2017

DECEMBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Kalniete, Sandra

Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos

Lasa Dzidra Liepiņa, 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 57 min.)

Grāmata “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” ir dokumentāls stāsts par autores vecāku un vecvecāku – Dreifeldu un Kalniešu ģimenes locekļu traģiskajiem likteņiem izsūtījumā Sibīrijas gulaga nometnēs un nometinājumā. Šo ļoti personīgo stāstu par tēva un mātes necilvēcīgajām ciešanām Sibīrijā autore veiksmīgi ir sasaistījusi ar svarīgākajiem tā laika Eiropas vēstures un politikas notikumiem, pārliecinoši atklājot, kā nekontrolētas varas gaiteņos pieņemtie lēmumi sakropļo veselu tautu dzīvi uz paaudžu paaudzēm.

http://www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/kalnietes-gramata-ar-balles-kurpem-sibirijas-sniegos-izdota-polu-valoda.a129102/

 

Manfelde, Andra

Virsnieku sievas

Lasa Alda Zariņa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 14min.)

Andras Manfeldes (dz. 1973) romāns “Virsnieku sievas”, kas iznācis vēstures romānu sērijā “Mēs. Latvija, XX gadsimts”, stāsta par Liepājas pilsētas daļu Karostu aizvadītā gadsimta 70. gados.

“…Dzīve divās pasaulēs, kuras savieno izgriežams tilts ar caurlaides posteni, pa vidu – karakuģu un zemūdeņu ceļš. Militāristi un civilisti, krievi un latvieši, savējie un svešie. Dzīve, ko mānīgi viegli pavairot ar melnbaltām plakātu klišejām, bet apaudzēt ar siltu, sajūtās un nozīmēs elpojošu cilvēcisku būtību spēj vien Dievs, māte un rakstnieka talants,” tā Vents Zvaigzne.

 

Ārzemju literatūra

 

Šahs, Tahirs

Kalifa nams. Gads Kasablankā

Lasa Zane Bičevska, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 58 min.)

Žurnālista un rakstnieka Tahira Šaha (dz. 1960) aizraujošs, jautrs un lieliski uzrakstīts ceļojuma romāns par gadu ilgu piedzīvojumu Marokas Karalistē, kur līdzās sadzīvo mūsdienas un viduslaiki, un raisās stāsts kā maģisks un daudzšķautņains dārgakmens…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Пилчер, Розамунда

Возвращение домой

Читает Таня Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2006 года, 2 компакт-диска (43 ч. 15 мин.)

Роман в 2-х томах.

Родители Джудит Данбар уезжают в Сингапур, а она остается в Англии, в пансионе «Школы святой Урсулы», где знакомится с Лавди Кэри-Льюис. Аристократическое семейство Кэри-Льюисов становится для Джудит второй семьей. В их доме она переживает первую любовь и первые разочарования. А потом начинается война. Джудит решает идти служить в армию. Однажды в короткие дни отпуска в военном Лондоне она встречает того, кто станет ее судьбой. Но как много еще предстоит пережить героям Пилчер на пути к счастью, к своему дому…

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča
LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

NOVEMBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Celmiņa, Helēna

Kā plika pa nātrām

Lasa Dzidra Liepiņa, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 37 min.)

Biogrāfiskajā grāmatā “Kā plika pa nātrām” (dz. 1998) Helēna Celmiņa (1929–2017) stāsta par savu, daudz cietušo un virpuļu virpuļiem izdzīvoto dzīvi.

12 gadus bez pajumtes! Pareizie un nepareizie cilvēki gulēja dzīvokļos, man bija jāguļ kāpņu telpās, siena kaudzēs un ziemas salā – uz ielas. Tādējādi jēdzieni kā ģimene, saticība, mīlestība, žēlastība un laime man bija sveši. Galēja izmisuma brīžos gribējās izaicināt likteni un kaitināt čekistus. Nepazinu bailes, jo man nebija ko zaudēt. Visu mūžu izmisīgi un maniakāli meklējusi taisnību, bet nekur neesmu atradusi.

/Helēna Celmiņa, autore/

 

Celmiņa, Helēna

Sievietes PSRS cietumos

Lasa Dzidra Liepiņa, 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 14 min.)

Helēna Celmiņa (1929–2017) bija latviešu rakstniece, māksliniece, nacionālās pretošanās kustības dalībniece, bijusī politieslodzītā. Pēc atbrīvošanas izraidīta no PSRS, pēc septiņpadsmit gadu trimdas 1994. gadā kopā ar vīru atgriezās Latvijā.

Dokumentāls vēstījums ar autores ilustrācijām aptver laiku no 1962.–1966. gadam, kad PSRS oficiāli paziņoja pasaulei, ka valstī pastāv vārda un sapulču brīvība un ka nav politisko ieslodzīto.

Grāmatā aprakstītais precīzi attēlo tajā laikā piedzīvoto, gan traģisko, brutālo un bēdīgo, gan arī smieklīgo un līdz absurdam idiotisko padomju mentalitāti.

 

Dziļums, Alfrēds

Saplēstā krūze

Lasa Daina Lorence, 1990. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 22 min.)

Romāns “Saplēstā krūze” ir viens no Alfrēda Dziļuma (1907–1976) spilgtākajiem un mākslinieciski pārliecinošākajiem darbiem. Tajā stāstīts par strādīgās ganu meitenes Nates un vieglprātīgā, paputējušā saimniekdēla Ērika sarežģītajām attiecībām. Nate ir gatava ziedot visu saimnieces godam, savukārt Ēriks negrib būt vergs nevienam − ne savai zemei, ne Nates iegribām. Neatlaidīgi un droši mazā Nate iet pretī savam izvēlētajam mērķim…

 

Gailīte, Skaidrīte

Viens vienīgs elpas vilciens

Lasa Līga Liepiņa, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 20 min.)

Latviešu rakstnieces Annas Skaidrītes Gailītes (dz. 1940) grāmata ir stāstījums par kādas dzimtas traģisko likteni gandrīz gadsimta garumā. Centrālais tēls ir vienkārša, stipra lauku sieviete Leontīne, kura ar savu mīlestības spēku izglābj ģimeni no posta un iznīcības. Kaut arī Leontīnes mūžs pagājis kā viens vienīgs elpas vilciens, atstātais mantojums ir viņas dzīves vislielākais guvums. Nē, tās nav materiālas vērtības. Tā ir bērniem un mazbērniem nodotā gara bagātība, kas viņiem palīdz iziet pasaulē un gūt panākumus. Grāmata apliecina cieņu iepriekšējām paaudzēm un liek cerīgi lūkoties nākotnē.

 

Geidāne, Milda

Puisiķciems

Lasa Aivars Bogdanovičs, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 15 min.)

Grāmatu sērijas “Lata romāns” latviešu rakstnieces Mildas Geidānes (1928–2004) darbā “Puisiķciems” ir parādīts, kā dzīvo mūsu “mazais cilvēks” šodien laukos, kur stiprie iztur, vājie salūst. Īstu prototipu romāna tēliem nav. Tikai no dažādiem autorei zināmiem cilvēkiem paņemtas viņu raksturīgākās īpašības, un viņi neviens nedzīvo Puisiķciemā.

 

Kudapa, Maija

Ābolu laiks, kartupeļu laiks

Režisors Imants Skrastiņš.

Lomās: Ingrīda Grass, Ingrīda Zemzare, Aīda Ozoliņa, Līga Videniece, Guntis Skrastiņš, Enriko Avots, Gundars Āboliņš, Jānis Kalnups, Indra Burkovska, Rūdolfs Plēpis.

Ierakstīts [1985.] gadā, (59 min.).

Maijas Kudapas (dz. 1937) lugas notikumi risinās pagājušā gadsimta 80. gados. Stāsts ir par 9. klases skolēniem un viņu skolotāju, kuri devušies uz laukiem talkas darbos, bet bieži šie plāni tiek aizkavēti, gan tehnisku ķibeļu, gan, sliktas darba organizācijas dēļ. Neskatoties ne uz ko, jaunieši slepus rīko satikšanos, iemīlas, šķiras, novērtē un arī pazobojas viens par otru.

 

Latviešu karazēnu stāsti: rakstu krājums

Lasa Uldis Deisons, 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 18 min.)

“Izvēloties šai grāmatai materiālus, centos parādīt bijušo Latviešu Gaisa spēku izpalīgu dienesta gaitas dažādās vietās un vienībās, viņu gūsta gaitas dažādo valstu gūstekņu nometnēs, pēckara laiku, atgriešanos dzimtenē, otro dienestu dažādo valstu militārās struktūrās, kā arī mītnes zemju “iekarošanu” bez ieročiem,” grāmatas priekšvārdā raksta bijušais Gaisa spēku palīgs un krājuma sastādītājs Oskars Vizulis.

 

Ārzemju literatūra

 

Adlere, Elizabete

Lidojums uz ērgļa spārniem

Lasa Līga Liepiņa, [1984.] gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 24 min.)

Angļu rakstnieces Elizabetes Adleres (dz. 1950) romānā mirusi Popija Melorija. Tiek meklēts mantinieks daudziem miljoniem. Kas ir bijusi Popija un kā tā tikusi pie milzu bagātības, cenšas noskaidrot žurnālists Maiks Prestons. Patiesību par miljonāri nezina neviens. Nelokāma sieviete – tā viņu raksturo Maiks un atklāj Popijas dzīves gaitas jau kopš agras jaunības.

 

Kellija, Ketija

Viss sākās ar Parīzi

Lasa Ieva Maračkovska, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (20 st. 36 min.)

Īru rakstnieces Ketijas Kellijas (dz. 1966) grāmata rosina izbaudīt lielā dzīves ceļojuma mazos dārgumus un ikdienas prieka mirkļus. Eifeļa torņa virsotnē gavilējošu tūristu acu priekšā jauns vīrietis bildina savu draudzeni.

Šajā mirklī viss pārvēršas, un ne jau tikai laimīgā pāra dzīvē vien. Tas notiek arī ar viņu ģimenēm un draugiem, kuri gaida viņus atgriežamies mājās no Parīzes.

Kā putojošs kauss, pārpilns mīlestības un sirds siltuma, šis atvasarīgās noskaņās radītais romāns atveldzē prātu un sasilda dvēseli.

 

Linka, Šarlote

Pieviltā

Lasa Ināra Martinsone, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (22 st. 04 min.)

Vācu rakstnieces Šarlotes Linkas (dz. 1963) romāns ir aizraujošs stāsts par to, kā reiz izdarīta izvēle dramatiski maina vairāku cilvēku dzīvi.

Keita Linvila, Skotlendjarda izmeklētāja, ir zaudējusi vienīgo tuvo cilvēku, kad viņas tēvs tiek atrasts savā mājā nežēlīgi noslepkavots. Tajā pašā laikā kāda londoniešu ģimene dodas brīvdienās. Vientuļā mājā Jorkšīras tīrelī scenāriju autors Džonass Kreins cer paglābties no draudošā izdegšanas sindroma. Ar viņu kopā ir sieva un mazais dēlēns. Ričarda Linvila slepkavības izmeklēšanas gaitā atklājas, ka brutāli nogalināti vēl divi viņam labi pazīstami cilvēki…

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Latviešu literatūra

 

Jaunsudrabiņš, Jānis

Baltā grāmata

Lasa Dzidra Liepiņa, 1984. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 24 min.)

Prozas lielmeistara Jāņa Jaunsudrabiņa (1877–1962) bērnības atmiņu stāstījumi apkopoti “Baltajā grāmatā” mazā Janča skatījumā. Īsajos stāstiņos parādītas ainas no lauku ļaužu ikdienas dzīves, raksturoti viņu darbi, ieražas, sadzīve un attēlotas kalpu dienu gaitas, viņu prieki un bēdas deviņpadsmitā gadsimta pēdējo gadu lauku dzīvē Augškurzemē četru gadalaiku ritējumā.

 

Ārzemju literatūra

 

Ness, Patriks

Septiņas minūtes pēc pusnakts

Lasa Alda Zariņa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 5 min.)

Vairākām medaļām apbalvotais amerikāņu rakstnieka Patrika Nesa (dz. 1971) romāns “Septiņas minūtes pēc pusnakts” ir pārvērtis pāragri mirušās rakstnieces Šivonas Daudas ideju stāstā.

Briesmonis ieradās pēc pusnakts. Bet ne jau briesmoni Konors O’Mailijs bija gaidījis. Viņš bija gaidījis vienu no saviem murgiem: to, kas viņam rādījies gandrīz katru nakti, kopš mamma uzsāka ārstniecības terapiju, to, kur ir tumsa, vējš un kliedzieni.

Briesmonis tomēr ir citāds. Viņā ir kaut kas sens, kaut kas mežonīgs. Un viņš vēlas no Konora kaut ko briesmīgu.

VIŅŠ VĒLAS PATIESĪBU.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Лацис, Вилис

Каменистый путь

Читает Ирина Спилва, запись 2000 года, 1 компакт-диск (11 ч. 6 мин.)

Действие романа латышского писателя Вилиса Лациса (1904–1966) происходит в начале XX века в Латвии. Сын грузчика Роберт Ливиньш, преодолевая на своём пути всевозможные трудности, становится архитектором. Полюбив дочь фабриканта Ливию, герой, желая остаться независимым, просит девушку отказаться от приданого. Однако Ливия не желает понимать возлюбленного и, более того, требует от Роберта порвать отношения со своими бедными родственниками, которые могут скомпрометировать её семью.

 

Ārzemju literatūra

 

Дюма, Александр

Графиня де Монсоро

Читает Кира Серова, запись Эстонской библиотеки для слепых 2003 года, 1 компакт-диск (28 ч. 34 мин.)

Действие романа знаменитого французского писателя Александра Дюма (1802–1870) происходит в эпоху гугенотских войн, во времена правления Генриха III. Но исторические события – описанные ярко и убедительно – являются лишь фоном сложной любовной интриги. Коварству, развращенности и лицемерию королевского двора автор противопоставляет благородство, искренность и верность бесстрашного графа де Бюсси и его возлюбленной Дианы.

 

Скуинь, Зигмунд

Кровать с золотой ножкой

Читает Мария Карповичь, запись 1997 года, 1 компакт-диск (18 ч. 23 мин.)

Роман Зигмунда Скуиня – хроника рода Вэягалов от середины прошлого столетия до наших дней. Два брата – капитан Ноас и крестьянин Август – символизируют два основных направления трудовой жизни латышского народа. Их потомки, люди разных социальных слоев и профессий, воссоздают пеструю и все более усложняющуюся мозаику жизни. Через роман проходит легенда о золоте Ноаса, давшая название всей книге.

Читатель познакомится с интересными людьми, примечательными судьбами. В романе серьезное перемежается с иронией и даже комическими сценами, реальность – с домыслом и фантазией.

 

Булгаков, Михаил

Собачье сердце

Читает Роман Киселёв, запись Санкт-Петербургской библиотеки для слепых 1998 года, 1 компакт-диск (3 ч. 50 мин.)

В повести Михаила Булгакова (1891–1940) «Собачье сердце» самая глубокая мистика и самый смелый вымысел так тесно переплетаются с реальной жизнью, что никакая фантастика уже не кажется невозможной. Небывалый эксперимент по пересадке гипофиза от человека собаке приводит к созданию новой личности. Но цепкая натура трактирного балалаечника – к несчастью, мерзкая, наглая, неблагодарная – подавляет благородное собачье сердце, и профессору ничего не остаётся, как совершить обратное превращение…

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

OKTOBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Brīdaka, Lija

Melnās ogas

Lasa Līga Liepiņa, 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 3 min.)

Latviešu rakstniece Lija Brīdaka (dz. 1932) rubrikā “Autore par sevi” raksta: ““Melnās ogas” ir, kā mēdz sacīt, patiess stāsts tajā nozīmē, ka romānā aprakstītajiem līdzīgus notikumus es pārdzīvoju kopā ar manu draudzeni – patstāvīgu, lepnu, jūtīgu un gudru sievieti, atvērtu visam daiļajam un labajam pasaulē. Viņa nebija sagatavota pēkšņi uzbrukušajai nelaimei – bet varbūt nākotne citādi apzīmēs šo nedienu. Tikai atskatoties pagātnē, mēs spējam īsti novērtēt to, kas ar mums noticis. Kā līdz šai atklāsmei izdzīvot, nesalūzt un nezaudēt savu cilvēcisko pašvērtību? Man šķiet, kaut maza daļa pašironijas un humora spēj palīdzēt vienmēr.”

 

Janovskis, Gunars

Novakare

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 21 min.)

