Priekšlasījums “Rēzeknē dzimušas, pasaulē uzplaukušas”

20. martā plkst.12.00 Rēzeknes filiālbibliotēka aicina uz priekšlasījumu “Rēzeknē dzimušas, pasaulē uzplaukušas”.

Otrais pasākums priekšlasījumu ciklā “Latvijas leģendārie cilvēki” sniegs informāciju par Latgales sirdī – Rēzeknē dzimušajām un pasaulē uzplaukušajām klasiskās mūzikas zvaigznēm – ērģeļnieci Ivetu Apkalnu un operdziedātāju Kristīni Opolais.

Iveta Apkalna ir viena no Eiropas aktīvākajām un pieprasītākajām solo ērģeļniecēm, kas par savu īpašu misiju uzskata ērģeļmūzikas ieskandināšanu ārpus baznīcu mūriem, propogandējot ērģeles arī kā lielisku koncertinstrumentu bez sakrālās funkcijas. Iveta Apkalna tikusi pie plašas starptautiskas atzinības, sniegusi arī lielu ieguldījums Latvijas mūzikas dzīves attīstīšanā. Nupat 6.martā Latvijas Nacionālajā operā saņēmusi Lielo mūzikas balvu  kategorijā “Gada mūziķis”. “Laika ziņā reizēm gribas saķert galvu. Nesen nospēlēju koncertu Vācijā, naktī sēdos lidmašīnā, nākamajā dienā biju Rēzeknē, bet aiznākamajā – jau koncertā Frankfurtē, “ par mākslinieces koncertdzīvi lasām žurnālā IR (Nr.10,2018). Rēzeknieši var patiesi lepoties ar izcilās novadnieces izloloto un savai dzimtajai pilsētai dāvāto Starptautisko ēŗģeļmūzikas festivālu “ORGANismi”, kurš jau noticis 3 reizes.

Kristīne Opolais – pasaules slavu iemantojusī operdziedātāja ar īpašu prieku uzstājas savā bērnības zemē Rēzeknē: “Tās ir mājas. Manas īstās mājas, mana zeme…Mājās, kur visi tevi zina, nekad mākslinieku neuztver kā baltu lapu, daudzi atceras, kāda esi bijusi profesionālā ceļa pašā sākumā, un , protams, salīdzina” (Diena; 30.09.2016). Kristīne Opolais regulāri viesojas pasaules prestižākajos opernamos: Vīnes Valsts operā, Berlīnes Valsts operā, Bavārijas Valsts operā, Cīrihes Operā, Milānas Teatro alla Scala un Londonas Karaliskajā Koventgārdena operā, sadarbojoties ar tādiem pasaules slavu ieguvušiem diriģentiem kā Daniels Barenboims, Daniels Hārdings, Luiss Langrē, Andris Nelsons, Džanandrea Noseda, Fabio Luizi un Kazuši Ono. Divkārtējā Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāte (2006,2011).

Nu jau daudzas pasaulē slavenas un prestižas skatuves iekarojušās, Rēzeknē dzimušās, abas mākslinieces arī Rēzeknes Goda pilsones, spoži nes Latvijas vārdu pasaulē.

Laipni aicināti noklausīties priekšlasījumu!