Uldim Deisonam – 85!

Fotoportrets: Latvijas Radošās Savienības Padome

Apveltīts ar labu atmiņu un humora izjūtu, skolotājs, televīzijas diktors, šaha komentētājs, Latvijas Neredzīgo bibliotēkas (LNerB) audiogrāmatu ielasītājs un vienkārši siguldietis Uldis Deisons 2.septembrī svin savu 85. dzimšanas dienu.

Uldis Deisons ir plašāk pazīstams kā viens no pirmajiem „Panorāmas” diktoriem. «Panorāma»  ir Latvijā vecākā informatīvā programma kas ēterā ir kopš 1958. Gada. Gados vecākajiem Latvijas iedzīvotājiem Ulda Deisona īpašais balss tembrs saistās ar svarīgiem tā laika sabiedriskās dzīves notikumiem. Viņš Latvijas televīzijā nostrādāja 28 gadus gan kā žurnālists, gan kā diktors. Pēc izglītības viņš ir pedagogs un skolā ir nostrādājis 42 gadus. Daudzi siguldieši Uldi Deisonu atceras kā savu latviešu valodas un literatūras skolotāju, arī kā klases audzinātāju Siguldas 1. vidusskolā. Arī bijušais Latvijas prezidents Andris Bērziņš ir Ulda Deisona kādreizējais skolnieks. Vēlākajos gados skolotājs pasniedzis arī krievu valodu un literatūru.

Jubilārs ir saņēmis Siguldas novada Domes Atzinību par mūža ieguldījumu sportā  (kā žurnālists un šaha komentētājs), pateicības rakstu par ieguldījumu Siguldas novada kultūras un izglītības attīstībā, kā arī Latvijas Bankas sudraba monētu „Sigulda”, ko Siguldas novada pašvaldība pasniedz par ieguldījumu Siguldas novada attīstībā.

Laika posmā no 1993.gada līdz 2003.gadam Uldis Deisons ir nostrādājis arī LNerB kā diktors un ierunājis magnetafona lentēs un kasetēs daudzu autoru grāmatas dažādos žanros. To vidū, piemēram, ir Andreja Upīša „Zaļā zeme”, Rutku Tēva „Rīga dimd”,  „Latviešu karazēnu un meiteņu stāsti”, Ērika Hānberga „Jaunsaimnieka izpalīdze”, Paulu Koelju „Alķīmiķis”, Danielas Stīlas „Kaleidoskops”, Aleksandras Mariņinas „Svešā maska”, u.c. Pavisam kopā Uldis Deisons ir ielasījis vairāk kā 180 dažādu autoru literāros darbus.

LNerB Skaņu ierakstu studija ir atjaunojusi gandrīz visas Ulda Deisona ielasītās audiogrāmatas un bibliotēkas lasītāji tagad var klausīties šos ierakstus arī CDmp3 formātā.

LNerB audiogrāmatas (dažādos formātos), ko ir ielasījis diktors Uldis Deisons un kas ir pieejamas lasītājiem Rīgā un visās mūsu 7 filiālbibliotēkās Balvos, Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē un Ventspilī, lūdzu skatīt šeit.

Informāciju sagatavoja Dzintra Isajeva,

Metodikas nodaļas vec. bibliotekāre

Izmantotie informācijas avoti:

1. Panorāmas diktors Uldis Deisons : [Gatavojoties Latvijas televīzijas 60. jubilejai, Rīta panorāma turpina apmeklēt kādreizējos televīzijas darbiniekus. Kolēģa Ulda Birziņa ceļš šoreiz ved uz Siguldu pie kādreizēja Panorāmas diktora Ulda Deisona] [Elektroniskais resurss]. – b.v.: YouTube, [b.g.]. – Pieejas veids: tīmeklis WWW.URL : https://www.youtube.com/watch?v=Tv6qTOL-8Dg . – Resurss aprakstīts 2017.g. 28.aug.
  2. Prezidenta Bērziņa klases audzinātājs svin 80. dzimšanas dienu [Elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – b.v.:  SIA “Izdevniecība Rīgas Viļņi”, 2017. – Nos. no tīmekļa lappuses. – Pieejas veids: tīmeklis WWW.URL : http://jauns.lv/raksts/zinas/145362-prezidenta-berzina-klases-audzinatajs-uldis-deisons-svin-80-dzimsanas-dienu. – Resurss aprakstīts 2017.g. 28.aug.
  3. Prezidenta bijušais skolotājs: Balss vēl skan, kā dzirdat [Elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – b.v.: apriņķis.lv, 2017. – Nos. no tīmekļa lappuses. – Pieejas veids: tīmeklis WWW.URL : http://www.aprinkis.lv/sabiedriba/cilveki-musu-lepnums/item/4512-prezidenta-bijusais-skolotajs-balss-vel-skan-ka-dzirdat . – Resurss aprakstīts 2017.g. 28.aug.