Trimdas latviešu rakstnieka Gunara Janovska (1920–2000) romānā “Novakare” (1980) aprakstīta veco ļaužu mītne Anglijā “Indrāni”. Romāns ir nesteidzīgs vēstījums par “Indrānu” mītnes ļaužu dzīvi, ikdienu un svētkiem, par akla vīra Zaļlazdas, kurš zaudējis redzi kādā avārijā ogļu šahtā, draudzību ar jaunu meiteni Astridu.

 

Janovskis, Gunars

Pēc pastardienas

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 07 min.)

Trimdas latviešu rakstnieka Gunara Janovska (1916–2000) romānā “Pēc pastardienas” (1968) atainotas jauna latvju kareivja – dezertiera gaitas Vācijā. Pāri izpostītajai zemei tikko vēlies padomju karaspēks. Tukšu vēderu, skrandās ģērbies – tāds mūsu varonis sastop Ievu. Divatā ir gan vieglāk, gan grūtāk īstenot vārgo cerību – nokļūt Rietumu zonā. Apkārt klejo uzvarētāju marodieri un slepkavas…

 

Rūja, Valdis

Juglas vitrāžas: Rīgas Vidzemes priekšpilsētas grāmata

Lasa Zigurds Neimanis, 2004. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (4 st. 15 min.)

Grāmatas autors Valdis Rūja — dzejnieks, rakstnieks, aktieris un kultūras darbinieks (īstajā vārdā Valdis Kriķis, dz. 1928) ar divriteni apbraukāja Juglu, tās tuvāku un tālāku apkaimi. Uzticamais draugs divritenis dzejniekam esot palīdzējis ieraudzīt Juglu pavisam citādu. Daļa no šī redzējuma iemūžināta grāmatā „Juglas vitrāžas”.

 

Simanovičs, Kaspars

Torņakalna sprediķi: Mīlestības ceļš no pārejošā uz paliekošo, 2014-2015

Lasa Sandra Lavrinoviča, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 6 min.)

Rīgas Lutera draudzes mācītāja Kaspara Simanoviča (dz. 1972) sprediķu izlasē “Torņakalna sprediķi” iekļautas pēdējo divu gadu laikā Latvijas lielākās luterāņu draudzes dievkalpojumos teiktās svētrunas, kas sakārtotas atbilstoši četriem gadalaikiem – Ziema, Pavasaris, Vasara, Rudens.

Autors uzskatāmi parāda, ka mūžīgajām tēmām allaž ir iespējama svaiga un mūsdienīga interpretācija un aicina pārvarēt ieraduma spēku un palūkoties uz realitāti ar jaunām acīm, lai atrastu Mīlestības ceļu, kurā ikvienam ir iespējama pilnvērtīga savas dzīves izdzīvošana.

 

Ārzemju literatūra

 

Holta, Viktorija

Jūdas skūpsts

Lasa Dzidra Liepiņa, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (17 st. 48 min.)

Angļu rakstnieces Viktorijas Holtas (1906–1993) romāna “Jūdas skūpsts” galvenā varone Filipa nolemj izdibināt patiesību, kad uzzina, ka viņas māsa Frensīna nežēlīgi noslepkavota, turklāt bijusi iejaukta kādā skandalozā notikumā, kas piesaistījis plašas publikas uzmanību ārzemēs, uz kurieni nelaiķe aizbēgusi kopā ar savu noslēpumaino mīļāko.

Cenzdamās izzināt visu par māsas likteni, meitene rīkojas ļoti pārdroši un atklāj tiešām šaušalīgus faktus, pati arvien vairāk iesaistīdamās kādā draudīgā, mīklainā spēlē, kuras likme var būt pat dzīvība.

 

Holta, Viktorija

Tālās salas saimnieks

Lasa Dzidra Liepiņa, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 12 min.)

Šajā Viktorijas Holtas (1906–1933) romānā stāstīts par to, kā pēc vecāku nāves Ellena Kellaveja vada savas dienas bagāto radu nama aizbildniecībā. Meitenes nākotne nebūt nešķiet daudzsološa, taču pavisam negaidīti viņu bildina bagātās Karingtonu dzimtas atvase Filips. Piemīlīgajai Pelnrušķītei teju jāuzlaiko kristāla kurpīte, kad notiek traģēdija – kādu rītu Filipu atrod mirušu. Dramatiskā notikuma satriekta, Ellena nekur nevar rast sirdsmieru, taču tad saņem vēstuli no tēva radiem, ar kuriem nav pazīstama. Atsaukdamās ielūgumam, viņa dodas uz kādu teiksmainu salu, kas izrādās Kellaveju dzimtas īpašums. Īpašumam mēdz būt mantinieki…

 

Holta, Viktorija

Tīģera lēciens

Lasa Dzidra Liepiņa, 1997. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 50 min.)

Ešingtonu pērles – pats lieliskākais un pilnīgākais juvelierizstrādājums pasaulē. Šis nolādētais mantojums savulaik bijis gan apliecinājums laulības svētumam, gan mūžīgas un padevīgas verdzības simbols.

Taču Sārai nav pat īstas nojausmas par traģēdijām un sāpēm, ko nesīs šī ģimenes relikvija. Viņa nezina arī to, ka vīrieti, kuru tik kaislīgi iekārojusi, nespēs iemīlēt nekad.

Kas maksā dārgāk – pērles vai patiesas, neviltotas jūtas?

Par to visu uzzināsiet šajā angļu rakstnieces Viktorijas Holtas (1906–1933) romānā.

 

Kristi, Agata

Villa “Palsais zirgs”

Lasa Uldis Deisons, 1997. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 08 min.)

Angļu detektīvromānu lielmeistares Agatas Kristi (1890–1976) romāns rada mistisku noskaņu.

Par bijušo viesnīcu “Palsais zirgs” klīst visādas runas. Apkārtnes ļaudis tenko, ka tagadējā nama iemītnieces nodarbojas ar melno maģiju, pesteļo un spēj nogalināt ar domu spēku vien. Vai izmeklētājam Markam Īstbrūkam, kurš netic nevienam, ļoti aizraujas ar to, ko dara, riskē ar visu, lai atklātu patiesību un viņa azartiskajai draudzenei Džindžerai izdosies noskaidrot vecās viesnīcas noslēpumu, svētā tēva nāves iemeslu un vai cilvēku var nogalināt no attāluma pēc pasūtījuma?

 

 

Larka, Sāra

Sarkano mangrovju sala

Lasa Ināra Martinsone, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (24 st. 38 min.)

Vācu rakstnieces Sāras Larkas (dz. 1958) aizraujošās Karību sāgas otrā grāmata.

Ir 1753. gads, Jamaikas plantācijās dzīve rit rāmi un mierīgi un vienīgie satraukumi ir par to, ka Deidrei būtu laiks iziet pie vīra. Jaunais ārsts Viktors Difrēns lūdz viņas roku. Kāzu ceļojumā abi jaunieši dodas uz Sandomingo Espanjolas salā, bet tur Deidri gaida sastapšanās, kas mainīs viņas dzīvi uz visiem laikiem…

Jefe, atstājis Kaimanu salās savu māti Maanu, kļūst par drošsirdīgu pirātu, kas nebaidās riskēt. Jefem un Deidrei būs lemts satikties, un šī tikšanās kļūs liktenīga abiem, jo viņi vairs neatceras viens otru…

 

Lekberga, Kamilla

Bākas sargi

Lasa Andra Jākobsone, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 3 min.)

Detektīvžanra cienītājiem piedāvājam aizraujošo zviedru rakstnieces Kamillas Lekbergas (dz.1974) romānu.

Brīdī, kad Fjelbakā notiek aktīva gatavošanās smalkas viesnīcas atklāšanai – tiek pastrādāta negaidīta un noslēpumaina slepkavība – nošauts pašvaldības finanšu direktors Matss Sverīns – pēc dabas laipns un patīkams, bet tajā pašā laikā noslēgts cilvēks, kas savu privāto dzīvi vienmēr turējis slepenībā.

Noziegumam pa pēdām seko izmeklētājs Patriks Hendstrēms ar savu komandu un allaž zinātkārā rakstniece, viņa sieva Ērika…

 

Londons, Džeks

Sniegu meita

Lasa Jānis Ābols, 1974. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 29 min.)

Amerikāņu rakstnieka Džeka Londona romāna “Sniegu meita” darbība norisinās Jukonā (Kanāda). Stāsta galvenā varone Frona Velza – meitene no nodrošinātas labklājīgas ģimenes, Stenfordas absolvente. Fronas Velzas tēva paziņas neieredz meiteni par viņas atklāto, vienkāršo dvēseli un tuvajām attiecībām ar zemāko sabiedrības slāņu cilvēkiem, tāpēc Frona aizbrauc uz ziemeļiem, uz Jukonu.

 

Simpsone, Doroteja

Pēdējoreiz redzēta dzīva

Lasa Aivars Bogdanovičs, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 44 min.)

Šajā dinamiskajā romānā angļu detektīva romānu autore Doroteja Simpsone (dz. 1933) aprakstījusi ļoti talantīgā detektīvinspektora Luka Teneta gaitas

Pēc divdesmit gadu prombūtnes Starrendenā ierodas Elisa Parnela. Jau pēc dažām stundām viņa tiek noslepkavota. Kāpēc?

Vai cēlonis slepkavībai meklējams Elisas skaistumā un veiksmīgajā biznesa darbībā? Bet varbūt senākā pagātnē?

Šo slepkavību izmeklē inspektors Luks Tenets un viņa uzticamais palīgs seržants Maiks Lainhems. Pamazām atklājas Elisas līdzšinējā dzīve – viņas slimīgā vēlēšanās atbrīvoties no savas pagātnes.

 

Teilore, Katrīna

Daringemhola. Atgriešanās

Lasa Zane Bičevska, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 49 min.)

Triloģijas “Daringemhola” 3. grāmata.

Bens Sterlings atgriežas Daringemholā kopā ar Keitu. Viņš pārdevis savu daļu firmā, lai glābtu muižu no ūtrupes. Tomēr vietējiem viņa plāni šķiet pārāk pārdroši, pārāk ārzemnieciski un jo īpaši tiem pretojas un iebilst tēvocis Timotijs. Viņš izmanto ikvienu iespēju, lai uzkurinātu pretestību “jaunajam” titula mantiniekam, un Benam ik dienu jāsaskaras ar apkārtējo nelabvēlīgu attieksmi, līdz viņš pats sāk apšaubīt, vai ir vērts tērēt laiku un līdzekļus Daringemholā. Keita mudina Benu pieņemt bijušā biznesa partnera piedāvājumu un atgriezties Ņujorkā.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Ārzemju literatūra


Elkota, Luīza Meja

Mazās sievietes

Lasa Līga Liepiņa, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 18 min.)

Slavenās amerikāņu rakstnieces Luīzas Mejas Elkotas (1832–1888) romāns vēsta par četru bērnu ģimeni Amerikā 19. gs. sešdesmitajos gados. Lasītājs iepazīst un iemīl grāmatas varones, četras māsas – Megu, Džo, Betu un Emiju, ko tētis mīļi dēvē par savām “mazajām sievietēm”. Saistošos notikumos atklājas meiteņu stipri atšķirīgie raksturi un arī tās pamatvērtības, kas viņas vieno,- krietnie tikumi, ko ieaudzina saskanīga ģimene.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Лоуэлл, Элизабет

Дождь в пустыне

Читает Кристина Кокина, запись 2017 года, 1 компакт-диск (6 ч. 45 мин.)

Холли Шаннон Норт втайне всю жизнь была верна своей первой любви к Линкольну Маккензи. Однажды прекрасная топ-модель возвращается в городок, где прошла ее юность, где по-прежнему обитает ее любимый. Но как же ожесточили Линкольна прожитые годы, каким же трудным для Холли будет путь к его сердцу…

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

SEPTEMBRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Janševskis, Jēkabs

Līgava: mīlestības romāns četrās grāmatās

Lasa Uldis Deisons, 1996. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (34 st. 49 min.); CD 1 (17 st. 33 min.), CD 2 (17 st. 16 min.)

Jēkabs Janševskis (1865–1931) romānu “Līgava” nosaucis par mīlestības romānu, jo visām četrām grāmatām cauri vijas muižas dārznieka dēla Matīsa un viņa izredzētās meitenes Ciebas mīlestības stāsts.

Romānā autors apraksta gan barona Tēzena dzīvi un tās beigu posmu un viņa cilts iznīkšanu, gan tā laika Tērbatas studentu dzīvi, gan Ciebas kopdzīvi ar veco baronu Tēzenu un viņu bērnu likteņus, gan gājēju ļaužu un muižnieku attiecības, kā arī pašu kungu personiskās un ģimenes problēmas.

 

Nemiera, Linda

Kaķa lāsts

Lasa Olga Vītoliņa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 11 min.)

Lindas Nemieras (Dreimanes) (dz. 1981) trešais fantāzijas romāns “Kaķa lāsts” ir neparasts, jo tajā apvienojas gan fantāzijas žanra, gan detektīva iezīmes.

Mūsdienu Rīga, šķietami parasta reklāmas firmas darbinieces Leonīdas Fēliksas dzīve – darbs, draudzenes, puisis, reizēm kāda izklaide, – un pēkšņi tas viss sagriežas kājām gaisā. Tomēr biznesa vides rūdījums un vēss prāts palīdz viņai izkļūt pat no visbīstamākajām situācijām, atrisināt mīklainus nāves gadījumus un iegūt jaunus draugus un ienaidniekus. It īpaši, ja padomus sniedz gan īsta latviešu šamane, gan baltkrievu ragana piektajā paaudzē.

 

Priede, Gunārs

Ceturtdienas ciemiņi: lugas radioiestudējums

Iestudējumā darbojas Anta Krūmiņa, Harijs Gerhards, Astrīda Gulbe, Astrīda Vecvagare, Valdis Birģelis, Ludmila Leimane, Tamāra Soboļeva, Aldis Kusiņš, Inese Pabērza, Kaspars Pūce, Gints Kalniņš, Velta Skurstene, Līga Liepiņa, Mairita Krūmiņa, Egīls Valčs.

Režisors Jānis Vītoliņš.

1992. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (1 st. 36 min.)

Pazīstamais un populārais latviešu dramaturgs Gunārs Priede (1928–2000) ar mazāk zināmo lugu “Ceturtdienas ciemiņi” drosmīgi un atklāti aizsāk sarunu par sabiedrībā samilzušām problēmām. Lugas dramaturģijas pamatā ir konflikts, kas rodas starp sapni par brīvu Latviju un reālu jauno brīvo Latviju.

 

Prūsa, Emīlija

Gaismu sauca, Gaisma ausa…: Senā Saulvede

Lasa Dzidra Liepiņa, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 3 min.)

Romānu “Gaismu sauca, Gaisma ausa…” Emīlija Prūsa (dz. Dzenīte, 1878–1950) rakstījusi balstoties uz laikabiedru atmiņām, ievīdama tajā savas pašas jaunības atmiņas un pārdzīvojumus. Iespējams, pagātnes tuvums neļāva E. Prūsai saukt vietlatviešus viņu dzimtas vārdos un kā romāna darbības vietu minēt Vietavu. Tāpēc darba sākotnējais nosaukums bija “Senā Saulvede”.

Romāns stāsta par pirmās Atmodas laiku Vietavas – Odzienas novadā, kas 19. gs. beigās bija viens no gaišākajiem novadiem Baltijā.

Pirmizdevumu romāns piedzīvo tikai tagad – pusgadsimtu pēc savas tapšanas.

 

Stavro, Andris

Aleksandrs Laime un viņa Zelta upe

Lasa Uldis Deisons, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (4 st. 49 min.)

Šis ir dokumentāls dzīvesstāsts, kura pamatā ir Aleksandra Laimes piezīmes un dokumenti, arhīvu materiāli, publikācijas, notikumu dalībnieku un aculiecinieku atmiņas un versijas.

Pirmo reizi par Laimi uzzināju 1989. gada decembrī, kad žurnālā “Time” pamanīju aprakstu “Patvērums gandrīz ārpus laika” – par kādu savādnieku latvieti, kurš ilgus gadus dzīvo “vienkāršu un patiesu dzīvi” vientulībā Venecuēlas džungļos.

/Andris Stavro, autors/

 

Ārzemju literatūra

 

Japāņu detektīvs

Lasa Jānis Ābols, 1986. gada ieraksts, digitāls (23 st. 57 min.)

Itampo Edogava stāsts “Nezvērs tumsā” ir psiholoģisks detektīvs, kurā noziegums tiek atklāts ar dažādu loģisku prāta spriedumu palīdzību.

