12. marts – Pasaules glaukomas diena


Glaukoma ir hroniska progresējoša acu saslimšana, kas neārstēta rada aklumu. Ar to pārsvarā slimo vecāka gadagājuma cilvēki.

Glaukomas radītās pārmaiņas labot vairs nevar, taču, lietojot atbilstošus medikamentus, iespējams novērst slimības attīstību, tādējādi saglabājot redzi. Tā kā glaukomas gadījumā ir īpaši būtiski pēc iespējas ātrāk uzsākt terapiju, kā arī regulāri apmeklēt acu ārstu, sekojot līdzi slimības gaitai, ir svarīgi saslimšanu atklāt tās agrīnā stadijā. Pievērs uzmanību glaukomas riska faktoriem un simptomiem un nepieciešamības gadījumā meklē palīdzību pie speciālista.

Glaukomas cēloņi nav precīzi zināmi. Tā nav lipīga. Lasīšana un televizora skatīšanās neveicina glaukomas rašanos.

Glaukomas profilakse. Pēc 40 gadu vecuma regulāri (reizi gadā) pārbaudīt acu iekšējo spiedienu.

5 pazīmes, kas ļauj laikus atpazīt glaukomu

  • Acu hipertensija

Veicot acu veselības profilaktiskās pārbaudes, ārsts izmērīs acu spiedienu un noteiks tā līmeni. Ja spiediens ir paaugstināts, proti, veidojas acu hipertensija, ārsts konstatēs, ka pacients ir glaukomas riska grupā un noteiks atbilstošu profilaksi, vēl pirms spiediens ietekmējis jutīgo redzes nervu.

  • Acu un galvas sāpes

Otrajam glaukomas veidam – akūta aizvērta kakta glaukomai – raksturīgas pēkšņas asas sāpes acī vai reģionā ap to, kā arī spēcīgas galvassāpes. Tāpat iespējams novērot sliktu dūšu un vemšanu. Novērojot simptomus, nekavējoties jādodas uz tuvāko slimnīcu – akūtā glaukoma var izraisīt aklumu pat dažu stundu laikā.

  • Varavīksnes krāsas loki ap gaismas objektiem

Aizvērtā kakta glaukoma var radīt arī būtiskus redzes traucējumus. Pacienti sūdzas par varavīksnes krāsas lokiem ap spožiem objektiem un attēla miglošanos, atsevišķos gadījumos novērojams pēkšņs redzes zudums.

  • Duļķaina radzene

Atsevišķos gadījumos pacients nespēj piefiksēt redzes traucējumus un doties pie ārsta – ja glaukoma skārusi zīdaini vai vecu un nespējīgu cilvēku, saslimšanas simptomus jāmēģina noteikt līdzcilvēkiem. Par glaukomas klātbūtni visbiežāk liecina duļķaina, necaurspīdīga acs radzene, tāpat var tikt novērots jutīgums pret gaismu, palielinātas radzenes, kā arī acu asarošana.

 

Materiālu sagatavoja Dzintra Isajeva, LNerB Metodikas nodaļas vec. bibliotekāre

 

Plakātā izmantota literatūra – no LNerB Tifloloģijas krājuma

 

Informācijas avoti:

  1. 5 pazīmes, kas ļauj laikus atpazīt glaukomu : [Elektronisks resurss] : Tiešsaites pakalpojums. – Latvijas tālrunis, [b.g.]. – Nos. no tīmekļa lappuses. – Pieejas veids :tīmeklis www.URL: http://www.medicine.lv/raksti/5-pazimes-kas-lauj-laikus-atpazit-glaukomu . – Resurss aprakstīts 2017.g. 9. Martā
  2. Dr. Volksone L. Glaukoma. Viens no biežākiem akluma iemesliem : [brošūra] / L. Volksone, Dr. – [b.v.] : ALCON Baltic, [b.g.]. – 6 lpp.
<< Atpakaļ