Latgales kongresam – 100

Rēzeknes filiālbibliotēka aicina svinēt Latvijas svētkus, ielūkojoties  bibliotēkas sagatavotajā izstādē „Ceļā uz Latvijas valsti: Latgales kongresam 100” un piedaloties šī vēsturiski nozīmīgā notikuma svinībās Rēzeknes pilsētvidē.

„Ka kūpeibā ir spāks,

Pret tū i runuot grāks”

(Francis Trasuns)

Viens no Latvijas valsts simtgades svinību atklāšanas centrālajiem notikumiem šogad ir Pirmā Latgales kongresa simtgades atzīmēšana Rēzeknē. 1917. gada 9.–10. maijā (pēc vecā stila 26.–27.aprīlī) Rēzeknē notika Pirmais Latgales kongress, kurā tika pieņemts vēsturiski nozīmīgais lēmums, kad latgalieši izlēma vienoties ar Vidzemi un Kurzemi kopīgā cīņā par neatkarīgu Latvijas valsti. Šis lēmums bija izšķirošais turpmākajiem notikumiem, kad 1918. gada 18. novembrī tika proklamēta Latvijas Republika.

Latgales kongresa simtgade Rēzeknē sāksies 5.maijā ar dievkalpojumu Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē, kuram sekos svinīgs gājiens no katedrāles līdz Latgales kongresam veltītajai piemiņas vietai, aicinot ik solī sajust un būt līdzās kopīgajā Latvijas ritmā. Gājienā piedalīsies Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas, pašvaldību, robežsardzes, zemessardzes, jaunsardzes pārstāvji un dažādu dzīves gājumu un profesiju ļaudis.

Pirms 100 gadiem Rēzeknē pulcējās tā laika Latvijas un Latgales kultūras dižgari – Zigfrīds Anna Meierovics, Francis Trasuns, Francis Kemps, Kazimirs Skrinda, Vladislavs Rubulis, Jāzeps Rancāns, Juris Pabērzs un Valerija Seile. Viņu 1917. gada uzrunas pieminekļa „Latgales kongresam 100” atklāšanas pasākumā atdzīvinās mūsdienu Latvijas un Latgales kultūras cilvēki – Andris Bulis, Aldis Leidums, Andris Eriņš, Dainis Platacis, Ilmārs Dreļs, Oskars Lustiks, Juris Vucāns un Iveta Graudiņa.

Plašāka informācija par Latgales kongresa simtgadei veltītiem pasākumiem Rēzeknē: http://lv100.lv/programma/kalendars/latgales-kongresa-simtgade/

Aicinām kopā pieminēt vēsturi!

Attēlā izstādes "Ceļā uz Latvijas simtgadi: Latgales kongresam 100" materiāli