Sejiči Morimuras romāna “Cilvēcības apliecinājums” risinātas sociālas un morālas mūsdienu Japānas problēmas: tajā izjusti un aizrautīgi stāstīts par Džonija Heivarda traģisko likteni, viņam ierodoties Japānā, par populāro televīzijas un žurnālu komentētāju Jasugi Kjoko un viņas bērnu gadiem.

Romāna “Tuksneša zeme” autors Seičo Macumoto savā darbā šausta mūsdienu Japānas buržuāzisko sabiedrību, stāsta par diplomāta Nogami Keničiro mīklaino nāvi un «atdzimšanu» un par viņa meitas Kumiko piedzīvojumiem.

Sastādījis Edgars Katajs.

 

Kūpere, Gvena

Homēra odiseja: stāsts par bezbailīgo kaķi, ko viņš man iemācīja par dzīvi un mīlestību

Lasa Indra Veipa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 28 min.)

Amerikāniete Gvena Kūpere (dz. 1971) savā autobiogrāfiskajā prozā stāsta par savu dzīvi ar kaķiem.

Tas ir burvīgs stāsts par attiecībām starp cilvēku un kaķi, par draugu nenodošanu un izejas meklēšanu, par to, ka mīlestība nav acīm saredzama, tā ir neizmērojama un arī par to, cik daudz cilvēkam var dot dzīvnieks un otrādi. Gvenai jau ir divi kaķi, slikti atalgots darbs un nesen salauzta sirds. Kādu dienu Gvenai piezvana pazīstama veterinārārste un pastāsta par trīs nedēļas vecu kaķēnu bez acīm…

 

Molnārs, Ferencs

Lilioms: ārpilsētas leģenda: Nacionālā teātra iestudējums

Lomās: Ģirts Jakovļevs, Astrīda Kairiša, Irīna Tomsone, Elza Radziņa, Zigurds Neimanis, Kārlis Trencis, Jānis Kubilis, Ieva Mača, Maiga Grīnberga, Rasma Garne, Vaironis Jakāns, Egons Beseris, Imants Adermanis, Kārlis Zušmanis, Kārlis Ozols, Haralds Topsis, Jūlijs Bebrišs, Egons Maisaks, Arno Upenieks, Jānis Mētra, Maruta Feldmane, Viktors Gruziņš.

Latvijas Radio 1981. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (2 st. 38 min.).

Dziesmu tekstu autors Māris Čaklais.

Tulkotāja no ungāru valodas Elga Sakse.

Mūzikas autors Imants Kalniņš.

Radioieraksta varianta režisors Ēriks Brītiņš.

Teicējs un režisors Alfrēds Jaunušans.

 

Nesbē, Jū

Sarkankrūtītis

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (18 st. 08 min.)

Norvēģu rakstnieka Jū Nesbē (dz. 1960) grāmata “Sarkankrūtītis” par detektīvu Hariju Holu tika izdota Norvēģijā 1997. gadā. Tā vēsta par laiku, kad Hols pirmo reizi sastopas ar savu mūža mīlestību Rakeli Fauki. Šajā grāmatā Jū Nesbē pievērsies politikai un Otrā pasaules kara laika noziegumiem. Norvēģijā tiek uzietas ļoti reta un dārga snaiperu ieroča Märklin pēdas. Detektīvs Harijs Hols sekojot neonacistu aktivitātēm Oslo, netīši tiek iejaukts notikumos, kuri aizsākās jau tolaik, kad Norvēģijas valdības locekļi sadarbojās ar Vācijas nacistiem…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Мойес, Джоджо

До встречи с тобой

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2015 года, 1 компакт-диск (14 ч. 56 мин.)

Лу Кларк знает, сколько шагов от автобусной остановки до ее дома. Она знает, что ей очень нравится работа в кафе и что, скорее всего, она не любит своего бойфренда Патрика. Но Лу не знает, что вот-вот потеряет свою работу и что в ближайшем будущем ей понадобятся все силы, чтобы преодолеть свалившиеся на нее проблемы.

Уилл Трейнор знает, что сбивший его мотоциклист отнял у него желание жить. И он точно знает, что надо сделать, чтобы положить конец всему этому. Но он не знает, что Лу скоро ворвется в его мир буйством красок.

 

Мойес, Джоджо

После тебя

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2015 года, 1 компакт-диск (16 ч. 21 мин.)

Что ты будешь делать, потеряв любимого человека?

Шесть месяцев, проведенных с Уиллом Трейнором, навсегда изменили Лу Кларк. Непредвиденные обстоятельства заставляют Лу вернуться домой к своей семье. Исцеление ей дают члены группы психологической поддержки, предлагая разделить с ними радости, печали и ужасно невкусное печенье. Благодаря им она знакомится с Сэмом Филдингом, врачом “скорой помощи”, сильным человеком, который знает о жизни и смерти всё. Сэм оказывается единственным человеком, способным понять Лу Кларк. Но сможет ли Лу найти в себе силы вновь полюбить?..

 

Страут, Элизабет

Оливия Киттеридж

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2017 года, 1 компакт-диск (13 ч. 02 мин.)

Замечательная книга о людях, перешагнувших черту пенсионного возраста, для людей, кому до этой черты еще далеко.

Основная идея здесь обманчиво проста: все люди разные, далеко не все они приятны, но все достойны сострадания, и, кроме того, нет ничего интереснее, чем судьбы окружающих и истории, которые с ними происходят.

На самой последней странице двое немолодых людей входят в тихую комнату с залитой солнцем стеной и остаются наедине друг с другом, чтобы узнать что-то новое о любви, о жизни, о собственной старости, не перестающей надеяться.

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

AUGUSTS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Dors, Entonijs

Mums neredzamā gaisma

Lasa Ieva Maračkovska, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (19 st. 36 min.)

Amerikāņu rakstnieks Entonijs Dors (1973) kļuva pasaulslavens ar šo romānu. Pēc romāna motīviem top filma.

Padsmitgadīgā aklā Marīlora Leblanka ar tēti dzīvo Parīzē netālu no Nacionālā dabaszinību muzeja. Laikā, kad nacisti okupē Parīzi, viņa ar tēvu dodas uz Senmalo pie viņas tēvoča. Viņiem līdzi ir kopija vienam no vērtīgākajiem muzeja dārgakmeņiem.

Kādā Vācijas pilsētā uzaug Verners Fennigs. Viņš aizraujas ar radioaparātu labošanu. Karam sākoties, Verneram tiek uzdots atklāt pretošanās kustības slepenos raidītājus. Meklējumi viņu aizved uz Senmalo…

 

Larka Sāra

Tūkstoš avotu sala

Lasa Ināra Martinsone, 2017. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (25 st. 35 min.); CD 1 (12 st. 59 min.), CD 2 (12 st. 36 min.)

Vācu rakstnieces Sāras Larkas (1958) diloģijas pirmajā grāmatā darbība notiek gan Londonā, gan tālajā Jamaikā.

Londona, 1732. gads. Bagātā tirgotāja Tomasa Rīda meita Nora sapņo par kopīgu nākotni ar savu iemīļoto Saimonu, izputējušas aristokrātiskas ģimenes pēcteci, kurš strādā par rakstvedi pie Noras tēva. Jaunā sieviete ir pārliecināta, ka tēvs atbalstīs viņu laulības par spīti abu nevienādajam sociālajam stāvoklim. Skarbā dzīves īstenība iznīcina Noras jaunības sapni…

 

Teilore, Katrīna

Daringemhola. Lēmums

Lasa Zane Bičevska, Lasa Ieva Maračkovska, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 14 min.)

Vācu rakstnieces Katrīnas Teilores triloģijas “Daringemhola” 2. grāmata.

Bena Sterlinga ģimene Anglijā Daringemholas mantinieku uzņem negaidīti laipni…

Allaž tik apdomīgo Ņujorkas uzņēmēju mulsina jūtas pret skaisto veterinārārsti Keitu. Turklāt piepeši viņam ir uzradies arī konkurents, kurš izmanto ikvienu izdevību, lai tuvotos Keitai. Kā lai saprot, vai Anglijā Benam ir nākotne?

Un Bens vēl pat nenojauš, ka kāds turpina vīt intrigas, – un tieši Keita būs tā, kura viņam vēlreiz liks pārdomāt lēmumu attiecībā uz Daringemholu…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Кальюнд, Хинге

Убийство принцессы в замке Колувере

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2016 года, 1 компакт-диск (3 ч. 59 мин.)

Эта история произошла в последнюю треть XVIII века. Героиня этого повествования Брауншвейгская принцесса Августа Каролина Фридерика Луиза в 16 лет была выдана замуж за принца Фридриха Вильгельма Вюртембергского. Но супружество это никак нельзя назвать счастливым…

Замок Колувере в Кулламаа таит в себе много страшных тайн. И самая загадочная – непостижимая смерть прусской принцессы Августы Фридерики в этом замке 16 сентября 1788 года. 24-летняя молодая женщина томилась там, покинутая всеми, но как она ушла из жизни?

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

JŪLIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Darels, Džeralds

Putni, zvēri un radinieki

Lasa Aivars Bogdanovičs, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 52 min.)

Dabaspētnieks Džeralds Darels (1925–1995) grāmatā apraksta Korfu salā pavadīto bērnības laiku no 1935.—1939. gadam.

Atmiņās līdzās radiem un draugiem darbojas tikpat ekscentriski vietējie zemnieki un zvejnieki, piedzērušies eži, dejojošs lācis, runājoša galva, mēslu vaboles un citas dīvainas būtnes, kas apkārtējo “paradīzes valstību” padara vēl krāšņāku. Autors izteiksmīgi apraksta savus pārgājienus, lai iepazītu un kolekcionētu dzīvniekus vai to mazuļus. Stāsti piebārstīti jautrām anekdotēm un bagātīgiem, tēlainiem vietējās faunas un floras aprakstiem.

 

Kiplings, Radjards

Zaudētā gaisma

Lasa Līga Liepiņa, 1994. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 25 min.)

Angļu rakstnieka Radjarda Kiplinga (1865–1936) pirmais romāns veltīts akla mākslinieka batālista traģiskajam liktenim.

Diks Heldārs ir jauns un talantīgs mākslinieks – vēl pavisam nesen viņš cīnījās ar trūkumu, bet tagad viņa darbus pērk par lielu naudu. Taču Diks kļūst akls. Un aklumam līdzi nāk vientulība – viņu pamet sapņu meitene Meizija, draugi aizbrauc, gleznot viņš vairs nevar… Diks meklē izeju. Viņš atgriežas Sudānā, kur sākusies viņa mākslinieka karjera un kaujaslaukā iet bojā.

 

Simpsone, Doroteja

Nāvei nolemta

Lasa Aivars Bogdanovičs, [1994]. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 34 min.)

Angļu detektīva romānu autores Dorotejas Simpsones (1933) kārtējais romāns izdots sērijā “Inspektora Teneta dēkas”.

Cienījama Starrendenas advokāta mājā tiek atrasta nogalināta jauna, skaista māksliniece Perdita. Izmeklējot šo noziegumu, inspektors Tenets atklāj vairākus cilvēkus, kuriem būtu izdevīga ilgstoša Perditas prombūtne vai pat nāve. Viņiem visiem bijuši motīvi un visiem bijusi izdevība nogalināt, bet nevienu nevar ar pilnu pārliecību nosaukt par noziedznieku. Ir vajadzīgi pierādījumi…

 

Stīla, Daniela

Sirdsbalss

Lasa Dzidra Liepiņa, 1991. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st. 12 min.)

Amerikāņu rakstnieces Danielas Stīlas (1947) aizraujošais romāns stāsta par to, kā satiekas divi it kā laimīgi, taču patiesībā vientuļi cilvēki.

Bills Taipens ir veiksmīga televīzijas uzveduma autors, un šī uzdevuma bezgalīgo turpinājumu sagatavošana aizņem turpat visu viņu laiku. Izrādās, ka viņa pēdējā draudzene ir neuzticīga, taču Bills nejūt nekādu nožēlu par to, ka viņu ceļi šķiras…

Šķiet, ka Adrianas dzīvē nav nekādu problēmu – viņai ir mīļš vīrs Stīvens, labs darbs vietējā televīzijas ziņu pārraidē. Bet šī idille sagrūst brīdī, kad viņa kļūst grūta. Stīvens paziņo, ka viņš bērnu nevēlas, un liek Adrianai izšķirties – mazulis vai vīrs…

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

JŪNIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Eglīte, Biruta

Vienas ģimenes noslēpums

Lasa Līga Liepiņa, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 41 min.)

Žurnālistes rakstnieces Birutas Eglītes (dz. 1957), fonda “Atbalsts lauku bibliotēkām” dibinātājas pirmā grāmata “Vienas ģimenes fenomens” (1996) ir dokumentāls stāsts par izcilu latviešu mūziķu dzimtu trijās paaudzēs un veltīta talantīgajām māsām Lindai, Baibai un Laumai Skridēm. Tā iznāca kā velte Lindai Skridei tieši 18 gadu jubilejā. Vienā ģimenē izauguši trīs brīnumbērni, kas regulāru koncertdarbību sāka jau agrā bērnībā un kļuva plaši pazīstamas ne vien Latvijā, bet arī tālu aiz tās robežām. Biruta Eglīte mēģinājusi izsekot, kā veidojies viņu talants un neparastās darba spējas.

 

Gaile, Inga

Stikli

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (7 st. 18 min.)

“Romāna “Stikli” darbība risinās no 1937. līdz 1939. gadam, kad Latvijā valda Kārļa Ulmaņa autoritārais režīms. Tas ir laikmets, kad Latvijas vēsturē, pēc daļas mūsdienu Latvijas iedzīvotāju domām, bija pārpilnības, latviskuma un kārtības laiks. “Stiklos” valdošā atmosfēra, notikumi, kas risinās laikā, kad viss šķiet labi, bet to, kas neatbilst valdošā vairākuma izpratnei par labo un ļauno, apiet, noklusē vai mēģina ierobežot, diemžēl atgādina šodienas Latviju,” tā par romānu saka autore Inga Gaile.

 

Vanaga, Melānija

Veļupes krastā

Lasa Dzidra Liepiņa, 1991. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (22 st. 30 min)

Rakstniece Melānija Vanaga (1905-1997), kuras pirmā grāmata izdota 86 gadu vecumā un kura mūža nogalē uzraksta vēl sešas grāmatas, dokumentālajā vēstījumā “Veļupes krastā” stāsta par vienu no 1941. gada izsūtījuma vietām, atkārtoti izdzīvodama domās sešpadsmit sāpīgus Sibīrijas gadus – laiku no izsūtīšanas brīža līdz pat mājupceļam 1957. gadā. Vienlaikus tas ir dziļi personīgs vēstījums par pašas pārdzīvojumiem, vīru Aleksandru un dēlu Alni. Skarba, patiesa realitātes aina saistīta ar dziļu dvēseles pārdzīvojumu atspoguļojumu.

 

Ārzemju literatūra

 

Ārnstede, Simona

Apmelotā

Lasa Indra Veipa, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 22 min.)

1685. gads, baroka zelta periods. Grāfam Gabrielam Gripklū – vienam no Zviedrijas varenākajiem vīriem – ir skandaloza slava, un viņam nepiemīt nekādi sirdsapziņas pārmetumi, kas attiecas uz seksu, sievietēm un citām baudām. Vasarā uz Vadenšērnu – skaistāko un greznāko pili Zviedrijā – tiek uzaicinātas vairākas augstdzimušas jaunavas. Kādas jaunas baroneses pavadones, izglītotas, bet nabadzīgas sievietes Magdalēnas Svērdas un grāfa Gabriela dzīves savijas straujā virpulī…

 

Legardiņjē, Žils

Pilnīgs ku-kū!

Lasa Sandra Lavrinoviča, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 57 min.)

Franču rakstnieks Žils Legardiņjē (Gilles Legardinier, 1965) plašāku ievērību guvis ar saviem izklaidējošajiem romāniem, tostarp “Pilnīgs ku-kū!”.

Padzīvojušais uzņēmējs Endrū Bleiks, pēkšņa impulsa vadīts, nolemj atteikties no uzņēmuma vadības grožiem, pamest Angliju un doties uz Franciju – uz vietu, kur savulaik iepazinies ar nu jau mirušo sievu. Endrū pieņem sulaiņa darbu, muižā, kurā vīrietis strādā, neviens nezina, kas viņš ir patiesībā. Nonākot Boviljē, Bleikam nav atkāpšanās ceļa. Uzskatīdams, ka dzīve jau aiz muguras, viņš to sāk no jauna.

