4. janvāris – Pasaules Braila raksta diena

Pasaules Braila diena (World Braille Day) tiek atzīmēta katru gadu Braila raksta izgudrotāja, Luija Braila (Louis Braille) dzimšanas dienā, 4. janvārī. Ar šo dienu tiek atzīts Luija Braila nenovērtējamais ieguldījums, kas palīdzēja neredzīgiem cilvēkiem un cilvēkiem ar redzes traucējumiem iemācīties lasīt un rakstīt.

Attēls no Tifloloģijas krājuma

“Luijs Brails (1809-1952)

Parīzes neredzīgo institūta audzēknis, vēlāk skolotājs. Redzi zaudējis trīs gadu vecumā. 1825. gadā viņš izveidoja savu punktrakstu, kura pamatā ir seši reljefa punkti. To kombinācijas dod iespēju uzrakstīt alfabēta burtus dažādās valodās, ciparus, nošu zīmes, pietura zīmes, formulas u.c.

1837.gadā Braila rakstā izdeva grāmtu “Īsa Francijas vēsture” un šo rakstu oficiāli atzina Francijā.

1858.g. Braila rakstu atzina Vācijā, 1861.g. – Anglijā un 1878.g. Starptautiskajā kongresā Parīzē Braila rakstu atzina visā pasaulē kā neredzīgo rakstu.”  (Tas bija citāts no grāmatas “Ieskats Braila rakstā ar roku pārrakstīto grāmatu vēsturē Latvijā 1889.-1961.”).

Par Luiju Brailu un par viņa izgudroto Braila rakstu ir sarakstītas daudzas grāmatas. Lai uzzinātu vairāk par izcilo franču izgudrotāju, par Braila rakstu, tā tapšanas vēsturi, jūs varat atnākt uz Latvijas Neredzīgo bibliotēku un izvēlēties kādu no Tifloloģijas krājumā esošajām grāmatām:

Latviešu valodā.

Parastajā iespiedrakstā:

Bite Gunta. Braila raksts.

Bite Gunta. Pieskārienu grāmatas.

Bite Gunta, Runga Edgars. Braila raksts : Nošu mācība.

Ieskats Braila rakstā ar roku pārrakstīto grāmatu vēsturē Latvijā 1889.-1961.

Braila rakstā:

Lorencs Aivars. Braila raksta īsraksts.

Runga Edgars. Braila raksts : Nošu mācība.

Krievu valodā.

Parastajā iespiedrakstā:

Бирюков М.В. Автор великого шеститочия Луи Брайль.

Красноусов Р.Д., Шоев Ф.И. Луи Брайль.

Смирнов Г.А. Запись по системе Брайля.

Braila rakstā:

Красноусов Р.Д., Шоев Ф.И. Луи Брайль.

Audioformātā (paredzētas personām, kurām nepieciešama informācija audioformātā):

Бирюков М.В. Автор великого шеститочия Луи Брайль.

Informāciju sagatavoja: Dz. Isajeva, vecākā bibliotekāre