Izstāde “Saules mūžu Baltijai!” Daugavpils filiālbibliotēkā

2018. gadā savas valsts 100. dzimšanas dienu svinam ne tikai mēs, bet arī mūsu kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija, kuru vēsturiskais liktenis ir bijis ļoti līdzīgs Latvijas likteņstāstam. Kas vēl ir kopīgs mums, trijām Baltijas valstīm un tautām, un kas ir atšķirīgs? Cik daudz mēs zinām par mūsu tuvākajiem kaimiņiem? Piemēram – vai varat nosaukt trīs igauņu un trīs lietuviešu autorus, kuru darbus esat lasījuši vai par kuriem esat dzirdējuši?

Diemžēl bieži gadās, ka par vistuvākajiem kaimiņiem zinām vismazāk, tāpēc Daugavpils filiālbibliotēka februārī, kad vispirms tiek svinēta Lietuvas Republikas neatkarības diena (16. februārī) un tad arī Igaunijas Republikas neatkarības diena (24. februārī), aicina lasītājus uz izstādi “Saules mūžu Baltijai!”.

Izstādes eksponāti – uzziņu literatūra, vēstures grāmatas un publikācijas (arī audio žurnālā “Doma”) – palīdzēs iegūt un paplašināt zināšanas par abām Baltijas kaimiņvalstīm, tomēr galvenā uzmanība ir pievēršama igauņu un lietuviešu daiļliteratūrai, kura izstādē ir kupli pārstāvēta gan audio formātā, gan parastajā iespiedrakstā. Līdzās tautas pasakām un prozas klasiķu darbiem noteikti vērts iepazīties ar mūsdienu igauņu un lietuviešu autoru daiļradi, kuru Latvijas lasītājiem kļūst pieejama, pateicoties vairākiem talantīgiem tulkotājiem (Dace Meiere, Maima Grīnberga, Guntars Godiņš u.c.) un viņu kvalitatīvajam darbam.

Iepazīšanos var sākt, piemēram, ar lietuviešu rakstnieces Kristinas Sabaļauskaites godalgoto un arī lasītāju augsti novērtēto vēsturisko romānu triloģiju “Silva rerum”, kurā barokāli bagātīgā valodā tiek atklāts bajāru Norvaišu ģimenes stāsts uz Lietuvas Dižkunigaitijas vēstures notikumu fona. Savukārt viens no spilgtākajiem mūsdienu igauņu prozas autoriem ir Indreks Hargla, kurš raksta aizraujošus vēsturiskos kriminālromānus un piedāvā lasītājiem doties uz viduslaiku Tallinu un atklāt tās noslēpumus, dodoties pa noziegumu pēdām kopā ar aptiekāru Melhioru. Abu šo autoru darbi ir vērtīga lasāmviela un pieejami bibliotēkā audio formātā!

Ar pārējo izstādes “Saules mūžu Baltijai!” piedāvājumu Daugavpils filiālbibliotēkā var iepazīties līdz pat 2018. gada 2. martam!

Izstādes "Saules mūžu Baltijai!" eksponātiLietuviešu literatūra un publikācijas par Lietuvas vēsturi, tās interesantajiem objektiem