 

Linka, Šarlote

Maldi

Lasa Ināra Martinsone, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 26 min.)

Vācu rakstnieces Šarlotes Linkas (Charlotte Link, 1964) romāns “Maldi” ir stāsts par uzticību un vilšanos, par mīlestību un nodevību. Daudzo romāna varoņu likteņi ir cieši savijušies, un neviens no viņiem nedrīkst pieļaut kļūdu. Pēteris Simons, šķietami veiksmīgs uzņēmējs un gādīgs vīrs un tēvs, bez vēsts pazūd ceļojuma laikā uz Provansu. Kad viņa sieva Laura izmisusi dodas uz Franciju, lai tur noskaidrotu lietas apstākļus, viņa ne tikai sastopas ar dīvainām pretrunām, bet arī uzzina, ka Pēteris nav bijis tas, par ko viņa to uzskatījusi. Un ka patiesība ir saistīta ar nāvējošām briesmām…

 

Moja, Džodžo

Viens plus viens

Lasa Ieva Maračkovska, 2017. gada ieraksts (14 st. 39 min.)

Britu rakstnieces Džodžo Moja (Jojo Moyes, 1969) jaunais mīlasstāsts, apvienots ar aizraujošu ceļojumu un ģimenes drāmu, tapis par brīnišķīgu romānu.

Džesas Tomases dzīve ir nonākusi pamatīgā strupceļā. Vīrs izgaisis nezināmās tālēs, un viņa cenšas, cik spēka, viena uzturēt divus bērnus. Viņa vienmēr saglabā optimismu, kaut tas nenākas viegli, bet šķiet, ka gaidāmi jauni sarežģījumi… Eds Nikolss ir labais puisis, kura dzīve sagājusi galīgi šķērsām. Viņam bija viss, bet vienas muļķīgas kļūdas dēļ vairs nav nekā. Kad šķiet, ka sliktāk vairs nevar būt, liktenis piespēlē vēl vienu pārsteigumu…

 

Spārkss, Nikolass

Pastaiga atmiņās

Lasa Uldis Deisons, 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 34 min.)

Pazīstamā amerikāņu rakstnieka Nikolasa Spārksa (Nicholas Sparks, 1965) romānam piemīt kāda savdabīga iezīme – aiz notikumu ārējā mierīguma, it kā nesatraucamā plūduma, slēpjas bagāta un neatkārtojami skaista varoņu emocionālā pasaule. Līdz ar Lendonu Kārteru lasītājs atklās patiesību par dabas skaistumu, došanas prieku, zaudējuma sāpēm un brīnumaino pirmās mīlestības spēku.

 

Stīla, Daniela

Tētis

Lasa Uldis Deisons, 1998. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (13 st.)

Amerikāņu rakstniece Daniela Stīla (Danielle Steel, 1947) izpelnījusies lasītāju mīlestību arī Latvijā. Atšķirībā no daudziem citiem Stīlas romāniem, kuros galvenā varone ir sieviete, šoreiz tāda paša nosaukuma darba centrā it TĒTIS. Vai pareizāk – trīs tēvi, trīs dažādu paaudžu vīrieši, kurus dzīve pārvērš līdz nepazīšanai. Kad zūd mierīgas, iepriekš paredzamas dienas. Katrs no vīriešiem atklāj šajās pārmaiņās kaut ko jaunu, kaut ko citādu, bet… vai labāku?

 

Stjuarts, Kriss

Papagailis piparu kokā

Lasa Dina Kāgane-Kovaļova, 2017. gada ieraksts (9 st. 8 min.)

Romāns turpina grāmatā “Pāri citroniem” iesāktās optimistiskā avantūrista Krisa Stjuarta gaitas un stāstu par neparasto dzīvi nomaļā aitu fermā saules pielietajā Spānijā, Andalūzijā, uz kurieni viņš pārcēlās kopā ar sievu, atstājot aiz muguras mierīgo ikdienas dzīvi Lielbritānijā.

Šoreiz uzzināsim, kā ģimene mācās pierast pie Spānijas skolas dzīves, par viņu attiecībām ar kaimiņiem, kuri ir jauki ļaudis, bet joprojām uzvedas kā savdabji, kā grāmatu veiksme ir ietekmējusi Krisa dzīvi un vai viņš tik tiešām nenožēlo savas izvēles.

 

Teilore, Katrīna

Daringemhola. Mantojums

Lasa Zane Bičevska, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 34 min.)

Vācu rakstnieces Katrīnas Teilores (Kathryn Taylor) triloģijas “Daringemhola” 1. grāmata.

Jaunā veterinārārste Keita ir apmierināta ar mierīgo dzīvi Soltersendā, gleznainā Austrumanglijas ciemā. Viņai ir ļoti draudzīgas attiecības ar Daringemholas muižas īpašnieku Kemdenu ģimeni. Tad kādu dienu ciemā ierodas svešinieks, kurš negadījumā zaudē atmiņu. Keita viņā neglābjami iemīlas taču izrādās, ka vīrietis ir Bens Sterlings, IT uzņēmējs no Ņujorkas un īstenais Daringemholas mantinieks. Viņš jau gadiem ilgi ir kalis plānus un zvērējis atriebties ģimenei, kas savulaik viņa mātei rupji parādījusi durvis.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Latviešu literatūra

 

Dreiže, Laura

Pūķa dziesma

Lasa Ieva Maračkovska, 2017. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (24 st. 51 min.); CD 1 (12 st. 31 min.), CD 2 (12 st. 20 min.)

Latviešu rakstnieces un tulkotājas Lauras Dreižes (dz. 1990) aizraujošais romāns “Pūķa dziesma” 2008. gadā konkursā “Zvaigznes grāmata. Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem” saņēma veicināšanas prēmiju.

Gaišo, teiksmaino zemi Iridiānu pēc krietno pūķu iznīcināšanas piemeklējis posts un ienaidnieku jūgs. Necilā Ortaki ciemā pie vienkāršas krogusmeitas Kimiko ierodas mags ar svarīgu vēsti – viņai jāpamet dzimtās mājas un jābēg. Kā saistīti abi notikumi?

 

Ārzemju literatūra


Roulinga, Dž. K.

Harijs Poters un Filozofu akmens

Lasa Kristīne Sadovska, 2001. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (10 st. 26 min.)

“Harijs Poters un Filozofu akmens” ir pirmā grāmata angļu britu rakstnieces Dž. K. Roulingas (J. K. Rowling, 1965) grāmatu sērijā par Hariju Poteru. Elpu aizraujošs ceļojums burvju un raganu pasaulē, kas neatstās vienaldzīgus pat tos lasītājus, kam šī būs pirmā tikšanās ar neparasto zēnu Hariju Poteru. Kāds ir mazā zēna noslēpums, kas ļauj visā pasaulē aizmirst televizora skatīšanos un videospēles? Iespējams, ka tā ir ikviena cilvēka slepena vēlme kaut reizi mūžā iemantot burvju varu. Brīnuma gaidās sākas jauna tūkstošgade un Harija Potera laikmets Latvijā.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Бернетт, Фрэнсис

Маленький лорд Фоунтлерой

Читает Василий Гордейчук, запись 1997 года, 1 компакт-диск (6 ч. 32 мин.)

В центре книги англо-американской писательницы Фрэнсис Ходжсон Бернетт (1849–1924) «Маленький лорд Фоунтлерой» семилетний мальчик, сумевший сохранить высокие человеческие качества при всех превратностях судьбы. Простой, но увлекательный сюжет рассказывает обо всех перипетиях его жизни в Америке в скромном доме вдовы, а затем в Англии, когда, унаследовав титул, он оказывается ближайшим другом своего сурового деда. Истоки романа составляет англо-американская тема: консервативная Англия — по одну сторону океана судеб, республиканская Америка — по другую.

 

Дюма, Александр

Королева Марго

Читает Таня Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2005 года, 1 компакт-диск (23 ч. 12 мин.)

Роман французского классика Александра Дюма-отца (1802-1870) “Королева Марго” открывает знаменитую трилогию об эпохе Генриха III и Генриха IV Наваррского. События романа приходятся на период религиозных войн между католиками и гугенотами. Первые шаги к трону молодого принца Генриха Наваррского, противостояние его юной супруги Марго, женщины со своеобразным характером и удивительной судьбой, и коварной интриганки французской королевы Екатерины Медичи, придворная жизнь с ее заговорами и тайнами, кровавые события Варфоломеевской ночи.

 

Филатов, Виктор

Букет любви

Читает Виктор Филатов, запись 2007 года, 1 компакт-диск (4 ч. 42 мин.)

Резекненский филиал библиотеки активно трудится, способствуя также творчеству читателей с проблемами зрения. Данная запись – стихи Виктора Филатова в авторском исполнении.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

MAIJS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra


Ābele, Inga

Dzelzszāle

Ielūdz Radioteātris, 2002. gada ieraksts. Ingas Ābeles (dz. 1972) lugas “Dzelzszāle” radiouzvedums 4 daļās, 1 kompaktdisks (2 st. 41 min.)

Lomās: Āris Rozentāls, Gunta Virkava, Arturs Skrastiņš, Indra Briķe, Imants Skrastiņš, Guna Zariņa, Maija Apine.

Epizodēs: Māris Andersons, Uldis Vazdiks, Aldis Kusiņš.

Režisors Harijs Gerhards.

Skaņu režisors un komponists Ungars Savickis.

Producentes Alda Briede un Diāna Bērza.

Nacionālās Radio un TV Padomes konkursā “Gadskārtējās prēmijas TV un Radio” par paveikto 2002. gadā saņēma balvu – “Gada Mākslinieciskais raidījums radio”. Luga iestudēta arī Latvijas Nacionālajā teātrī (režisors Pēteris Krilovs 2003. g.)

 

Ārzemju literatūra


Darels, Džeralds

AI-AI un ES: glābšanas misija Madagaskarā

Lasa Aivars Bogdanovičs, LNerB 2002. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (9 st. 13 min.)

Ar savu neparasto floru un faunu Madagaskara ir brīnumu zeme pat britu zoologam, dabas pētniekam un rakstniekam Džeraldam Darelam (Gerald Durell, 1925–1995). Šoreiz viņš raksta par retu, izmirstošu dzīvnieku glābšanas ekspedīciju, ko vitāli krāšņu un jautru padara Darela unikālā humora izjūta – gan vērojot lielo zoma – tirgu, ciemata balli, šķērsojot šaubīgus tiltus un upes, izbaudot dīvainus ēdienus vai birokrātijas untumus. Un starp Darela meklētajiem dzīvniekiem ir sava “zvaigzne” – noslēpumainais Ai-Ai – dzīvnieks ar “burvju pirkstu”.

 

Darels, Džeralds

Plekstes filejas

Lasa Aivars Bogdanovičs, LNerB 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks, (8 st. 52 min.)

“Plekstes filejas” apliecina, ka grāmatas autors Džeralds Darels (Gerald Durrell, 1925–1995) ir ne tikai izcils dzīvnieku pazinējs, bet vienlīdz labi izprot arī cilvēkus, kaut dažkārt labsirdīgi par viņiem pasmejas. Viņš nekad nav izteicis cilvēces dīvainības krāšņāk nekā šajā atmiņu grāmatā, kas stāsta par autora jaunības likstām un maldiem.

 

Kestners, Ērihs

Trīs vīri kūrortā

Lasa Aivars Bogdanovičs, LNerB 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (6 st. 52 min.)

Vācu rakstnieka Ēriha Kestnera (Erich Kästner, 1899–1974) humora piesātinātajā romānā talantīgais, bet nabadzīgais reklāmas speciālists Fricis Hagedorns uzvar reklāmas konkursā vienlaikus ar slepenpadomnieku jeb miljonāru Tobleru, kurš piedalās ar vārdu Šulca kungs. Kā balvu abi vīri saņem bezmaksas braucienu un uzturēšanos Šveices Alpu kūrortā. Šulca kungam līdzi dodas viņa uzticamais sulainis Jānis Keselhūts. Viesnīcā notiek pārpratums un Hagedorns tiek noturēts par miljonāru, bet Šulca kungs par nabagu…

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM

Ārzemju literatūra

Rouela, Reinbova

Fanīte

Lasa Ināra Martinsone, 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (15 st. 10 min.)

Kopā ar dvīņumāsu Rīnu Kate jau bērnībā aizrāvās ar grāmatu sēriju par Saimonu Sniegu. Intravertai Katei fanošana ir dzīves jēga. Tā abas māsas pārdzīvoja mātes aiziešanu.

Kate uzsāk savu pirmo mācību gadu kotedžā. Dodoties uz koledžu, Rīna paziņo, ka negrib dzīvot vienā istabā ar māsu. Kate tiek pie īgnas istabas biedrenes ar apburošu puisi. Un viņa nepārtraukti raizējas par savu tēti, kurš līdz šim nekad nav bijis pavisam viens.

Kā Kate spēs izdzīvot, neturoties pie rokas māsai? Vai viņa ir gatava veidot pati savu dzīvi? Un vai viņa vispār to vēlas, ja tas nozīmētu atstāt Saimonu Sniegu?

 

Lokhārta, Emīlija

Puišu saraksts

Lasa Zane Bičevska, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (6 st. 33 min.)

Amerikāņu rakstnieces Emīlijas Lokhārtas (Emily Lockhart, 1967) Puišu saraksts” ir pirmā grāmata sērijā par trakulīgo un sirsnīgo Rūbiju Oliveru. Labestības pilns, sirsnīgs stāsts par skolu, par draudzību un nodevību, par pirmo mīlestību un vilšanos, par cilvēciskām kaislībām, ko piedzīvo piecpadsmitgadīgā Rū. Grāmata ir īsta lasāmviela pusaugu meitenēm, kas ir galvenās varones Rūbijas vecumā. Tā interesēs arī zēnus un noderēs arī pusaudžu vecākiem, jo palīdzēs izprast savu bērnu reakciju un emocijas.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra


Леонов, Николай

Макеев, Алексей

Надёжней кляпа только пуля

Читает Кристина Кокина, запись 2017 года, 1 компакт-диск (6 ч. 40 мин.)

Из элитарного пансионата похищены сын американского банкира. Полковник Гуров приходит к выводу, что в деле замешан один из преподавателей. Выйдя на след подозреваемого, Гуров и Крячко понимают, что преступник активно заметает следы, опережая сыщиков на полшага. Похититель безжалостно устраняет всех возможных свидетелей. Следствие заходит в тупик, когда среди жертв обнаруживается тот, кого милиционеры считают главным подозреваемым…

 

Пилчер, Розамунда

Дикий горный тимьян

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2016 года, 1 компакт-диск (10 ч. 25 мин.)

Cовременная английская писательница Розамунда Пилчер (род. 1924) в романе «Дикий горный тимьян» создаёт живые, запоминающиеся образы, заставляет сопереживать своим героям.

Виктория и Оливер когда-то любили друг друга. И вот теперь, после долгой разлуки, они встречаются и решают провести пару недель в старинном шотландском замке. Но Оливер уже не один — у него на руках двухгодовалый сын…

 

Пилчер, Розамунда

Под знаком близнецов

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2016 года, 1 компакт-диск (10 ч. 02 мин.)

Однажды в кафе случайно встречаются разлучённые в детстве сестры-близнецы. Коварная Роза решает использовать их поразительное сходство. Решив с помощью ничего не подозревающей Флоры избавиться от надоевшего жениха, она оставляет сестру “на пару дней” в своем доме, а сама уезжает в Грецию. Но Роза и не предполагает, что потом Флора будет ей только благодарна за это…

 

Роулинг, Дж. К.

Случайная вакансия

Читает Татьяна Маркачёва, запись Эстонской библиотеки для слепых 2011 года, 1 компакт-диск (19 ч. 53 мин.)

В Пэгфорде на сорок пятом году жизни скоропостижно скончался член местного совета Барри Фейрбразер. В провинциальном английском городке с мощёной рыночной площадью и древним монастырём уже давно находится в состоянии войны. Богатые конфликтуют с бедными, подростки — с родителями, жёны — с мужьями, учителя — с учениками… Но освободившееся кресло в местном совете только обостряет все эти конфликты и грозит привести к войне. Кто сумеет победить на выборах, наполненных страстью, двуличием и неожиданными разоблачениями?

 

Руис Зафон, Карлос

Тень ветра

Читает Николай Бенцлер, запись Эстонской библиотеки для слепых 2011 года, 1 компакт-диск (17 ч. 58 мин.)

