Pasākumi

Pasākumu cikls 2018 “Tu esi Latvija!”

Vērienīgāko notikumu mūsdienu Latvijas vēsturē – Latvijas valsts simtgadi Rēzeknes filiālbibliotēka iecerējusi atzīmēt ar vairākiem pasākumu cikliem, pirmais no tiem – „Tu esi Latvija!”. Šajā pasākumu ciklā visa jubilejas gada garumā katram mēnesim bibliotēkā piešķirta sava tēma.

Janvāris – “Tu esi Tavas valsts sākums!”

„Nesāc no nulles. Sāc no sevis,” teicis dzejnieks Jānis Rokpelnis. Tematiskais pasākums „Jauns gads – jauns sākums”12.janvārī  atklāja doto pasākumu ciklu, aicinot katru sākt ar sevi pašu – domāt labas domas, darīt labus darbus, radīt prieku sev un citiem. Kā arī būt godīgiem, uzticamiem, labsirdīgiem, kāds ir 2018. gada „saimnieks” pēc Austrumu kalendāra – Suns.

Pasākumā "Jauns gads-jauns sākums" Pasākumā "Jauns gads-jauns sākums"

Februāris – “Tu esi Tavas valsts sirds!”

Februārī sirsniņām rotātā bibliotēka aicināja ieklausīties Agneses Ezerrozes teiktajā „Cilvēks ir bagāts ar to, kas ir sirdī”.  Mūsu ikviena sirds pukst Latvijas sirds ritmā. Kā galvenais pasākums februārī – literāro darbu jaunrades akcija “Lai mana sirds būtu laimīgāka…”, kur  filiālbibliotēka aicināja  lasītājus būt aktīviem un  radošiem, un savas sirds sajūtas izteikt dzejolī vai īsā esejā. Popularizējot literatūras krājumu, februārī sagatavotas 3 izstādes. Ārijas Elksnes 90 gadu jubilejai veltītā izstāde “Ārija Elksne – sirds un mīlestības dzejniece” pauda un atklāja to, ko autore izjutusi ar sirdi. “Es varu uzrakstīt dzejā tikai to, ko esmu izlaidusi caur savu sirdi,” teikusi tautā mīlētā dzejniece. Savukārt izstādē “Sirds balsis Rozamundes Pilčeres un Danielas Stīlas romānos” lasītāji varēja izvēlēties kādu romantisku grāmatu drēgnajiem ziemas mirkļiem. Atzīmējot Dzimtās valodas dienu –izstāde „Teci, mana valodiņa, no sirsniņas sirsniņā!

Sirds veselībai kardioloģi iesaka izvēlēties produktus ar prātu. 22.februārī filiālbibliotēka aicināja lasītājus kopā apmeklēt Rēzeknes Centrālo bibliotēku un noklausīties  lekciju “Droša pārtika”. Ko pirkt un ēst? Vai viss, ko reklamē, ir veselīgs? Kam pievērst uzmanību, lasot informāciju uz pārtikas iepakojumiem? Kāda ir lielveikalos nopērkamās pārtikas patiesā kvalitāte un cik drošs ir tās patēriņš? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniedza Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļlatgales pārvaldes pārtikas inspektore Ināra Dzindzuka.

Marts – “Tu esi Tavas valsts uzplaukums!”

Ik gadu marts iezīmē pavasara sākumu un dabas atmodu, uzplaucē pirmās tulpes un narcises, arī cilvēki atplaukst līdzi ziedu krāšņumam, bet svinot Starptautisko Sieviešu dienu, apkārt  uzvirmo sievišķība un viegla romantika. Martā bibliotēkā goda vietā – sievietes un puķes tēls.

21. martā, Pasaules dzejas dienā Rēzeknes filiālbibliotēka aicināja lasītājus uz tematisku pasākumu „Sieviete kā puķe – plaukst un zied”. Pasākuma viešņa, dzejniece no Līvāniem Gaļina Kolenkova iepazīstināja klātesošos ar savu dzīvesstāstu, tā jūtu atspoguļojums sekoja arī viņas dzejā. Dzejniece izjusti deklamēja dzejas vārsmas, kur galvenā varone ir sieviete, nereti viņa pati. Pasākumā autore prezentēja savu jauno dzejas krājumu „Калина горькая”, ko uzdāvināja bibliotēkai. Tā ir jau septītā dzejnieces dāvātā grāmata bibliotēkas krājumā. Pasākuma turpinājumā viešņa ar interesi noklausījās bibliotēkas lasītāju – dzejdaru dzejoļus par sievieti.

Literatūras izstāde „Grāmata ar puķes vārdu” marta mēnesī pārsteidza bibliotēkas apmeklētājus gluži kā uzplaukusi puķu dobe un piedāvāja lasīt grāmatas, kuru nosaukumos minēts kādas puķes vārds. Izrādījās, ka bibliotēkas krājumā visvairāk grāmatu nes puķu karalienes – rozes vārdu. “Puķes ir dabas skaistākie vārdi”(J.V.Gēte).

Priekšlasījumu cikls 2018 “Latvijas leģendārie cilvēki”

Ar sirdi sportā: Latvijas sporta leģendas

16.februārī  Rēzeknes filiālbibliotēka ar priekšlasījumu “Ar sirdi sportā: Latvijas sporta leģendas” uzsāka priekšlasījumu ciklu “Latvijas leģendārie cilvēki”. Ciklā paredzēti 10 priekšlasījumi.

