13.novembris – Pasaules Neredzīgo diena

1745.gada 13.novembrī ir dzimis franču skolotājs, tiflopedagoģijas pamatlicējs Valentīns Ajuī (Valentin Haüy). 1784.gadā Valentīns Ajuī par saviem personiskajiem līdzekļiem atvēra Parīzē pirmo skolu pasaulē, kurā varēja mācīties neredzīgie bērni. Tās nosaukums bija “Institūts Neredzīgiem Jauniešiem” (the Institute for Blind Youth). Savā darbā viņš pielietoja paša izstrādātas mācību metodes un rakstību, kā arī ierosināja iespiest grāmatas reljefā – viņš izstrādāja speciāli neredzīgiem cilvēkiem paredzētas grāmatas un izveidoja īpašu matricu, ar kuras palīdzību bija iespējams izveidot reljefa kartes, globusus un citus mācību materiālus. Neskatoties uz finansiālām grūtībām, pie neredzīgo skolas tika izveidota tipogrāfija, kurā 1786. gadā tika nodrukātas pasaulē pirmās grāmatas neredzīgajiem. Šīs grāmatas kā mācību līdzeklis tika izmantotas līdz pat 1825. gadam, kad parādījās Braila punktraksts, kura pamatā ir 6 reljefi punkti.

1984.gadā Pasaules Veselības organizācija 13. novembri nolēma iemūžināt kā Valentīna Ajuī piemiņas dienu un atzīmēt to katru gadu kā Pasaules Neredzīgo dienu. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tiem cilvēkiem, kuri ir zaudējuši acu gaismu un kuriem mūsu atbalsts un sapratne ir ļoti nepieciešama.

Valentin Haüy (1745-1822)

Citus neredzīgo raksta veidus jūs varat apskatīt mūsu mājas lapas sadaļā “Virtuālās izstādes”. Izstādes nosaukums “Neredzīgo raksta veidi”.

 

P.S. Latviešu valodas tekstos Ajuī uzvārds sastopams dažādā transkripcijā: Hajuī, Gajī, Hejs, Ojī, Oi, Gaijuis.

Informāciju sagatavoja Dzintra Isajeva
LNerB LAN vec. bibliotekāre

 

Izmantotie informācijas avoti:

  1. Valentin Haüy [Elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – b.v. : Wikipedia, b.g. – Nos. no tīmekļa lappuses. – Pieejas veids : tīmeklis www.URLhttps://en.wikipedia.org/wiki/Valentin_Ha%C3%BCy. – Resurss aprakstīts 2018.g. 13.nov.
  2. Tematiskā mape M-08 „Neredzīgo raksta veidi”.

 

<< Atpakaļ