Действие романа начинается в 1945 году в Барселоне, где герой, будучи еще десятилетним мальчиком, знакомится с некой таинственной книгой, которая совершенно меняет его жизнь. На протяжении двадцати лет герой пытается разгадать тайны, связанные с этой книгой, встречая на своем пути странных незнакомцев, ослепительно красивых женщин, изучая заброшенные владения проклятого рода и пытаясь понять необъяснимые обстоятельства, связанные с жизнью людей, обуреваемых жгучей любовью и не менее жгучей ненавистью.

 

Устинова, Татьяна

Где-то на краю света. Сразу после сотворения мира

Читает Кристина Кокина, запись 2017 года, 1 компакт-диск (14 ч. 32 мин.)

Лиля Молчанова отправляется на край земли, в Анадырь. На первый взгляд в обыкновенную командировку на радио “Пурга”, но на самом деле ее услали с дальним прицелом… Когда Лиля при странных, невероятных обстоятельствах находит убитого охотника, начинается изощренная и страшная игра. Ей кажется, что она одинока, никто не поможет и не спасет, но вдруг убеждается: есть люди, настоящие, живые, порядочные, готовые во что бы то ни стало ее спасти. Они привыкли выручать друг друга, без этого не выжить на Крайнем Севере!

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

APRĪLIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Auziņš, Arnolds

Vendeta letiņu gaumē

Lasa Juris Mičerevskis, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 5 st. 50 min.)

“Romānu “Vendeta letiņu gaumē” rosināja rakstīt patiess notikums iz dzīves. Mani ieinteresēja problēma par nodevību un atriebību… Manos iepriekšējos romānos vairāk vietas bija humoram, šoreiz gribējās pieķerties kaut kam smagākam. Turklāt attēlotais vācu laiks sakrita ar maniem pusaudža gadiem. Man pašam bija interesanti atgriezties pagātnē, kad par spīti grūtajiem apstākļiem zāle likās zaļāka, debesis augstākas un zilākas,” saka autors Arnolds Auziņš.

Vēlā rudens vakarā vientuļās lauku mājās ierodas svešiniece un lūdz atļauju pārnakšņot. Viņa atbraukusi no Zviedrijas, bet jaunību pavadījusi šai pusē. Vārds pa vārdam un saimnieks viņā atpazīst sievieti, kas vainīga viņa brāļa nāvē. Lai gan pagājuši daudzi gadi, Elmārs Ezergailis pieņem nežēlīgu lēmumu – nodevējai jāmirst. Vai nodoms izdodas un kāds pārsteigums gaida otrā rītā, uzzināsiet, ja izlasīsiet romānu.

/Izdevniecība “Lauku Avīze”, sērija “Lata romāns”, 2008. gads/

 

Avotiņa, Daina

Nezūdošā vērtība

Lasa Zane Bičevska, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 8 st. 54 min.)

Dainas Avotiņas (dz. 1926) romāna galvenās varones Sniedzes dzīvē ir daudz zaudējumu. Vēsturiskie apstākļi – karš un sarežģītie pēckara gadi – atņem viņai tuviniekus, mājas, izglītības iespējas, taču likteņa lemtie dzīves ceļi (bēgļu gaitas, nonākšana kureliešu partizānu nometnē, garais ceļš mājup) pretī dod dzīves rūdījumu un ļauj sastapt daudz labu cilvēku. Un, galvenais, Sniedzei izdodas saglabāt sirds skaidrību un labestību un pašu svarīgāko, nezūdošo vērtību – dzimto zemi.

Mūža nogalē Sniedze, kopā ar mazmeitu atgriezusies vietā, kur reiz stāvēja viņas dzimtās mājas, dalās pārdomās: “Kā viss dzīvē mainās! Mājas sagrūst. Sils, vai redzi, nocirsts, bet saaugušas jaunas priedītes. Cilvēks noveco un mirst. Citi nāk vietā. Tikai zeme, labā zeme paliek un nemainās. Tā ir vienīgā pasaules un cilvēka mūža nezūdošā vērtība.” Arī Dainas Avotiņas mūža nezūdošā vērtība ir dzimtā zeme, viņas mīļās mājas, tuvie cilvēki un, protams, rakstnieces darbi, kas guvuši un gūst nemainīgu lasītāju mīlestību.

/Apgāds Zvaigzne ABC/

 

Bauere, Inguna

Marta, mana Andromeda

Lasa Ieva Maračkovska, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 11 st. 1 min.)

Latviešu autores Ingunas Baueres (dz. 1960) grāmata “Marta, mana Andromeda” ir apgāda “Jumava” un Latvijas Pašvaldību savienības izsludinātā manuskriptu konkursa „Kultūrvēstures mantojuma saglabāšana Latvijas novados” laureāte.

Darbība risinās aizpagājušā un pagājušajā gadsimtā skaistākajās Latvijas vietās – Vecpiebalgā, Rīgā, kā arī ārpus mūsu dzimtenes robežām. Darbs veltīts Latvijas Žēlsirdīgo māsu kustības dibinātājai un sabiedriskā un politiskā darbinieka Hugo Celmiņa sievai Martai Celmiņai (dzimusi Gailīte, 1880–1937).

Ne zvaigznēm kaisīts, tomēr Visaugstākā svētīts izrādījās Martas Celmiņas piecdesmit septiņus gadus garais šīszemes ceļš, piedzīvojot lielu mīlestību un strādājot darbu, kura lielākā alga nebija laicīga bagātība, bet gan simtu un tūkstošu cilvēku neizmērojama pateicība par izglābto veselību un dzīvību. Marta Celmiņa – medmāsa, varonīgo latviešu strēlnieku “baltais eņģelis”, Latvijas Žēlsirdīgo māsu kustības dibinātāja.

 

Berelis, Guntis

Vārdiem nebija vietas

Lasa Juris Mičerevskis, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 5 st. 14 min.)

Gunta Bereļa (dz. 1961) romāns “Vārdiem nebija vietas” ir otrais darbs izdevniecības “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā.

“1913. gads — Latvijā uzņem pirmo mākslas filmu. 1914. — sākas Pirmais pasaules karš, par ko visi lielā sajūsmā, bet iemesli katram citādi. 1915. — Kurzemē tuksnesis, to pamet ap 700 000 cilvēku, vien rēgi klīst pa purviem. 1916. — ļauži pamazām apjēdz, kādā baisā gaļasmašīnā no laba prāta ielīduši. Ja reiz pasaule sajukusi prātā, kā gan viens cilvēks var nepakļauties vispārības aicinājumam?” par grāmatas saturu izsakās pats autors Guntis Berelis.

 

Blaua, Līga

Uldis Dumpis. Zemgalietis

Lasa Sandra Lavrinoviča, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 15 st. 15 min.)

Līgas Blauas (dz. 1953) grāmata “Uldis Dumpis. Zemgalietis” iznākusi izdevniecībā “Žurnāls Santa”. Tās sākums meklējams žurnālā “Ievas Stāsti”, kurā pusgadu tika publicēta rakstu sērija par Nacionālā teātra aktieri Uldi Dumpi (dz. 1943). Līga Blaua uzsver, ka grāmata ir dāvana Dumpim, sveicot viņu darba un personiskās dzīves zelta mirkļos – aktiera 50. sezonā teātrī, saņemot balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā, un kopā ar sievu Dainu (Latvijas Televīzijas režisori) svinot 50 gadu kāzu jubileju.

“Notikumi un cilvēki – apcerīgos, jautros un arī skumjos Ulda dzīves stāstos,” grāmatu raksturo autore.

 

Kalniete, Sandra

Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza

Lasa Līga Liepiņa, LNerB 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 22 st. 48 min.)

Sandras Kalnietes (dz. 1952) atmiņu grāmatā “Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza” ir aprakstīti Latvijas neatkarības atgūšanas procesi un tā ir dokumentāla liecība par Latvijas Tautas Frontes veidošanos un Augstākās Padomes vēlēšanām.

“Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza” stāsta par Latvijas tautas fronti no tās tapšanas 1988. gada vasarā līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai 1990. gada 4. maijā. Gandrīz vai dienasgrāmatas formā uzrakstītā grāmata ir stāsts par mūsu tautas trešo Atmodu un cilvēkiem, kas veidoja un vadīja šo divsimt tūkstošu biedru lielo organizāciju. Baltijas tautu kustības 1990. gada pavasarī ne tikai atjaunoja 1940. gadā okupēto un anektēto Baltijas valstu neatkarību, bet arī satricināja Padomju Savienības pamatus, un 1991. gada decembrī šī ļaunuma impērija sabruka,” teikts grāmatas anotācijā.

Grāmata pirmoreiz iespiestā formātā, publicēta 2000. gadā, apgāgā Jumava. Grāmatas izdevums angļu valodā ar nosaukumu “A Song to Kill a Giant: Latvian Revolution and the Soviet Empire’s Fall” e-grāmatas formātā iznācis 2013. gadā. LNerB piedāvā grāmatu audio variantā.

 

Kolbergs, Andris

Ēna

Lasa Kārlis Cīrulis, LNerB 1985. gada ieraksts, digitāls (skanējums 9 st. 12 min.)

Latviešu rakstnieks Andris Kolbergs (dz. 1938) liek lietā dažādas metodes, lai lasītājam sajauktu galvu. Kurš ir sliktāks un kurš labāks cilvēks? Un kāpēc? Nesen dabiskā nāvē aizgājušais sporta veterāns un viņa sirmā māmulīte, čaklais stikla rūpnīcas strādnieks Ēriks Vecbērzs un daudzkārt tiesātais blēdis Viktors Vazovs-Voiskis, augsta ranga priekšniece Zaiga, – viņus visus vieno kāds noslēpums. Sens noslēpums. Bet šajā brīdī izmeklētājs Harijs Dauka neprāto par seniem noslēpumiem, viņam jāatrisina apkrāpšanas lieta, kuras upuris, gan uzrakstījis iesniegumu milicijai, bet tad pats aizbēdzis… Kas ir ēna? Senais noslēpums, kas mainītu daudzas dzīves? Nelādzīgs Alter Ego, kas vajā vienu no varoņiem?

/http://www.dgramata.lv/dg-izdotas-gramatas/dailliteratura/originalliteratura-latviesu/detektivi/ena/

 

Langa, Liāna

Es varēju nesteigties

Lasa Sandra Lavrinoviča, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 1 st. 35 min.)

Dzejnieces Liānas Langas ceļojumu eseju krājums “Es varēju nesteigties” ir ceļojumu iespaidu un pieredzējumu apkopojums.

Saturs: ASV – pilsētas un lauki ; Florence ziemā ; Divas dienas Helsinkos. Dienasgrāmata, rakstīta ar roku ; Izraēlas mirkļi ; Stambula, Eirāzijas bazārs.

 

Repše, Gundega

Bogene

Lasa Ināra Martinsone, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 5 st. 14 min.)

Gundegas Repšes (dz. 1960) romāns “Bogene” iznāk vēstures romānu sērijā “”Mēs. Latvija, XX gadsimts”, kuras idejas autore ir rakstniece pati un vēsta par 1940.-41. gada notikumiem Latvijā, vienu no sāpīgākajiem laika posmiem Latvijas vēsturē, pirmo represijas vilni. Romāns ir piektais darbs izdevniecības “Dienas Grāmata” vēstures romānu sērijā.

Gundega Repše savā romānā atklāj to, par ko reiz tik zīmīgi un izteiksmīgi klusēts, grāmatas pēcvārdā saka Dr. philol. Ilva Skutele – tas ir šā darba simboliskais žests – atklāt noklusēto pēkšņi, tieši un nepastarpināti.

Romāna sižetam izvēlētā dzimta, kā uzsver romāna zinātniskais redaktors Vents Zvaigzne, atrodas ārpus stereotipiem par 30. gadu latviešiem. Lesteru nama sieviešu, galvenās varones Lotes un viņas mātes Bertas, iekšējā brīvība atklāj dzīvesziņu, kuru iemieso mājas gars Bogene.

Šis ir stāsts par to, kā brīvībai sadur adatas zem nagiem un izvaro, par izvēli, ko darīt ar spoguļa lauskām – likt kopā vai pārgriezt sev rīkli. Un par to, ka sievu izvēles ne reti ir stiprākas nekā vīriem, no romāna literārās redaktores Daces Sparānes-Freimanes sarunas ar autori.

 

Žuravska, Dzintra

Nakts mūža garumā

Lasa Indra Veipa, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 7 st. 56 min.)

Dzintras Žuravskas (dz. 1939) romānā “Nakts mūža garumā” ir stāsts par divu māsu – Dagnijas un Jolantas bērnību un jaunību. Par to, kā viņu savstarpējās attiecības ietekmē abu māsu un apkārtējo dzīvi. Kā izvēršas abu māsu liktenis. Dzīves grūtībās atklājas arī vecāku attieksme pret katru no māsām, un Dagnija ir spiesta atskārst, ka nav bijusi “gaidītais bērns”. Vai viņa spēs pārvarēt rūgtumu un sniegt savu roku brīdī, kad Jolanta atvadās no visa……

 

Ārzemju literatūra

 

Čeizs, Džeims Hedlijs

Dubultnieks. Prezidenta meita

Lasa Uldis Deisons, LNerB 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 9 st. 34 min.)

Britu detektīvu autora Džeimsa Hedlija Čeiza (Chase, James Hadley, 1906–1985) detektīvromāni “Dubultnieks” un “Prezidenta meita” vienkopus izdevniecības “Albatross” 1995. gada izdevumā.

Jauna iespēja atrisināt visas finansiālās problēmas… Vilinošais darba piedāvājums sola neveiksmīgam aktierim bezdarbniekam lielu atalgojumu, vienlaikus iesaistot viņu sarežģītā un mīklainā spēlē… Laimīga nejaušība vai ļauns likteņa pavērsiens? Aizraujošais Dž. H. Čeiza detektīvs “Dubultnieks” ar negaidītām beigām mēģina rast šo atbildi.

Savukārt detektīvromānā “Prezidenta meita” ASV prezidenta kandidāta karjera nonāk bīstamā un kutelīgā strupceļā. Viņa meita, kura ar šantāžas palīdzību, mēģina apturēt tēva centienus kļūt par prezidentu, pati nonāk dramatiskā situācijā.

Vēl tikai gribas atgādināt, ka pēc Dž. H. Čeiza romāna “Visa pasaule kabatā” uzņemta leģendārā Rīgas kinostudijas mākslas filma “Mirāža” (1985).

 

Kārtlenda, Barbara

Nesalīdzināmā. Viņpus zvaigznēm

Lasa Ieva Maračkovska, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 8 st. 4 min.)

Slavenās Britu mīlas romānu rakstnieces Bārbaras Kārtlendas (Barbara Cartland, 1901–2000) un arī princeses Diānas vecmāmiņas, apgāds “Artava” sērijā “Pasaules romantiskākās rakstnieces darbi” 3. sējumā iekļāvis divus romānus “Nesalīdzināmā” un “Viņpus zvaigznēm”.

Nesalīdzināmā. Eldridžas grāfs pēkšņi manto milzu bagātību un nolemj sarīkot grandiozas viesības. Grāfam ir tikai viens noteikums – balles viesiem jāierodas skaistu meiču pavadībā, kuras vakara gaitā sacentīsies par visburvīgākās, tātad nesalīdzināmās, daiļavas titulu. Viens no grāfa draugiem, sers Edvards Hovs, ir izmisis, kad viņa izraudzītajai meičai apstākļi neļauj doties uz balli, bet tad viņam izdodas sameklēt citu meiteni. Un tieši šī meitene atklāj, ka viena no sāncensēm nodomājusi sazāļot grāfu.

Viņpus zvaigznēm. Ardvikas grāfu sanikno Eloizes Brūkas nodevība. Grāfa skatienu pēkšņi piesaista kāda skaista, jauna meitene vārdā Lapita un viņas mazais brālītis Džerijs. Grāfs, uzzinājis par abu jauniešu nožēlojamo stāvokli, cēlsirdīgi uzņemas viņu aizbildņu lomu. Lai atriebtos Eloizai, grāfs uzlūdz Lapitu uz balli. Bet viss nebeidzas tikai ar grāfa atriebības plāniem. Lapita kā atlīdzību saņem mīlestību, kas šķiet dzimusi viņpus zvaigznēm.

 

Koelju, Paulu

Alķīmiķis

Lasa Uldis Deisons, LNerB 2000. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (skanējums 4 st. 43 min.)

Romāns “Alķīmiķis” ir visiem zināmā Brazīlijas mūsdienu rakstnieka Paulu Koelju (Paulo Coelho, 1947) ievērojamākais darbs, kas ir izpelnījies arī daudzu latviešu lasītāju mīlestību. Paulu Koelju ir viens no visvairāk lasītākajiem Latīņamerikas rakstniekiem. Pasaules slavenais darbs ir publicēts vairāk nekā 80 valstīs.

