatā pulkvežleitnantam Kaķītim un pārējiem Basa detektīvaģentūras darbiniekiem jāvelk smags vezums – vairākas lietas. Anna Elizabete aizceļojusi uz Austriju, lai baronu Bergu rezidencē pētītu dzimtas arhīvu. Taču miera nav arī Eiropas vidienē – atklājusi viešņai Bergu dzimtas melnos plankumus, traģiskā nāvē mirst Berghofas saimniece Leontīne, un nu Annai šī mīkla jārisina kopā ar Volfsbergas policiju.

 

Tasmīna Perija. Zelta nams

Lasa Zane Bičevska, 2019. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 45 min.)

Zelta nams Saulrieta ezera krastā vairāk nekā pusgadsimtu pieder Vaiatu ģimenei. Pēc universitātes absolvēšanas Dženifera Vaiata atgriežas tajā pilna ar cerībām, jo priekšā ir vasara pie ezera. Kad tā beigsies, viņas sirds būs salauzta, ģimene sabrukusi, un sapņi izplēnējuši…

Pēc divdesmit gadiem atgriežas Džims – vīrietis, kuru viņa satika un iemīlēja tai tālajā brīnumainajā vasarā un kurš plāno uzspodrināt Zelta namu līdz tā agrākajam spožumam.

Vai viņiem pietiks drosme visu sākt no gala?