Lepojamies

Ordeņu kapituls 2018.gada 27.martā nolēma par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirt Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķiru un iecelt par ordeņa virsnieku Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Braila raksta nodaļas Braila raksta grāmatu galveno redaktoru Ivaru Ozoliņu.

Ivars Ozoliņš dzimis 1938. gadā. Liktenis lēma, ka 6 gadu vecumā zēns zaudēja redzi, saspridzinoties ar kaujas lādiņu. Savas skolas gaitas Ivars aizvadīja Strazdumuižas internātskolā neredzīgiem un vājredzīgiem bērniem. Pēc tās pabeigšanas, Ivars iestājās Latvijas Universitātes Vēstures fakultātē, kur iepazinās ar savu sievu Rasmu. Diemžēl mācības nācās pamest. 1960. gadā Ivars uzsāka darbu neredzīgo raksta tipogrāfijā par burtlici, savukārt no deviņdesmitajiem gadiem līdz pat šodienai strādā par Braila raksta grāmatu redaktoru. No 2005. gada Ivars strādā Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Braila raksta nodaļā.

Par Braila rakstu pats Ivars saka: “Braila rakstam ir jāpastāv vienmēr, lai neredzīgie nebūtu analfabēti, jo tikai lasot viņi uzzina pareizrakstību un ir spējīgi koncentrēties uz tekstu. Lasīšanu ar tausti var pielīdzināt lasīšanai ar redzi, jo jebkurā brīdī var apstāties, padomāt, izdarīt secinājumus vai pašķirt atpakaļ un pārlasīt.”

Tā kā 2017. gadā latviešu valodas Braila raksta alfabētam apritēja 95 gadi, jo īpašs šķiet šis novērtējums cilvēkam, kas lielāko daļu sava mūža ir rūpējies par grāmatu kvalitatīvu reprodukciju Braila rakstā.

No sirds lepojamies ar savu kolēģi un sveicam ar Ordeņa iegūšanu!

Informāciju apkopoja
Ieva Jēkabsone