Viena no populārākajām grāmatas atziņām ir:

“Pasaules dvēseli baro cilvēku laime. Un arī to nelaime, ļaunums vai skaudība.

Īstenot savu likteni ir cilvēka vienīgais, patiesais uzdevums. Viss kalpo vienam. Ja tu kaut ko vēlies, visa pasaule slepus sadodas rokās, lai tev palīdzētu.”

Galvenais varonis Santjago, kura uzdevums bija ganīt aitas un rūpēties par tām, bet mērķis – aizbraukt uz Āfrikas piramīdām, lai atrastu bagātības… Sapnis, kuram gans sekoja visu savu dzīves laiku, līdz viņš saprata, kur ir viņa bagātības. Grāmatā daudz pārdomu par pasaules dvēseli, sirdi un valodu, par to, ka mēs visi esam savstarpēji saistīti un viss šajā pasaulē nāk no senās alķīmijas, brīnišķu mīklu un noslēpumu pilnas pasaules.

Un vēl viena atziņa :

“Kas notiek vienreiz, tas nevar notikt otrreiz. Bet, kas notiek divreiz, nešaubīgi notiks arī trešo reizi.”


Koelju, Paulu.

Ceļavārdi Gaismas Bruņiniekam

Lasa Uldis Deisons, LNerB 2000. gada ieraksts, digitāls (skanējums 1 st. 13 min.)

Lasītāju iemīļotā brazīliešu rakstnieka Paulu Koelju (Paulo Coelho, 1947)atziņu krājums, kas veidots no atsevišķām miniatūrām. Galvenais tēls ir Gaismas Bruņinieks, kurš zina, ka visās valodās vissvarīgākie ir mazie vārdi.

Jā. Mīlu. Dievs.

Šie vārdi, kas ikvienam padodas viegli, spēj aizpildīt neaptveramus plašumus.

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

 

_____________________________________________________________________________________________

MARTS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

Bauere, Inguna

Hernhūtiešu meitas. Romāna cikla “Ne zelts, bet putekļi” otrā grāmata

Lasa Zane Bičevska, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks, (14 st. 26 min.)

Ingunas Baueres (dz. 1960) romāna cikla “Ne zelts, bet putekļi” otrā grāmata “Hernhūtiešu meitas” ir veltījums latviešu lauku sievietēm, kuras savā bērnībā vienas no pirmajām sāka apmeklēt skolas, jo iepriekš meitenēm tas bija liegts. Sievietēm, bez kurām nebūtu mūsu, nebūtu latviešu valodas un latvisku māju. Viņas iedvesmoja mūsu kultūras rašanos, mīlēja vīrus, kas pielūdza zemi, dzemdēja un izauklēja dēlus, kuri izcīnīja Latviju. Romāns ļoti skaidri parāda sievietes likteni 19. gadsimtā.

Ja pirmā grāmata “Mācītājs un viņa dēls” aprakstīja Jaunpiebalgas draudzes mācītājus Kēlbrantus: tēvu Kārli Ludvigu un dēlu Emīlu, tad “Hernhūtiešu meitas” apraksta tās pašas draudzes latviešu dzimtas sievietes Kaņepju Lates Bišeres meitu Mariju Bišeri – ekscentriskā mākslinieka Kārļa Miesnieka māti un melanholiskā komponista Emīla Dārziņa māti Mariju Laimiņu. Otrajā grāmatā autore ļauj tikties ar diezgan daudziem iepriekšējā grāmatā pieminētajiem personāžiem – gan enerģisko baronu Leonu fon Meiendorfu, gan Dieva pulgotāju Bišeru Indriķi, gan ļoti ticīgo Laimiņu, gan veco skolmeistaru Pēteri Ulpi, kā arī ar ietekmīgā mācītāja Kēlbrantu ģimeni

 

Celms, Rūdolfs

Tev būs lidot

Lasa Juris Mičerevskis, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 27 min.)

Lidotāja un aviācijas žurnālista Rūdolfa Celma (1894–1984) piedzīvojuma grāmata “Tev būs lidot” ir aizraujošs vēstījums par autora lidotāja gaitām no 1911. līdz 1917. gadam, visdēkaināko un riskantāko laiku lidošanas vēsturē – Pirmo pasaules karu un pilsoņu karu Krievijā.

R. Celms brīvprātīgi iestājās cara armijā, tika ierauts Pilsoņu karā, cīnījās gan sarkano, gan balto pusē, nonāca Tālajos Austrumos, krita japāņu gūstā, pēc atbrīvošanas turpināja lidotāja gaitas neatkarīgajā Latvijā. Lidotājs divas reizes apcietināts un izsūtīts. No izsūtījuma R. Celms atgriezās Rīgā 1956. gadā un atsāka savu atmiņu rakstīšanu, nodzīvojot garu mūžu dzimtenē.

Lidotāja grāmata ienes jaunu vēsmu mūsu kara atmiņu literatūrā, tai piemīt autobiogrāfisks raksturs un pats autors atzīst, ka viņa stāsts ir frontes dienasgrāmata, kara hronika, notikumu patiess apraksts, jo viss ir piedzīvots, pieredzēts, izciests. Tāpēc “Tev būs lidot” neattēlo latvju lidotāju kopējās cīņas, bet tikai vienas personas – autora piedzīvojumus.

“Tev būs lidot” pirmoreiz izdota 1935. gadā.

 

Judina, Dace

Trīs klikšķi līdz laimei

Lasa Andra Jākobsone, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 31 min.)

Populārās latviešu rakstnieces Daces Judinas (dz. 1970) kriminālromāns “Trīs klikšķi līdz laimei” sērijā “Izmeklē Anna Elizabete” turpina vēstījumu par lielisko privātdetektīvi Annu Elizabeti Bergu un viņas komandu – vīrišķīgo policijas majoru Miku Kaķīti, atvaļināto ģenerāli Kārli Basu, attapīgo žurnālisti Zani un citiem jau mums labi zināmiem tēliem.

Slavenās modes dizaineres Montas Merkmanes mājā un studijā notiek vairākas ielaušanās, kāds viņu nepārtraukti izseko, apdraudot mākslinieces dzīvību. Mierīgas vakara pastaigas laikā tiek nolaupīta supermodele Jana Vilde. Rīgā un Latvijā, arī Mežājos pazūd cilvēki, sevišķi jaunieši, bet skolās un ārpus tām strauji pieaug nepilngadīgo bandu aktivitātes. Mežāju skolā nodibinājies nakts dieviešu pulciņš, bez vēsts pazūd divas vecāko klašu audzēknes. Apritē parādās jaunas narkotikas, medijus pārpludina šovi, kas ietekmē cilvēku zemapziņu. Tad savas mājas pagrabā ar šautu brūci galvā atrasts Mika Kaķīša bijušā priekšnieka un ģenerāļa Kārļa Basa padotā – atvaļinātā pulkveža Jura Bramaņa līķis.

Jaundibinātā Basa detektīvaģentūra, kurā piekritusi līdzdarboties arī Anna Elizabete, vienas lietas vietā spiesta uzņemties uzreiz piecas.

“Trīs klikšķi līdz laimei” ir tikai sākums kaut kam, kas turpināsies nākamajā sērijas “Izmeklē Anna Elizabete” detektīvromānā “Ceturtais kauliņš”.

Sērijā “Izmeklē Anna Elizabete” līdz šim iznākuši detektīvi: “Tase melnas kafijas” (2011), “Dīvainais Līgovakars” (2012), “Ziemas blūzs” (2013), “Mēnesis pie jūras” (2014) un “Siers otrajai pelītei” (2015). Šīs sērijas romāns «Dīvainais Līgovakars» trīs gadus pēc kārtas kā bibliotēkās lasītākais oriģinālliteratūras darbs ieguvis Lielo lasītāju balvu – 2013. gadā 1. vietu, 2014. gadā 2. vietu, bet 2015. gadā 3. vietu.

 

Latvijas Neredzīgo bibliotēkai 55: izstādes audiomateriāli

Lasa Ieva Velde, Dzintra Isajeva, Staņislavs Miklaševičs, LNerB 2017. gada izdevums, 1 kompaktdisks (57 min.)

Saturs: Par bibliotēkas vēsturi; Īss ieskats bibliotēkas veidošanas vēsturē. Velgas Alksnītes atmiņas; Telpas. No Staņislava Miklaševiča atmiņām; Īsumā par bibliotēkas pirmsvēsturi. Stāsta Latvijas Neredzīgo bibliotēkas pirmais direktors Staņislavs Miklaševičs.

 

Žuravska, Dzintra

Izcirtumā dzērve kliedz

Lasa Olga Vītoliņa, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (8 st. 22 min.)

Latviešu rakstnieces Dzintras Žuravskas (dz. 1939) romāns “Izcirtumā dzērve kliedz” ir par jauniešiem, kuri gatavojas beigt 12 klasi. Sižetā atspoguļota draudzība, mīlestība, nodevība, piedošana, kā arī attiecības starp paralēlklasēm.

Dzintras Žuravskas literārais mantojums ir plašs un daudzpusīgs: dzeja, stāsti, dokumentāli darbi, vēsturiski darbi, romāni, kriminālromāni, stāsti bērniem un pusaudžiem.

Divas Japānas firmas — «Onkyo» un «Tenji Mainichi», kas aktīvi iesaistījušās Braila raksta popularizēšanā, lūdza Pasaules un Eiropas Neredzīgo savienību organizēt Eiropas valstu piedalīšanos viņu rīkotajā Starptautiskajā eseju konkursā Braila rakstā. Konkurss tika izsludināts 2007. gada 4. janvārī. Šajā konkursā no Latvijas piedalījās arī Dzintra Žuravska un Eiropas Ģenerālajā asamblejā pasludināja, ka Pasaules Neredzīgo savienības laureātu vidū šajā konkursā ar eseju «Gaismas pielietā tumsā» uzvarējusi Dzintra Žuravska.

 

Ārzemju literatūra

 

Čodrone, Pema

Lēciens nezināmajā. Kā atbrīvoties no veciem ieradumiem un bailēm

Lasa Indra Veipa, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (3 st. 16 min.)

Šajā grāmatā autore, pasaulslavenā amerikāņu budistu mūķene un avangardiskās meditācijas principu skolotāja Pema Čodrone (Pema Chödrön, 1936), aicina izmantot budisma atziņas, lai risinātu dziļi iesakņojušos ieradumu radītas problēmas, un palīdz ieraudzīt, kā šie ieradumi mums atkārtoti liek padoties dusmām, vainas apziņai, naidam un atkarībām. Lēciens nezināmajā iedrošina spert soli pretim jaunai dzīvei – tādai, kas mainīs uz labu gan mūs pašus, gan pasauli.

Autore grāmatu veltījusi Viņa Svētības 17. Karmapas Ugjena Trinleja Dordžes un Godājamā Dzigara Kongtrula Rinpočes ilgam mūžam.

 

Doda, Kristīna

Skandāliste

Lasa Indra Veipa, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (11 st. 21 min.)

Amerikāņu autores Kristīnas Dodas (Christina Dodd, 1957) sarakstītie romāni tulkoti divpadsmit valodās, kā arī ekranizēti. Kristīna Doda saņēmusi Amerikas mīlestības romānu rakstnieku balvu Zelta sirds un RITA.

Ko par mīlestību sievietes noklusē, un ko vīrieši atklāj… Neaizmirstams skandāls satricina Londonas smalkās aprindas. Tas sagrauj Džeinas Higenbotemas reputāciju un neatgriezeniski izjauc viņas precību plānus. Turklāt viņa ir iemantojusi ienaidnieku – bagāto un ietekmīgo lordu Blekbērnu. Džeina patveras laukos un ziedo sevi pavadones un guvernantes misijai. Pēc desmit gadiem Džeinai ir jāatgriežas Londonā, lai pavadītu savu skaisto māsasmeitu uz pirmo debijas balli…

 

Hoseinī, Hāleds

Un kalni atbalsoja

Lasa Ieva Maračkovska, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 38 min.)

Bestselleru “Pūķa ķērājs” un “Tūkstoš sauļu mirdzums” autors Hāleda Hoseinī (Khaled Hosseini, 1965) ir arī ASV labas gribas vēstnieks Apvienoto Nāciju Bēgļu aģentūrā, un viņš ir nodibinājis Hāleda Hoseinī fondu – bezpeļņas privātu organizāciju, kura sniedz humanitāro palīdzību Afganistānas tautai.

H. Hoseinī jaunais romāns “Un kalni atbalsojas” ir emocionāls, izaicinošs un neaizmirstams vēstījums par to, kā mēs mīlam, kā rūpējamies cits par citu, un kā mūsu izdarītās izvēles atbalsojas cauri paaudzēm.

Kādā mazā Afganistānas ciemā dzīvo brālis un māsa. Abi aug bez mātes, un trīs gadus vecajai Parī lielais brālis Abdullāhs patiesībā ir mātes vietā. Desmit gadu vecajam Abdullāham mazā māsa ir dārgāka par visu pasaulē. Tas, kas ar viņiem notiek, dažādos veidos atbalsodamies arī daudzu citu cilvēku dzīvē, ir pierādījums tam, ka morālā ziņā dzīve ir ārkārtīgi daudzslāņaina. Lasītājs seko varoņu dzīves samezglojumiem, izvēlēm un emociju takām pa visu pasauli – uz Kābulu, Parīzi, Sanfrancisko, Grieķijas salu Tinosu –, un romāns ar katru lappusi kļūst emocionāli sarežģītāks un spēcīgāks.

/www.zvaigzne.lv/

 

Nesbē, Jū

Leopards

Lasa Ināra Martinsone, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (24 st. 33 min.)

Jū Nesbē (Jo Nesbø, 1960) ir šobrīd interesantākais norvēģu detektīvromānu rakstnieks. Romānu ciklā par detektīvu Hariju Holu viņš ārkārtīgi nesaudzīgi un vienlaikus aizraujoši atklāj ideālās Ziemeļvalstu sabiedrības tumšo pusi, stāstot par sevišķi smagiem noziegumiem. Katra no jauniznākušajām sērijas grāmatām nokļūst bestselleru saraksta augšgalā, un tās ir tulkotas jau vairāk nekā 40 valodās.

/Zvaigzne.lv/

Romāns “Leopards” ir lielisks, krāšņs un skarbs detektīvs. No tālās Dienvidaustrumu Āzijas līdz nemierīgajai, karu un sacelšanos plosītajai Kongo Āfrikā un atpakaļ līdz rāmajai Norvēģijai – tās ir neparastākās vietas, kurās nokļūst šī romāna varoņi.

Pēc pēdējās izmeklēšanas un tās sagādātajām ciešanām Harijs Hols ir devies tālu prom un nevēlas atgriezties. Jau vairākus mēnešus viņš Oslo nav redzēts. Toties pilsētā saimnieko kāds cits. Kāds, kurš nogalina sievietes. Nogalina bez redzama iemesla, ievedot policiju pilnīgā strupceļā. Divas sievietes mirušas, noslīkstot pašas savās asinīs, viena – pakārta. Pie darba ķeras Kripos un Harija senais nedraugs Mikaēls Belmans. Drīz vien tiek atrasts pirmais aizdomās turamais. Vai šausmas pilsētā beigušās? Šķiet, slepkavam policistu darbošanās tikai uzsit asinis, viņš nogalina ar vēl lielāku azartu, cītīgi jauc pēdas un vienlaikus sūta policistiem zīmes, kuras ir saprotamas vienīgi viņam pašam un – varbūt! – izmeklēšanas ģēnijam Harijam Holam. Ceļā uz Honkongu dodas policijas detektīve Kaja Sūlnesa. Viņai ir tikai viens uzdevums: atrast Hariju Holu un atvest viņu atpakaļ uz Oslo. Kamēr Kaja meklē Hariju, kāds cits no Oslo dodas uz Kongo, vietu, kur atrodami Leopolda āboli un citas neparastas mantiņas.

/http://www.satori.lv/gramata/487/

Norvēģu rakstnieka, dziesmu autora, mūziķa un ekonomista Jū Nesbē romānu cikls par detektīvu Hariju Holu kļūst arvien populārāks visā pasaulē. Latviešu valodā par Harija Hola izmeklētajām lietām sērijā “Detektīvu klubs” līdz šim iznākuši darbi: “Atriebes dieviete” (2011), “Sātana zvaigzne” (2012), “Glābējs” (2013), “Sniegavīrs” (2012), “Leopards” (2014), “Sikspārnis” (2014), “Spoks” (2015), “Policija” (2015), “Tarakāni” (2016).