Priekšlasījums par izcilām personībām sportā Priekšlasījums "Ar sirdi sportā: Latvijas sporta leģendas"

Tā kā tieši februārī dzīvojām līdzi  mūsu olimpiešiem, kuri Latvijas vārdu nesa pasaulē Dienvidkorejā notiekošajās 23. ziemas olimpiskajās spēlēs, pirmais priekšlasījums  veltīts izcilām personībām sportā. Mēs pamatoti lepojamies ar Latvijas sportistiem, attiecinot viņu sasniegumus gan uz Latviju, gan paši uz sevi, jūtot piederību Latvijai, savai zemei un tautai. Šoreiz priekšlasījums par visu laiku labāko Latvijas basketbolisti Uļjanu Semjonovu un vistitulētāko Latvijas šķēpa metēju Jāni Lūsi, par  dzīves ceļu, pa kuru viņus vedusi sirds.

Rēzeknē dzimušas, pasaulē uzplaukušas

20. martā notikušais otrais priekšlasījums sniedza informāciju par Latgales sirdī – Rēzeknē dzimušajām un pasaulē uzplaukušajām klasiskās mūzikas zvaigznēm – ērģeļnieci Ivetu Apkalnu un operdziedātāju Kristīni Opolais.

Priekšlasījuma dalībnieki ar interesi klausījās no preses izdevumiem apkopoto informāciju par Ivetu Apkalnu – vienu no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģeļniecēm, kas par savu īpašu misiju uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, propogandējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas. Iveta Apkalna tikusi pie plašas starptautiskas atzinības, sniegusi arī lielu ieguldījumu Latvijas mūzikas dzīves attīstīšanā. “Laika ziņā reizēm gribas saķert galvu. Nesen nospēlēju koncertu Vācijā, naktī sēdos lidmašīnā, nākamajā dienā biju Rēzeknē, bet aiznākamajā – jau koncertā Frankfurtē, “ par mākslinieces koncertdzīvi vēsta izdevums IR (Nr.10,2018). Bibliotēkas lasītāji ar lepnumu atsaucās par izcilās novadnieces izloloto un savai dzimtajai pilsētai dāvāto Starptautisko ēŗģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”.

Arī Kristīne Opolais – pasaules slavu iemantojusī operdziedātāja ar īpašu prieku uzstājas savā bērnības zemē Rēzeknē: “Tās ir mājas. Manas īstās mājas, mana zeme…Mājās, kur visi tevi zina, nekad mākslinieku neuztver kā baltu lapu, daudzi atceras, kāda esi bijusi profesionālā ceļa pašā sākumā, un, protams, salīdzina” (Diena; 30.09.2016). Kristīne Opolais regulāri viesojas pasaules prestižākajos opernamos. Divkārtējā Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte (2006,2011).

Nu jau daudzas pasaulē slavenas un prestižas skatuves iekarojušās, Rēzeknē dzimušās, abas mākslinieces arī Rēzeknes Goda pilsones, spoži nes Latvijas vārdu pasaulē. Noslēgumā priekšlasījuma dalībnieki dalījās atmiņu stāstos, kur kādreiz ceļi krustojušies ar abu slaveno rēzekniešu dzimtām.

Pētnieciska nodarbība sadarbībā ar muzeju

Domājot par mākslas vērtību pieejamību neredzīgiem cilvēkiem, 2018.gada  11. janvārī Rēzeknes filiālbibliotēkā notika pētnieciska nodarbība, kuru vadīja Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja Inese Dundure. Viņa piedāvāja iespēju neredzīgiem bibliotēkas lasītājiem iepazīties ar latviešu vecmeistara Arvīda Egles gleznas pārnesumu taktilos jeb taustāmos grafiskos attēlos.

Attēls no nodarbības par gleznu uztveri neredzīgiem

Darba pieredze muzejā, vadot ekskursijas cilvēkiem ar redzes problēmām, un pēdējā laikā savāktā informācija, Inesei lika aizdomāties par grafiskā dizaina un tehnoloģiju iespēju izmantošanu reproducētu mākslas darbu albuma izveidē, padarot gleznas vai grafikas darba attēlu taktilu, šādi darot tās pieejamas Latgales Kultūrvēstures muzeja apmeklētājiem ar nopietniem redzes traucējumiem.

Attēls no nodarbības par gleznu uztveri neredzīgiem

Nodarbības gaitā, izejot soli pa solim vairākiem grafiskajiem attēliem, vispirms iepazīstot atsevišķi katru priekšmetu un tikai tad visus kopā, cilvēkiem bez redzes atlikuma radās priekšstats par dotās Arvīda Egles gleznas kompozīciju. Radās priekšstats par to, ko viņi nespēj redzēt, piemēram, cik tālu no malas atrodas galds gleznā, kurā vietā stāv vāze utt. Ar pētnieciskās nodarbības palīdzību muzeja darbiniece noskaidroja, vai, pielietojot šo paņēmienu, muzeja gleznas būs vairāk pieejamas un uztveramas neredzīgiem apmeklētājiem.

Pasākumu arhīvs