 

Vodolazkins, Jevgeņijs

Laurus

Lasa Matīss Treimanis, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 16 min.)

Grāmatas autors Jevgeņijs Vodolazkins (Евгений Водолазкин), dzimis Kijevā 1964. gadā, ir filoloģijas zinātņu doktors un senkrievu literatūras speciālists Krievu literatūras institūtā (Puškina namā) Sanktpēterburgā. Pēdējos piecpadsmit gadus rakstījis arī populārzinātniskus rakstus populāriem Krievijas žurnāliem. Plašu kritiķu atzinību guvušais darbs “Laurus” 2013. gadā ieguva Krievijas “Lielās grāmatas” balvu, “Jasnaja Poļanas” balvu nominācijā “XXI gadsimts” un pēc aģentūras “RIA Novosti” vērtējuma tika ierindots 2013. gada apspriestāko krievu grāmatu topā, un kļuva par literāro sensāciju.

Romāns “Laurus” ir veidots kā svētā dzīves apraksts, un tā notikumi risinās 15. gadsimtā. Grāmatas galvenais varonis izdzīvo četras pilnīgi atšķirīgas dzīves, un katrā no tām viņam ir cits vārds – viņš ir bijis gan dziednieks, gan nerraklis, gan Jeruzālemes svētceļnieks, līdz beidzot kļūst par vientuļnieku, un viņa mūžs noslēdzas turpat, kur bija aizsācies.

“Mana grāmata ir par ceļu pie Dieva, par ceļu pie cilvēka, tā ir grāmata par mūžīgo mīlestību, par to, ka laika kā tāda vispār nav, tas ir mūsu – vājo – balsts, ” tā savu darbu raksturo pats autors.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Ильин, Андрей

Ловушка для героев

Читает Юрис Лапиньш, запись 1998 года, 1 компакт-диск (10 ч. 28 мин.)

На борту сбитого «Фантома» находился сверхсекретный прибор. В джунгли Вьетнама отправляются сразу две разведывательные группы с одной общей целью. Американцы намерены вернуть свое устройство, а русские захватить его и изучить. В итоге уцелеть удается лишь капитану Кузнецову и капралу Джонстону, но теперь им нет дела до вражды между их странами, ведь им противостоит противник намного страшнее.

 

Тополь, Эдуард

Чужое лицо

Читает Наталья Антонова, запись 1977 года, 1 компакт-диск (14 ч. 45 мин.)

Русскому эмигранту американское правительство делает предложение: вернуться в Россию под чужим именем, чтобы по его документам другой человек выехал из России в Америку. Других возможностей вернуться на родину у эмигранта нет. В этом шпионском романе есть всё: секретные лаборатории, в которых гении–изобретатели работают над новым супероружием старой супердержавы, и отчаянная борьба асов из разведок и контрразведок, и обольстительные «роковые женщины».

 

JAUNUMI ANGĻU VALODĀ

Ārzemju literatūra

Christie, Agata

The Tuesday Club murders

Read by Joan Hickson, digital (6 h 40 min)

One of the most recognized sleuths in all of fiction, Miss Marple is the proper English gentlewoman who never misses a chance to gossip. This bright-eyed elderly detective stars in this collection of 13 titles, including: “The Tuesday Night Club,” “The Idol House of Astarte,” “Ingots of Gold,” “The Blood-Stained Pavement,” “Motive Versus Opportunity,” “The Thumb Mark of Saint Peter,” “The Blue Geranium,” “The Compassion,” “The Four Suspects,” “A Christmas Tragedy,” “The Herb of Death,” “The Affair at the Bungalow,” and “Death by Drowning.”

 

Francis, Dich

To the Hilt

Read by Martin Jarvis, digital (2 h 55 min.)

Alexander Kinloch, the artist, has worked out a good pattern for his life. His home is a small bothy on a remote mountain in Scotland; he paints on commission, from which he derives both pleasure and a decent income; he lives alone and likes it. One day, however, Alexander’s peace is violently shattered when he returns home to find a group of strangers waiting for him. Afer a scuffle, he is left for dead with only the wind and the words “Where is it?” ringing in his ears. And the days that follow contain more danger than he could ever have imagined.

 

Mantel, Hilary

An Experimental in Love

Read by Bille Whiterlaw, digital (2 h 57 min)

It was the year after Chappaquiddick, and all spring Carmel McBain had watery dreams about the disaster. Now she, Karina, and Julianne were escaping the dreary English countryside for a London University hall of residence. Interspersing accounts of her current position as a university student with recollections of her childhood and an ever difficult relationship with her longtime schoolmate Karina, Carmel reflects on a generation of girls desiring the power of men, but fearful of abandoning what is expected and proper. When these bright but confused young women land in late 1960s London, they are confronted with a slew of new preoccupations – sex, politics, food, and with fertility and a pointless grotesque tragedy of their own.

 

Wyndam, John

The Chrysalids

Read by James Wilby, digital (2 h 58 min.)

In 1955, John Wyndham wrote The Chrysalids, a post-apocalyptic novel centered around a small, religious village concerned with keeping the purity of the human race in the face of genetic mutations around the world.

The novel is filled with good dialogue, excellent characterizations and a smart plot. Wyndham’s style is subtle and he does not overwrite the story. The world he creates is believable and set with a balance of reality that pulls the reader into the story. The pacing of the story gently increases as the reader arrives at the end of the novel.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra


Zelta pasakas

Lasa LNerB darbinieki: Uģis Skuja, Ināra Martinsone, Dzintra Isajeva, Liene Jēkabsone, Ieva Jēkabsone, Sarmīte Gromska, Vineta Bite, Gunta Bite, Andra Jākobsone, Daina Otto, Herma Cīrule, Sondra Kokorēviča, Inguna Pīrāga, Ieva Velde, Lija Prentniece, LNerB 2017. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (5 st. 51 min.).

Šajā izlasē apkopotas vairāku paaudžu iemīļotās bērnu grāmatu rakstnieces un ilustratores Margaritas Stārastes (1914–2014) populārākās grāmatas, kā arī latviešu tautasdziesmas, citu autoru dzejoļi un pasakas ar mākslinieces ilustrācijām.

Margaritas Stārastes darbi sniedz mums atkal tikšanās prieku ar Pelēkā namiņa un Pintiķa ciema iedzīvotājiem, teiksmainā Dižmeža vēl teiksmainākiem iemītniekiem, ziņkārīgo piparkūku vīriņu Kraukšķīti, ko izcepusi Salatēta čaklā mazmeita Sniegbaltīte un kurš sniegpārsliņu skubināts, nolemj viens pats doties iepriecināt bērnus, ņipro ozolzīļu zēnu Zīļuku un viņa dēkām, zinātkāro lelli Tinci, kura gribēja iet skolā, draudzīgo rotaļu lācīti Rūcīti, kurš devās projām no mājām un viņa interesantajiem piedzīvojumiem, kā arī daudziem citiem pazīstamiem pasaku varoņiem, kas bērniem ir tuvi un saprotami kā draugi.

Saturs: Lellīte Lolīte / Jānis Rainis. Iedomīgais sienāzis ; No kā visi izbijās ; Mazā pelēna piedzīvojumi / Dzidra Rinkule. Pelēkais namiņš / Margarita Stāraste. Tracis / Jānis Poruks. Pasaka par Diegabiksi / Žanis Grīva. Zīļuks / Margarita Stāraste. Čigānmeitēns Ringla / Ēriks Ādamsons. Tince grib mācīties / Margarita Stāraste. Runci, runci, vāri putru! / latv. tautasdz. Ziemas pasaka / Margarita Stāraste. Aina ar brālīti meklē cālīti / Herberts Dorbe. Lācīša Rūcīša raibā diena / Margarita Stāraste. Pieneņu piens / Arturs Goba. Nāc mežā ciemoties! / latv. tautasdz. Kā Ņauva meklēja draugu / Dzidra Rinkule-Zemzare. Kas notiek Dižmežā? / Margarita Stāraste. Dūc kukainīši / latv. tautasdz.

Piedāvājam Jums noklausīties “Zelta pasakas” ierakstu LNerB darbinieku izpildījumā. Lai prieks kausīties!

 

Ārzemju literatūra


Brāļu Grimmu pasakas : Zvaigžņu dālderi

Lasa Valda Drulle, LNerB 1992. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (12 st. 19 min.)

Vācu pasaku meistaru, brāļu Grimmu – Jākoba Grimma (1785–1863) un Vilhelma Grimma (1786–1859) pasakas ir iecienītas un ieguvušas pasaules slavu ar sevis vāktajiem un rediģētajiem tautas nostāstiem un pasakām. Abi brāļi lielāko mūža daļu dzīvojuši kopā. 1930. gadā brāļi sāka strādāt Getingenes Universitātē – Jākobs strādāja par lingvistikas un kultūras vēstures profesoru un bibliotekāru, bet Vilhelms par bibliotekāra palīgu, vēlāk arī kļūdams par profesoru.

Grāmatā apkopoti 83 stāsti, kas aicina uz visskaistāko pasaku valstību.

Saturs: Par gudro skroderīti; Ceplītis un lācis; Vienacīte, divacīte un trijacīte; Baltā un melnā līgava; Trīs karaļdēli; Utiņa un blusiņa; Paslēptie graši; Sniegbaltīte un Sārtrozīte; Vectētiņš un mazdēliņš; Sniega māte; Dumpis un bada dzeguze; Jānis Godīgais un Jānis Negodīgais; Ķēniņš Strazdbārdis; Brēmenes muzikanti; Septiņi kraukļi; Vecais sultāns; Mazo cilvēciņu dāvanas; Dzelzs Ansis; Trīs laimes bērni; Lapsas kundzes kāzas; Īstā līgava; Salātlapiņa; Pelnrušķīte; Pateicīgie dzīvnieki; Brālītis un māsiņa; Seši pasaules gājēji; Sarkangalvīte; Slinkais Inga; Ezera nāra; Sudmalu zēns un kaķīte; Kristāla lode; Zemnieks un velns; Zēns kapā; Trīs vērpējas; Dzīvības ūdens; Vientiesīgais Ansis; Biezputra vārās; Vecais zaldāts; Gudriniece Elza; Neļķe; Ērkšķrozīte; Suns un zvirbulis; Zvirbulis un četri zvirbulēni; Trīs zaļas atvases; Zvaigžņu dālderi; Vēršādas zābaki; Svētais Jāzeps mežā; Zemnieka gudrā meita; Lāčādis; Salms, ogle un pupa. Ežu Ansītis; Skroderītis debesīs; Zelta zoss; Laimes bērns; Vistu saime; Trīs sliņķi; Nepateicīgais dēls; Līgavas izvēle; Par pelīti, putniņu un desu; Atjaunotais vīriņš; Mēness; Trīs brāļi; Neapmierinātais kurpnieks; Pasaciņa ar atminējumu; Nagla; Viszinis; Māja mežā; Spole, atspole un adata; Runcis un lapsa; Kā ezis ar zaķi gāja skrieties; Ganu zēns; Audžu bērns; Jaunais milzis; Vārpas; Viltīgā Grieta; Gudrinieki; “Galdiņ, klājies!”; Mūža ilgums; Zemnieciņš debesīs; Rācenis; Īkšķītis; Laimīgais Ansis; Vilks un septiņi kazlēni.

 

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

 

_____________________________________________________________________________________________

FEBRUĀRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Bredberijs, Rejs

Pieneņu vīns

Lasa Ingrīda Andriņa, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls (13 st. 5 min.)

Mazā pilsētiņā Ilinoisas štatā Grīntaunā dzīvo divi brāļi – Duglass un Toms. 1928. gada vasara divpadsmit gadus vecā Duglasa Spouldinga dzīvē sākas ar pēkšņu atziņu – viņš ir dzīvs! Savas esības apziņa Duglasu pamudina šajā vasarā pierakstīt savus Atklājumus un saglabāt tos aizlakotā pieneņu vīna pudelē. Mazie varoņi katrā pieneņu vīna pudelē, uz kuras atzīmēts ievākšanas dienas datums, ieslēdz piedzīvojumiem un dažādām sajūtām pilnus vasaras mirkļus, kurus ziemas vidū no jauna pārdzīvo. Sirmgalvji zēniem šķiet kā Laika mašīnas, jo viņu stāstos un atmiņās atdzimst Amerikas pagātne – bizonu bari, kas joņo pa prērijām, Pilsoņu karš, Eibs Linkolns, kas saka runu, pulkveža Frīleja telefons… Taču vislielāko noslēpumu sevī ietver apziņa, ka esi dzīvs. Lai kā cilvēks cenšas būt tas, kas bijis, viņš var būt tikai tas, kas ir.

 

Gulda, Džudīte

Mūžīgi

Lasa Dzidra Liepiņa, 1997. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (25 st. 34 min.); CD 1 (13 st. 6 min.), CD 2 (12 st. 28 min.)

Berlīne, 1950. gads. Leģendārās operu dīvas bēres ietērpušas pēckara Vāciju sēru drānās. Miljonu dievinātā Lilī Šneidere tiek atvesta mājās, lai tiktu apglabāta pēc ugunsgrēka Londonā. Taču nāve ne vienmēr ir nobeigums.

Manhatana, 1993. gads. Televīzijas žurnāliste Stefānija Merlīna jūtas sagrauta, uzzinot par sava vectēva pašnāvību. Viņa zina, ka vectēvs bija strādājis pie Lilī Šneideres biogrāfijas, un atklāj, ka viņš bijis uz pēdām kaut kam daudz nozīmīgākam – kaut kam tik draudīgam, ka cilvēki ir pat gatavi nogalināt, lai paturētu noslēpumu neatklātu. Starp pirmajiem upuriem pati Stefānija. Eiropā kāda cita apņēmīga sieviete Monika Viljamsa nolemj pabeigt to, ko iesākusi Stefānija, lai arī ar kādām briesmām tas varētu būt saistīts. Un tā sākas fanātiski patiesības meklējumi, kas ved viņu no Eiropas lieliskās operu pasaules uz krāšņu jahtu Vidusjūrā. Šeit viņa satiek noslēpumainu miljardieri, viņa tikpat noslēpumainu mīļāko – un atklāj patiesību, kas ir tik baismīga, ka tai gandrīz nav iespējams noticēt.

 

Gulda, Judīte

Teksasas gadi

Lasa Dzidra Liepiņa, 1996. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (14 st. 37 min.)

Romāna darbība risinās Amerikā XIX un XX gadsimtu mijā. Viss sākas ar migrantu ceļojošo cirku. Šie ļaudis tiek uzskatīti par izstumtajiem, taču tieši viņu vidū rodas un izveidojas lieliska, spoža dinastija.

Elizabete Anna – pārvarot šausmīgo pagātni, no gruzdošām drupām spēj uzcelt sapņu pili.

Dženija – kvēla naida un kaislību apsēsta būtne; nežēlīga pret savējiem, bet pretimnākoša pret visiem.

Žekjūzs – fiziski rūdīts smagos lauku darbos, gandrīz vai, ordinēts par mācītāju, bet, nabadzības spiests, kļuvis par noziedznieku. Un abu sieviešu neprātīgi mīlēts.

 

Laplante, Linda

Daiļā mafija

Lasa Aivars Bogdanovičs, 2002. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (39 st. 15 min.); CD 1 (19 st. 38 min.), CD 2 (19 st. 37 min.)

Angļu rakstnieces Lindas Laplantes romānā Lučjāno dzimtas mafijas vīriem Sicīlija kļūst par šauru, viņi pārceļas uz Ameriku. Pēc mafijas atriebības dzīvas paliek tikai piecas šīs dzimtas sievietes. Bēdu un naida pārņemtās atraitnes sanāk kopā un dod svinīgu zvērestu atriebties un atkal celt godā savas ģimenes vārdu.

 

Lems, Staņislavs

Solaris

Lasa Mārtiņš Daugulis, Ideju Forums 2007. gada ieraksts, digitāls (7 st. 46 min.)

Poļu rakstnieks, esejists, filozofs, futurologs, dzejnieks, satīriķis Staņislavs Lems (1921–2006) ir viens no nozīmīgākajiem zinātniskās fantastikas žanra pārstāvjiem ne tikai Polijas, bet Eiropas literatūrā 20. gadsimtā.

Romāns ir zinātniskā fantastika. No Zemes nākuši pētnieki mēģina nodibināt kontaktus ar ārpus Zemes mītošu saprātīgu būtni. Solaris – mistiska planēta, tā gandrīz visa pārklāta ar organisko Okeānu, kurš līdz šim ticis daudz pētīts, taču pētījumi pēc būtības ir bijuši neveiksmīgi – nekādu atbilžu. Uz turieni sāka sūtīt pirmās ekspedīcijas. Uz planētas kosmisko staciju dodas psiholoģijas doktors Kriss Kelvins un jau no paša sākuma viņam ir jāsaskaras ar zināmām dīvainībām: viens no izmēģinājuma bāzes doktoriem ir nesen miris, otrs ieslēdzies savā laboratorijā un ne tikai atsakās kāpt ārā vai nelaist nevienu tuvumā, bet pat sarunāties ar Krisu. Drīz vien Kriss savā istabā sastop sievieti, kuru mīlējis desmit gadus atpakaļ, bet tā 19 gadu vecumā pēc abu strīda izdarījusi pašnāvību. Vai iespējams uzminēt, kas tad īsti notiek?

 

Maknota, Džūdita

Pirms satiku tevi

Lasa Ieva Maračkovska, 1 kompaktdisks (19 st. 15 min.)

Šeridana Bromlija, bagātu jaunu lēdiju skolas skolotāja, tiek nolīgta pavadīt uz Angliju vienu no savām audzēknēm, bagāto Čerīzu Lankasteri, kas dodas pie sava līgavaiņa. Kad jaunā meitene slepus aizbēg ar kādu svešinieku, Šeridana netiek gudra, kā spēs to paskaidrot Čerīzas līgavainim lordam Bērltonam.

 

Mariņina, Aleksandra

Pēdējā Rītausma

Lasa Ināra Martinsone, 2016. gada ieraksts, 1 kompaktdisks (16 st. 31 min.)

Maskavas daudzstāvu namā ar diviem naža dūrieniem nogalināta Jevgeņija Pankrašina, bagāta biznesmeņa sieva. Pēc viņas tuvinieku teiktā, pie cietušās bijis dārgs juvelierizstrādājums – kaklarota, taču nozieguma vietā tā nav atrasta. No pirmā acu uzmetiena viss šķiet vienkārši – slepkavība laupīšanas nolūkā. Bet jo vairāk informācijas izdodas savākt operatīvajiem darbiniekiem Antonam Stašim un Romānam Dzjubam, jo dīvaināka un mīklaināka kļūst šī lieta. Arī viņiem tuva cilvēka nāve turpina neizskaidrojamo slepkavību virkni…

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Рубинчик, Станислав

Третья четверть

Читает Маргарита Зыкова, запись 1977 года, 1 компакт-диск (4 ч. 43 мин.)

Книга Станислава Рубинчика «Третья четверть» полна юмора, забавных недоразумений, но в то же время на ее страницах идет серьезный и глубокий разговор о смысле жизни, о благородстве и гуманизме в отношениях между людьми.

 

Хаггард, Райдер

Перстень царицы Савской

Читает Василий Горовичук, запись 1977 года, 1 компакт-диск (8 ч. 43 мин.)

В монографии описывается плоскогорье Мур в северной части Центральной Африки, древний подземный город в горах, окружающих это плоскогорье, и странное племя абиссинских евреев и их неполнокровных потомков, которые населяют или населяли его.

 

BĒRNIEM UN JAUNIEŠIEM LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Ērgle, Zenta

Stāsti par mūsu sētas bērniem, indiāņiem un melno kaķi

Lasa Ieva Āva, Ideju Forums studijas 2007. gada ieraksts, digitāls (11 st. 59 min.)

Trīs populārās rakstnieces Zentas Ērgles (1920–1998) grāmatas – “Mūsu sētas bērni”, “Tā tik bija vasara!” un “Esmu dzimis neveiksminieks” vienkopus.

Pirmās divas grāmatas ir par kādu Rīgas daudzdzīvokļu nama pagalma bērnu dzīvi, priekiem, bēdām, nerātnībām, kopīgiem piedzīvojumiem un darbošanos gan savas mājas pagalmā, gan pavadot vasaru Jūrmalciemā. Mazie kaušļi kļūst par draugiem, kuri izveido paši savu štābu, uzlej slidotavu, noķer spekulantus, atrok senu laivu. Trešā grāmata ir par kāda skolnieka pavadīto vasaru pie radiem laukos, un uzzinām par to, kā pusaudži pavadīja laiku un kādas blēņas sastrādāja laikā, kad vēl nebija ne interneta, ne mobilo telefonu, un arī televizors bija tikai retās mājās. Tie bija laiki, kad tik tikko Latvijā sāka raidīt televīzija, un internets mums kļūs pazīstams tikai pēc četrdesmit gadiem. Piedzīvojumu gars padarīja šos stāstus populārus pirms vairāk nekā piecdesmit gadiem un tikpat interesanti šie stāsti ir arī šodienas lasītājam.

 

Širmanis, Jānis

Kriksis. Pīkstīte: krēslas stundu stāsti Mārītei

Lasa Anta Krūmiņa, Ideju Forums studijas 2008. gada ieraksts, digitāls (9 st. 25 min.)

No Latvijas emigrējušā un ārzemēs dzīvojošā rakstnieka, skolotāja un mācību grāmatu autora Jāņa Širmaņa (1904–1992) darbi atradās slēgtos bibliotēkas fondos. Kriksis un Pīkstīte no Amerikas nes mums sveicienus no autora. Grāmatā “Kriksis. Pīkstīte” darbojas ar cilvēciskām īpašībām apveltīti dzīvnieki. Atjautība un sirsnība caurvij visus piedzīvojumus.

Kriksis ir gudrs un neparasts suns. Viņš ir gatavs draudzēties ar visiem – gan lauku sētas, gan meža iemītniekiem. Par viņa labāko draugu kļūst zaķis Kūkums. Taču izrādās, ka visu starpā nekad nevar valdīt saticība un miers. Kriksim ir krietni vien jānopūlas, lai pierādītu, ka viņš ir labs mājas sargs un uzticams draugs.

Pīkstīte ir maza, balta, zinātkāra, draudzīga, mīļa, saticīga un arī drosmīga pelīte. Pīkstīte dzīvo Gaujas krasta aplokā kopā ar tēti Ūsaini un māmiņu Čiepsti. Visas Pīkstītes gaitas ir piedzīvojumiem bagātas un aizraujošas, bet lai par to pārliecinātos, ir jāizlasa šī grāmata.

 

Upīts, Andrejs

Sūnu ciema zēni

Lasa Ludmila Leimane-Vītoliņa, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls (7 st. 25 min.)

Patiesīgs stāsts jaunatnei trīspadsmit nodaļās.

Sūnu Ciemā Ješka atrod savu Laimes Lāci, kurš iedvesmo pārējos sakopt savu sētu un notīrīt kupenas un mēslu gubas, lai ieraudzītu laimi. Katrs no mums reiz ir cerējis sagaidīt Laimes Lāci, kas atrisinās visas mūsu likstas un tāpat kā toreiz arī šodien glābiņš no daudzām nedienām un likstām ir nevis brīnumdaris Laimes Lācis, bet gan cilvēku pašu labā griba, uzņēmība un čaklums. Ja gribi uzzināt, kas īsti toreiz notika Sūnu Ciemā, cik raibus un jocīgus notikumus piedzīvoja Ješka, Andrs un Bukstiņš, tad neatliek nekas cits kā izlasīt šo grāmatu.

 

Ārzemju literatūra

 

Rouela, Reinbova

Eleonora un Pārks

Lasa Olga Vītoliņa, 1 kompaktdisks, (11 st. 43 min.)

Divi izstumtie.

Viens neparasts mīlas stāsts

Eleonora… sarkani mati, dīvainas drēbes. Viņa stāv viņam aiz muguras, līdz viņš pagriež galvu. Guļ viņam blakus, līdz viņš pamostas. Padara citas meitenes garlaicīgas, pelēkas, nepietiekami labas… Eleonora.

Pārks… Viņš zina, kura dziesma viņai patiks, vēl pirms ir to atskaņojis. Viņš smejas, vēl pirms viņa ir tikusi līdz joka atslēgai. Viņam uz krūtīm, tieši zem kakla, ir tāda vietiņa, kas mudina glabāt noslēpumus… Pārks.

Viena mācību gada laikā norisinās divu sešpadsmitgadīgu jauniešu mīlas stāsts, pilns smagu pārbaudījumu. Viņi ir pietiekami gudri, lai zinātu, ka pirmā mīlestība gandrīz nekad nav mūžīga, tomēr gana drosmīgi un izmisuši, lai mēģinātu.

/Zvaigzne ABC/

 

Tvens, Marks

Toma Sojera piedzīvojumi

Lasa Ēriks Pozemkovskis, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls (7 st. 32 min.)

Amerikāņu rakstnieka Marka Tvena (1835–1910) romāna galvenais varonis Tomass Sojers jeb Toms ir vietējais piedzīvojumu meklētājs, Spānijas jūru Melnais Atriebējs. Toms kopā ar draugiem bezpajumtnieku Haklberiju Finu un Džo Hārperu iekuļas dažādās nepatikšanās, kļūst par pirātu un liecinieku slepkavībai, dodas tuvākos un tālākos izbraucienos un glabā šaušalīgus noslēpumus. Nepatikšanas un piedzīvojumi vienmēr ir līdzās, tomēr zēns pamanās visnopietnākās situācijas un brīžus pārvērst jokā. Tomā apvienojas līksma aizrautība, nevaldāmība un slikta uzvedība.

Grāmatas pamatā ir paša Marka Tvena nostalģiskās bērnības atmiņas.

 

Verns, Žils

Kapteiņa Granta bērni: ceļojums apkārt zemeslodei

Lasa Ingrīda Andriņa, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls (31 st. 10 min.)

Franču rakstnieks Žils Verns (1828–1905) pats nekad nav bijis nevienā ceļojumā. Rakstnieks ļoti labi pārzinājis ģeogrāfiju, vēsturi, fiziku, matemātiku, valodas un citas jomas un, liekot kopā visas zināšanas, autoram izdevies ļoti ticami attēlot vistālākās Zemeslodes vietas.

Kas dzen lordu Glenervenu un viņa draugus apkārt pasaulei? Viss sākas lorda Glenervena jahtas ”Dunkans” izmēģinājumu braucienu 1864. gada 26. jūlijā, kad haizivs vēderā tiek atrasta pudele, kurā uz trim lapiņām, katra savā valodā, ir lūgums pēc palīdzības. Pusizdzisušajās un jūras ūdens saēstajās lapiņās var salasīt – kuģa avārijā cietis kapteini Grants un lords Glenervens nolemj doties glābt nelaimīgo kapteini. Vai Kapteiņa bērni reiz sastaps tēvu? Kā ceļiniekiem izdosies pārvarēt visus šķēršļus – stāties pretim vētrai un plūdiem, tveicei un salam, zemestrīcei un vulkāna izvirdumam, plēsīgiem zvēriem un ļauniem cilvēkiem? Ceļo kopā ar jahtas Dunkans komandu un izbaudi aizraujošas dēkas, romantiskus piedzīvojumus un laimīgu izglābšanās prieku!

 

Lāgerlēva, Selma

Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums

Lasa Dace Bonāte, Ideju Forums 2008. gada ieraksts, digitāls (24 st. 12 min.)

Pazīstamā romāna “Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” autore ir izcilā zviedru rakstniece Selma Lāgerlēva (1958–1940) – pirmā sieviete, kā arī pirmā Zviedrijas pārstāve, kas saņēma Nobela prēmiju literatūrā.

Reiz dzīvoja kāds zēns vārdā Nilss Holgersons. Viņš bija apmēram četrpadsmit gadus vecs, un viņa lielākais prieks bija darīt nerātnības. Palicis mājās viens, Nilss ieraudzīja mazo mājas rūķīti, noķēra to, bet attapās jau noburts rūķīša lielumā un, kad Nilsa mātes labākais zostēviņš Mārtiņš grasījās lidot prom kopā ar meža zosīm, zēns, gribēdams to noturēt, apķērās ap zostēviņa garo kaklu un attapās jau augstu virs zemes. Tā sākās šis aizraujošais stāsts, kura laikā zēns devās ceļojumā uz Lapzemi kopā ar meža zosīm un piedzīvoja dažādus neparastus atgadījumus, uzzināja daudz jauna, ielūkojās dažādu cilvēku dzīvesstāstos, saprata savu agrāko rīcību un atcerējās ļaunos darbus…

Kas notika tālāk, un vai Nilsam, iepazīstot pasauli, izdevās kļūt par labāku cilvēku un atgūt sākotnējo izskatu, klausies Selmas Lāgerlēvas grāmatā “Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums”. Grāmata dod arī iespēju iepazīties ar Zviedrijas ģeogrāfiju un folkloru.

 

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe

_____________________________________________________________________________________________

JANVĀRIS

JAUNUMI LATVIEŠU VALODĀ

Latviešu literatūra

 

Lapsa, Lato

Zem Muhameda bārdas: Izraēla, Palestīna, Turcija, Irāna, Ēģipte, Jordānija, Sīrija

Lasa Ieva Maračkovska, 1 kompaktdisks (18 st. 41min.)

Droši vien atradīsies cilvēki, kas šo grāmatu atbilstoši savām vēlmēm un vajadzībām pasludinās par antisemītisku vai antiislāmisku. Es gan teiktu, ka šis ir gluži patiesīgs stāsts par zemēm, kur viens no pirmajiem svešiniekam uzdotajiem jautājumiem ir: “Kādai ticībai jūs piederat?”, un par cilvēkiem, kuri šajās zemēs dzīvo un šo jautājumu uzdod.

Visas šīs zemes vieno islāms. Vienā vietā tā ir valsts reliģija, otrā – no valsts nodalīta reliģija, trešajā – ienaidnieku reliģija. Bet visas šīs zemes būtībā dzīvo, tā sacīt, zem Muhameda bārdas. Ko tas nozīmē? Šī grāmata sniedz tieši šādas saprašanas iespēju. Protams, tikai tiem, kuri vēlas saprast.

/Lato Lapsa/

 

Rūmnieks, Valdis; Migla, Andrejs

Debess aiztur elpu: vēsturisks romāns par Latviju laiku griežos

Lasa Sandra Lavrinoviča, 1 kompaktdisks (12 st. 55 min.)

Autori romānā ievelk stingrus vēsturiskus nogriežņus: 1918. gada 21. decembris – 1919. gada 8. jūlijs. Triju valdību – Ulmaņa, Stučkas un Niedras – laiks. Latvijas liktenis laiku griežos.

Romānā aprakstīto notikumu spektrs ir plašs: Rīgā un visā Latvijā nemitīgi mainās varas, lielā godā nonāk maizes rika, malkas klēpis un stipri dokumenti, ārvalstu diplomāti spēlē noslēpumainas spēles, groteskās izpausmēs parādās lielinieki un, par spīti visam, uzplaukst mīlestība – īstā un vienīgā.

/Zvaigzne ABC/

 

Ārzemju literatūra

Dūns, Ūlavs
Juvikas ļaudis
Lasa Uldis Deisons, atjaunots 1996. gada ieraksts, 2 kompaktdiski (41 st. 58 min.); CD 1 (21 st. 11 min.); CD 2 (20 st. 47 min.)

Romāns stāsta par kādu zemnieku dzimtu vairākās paaudzēs. Katrā paaudzē šajā dzimtā ir viens izcils cilvēks, kurš paceļas augstu pāri visiem. Ziemeļnieciski skarbie, spēcīgie raksturi, mīlestība un seni ticējumi, māņticība, dievs un cilvēks, liktenis un nolemtība. Neraugoties uz to, ka romānā ļoti daudz misticisma, viss stāstījums ietver sevī to burvību, ko pazīstam no citiem norvēģu rakstniekiem.

 

JAUNUMI KRIEVU VALODĀ

Ārzemju literatūra

 

Стил, Даниэла

Похищенный

Читает Кристина Кокина, 1 компакт-диск (8 ч. 21 мин.)

Действие романа американской писательницы Даниэлы Стил происходит в Нью-Йорке. У Мариэллы Паттерсон, жены крупного бизнесмена, похитили сына. Подозрения падают на бывшего мужа Мариэллы – Чарльза Делони. Брак Мариэллы и Чарльза несколько лет назад закончился трагически: погибли их дети, Мариэлла оказалась в клинике. Чарльз считал жену повинной в трагедии. Может быть, теперь Чарльз, жаждущий отмщения, решил разрушить, казалось бы, обретенное счастье своей бывшей жены?

Sastādīja Sondra Kokorēviča

LNerB KAN bibliogrāfe